Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

wy piszecie o braku wody a u mnie pszenica wygląda jak ryż.

od 20.04.2016 spadło już 100 mm deszczu.

nie można wjechać w pole

fuzarjozy zjadają pszenicę od dołu, ogólnie nie ciekawie

 

kolego u mnie przez marzec i kwiecien spadło łącznie 25mm... i w maju 15 mm normalnie tragedia...

Zabrałbym połowe z tych 100mm od 20.04.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Co do tych zasychających końcówek liści to ciekawą rzecz powiedziała pani w sklepie z ŚOR- że to cecha 'odmianowa' i żaden oprysk tu nie pomoże. Mogło by się zgadzać- bo u mnie tak ma Arkadia niezależnie od tego czy była pryskana i czym. / Mam pola na których jedynym zabiegiem był do tej pory Trinity jesienią i gdyby nie te końcówki to ogólnie gites /

 

nie pryskałem na grzyba i nie pryskalem na wyleganie i też mam końcowki szare

odmiana Arkadia

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Co do tych zasychających końcówek liści to ciekawą rzecz powiedziała pani w sklepie z ŚOR- że to cecha 'odmianowa' i żaden oprysk tu nie pomoże. Mogło by się zgadzać- bo u mnie tak ma Arkadia niezależnie od tego czy była pryskana i czym. / Mam pola na których jedynym zabiegiem był do tej pory Trinity jesienią i gdyby nie te końcówki to ogólnie gites /

 

nie pryskałem na grzyba i nie pryskalem na wyleganie i też mam końcowki szare

odmiana Arkadia

 

to co Ty robiłeś tylko seks czy grill i seks?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja nie mam odmiany Arkadii a tez miałem końcówki suche na jednym kawałku

 

dziś tam mam najlepszą pszenicę

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

w tym tygodniu dawałem drugą czesc CCC w dawce nie napiszę jakiej ale na nie które kawałki z grzybówką mocznikiem magnezem FE P K no i nie ma chloroz jak u co poniektórych ciekawe dlaczego?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tak mg N P K i FE z 300gr na ha mg 5% tanio kupiłem w tym roku

 

 

mies temu rozbielam doświaczenie w małym opryskiwaczu z 100gr na 1 l rozpuscilem wtedy dodałem chlorek cynku i p i k takie miejsca wybrane opryskiwałem nie było nic na roślinach niepokojacego

 

 

ale FE na trawniku trawę ładnie przebarwia juz z takiej dawki moze w pszenica wiecej potrzebuje by sie przebarwiła

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dużo ludzi narzeka na przebarwienia w tym roku.W dużej mierze zasługa pogody .Chemia nie działa jak trzeba a mało kto podaje mikro.I się dziwią że blado na polach

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@przyjacielu nic nie trułem

 

 

jak juz to zrobiłem susze fizjologiczną na mech któy nie był na trawniku a w rowie melioracyjnym

 

 

kupiłem siarczan żelaza na alegro jest w podobnej cenie 25 kg kolo 25 do 30 zł

 

 

popatrzyłem ile roślny pobierają i jakie sa granice toksyczności na pszenice kolo 4kg na ha

 

to dodawałem do oprysków ten siarczan żelaza w dawce 200gr na ha potrzeby sa od 80 do 160 gr

 

dokupiłem molibeden tego to rośliny kilka gram pobieraja ale jesienie dawałem mangan

 

a wczoraj patrzylem skad w Zn jest azot bo mam wyniki badań ze N plus Zn słabo działa lub w ogóle

 

no i kilka firm sprzedaje Zn jako azotan cynku i dlatego w l litrze jest 9% azotu i 10 cynku

 

Fakt tez taki stosowałem i własnie trochę byłem zdziwiony brakiem intensywnej zielni po cynku

 

Ale coś jeszcze lepszego spotkałem jest nazwóz do zaprawiana nasion np pszenicy

i system korzeniowy bardzo mocno sie rozrasta nawet 2 razy

 

ale badali to w 2011 i mimo ze roślin na 1 m było wiecej bez tego 110 z tym nawozem 140 i masa i ilosc korzeni 2 razy taka i tak nie wytrzymało mrozu

