Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

pewnie ze mogę .Ale wiesz co sam sie zastanawiałem co i dlaczego sie zmieniło i byc moze to nie sam toprex

 

zmieniłem filozofie ochrony pszenicy

 

zwykle dawałem 1 lub 2 substancje na 1 oprysk

 

w tym dałem 4

 

bo Toprex ma 2 Tebu i Mondalak środek tez go sie daje w rzepaku coś taniego30% tego co producent zaleca

 

ale zmieniłem Mangan na Molibden tez mało dałem 0,5 l z intermaga tam 30 gr w l

1kg siarczanu potasu musi byc 100% rozpuszczalny w Wodzie

 

1,5 kg 52 P 34K tez 100% rozpuszczalny i

 

mocznik 4% Siarczan magnezu siedmio wodny 3%

i dodaje 5 kg siarcznu Amonu nie ma pomyłki =SKORO RSM 26% ma 2 % siarki i jest najlepiej wchłaniany to dlaczego siarka z siarczanu Amonu ma szkodzić to steżenie minimalne

pszenice pryskałem tez tym mondalakiem i tebu plus CCC z mocznikiem i magnezem i potasem i manganem i fosforem ale efekt szalonej pszenicy jest na tym łaczeniu czyli na na nawracaniu

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

zapomniałem dodać o Aminokwasach i kwasie humusowym który sie składa z 2 kwasów fluwialnego i huminowego

 

 

 

nie wiem i mówiem to całkiem serio który składnik tego mieszadła tak działa ale coś musi tak działać

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

kolego Szu mieszasz tyle składników a jak się ma sprawa plonów?Zapewne wynik dwucyfrowy.Sam stosuje gotowe odżywki a stymulatory rzadko daje

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
a węgiel i tlen?

 

kiedyś dzwonie do Osadkowskiego i pytam o ROSOHUMUS =tyle sie dowiedziałem co LANS pisał

 

ze oni pierwsze słyszła co to jest . oni tego nie maja nie wiedzą gdzie to kupic i wogóle nie wiedzą na co to jest

 

coś tam jeszcze potrzebowałem tam gdzie u nich kupuje gadali chyba z budrelem i nikt nie odbierał zadzwonilem do oddziału gdzie znajomy kiedys robił

 

chłop mówi ze on tez ma pole i daje aminokwasy kwasy humusowe i cos tam jeszcze / i mowi mi ze osadkowski sam robi srodek humosowy bleck Jek ale drogo to wychodzi .Wytłumaczył mi ile może byc % w roztworze kwasu humusowego i coś o tych aminokwasach mówił

 

wiem ze stosujecie zamiast aminokwasów inne srodki na stres . Co szkodzi zaryzyskowac

 

Aminocad jest drogi ale jest np Aminopland lub Aminofort duzo tańsze

 

omijać radzę aminokwasy pochodzenia zwierzecego

 

nas interesuja lewo skretne najlepiej nie duże

 

10 ton czasem zbieram -POWTARZAM CZASEM

 

srednio z 10 lat dawno przekroczyłem 6 ton

 

 

ale miałem w tamtym roku rozbieżnosć 3 krotną

 

te kawałki które były tragiczne wiele nie dały i daleko im było do 6

 

 

lekko dałbym rady z 2 tony wiecej z ha złapać ale nie ma opłacalnosci na takie plony

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
kolego Szu mieszasz tyle składników a jak się ma sprawa plonów?Zapewne wynik dwucyfrowy.Sam stosuje gotowe odżywki a stymulatory rzadko daje

 

kolego asahi duzo pow 100 na ha kosztuje moim zdaniem efekt podobny do aminokwasów

 

moze inaczej to działa moze i aminokwas wolniej działa /Tylko tyle mogę napisać dałem go na kwałki ktę wygladały tragicznie wiosna np Ląka ktorej nie ma z 20 lat ale mokro jest rzepak mokrego nie lubi a tam mokro i mokro w koncu z nawozem wjechalem ale tam gdzie woda stała jeszcze w kwietniu nie ciekawie to wygladało co wymokło to wymokło ale 1 raz widzę w wymoknietych miejscach rzepak takiej samej wysokosci co na pozostałym polu .

