Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Mam problem z pszenicą jarą, gdyż już zaczyna się kłaść, więc trzeba ją będzie skracać. Nigdy wcześniej tego nie robiliśmy. Jakim środkiem wykonać ten zabieg i kiedy???

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cerone 480 SL na pszenicę ozimą i jarą – od 1. kolanka do pojawienia sie liscia flagowego (0,75 l/ha)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@buchaj do skracania pszenicy jest duzy wybor srodkow, wszystkie zawierajace CCC, etefon lub mieszaniny tych substancji, ja osobiscie polecam zmieszac MODUS z CCC super efekt ale dosc drogo.

Panowie jak u Was wyglada sytuacja ze skrzypionką bo u mnie jest tego od cholery ale narazie tylko w jarych zbozach, stosowalem dimetoat z grupy sulfonylomocznikowych (Bi 58 i BANADIN) i nie ma zadnego efektu nawet nie przestala zerowac, chyba to cholerstwo zaczyna sie uodparniac, dzis wieczorem jak zrobi sie chlodniej jade KARATE ZEON zobaczymy jaki bedzie efekt.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

o mnie skrzypionki od cho....y, dzisiaj tata zobaczył i popryskał bi 58, mam nadzieje że moja spadnie (szkoda Przem że wcześniej nie przeczytałem twojego postu) napisz czy po karate zeon ci spadła, lub czym to potraktować jak BI 58 mi nie pomoże.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Od skrzypionka to kazdy owadobojczy powinien poradzic,wlasnie popryskalem Cyperkilem i grzybobojczym bo po tak deszczowej pogodzie napewno jest to wskazane. Na ciagniku kepe pylku czy nie bedzie straty w plonie?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@BoSS po Bi58 tylko najmniejsze larwy skrzypionki padly, te wieksze nawet nie przestaly zerowac ale nie powiedziane ze u Ciebie ten srodek tez nie podziala, poprostu ja stosowalem go juz kilka lat i w tym moze byc przyczyna a pozatym temperatury jakie panowaly tez nie sprzyjaly wysokiej skutecznosci insektycydow mimo ze zabiegi wykonywalem puznym wieczorem. Po Cyperkilu i Karate Zeon jest wszystko OK skrzypionka lezy dogory nozkami, poprostu trzeba pamietac o zmianie substancji aktywnych bo wszystkie agrofagi z czasem sie uodparniaja z tego co zauwazylem to Bi58 u mnie nawet na mszyce przestaje dzialac.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

przem dziękuję za odpowiedz

mi podziałało Bi58 ale jeszcze chyba nigdy nie było pryskane isektycydem (oprucz regenta w ziemniakach)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Napiszcie jeżeli znacie cenę środka Route (z Dalgety)

Mój kumpel zastosował tydzień temu:

Route 0,6l/ha

Basfoliar 36 Extra 5l/ha

Huzar 200g/ha

I ma teraz pszenice 2 razy lepszą ode mnie

 

W tamtym roku przy suszy zastosował taką samą mieszankę i miał plon 8t/ha

A w tym roku przewiduje plon 10t/ha (przy dobrych warunkach klimatycznych)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja robilem skrzypionke Dianinonem, odpowiednik Bi 58, nawet nie kichnęła, moze dlatego ze poszedl deszc po zabiegu, zobacze na innym polu, po ile są te cyperkile i karate zeon? czy pryskacie jare od grzyba? bo ja jakoś go nie widze, nawet na zimowych jest male zagrożenie. liscie pszenicy mają zółciutkie piegi ale nic sie z nich nie rozwija. czy to choroba? moze wirus, a moze jakies stresy zimowej, czy ktos sie temu przyglądał?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam, Damian 18 a jakie nawożenie stosuje ten kolega że osiąga plony nawet w suszę 8 ton. Tak pytam sobie bo wiem co to znaczy 8, 9 lub nawet 10 ton i jaką wiedzą trzeba dysponować i jakim trzeba być maniakiem aby to osiągać.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Witam, Damian 18 a jakie nawożenie stosuje ten kolega że osiąga plony nawet w suszę 8 ton. Tak pytam sobie bo wiem co to znaczy 8, 9 lub nawet 10 ton i jaką wiedzą trzeba dysponować i jakim trzeba być maniakiem aby to osiągać.