 

mało jestogolnie nawozów w Polsce stosowanych ale jak bysmy stosowali tyle co w niemczech to plony pewnie były by z 2 razy wieksze

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

kolego nawozy dolistne i mikro elemnty staram sie sam robić

 

 

nie mam dojścia do wszystkich mi potrzebnych składników wiec kupuje i gotowe składniki np molibden -tz znalem dostawcę ale ma w innej postaci i jest dużo droży a i tez doceniam moich dotychczasowych partnerów np Basfoliary przez wiele lat używałem cena była dobra i co sie okazuje w tych nawozach jest duoz molibdenu

 

innym razem ktoś mi polecił siarczan magnezu mikro kompleks kolo 100 za 25 kg

 

Wkurzam sie ze dostawcy z którymi współpracuje podnoszą mi ceny na zawiaski proste

 

za to nie narzekam na współprace np z INSTYTUTEM METALI NIE ŻELAZNYCH Z GLIWIC

 

Ci maja ceny na chlorek Zn stałe a nawet tendencja spadkowa

 

W wiekosci przypadków cena czyni cuda i dlatego sam jestem producentem nawozów dolistnych .Tak naprawcę nie producentem a ich konsumentem tylko ze kupuje to nie w sklepie z środkami a u dostawców dla ogrodników

 

prostę przykłady Mikrovit Żelazo 5L 75 gr w 1 l 45 zł ja za tyle Fe płacę mniej niz 1 zł

Mikrovit Cynk 5L112 gr w 1 l ja za 1000gr proszek płace 5,4 netto tam cynk jest w 100% ale na chlorek cynku to niech na sam cynk bedzie 80%

 

np siarczan manganu strasznie zdrożał

 

boraks jest stosowany do lutowania wiec cena jest niska

 

siarczan miedzi cena umiarkowana

 

nie są to cuda każdy tak moze zrobic

 

 

 

kiedys na poczatku tego pomysłu proponowałem wspołprace znajomemu ma busa wiec lepiej sie takim czymś wiezie cieżkie rzeczy

 

on mnie pyta czy to jest w płynie ja mu ze tak i jest podobne do wody to on do mnie mogą nas oszukać

 

pewnie ze mogą

 

 

 

ale jak kupujesz z zakładu to jaki interes zakład ma oszukać kogoś kto u nich kupuje 1 i ostani raz kogoś oszukaja

 

zresztą na producentów nie narzekam na pośredników np ADIPOL

 

nie mam nic o nich dobrego do powiedzenia

sami robia saletrę potasowała i jest ok reszta nawozów u nich jest tylko przepakowywana w ich opakowania i to jest do dupy

Kupuja najgorszy nawóz a ceny maja europejskie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To nie mój pomysł a Osadkowskiego .Agro Efektu

 

od nich kupowałem jakis nawóz dolistny co miał NPK i dobrze działał

 

wiec szukałem kto to produkuje i tak trafilem na Adipol . i kilka innych firm

 

no i na ADOB i HORTICO to sami pośrednicy ale maja wyłacznosc na rynek i nic nie zrobisz albo sie dogadasz z nimi albo kupisz u osadkowskiego jeszcze drożej

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

Tak przyznam sie szczerze nie myślałem ze zostanę okrzyknięty wynalazcą

 

to nie ja to odkrylem byli lepsi przed mna

 

nasiona przed siewem wraz z zaprawianiem dobrze z cynkiem wymieszać

 

ale na cene 550 bo taka jesst dzis średnia cena pszenicy nie mam recepty jak zarobic

 

alle przynajmnie jako tako wygla przynajmniej u mnie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
8)

 

Tak przyznam sie szczerze nie myślałem ze zostanę okrzyknięty wynalazcą

......

No cóż za skromność "Język polski" już z "zreformowałeś" , ("obstawiam" że to zasługa "moderatorów")."

Majster" (bez obrazy) dla mnie liczy się konkretny dowód a nie jakieś "paplanie" a u Ciebie tak to wygląda.