 

Inny kawałek pszenice po pszenicy siana bardzo pózno bo plany były inne ale przed myciem siewnika zasiałem pszenice słaba . nie równa , teraz jest obsada w normie a pszenica w 3 kolanku i ładym lisciem flagowym , Ja tez kupuje gotowe mieszanki jak moje nie daja rady jak daja to wcale taniej nie mam

ale daje kilka razy wiecej składnika niż bym to kupił np z basforiara lub Wuksala

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

plony mam dzieki gnojowi z kurcząt -tzw kurzak

 

 

ale mam 1 pole troszkę 3b reszta 4b i 5 i jeszcze pagórki tam maks plon to 6 ton pszenicy , czasem pszenżyto sieje to w lata dobre da troszkę wiecej ale gestostośc jest niższa wiec efekt wiekszego plonu jest wzrokowy najczesciej

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
plony mam dzieki gnojowi z kurcząt -tzw kurzak

 

 

ale mam 1 pole troszkę 3b reszta 4b i 5 i jeszcze pagórki tam maks plon to 6 ton pszenicy , czasem pszenżyto sieje to w lata dobre da troszkę wiecej ale gestostośc jest niższa wiec efekt wiekszego plonu jest wzrokowy najczesciej

 

ile stosujesz pomiotu kurzego na hektar ? podaj lepiej ile kurnika wchodzi na ha.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

kurzak to swietny nawóz ale w Polsce wiecej niz 50% idzie w straty

 

jak daje prosto z kurnika to ma najlepszego kopa

 

jak jest z kupy to sa ale straty i takiego mozna dać dużo

 

 

kolego to zalezy co sieje pod pszenice tyle nie dam co pod kukurydzę

 

na rzepak tez wiele nie dam bo by mi jeszcze jesienia zakwitł -u znajomego kiedys tak było

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wyobraź sobie że zbieram ziemie od 12 lat i nie widziała nawozenia obornikiem tylko wszystka słoma idzie w glebe.Plony z ostatnich lat to ozima pszenica 7.5 -8.5.Jara 6-7.Rzepak 3.7 - 4.2.Zazdroszcze Ci że masz dostęp do naturalnego nawozenia pomiotem.Ph mam unormowane.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

kolego to podziel sie z innymi co robisz by takie plony osiągnąć

 

w moich stronach zwierząt wiele nie zostało ale sa wielkie fermy które swojej ziemi nie maja wiec to jest dla nich problem

 

Tylko co to za opłacalność wozić gnojowice 30km z świń

 

jej wartosc w składnich jest niższa niz cena transportu . A i straty sa przy rozworzeniu i nawożenie za darmo nie jest chyba ze masz wodę gratis

 

a co do Pomiotu ile jest problemów to tylko ja jeden wiem

 

jeszcze upierdliwość hodowcy który utrzymuje ptaki na trocinach iglastych

 

ale z innymi chciałem sie dogadać to dopiero cuda nie widy by chcieli i chyba by ich jeszcze po dupie całować

 

 

 

 

 

.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nawożenie opieram na nawozach sztucznych i regularnym wapnowaniu.Intensywna ochrona.Ostatnimi laty mój region miał wody pod dostatkiem no może w ubiegłym roku zabrakło wilgoci na siewy rzepaku.Gleby 3a czasem 4 b ale mało.Jakoś to się kreci.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Świeży ma chwastów więcej . temperatura obornika przerobionego niszczy chwasty-a giną już przy temp. 70st.C.

Zgodzę się że świeży ma więcej skladnikow NPK .. Jeśli chodzi o straty, to świeży ma mnóstwo azotu w formie amoniaku który szybko się ulatnia.Czuć to zresztą przy wywożeniu z kurnika. Jednak przerobiony nie ma już tej ogromnej masy słomy która na gotowo jest juz formie P K . Ponadto kurzak ma wapń . Nie dużo ale ma.

.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

kolego z wielkopolski - w moich stronach zwany Pyrakiem ale nie obrażaj sie za nazwę /ten co ja stosuje jest specyficzny nie ma słomy a ma trociny które czesc NPK i to nie mała pochłaniaja .