 

 

N 200kg/ha

P 50kg/ha

K 180kg.ha

 

Zaraz po siewie nawóz dolistny NPK 5-52-10

Dużo nawozów dolistnych

 

3 lata temu z kwałka 1,35ha wyszło mu 15 t pszenicy o najwyższych parametrach.

 

Jaką macie cene Route i Soluboru

 

Piszcie też inne ceny Pozdro Damian 18

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W mojej pszenicy ozimej żółkną liście flagowe poczynając od końca liścia.Liście poniżej są zielone.Jest tego bardzo dużo.Czy ktoś zna może przyczynę?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napiszcie jeżeli znacie cenę środka Route (z Dalgety)

Mój kumpel zastosował tydzień temu:

Route 0,6l/ha

Basfoliar 36 Extra 5l/ha

Huzar 200g/ha

I ma teraz pszenice 2 razy lepszą ode mnie

 

W tamtym roku przy suszy zastosował taką samą mieszankę i miał plon 8t/ha

A w tym roku przewiduje plon 10t/ha (przy dobrych warunkach klimatycznych)

tą mieszaniną pryskał ten twój kolega na chwasty i dodawał dolistnie troche pużno z tym huzarem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Witam, Damian 18 a jakie nawożenie stosuje ten kolega że osiąga plony nawet w suszę 8 ton. Tak pytam sobie bo wiem co to znaczy 8, 9 lub nawet 10 ton i jaką wiedzą trzeba dysponować i jakim trzeba być maniakiem aby to osiągać.

 

N 200kg/ha

P 50kg/ha

K 180kg.ha

 

Zaraz po siewie nawóz dolistny NPK 5-52-10

Dużo nawozów dolistnych

 

3 lata temu z kwałka 1,35ha wyszło mu 15 t pszenicy o najwyższych parametrach.

 

Niewiem czy przy takim nakladzie ma sie czym chalic bo ja juz od 5 lat nie osiagnolem niszego plonu ninisz 7ton i sieje P 80kg/ha K 120/ha i N 150-180/ha i pryskam tylko 2 razy na grzyba, antywelegaczem i na mszyce,skrzypionke. dolistnie nawonawoze tylko mocznikiem. Ale zauwazymem ze na plon ma duduze znaczenie odmiane jaka sie sieje i od 3 lat sieje trend. rok temu przy suszy 8tony z ha dwa lata temu 9,5tony z ha i zobaczymy co bedzie w tym roku wczesniej sialem kris i mimo tego nawozenia plon byl niszy o 1 tone z ha.Ja co roku kupuje nasiona w orginale .I nie myslcie ze odrzywki cos wam dadza jak wziemia bedzie zakwaszona albo bedzie jej brakowalo fosforu,potasu i azotu dlatedo warto zaiwestowac kolka zł i zrobic po zniwach badanie gleby na zawartosc tych skladnikow i czy gleba jest nie zakwaszona.Dziwie sie temu twojemu koledze ze sieje tylko 50kg P a 180kg K gdzie 150kg K to juz duzo ale 50 kg P to zamalo.A jesl chce sie miec dobra jakosc ziarna to trzeba dawac N w 3 dawkach tak zeby ta ostania byla wysiana po wykloszeniu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co do nawożenia dolistnego to mam swoje zdanie, a mianowicie stosuję tylko podczas rozpoczęcia wegetacji na wiosnę i tylko w jednym wypadku - gdy pszenica była wcześnie zasiana jesienią i rozkrzewiła się praktycznie na jesień, spytacie pewnie dlaczego, a to dlatego że taka pszenica rozpoczynając wzrost na wiosnę potrzebuje już wtedy o wiele więcej składników NPK do wzrostu, a pszenica która jeszcze się jesienią nie rozkrzewiła z powodu nie odpowiedniego terminu nie potrzebuje na wiosnę dużej ilości NPK. Wiosną przy zmiennych temperaturach dostępność składników jest bardzo niska i pszenica przechodzi przez stresy (i wtedy przeważnie następuje redukcja pięter w kłosie). bardzo ładnie to było widać gdy wczesną wiosną zastosowało się jako pierwszej dawki azotu Mocznika, jak wiadomo azot w tej postaci potrzebuje ciepła, przymrozki spowodowały to że pszenica zżółkła, tam gdzie zastosowano już np. saletrzak pszenica już całkiem inaczej zareagowała (zielona). Co do stosowania NPK doglebowo to zawsze opieram się na analizach gleby, inaczej nawet nawozu nie ruszam, u mnie przedplonem jest prawie zawsze rzepak i to pod niego uzupełniam wszystkie składniki z małym zapasem a to dlatego że rzepak bardzo ładnie całe nawożenie będzie pobierał i nie dopuści do przemieszczenia się potasu w głąb gleby (potas ma duże zdolności do przemieszczania się w głąb)