PS.Ja służyłem w Wojsku Polskim ,a Ty? (poszukaj swoich postów).

PS.Przepraszam osoby postronne , ale jestem po "lekturze kilku książek" i proszę o wybaczenie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

PS.Ja służyłem w Wojsku Polskim ,a Ty? (poszukaj swoich postów).

PS.Przepraszam osoby postronne , ale jestem po "lekturze kilku książek" i proszę o wybaczenie.

 

a co nie wiedziałeś ile płacą inne wojska ?

 

wybór był oczywisty 1300 marek zachodnio niemieckich na mies to w PL były szalone pieniądze

 

 

Co dla Ciebie jest zadziwiające

 

byłem kiedyś na prezentacji nowości du ponta ktoś tam z ekolista był

 

spytałem człowieka o nawóz potasowy skład chemiczny tajemnica

 

inne pytanie czy nawóz zawiera siarczan

 

to juz nie jest tajemnica nie zawiera tz zawiera ale minimalne ilosci do potasu

3 i ostanie pytanie czy zawiera azot

nie jest to tajemnica zawiera

 

wiec bez geniuszu takiego jak TEKMIE wykazuje byłem pewny ze to azotan potasu

 

telefon voip oczywiscie w rękę i sie dowiedziałem kto produkuje azotan potasu

 

Wiadomo pytanie otwarte było jakie sa maksymalne dawki rozpuszczonego nawozu ale porównałem kilka nawozów potasowych dolistych i starałem sie nie przekraczać maksymalnej dawki potasu

 

 

 

A tak patrzę na swoja pszenice i powiem Wam ze Toprex na pszenice tez sie nadaje

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
8)

 

Tak przyznam sie szczerze nie myślałem ze zostanę okrzyknięty wynalazcą

......

No cóż za skromność "Język polski" już z "zreformowałeś" , ("obstawiam" że to zasługa "moderatorów")."

Majster" (bez obrazy) dla mnie liczy się konkretny dowód a nie jakieś "paplanie" a u Ciebie tak to wygląda.

PS.Ja służyłem w Wojsku Polskim ,a Ty? (poszukaj swoich postów).

PS.Przepraszam osoby postronne , ale jestem po "lekturze kilku książek" i proszę o wybaczenie.

 

kiedyś był u nas ekspert z BASF nie wiem czy kojarzysz firmę -jego nie zaskoczyło ze połączenie ochrony z nawożeniem dolistnym daje lepsze efekty ale twierdzi jego firma nie robi takich doświadczeń

 

 

a ja przyjacielu tylko gościa niedzielnego czytam i STANICE

 

a Ty jakie pozycje ? książka telefoniczna czy coś lżejszego ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Żelazo (Fe)

 

Pierwiastek znajdujący się na pograniczu między makro- a mikroelementami. Pełni ważną funkcję w syntezie chlorofilu. Gleby zawierają znaczne ilości żelaza, jednak przeważnie w związkach trudno rozpuszczalnych i niedostępnych dla roślin. Największe ilości żelaza w formie przyswajalnej zawierają gleby przepuszczalne, lekkie i raczej kwaśne, np. czarnoziemy. Niedobór żelaza może wystąpić na glebach silnie zasadowych, np. rędzinach. Do niedoboru może prowadzić nadmierne nawożenie wapniem i fosforem. Niedobór żelaza jest przyczyną chlorozy liści. W przebiegającej łagodnie chlorozie młode liście są zielone, a objawy widoczne dopiero w czerwcu lub w lipcu. Liście początkowo są żółtozielone, później żółte, jedynie wąski pas w pobliżu nerwów pozostaje zielony. Po pewnym czasie brzegi liści zwijają się i zasychają. W ciężkiej formie chlorozy rozwijające się młode liście są już żółte, małe i zasychają od brzegów.