 

Za to ta czesc pochłonięta nie idzie w straty podczas rozwożenia ale i wartość nawozowa jest inna

 

Ma to wady i zalety

 

a ile jest NPK mogę tylko tyle napisać ze rózni autorzy podaja przeróżne wyniki

od 2,8% N do 30

 

P podobnie

K mniej ale 1 do 15 % tez robi wrażenie

 

 

Prawda jest gdzieś po środku ale jak masz pryzme nie przykrytą nie podlewana

 

przynajmniej woda to NPK idzie w powietrze w szybkim tempie i wcale bym sie nie zdziwił jak by po 1 roku doszło do minimalnych wartosci

 

JA na zachodzie nie spotkałem sie z silosem na fermie drobiu bez nakrycia

 

to jest drogi interes uszycia planeki TIRowej na slios np 30m srednicy ale tak jest

 

2 lata takie nakrycie raczej nie wytrzyma

 

 

Chwasty powiadasz mój znajomy sam miesza paszę i ma petkusy na koszu przyjeciowym do zboża

 

ale chwasty te co ja mam na polu rosną wspaniale po nawożeniu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

http://wodr.poznan.pl/ubezpieczenia-rolnicze/item/3276-nawozy-organiczne-stosowane-w-rolnictwie?tmpl=component&print=1

 

Twój odr Skład chemiczny pomiotu ptasiego jest z reguły bardziej zróżnicowany jak skład obornika.

 

Pomiot kurzy przeciętnie zawiera w 1 tonie: 16kg azotu (N), 15kg fosforu(P2O5), 8kg potasu(K2O), 24kg wapnia(CaO) oraz 7kg magnezu(MgO).

 

 

 

Stosując pomiot ptasi należy pamiętać o tym, że w przeważającej części azot występuje tu w formie kwasu moczowego, który szybko rozkłada się do amoniaku. Specyficzne działanie azotu w pomiocie oraz wysoka zawartość składników pokarmowych powodują, że należy go stosować w dawce do 11 t/ha w takich samych terminach jak obornik.

 

tylko ze pomiot pomiotowi nie równy ten z bojlera jest o 30% mocniejszy niz ten od kur niosek

Ale na straty tak czy inaczej nalezy uważać

 

tak patrze ile tego N trocina zabiera to piszą coś 10kg na tone wiec to nie jest magiczna liczba

 

to jest w próchnicy wiec wzbogaca glebę

 

lepiej sie rozsiewa trociny niż pomiot kurzy z słomą

 

.Ale Panowie dobrze by było jak by rolnicy coś zarabiali a nie tylko bidę klepali

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W temacie odchodów ptasich zaszło pewne niporozumienie .

Najcześciej odchody kurcząt rzeznych zwanych brojlerami , są wymieszane ze ściolką i są zdecydowanie mniej wartosciowe od odchodow kur niesnych , ktore w przemysłowej technologi trzymane są w klatkach i nigdy w swoim życiu nie mają \kontaktu ze slomą , trocinami nitp.

Dlatego ich odchody nazywane -pomiotem , zawierają praktycz nie samą srakę .

Wartosc tej sraki przewyższa wielokrotnie , wrtośc sraki broklerów wymieszanej ze ściółką .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

czesc czesc przyjacielu co robiłeś jak Ciebie nie było

 

 

 

dość łopatologicznie wytłumaczyłeś o co chodzi

 

Być może masz racje nie wiem czym w Twoich stronach sie karmi brojlery a czym kury nioski

 

http://www.masarski.com.pl/pl/wydawnictwa/2013/13_06_mituniewicz.pdf

 

tu Autor przebadał rózne ,,kurzaki '' i pisze o takiej zależnosci jak ja podaje

 

a spotkałem jeszcze wyższe wartosci ale celowo nie podaje by nie robić wody z mózgu farmerą

 

i tak tylko 30% jest wykorzystanego NPK z nawozu organicznego reszta to próchnica tez okolo 30% na to idzie i ca najmniej 40% to straty

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

sucho, sucho deszczu nie widać...burze po okolicy się trafiają ale u mnie jakoś się nie trafia ...pryskacie już drugi raz od grzyba? kłosić się zaczyna już pszeniczka ...przez ten gorąc to po nocy robotę trzeba wykonywać ...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Trochę dziwne te wyliczenia .