Po żniwach prawie cały potas jaki został zgromadzony w rzepaku jest zwracany do gleby. Trudno jest mi pisać o wszystkim ale jeśli będzie ktoś potrzebował pomocy to służę pomocą dla kolegów.

PS nie ma mowy o plonach jeśli ph jest kiepskie (oraz magnez) i od tego trzeba zacząć.

 

Któryś z kolegów pisał o żółtych liściach flagowych, abym mógł pomóc potrzebne mi są jeszcze informacje tz. kiedy była zasiana (w terminie czy nie), proszę dokładniej przyglądnąć się tym liściom czy aby nie są najpierw zaczerwienione a następnie żółkną, może to być jeszcze wina zmiennych opadów ale bardziej brak w jakimś okresie.

A więc tak jak mówię proszę o więcej informacji. A może zdjęcie tej rośliny (roślin).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
tą mieszaniną pryskał ten twój kolega na chwasty i dodawał dolistnie trochę późno z tym huzarem

 

Musiał, bo miał trochę chwastów i po takim zabiegu poszły by w górę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Witam, Damian 18 a jakie nawożenie stosuje ten kolega że osiąga plony nawet w suszę 8 ton. Tak pytam sobie bo wiem co to znaczy 8, 9 lub nawet 10 ton i jaką wiedzą trzeba dysponować i jakim trzeba być maniakiem aby to osiągać.

 

N 200kg/ha

P 50kg/ha

K 180kg.ha

 

Zaraz po siewie nawóz dolistny NPK 5-52-10

Dużo nawozów dolistnych

 

3 lata temu z kawałka 1,35ha wyszło mu 15 t pszenicy o najwyższych parametrach.

 

Niewiem czy przy takim nakladzie ma sie czym chalic bo ja juz od 5 lat nie osiagnolem niszego plonu ninisz 7ton i sieje P 80kg/ha K 120/ha i N 150-180/ha i pryskam tylko 2 razy na grzyba, antywelegaczem i na mszyce,skrzypionke. dolistnie nawonawoze tylko mocznikiem. Ale zauwazymem ze na plon ma duduze znaczenie odmiane jaka sie sieje i od 3 lat sieje trend. rok temu przy suszy 8tony z ha dwa lata temu 9,5tony z ha i zobaczymy co bedzie w tym roku wczesniej sialem kris i mimo tego nawozenia plon byl niszy o 1 tone z ha.Ja co roku kupuje nasiona w orginale .I nie myslcie ze odrzywki cos wam dadza jak wziemia bedzie zakwaszona albo bedzie jej brakowalo fosforu,potasu i azotu dlatedo warto zaiwestowac kolka zł i zrobic po zniwach badanie gleby na zawartosc tych skladnikow i czy gleba jest nie zakwaszona.Dziwie sie temu twojemu koledze ze sieje tylko 50kg P a 180kg K gdzie 150kg K to juz duzo ale 50 kg P to zamalo.A jesl chce sie miec dobra jakosc ziarna to trzeba dawac N w 3 dawkach tak zeby ta ostania byla wysiana po wykloszeniu.