 

ja to w PLAYBOY wyczytałem

 

to człowieka nie uskrzydla ze stara sie jak potrafi coś napisać a pan ,,krytyk '' dowali nie piszać czego nie rozumie

 

to nie jest opis przebiegu niedoboru Fe w pszenicy ale w tej roślnie bardzo podobnie przebieg wyglada tylko w innych okresach

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Szu@ "Prawdziwa cnota krytyki się nie boi"

Nie neguję Twojej wiedzy a tylko formę w jakiej ją przedstawiasz.Nie wiem jak jakiś "obco krajowiec" wrzuci Twój tekst w "tłumacza" i co mu z tego wyjdzie?Jak pracujesz na wizerunek "POLSKIEGO ROLNIKA"?Druga sprawa jak to się ma do obecnie obowiązującego prawa?Czy takie "domorosłe" mieszaniny są dopuszczone do użytku?Czy propagowanie takiego postępowania nie prowadzi do tworzenia prawa jeszcze bardziej "szykanującego"rolników?Dlaczego nie mogę kupić ŚOR bez stosownego "kwitka"? Nie jestem "chemikiem" a ostatnią lekcję z Chemii miałem około 44 lat temu i zrozumiałe że wiele rzeczy się już zapomniało wiec nie mam takiego prawa żeby cię oceniać czy np. stosujesz prawidłowe nazewnictwo czy właściwie ocenisz przebieg procesów chemicznych.

PS.Odnośnie służby wojskowej a były to lat 70 jeżeli dobrze pamiętam to obywatel PRL nie mógł służyć w armii obcego państwa (inna sprawa czy bym chciał).A skoro Ty służyłeś ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

PRZYJACIELU TAKMIE

 

jakie wynalazki jakie mieszaniny

 

kiedyś na tym forum chciałem rozwiązać problem dlaczego u jednych bor łączony z mocznikiem działa dobrze w rzepaku u innych żle

 

zdaje sobie sprawę ze 90 % ludzi kupuje to samo wiele lat i to stosuje nie zastanawia sie czy to kwas borowy czy zasada borowa

myślałem ze jedno jest w płynie drugie w proszku okazuje sie ze to i to moze byc w płynie i w proszku i zawsze jest biały proszek

 

 

a to własnie ma diametralne znaczenie dla łączenia z mocznikiem

 

czy wchłanianie jest różne nie wiem bo ja średnio lubię bor nie mam objawów braku daje to tylko jesienią i nie każdego roku

 

ja czekam gdy w Polsce bedą mierniki do pomiaru zasobności w NPK i mikro elementów w roślinie

 

bo badanie gleby to lekko lata 60 czyli późny gomułka

 

i to Tyle a co do Armi wstrzeliłem sie w wymagania poborowego w NIEMCZECH jak by ruscy dawali wiecej to bym o rosyjskiej armi tez myślał

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

co do ,,skracania '' przez fungicydy to mam swoja teorie ze nie ma skracania

 

tylko ze zdrowa roślina rośnie inaczej niz chora

 

osłabiona musi dać radę by mogła przetrwać no i stara sie .

 

 

wiec wieksze korzenie niższa to nie koniecznie jest skracaniu

 

przy skracaniu korzenie tez sa skracane wiem ze cieżko w to uwierzyć ale zwykle tak jest pomijam MODUS bo on moze i nie ogranicza korzeni

 

CCC na pewno ogranicza dajcie na trawnik to i zobaczcie co sie stanie

 

jak u Was z cena na pszenice ruszyła błyskawicznie ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a ja mam swoje.Kiedyś robiąc zabieg skracania rzepaku toprexem wjechałem w pszenice 1metr na szerokosc belki opryskiwacza.Długo pszenica nie mogła wystartować do góry .Krzewiła się jak głupia

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

u mnie kolego to inaczej wyglada dałem toprexu i 2 inne środki w dawce dużo niższej niz zalecana

 

mam działekę z rzepakiem i pszenica

 

nawracałem nie wyłaczajac opryskiwacza na pszenicy

 

i teraz mniejsca gdzie był toprex w mieszance wygladaja jak by pszenca z 400kg N dostała na Ha

 

a liscie to ma takie szerokie ze to jest 2 x normalny

 

wiec sie juz zastanawiam czy w nastepnym roku nie zrobie takiej mieszanki na całe zboże

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×
×
  • Dodaj nową pozycję...