Ale do rzeczy.

Wyobrażmy sobie że w jakimś kurniku , ptaki produkują 10 ton sraki .

W drugim kurniku jest połowa ptactwa tego co w pierwszym , ale system jest ściołowy i użyte jest 5 ton słomy na którą pada 5 ton sraki .

W obu wypadkach otrzymujemy po 10 ton nawozu , tyle że w pierwszym 10 ton sraki , a w drugim również 10 t , tyle że 5 sraki i 5 słomy co razem tworzy obornik kurzy.

Pytanie więc brzmi .

Jakim sposobem wartość nawozowa obornika , który został wyprodukowany przez dwukrotnie mniejszą ilość ptaków , ma większą wartość od pomiotu wysranego przez ptaki których jest dwa razy więcej .

Czyzby słoma miala większą wartośc od sraki ?

Bo tak wynika z tabel .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gargi dobrze liczysz ale coś nie wszystko

 

 

pasza dla kurcząt mięsnych średnio ma kolo 20% białka

 

dla kur niosek kolo 15 %

 

obsada w sztukach dużych taka sama i produkcja obornika w suchej masie taka sama

 

i 5 ton slomy - i 0 słomy w ptakach z jajami

 

słoma tez ma npk co nie ?

 

i słomy nie daje sie 30 % masy suchej pomiotu

moj znajomy na 80 tys ptaków daje 32 ton trocin

 

80 x 5kg paszy to 400 ton obornika

słomy nic nie daje chyba ze jest tragicznie to czasem coś przyściel

 

wiec masa tu bedzie 15 ton a w drugim kurniku 10 ?

 

czesc składników wejdzie w słome i jest rozkładana to chyba bez rewelacji ?

 

w drugim kurniku nie ma w co wchodzić idzie w wentylator i w powietrze ale zdecydowanie słabszy gnój czy nie ?

 

 

 

Inaczej Ci to wytłumaczę kiedys w moim województwie był 1 przypadek krowy z BSE

 

ja z tym rolnikiem tylko raz sie w życiu spotkałem od razu wiedziałem ze to u niego krowa musiała sie nażreć zielonej trawy i cos takiego złapała

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no i pomyliłem sie przez Ciebie 400 ton paszy minus jego przyrost to jest dopiero masa obornika

 

a inni podaja ze pasza dla kur ma 17 % ale tak czy inaczej jest dużo bardziej uboga to jak gnój ma być mocniejszy ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
sucho, sucho deszczu nie widać...burze po okolicy się trafiają ale u mnie jakoś się nie trafia ...pryskacie już drugi raz od grzyba? kłosić się zaczyna już pszeniczka ...przez ten gorąc to po nocy robotę trzeba wykonywać ...

 

kolego u mnie lekko padało 3 godz 5 mm i jutro z rana jestem na polu ale z 3 opryskiem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W obu kurnikach o których pisałem są te same kury , zakładamy nieśne.

Swieżo wydalone odchody w systemie bezściołowym idą na taśmę i ładowane są na przyczepy oczekujacych rolników ,a następnie na pryzmę , ktora ma dostęp powietrza kilka kilkanaście m2 .

Wysrane łajno w systemie ściołowym , przebierane jest non-stop pazurami i zalegając -miesiacami mieszane jest z powietrzem .

Jak wiec do licha jak obornik ma wiekszą wartość jak swieżo wysrany kloc o takiej samej wadze ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Trochę dziwne te wyliczenia .

Ale do rzeczy.

Wyobrażmy sobie że w jakimś kurniku , ptaki produkują 10 ton sraki .

W drugim kurniku jest połowa ptactwa tego co w pierwszym , ale system jest ściołowy i użyte jest 5 ton słomy na którą pada 5 ton sraki .

.

Dla przypomnienia , wyraznie pisałem ze ptactwo jest to samo , tylko liczba szt. inna.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×
×
  • Dodaj nową pozycję...