 

Może i ma się czym chwalić bo 8t/ha po 4 miesiącach suszy bez kropli deszczu.

Zastosował 1 zabieg herbicydem 2 zabiegi fungicydem i gdzieniegdzie Insektycydem. Nie oszczędzał na nawozach dolistnych i regulatorach.

Nawozy kupował najtańsze jak się tylko dało. A nasiona kupował kwalifikowane

które w doświadczeniach miały niski plon ale miały takie parametry że nik nie wierzył. A co no NPK to N idzie w trzech dawkach.

P daje mało bo zaraz po siewie idzie dużo w nawozie dolistnym.

K duża dawka=wysoki plon

 

 

A co z ceną Route i Solubora.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Poradźcie jakim środkiem na chwasty można pryskać pszenice która ma już kłóska.

Wcześniej pryskałem chwastoxem turbo ale on chyba odpada w tej fazie rozwojowej.

Za odpowiedź dzięki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Witam.

Poradźcie jakim środkiem na chwasty można pryskać pszenice która ma już kłóska.

Wcześniej pryskałem chwastoxem turbo ale on chyba odpada w tej fazie rozwojowej.

Za odpowiedź dzięki.

 

 

Rundupem 5l/ha I chwastów niema.

 

A tak poważnie to polecam Huzara nie wiem czy można go stosować na kłos

ale ja zawsze stosowałem w poprzednich latach.

Bo w tym roku już nic nie będę dawał na chwasta w pszenicy. Tylko na jednym kawałku dam Fusilade 1l/ha i Rundup Energy 0,5l/ha

A później to tylko desykant Roundup Energy lub Reglone.

W rzepaku to desykacja leci tak Reglone lub Roundup zwykły

I gdzieniegdzie dam Spondam i Elastiq (na zbiornik 6000l 5l Elastiq bo on i tak nic nie da ale mam trochę to muszę go zużyć)

 

Aha jeżeli masz na magazynie Chwastoxa to możesz go dać na pszenice tylko staraj się pod wieczór i 75% dawki żeby nie uszkodzić pszenicy.

Nie wiem czy tak jest w wypadku Turbo czy jakiegoś innego chwastoxa. Tak mi mówił doradca z jakiejś firmy.

 

pozdro Damian 18

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Witam.

Poradźcie jakim środkiem na chwasty można pryskać pszenice która ma już kłóska.

Wcześniej pryskałem chwastoxem turbo ale on chyba odpada w tej fazie rozwojowej.

Za odpowiedź dzięki.

Nie pryskaj jak pszenica sie klosi i pyli !! bo bedzie po zbiorach, ale widzialem jak gosc pryskal po kwitnieniu, gdy bylo juz ziarko, pewnie sieknąl jakims chwastoksem czy aminopielikiem bo smierdzialo jak cholera, ale nie polecam tego zabiegu bo róznie moze byc... za to randup jak najbardziej gdy zboze zacznie dojrzewac 3l + wspomagacz

ale to tylko sugestia, wybor nalezy do ciebie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja już (widoczne kłosy) odradzam pryskania na chwasty.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mi poradzono oprysk Starane albo Tomiganem,ale dopiero po skończeniu kwitnienia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Witam.

Poradźcie jakim środkiem na chwasty można pryskać pszenice która ma już kłóska.

Wcześniej pryskałem chwastoxem turbo ale on chyba odpada w tej fazie rozwojowej.

Za odpowiedź dzięki.

2-3 tygodnie przed zbiorem randapem ale słoma na ściółkę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja stawawiam na Randap bo teraz jakby nie patrzec jest juz po herbacie,chyba ze w kwarantannie maja lepsze doswiadczenia

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×
×
  • Dodaj nową pozycję...