Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Ja posiałem po kukurydzy2ha 22 października i moja ma już szpilkę 5 cm ogólnie super wschody 100%,ogólnie deficyt ciepła na tej jesieni jest ,a może to norma i dużo wilgoci.A najlepsze jest to że posiałem Bogatkę 5.12 2,5ha

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

do center ,twoja pszenica jest teraz w krytycznym momencie jak zacznie szpilkować a pszyszedłby tęgi mróz bez sniegu albo wiatr i kilka stopni na minus to ją załatwi ,ale może się wypuścić jeszcze raz .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Siema posiałem pod koniec października pszenice ozimą no i do tej pory nie widać jej ma bardzo długie korzenie na kilka centymetrów ale na wierzchu niema jej dlaczego tak jest? i Czy ma ona szanse żeby jeszcze zejsć ?

Módl się to to żeby nie wyłaziła i żeby zamarzło do lutego wtedy pszenica jak głóg. A jakl popada i nie zamarznie wyjdzie na wierzch to nawet może zgnić.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie straszmy centera co będzie to będzie, ja sie boje żeby moja z 5 grudnia przeszła jarowizację.Wiem że ktoś w grudniu siał po burakach ozimą na forum?.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanko czym najlepiej i jak pryskać wiosną pszenicę od grzybów???

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja ostatnio stosowałem UNIX + TITL kwiecień i w fazie liścia flagowego ARTEA + AMSTAR wychodzi drogo ale przy dobrym stanowisku i nawożeniu plon około 10 ton z hektara

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ja ostatnio stosowałem UNIX + TITL kwiecień i w fazie liścia flagowego ARTEA + AMSTAR wychodzi drogo ale przy dobrym stanowisku i nawożeniu plon około 10 ton z hektara

A co to za odmiane miałeś?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

do witalis , jaki miałes średni plon pszenicy dla całego gospodarstwa.

10ton z ha to nawet na poletkach doświadczalnych Coboru nie było w tym roku

Z jakiej części polski jesteś,2007 na podkarapciu byłu najlepsze wydajnosci w skali całego kraju co jest bardzo rzadkie-spotkałem się z tym że niektórzy mieli 8-9tna oko,ale nie 10,10 to było w 2004roku,poza tym odmiana olivin jest jedną z najsłabszych w badaniach i zostaje średnio jakieś 5% za wzorcem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jestem z podkarpacia co do plonu to na 0,55 ha było 5,2 tony przedplon ziemniaki azot 150 kg/ha nawożenie dolistne mikroelementami, siarką, magnezem + tytanit oraz regulatory wzrostu i karate zeon oraz kompleksowa ochrona przed chorobami grzybowymi. Na pozostałym 1 ha uzyskałem 7 ton przedplon pszenica i jęczmień dawki azotu oraz ochronna podobnie jak wyżej. Co do plonowania odmiany olivin to wg mnie jest ok obecnie zmieniłem na wydmę

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam takie pytanie kiedy robić pierwszy oprysk na grzyba w przenicy i czym ??? Ile dajecie Mocznika na pszenice do oprysków??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ile kg N w czystym składniku potrzebne jest na pszenicę aby uzyskać te ok 6t/h bo pod korzeń dałem 150kg superfosfatu wzbogaconego i 100kg soli oraz śladowe ilości azotu ??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wszystko zależy od tego na jakiej ziemi rośnie ta pszenica ,bo jeżeli jest to I klasa czarnoziem ,dobre ph blisko 7 ,wysoka zawartość fosfor, potas, magnez dobry przedplon ,ziemniaki, rzepak, groszek to nawet bez żadnego nawożenia azotowego plon może wynieść 6t/ha, musisz zrobić próbkę na przedwiośniu na azot zawarty w glebie zanieść do lab. tam ci powiedzą.Ogólnie ilość azotu zawartego w glebie może wachać się w przedziale 0-90kg/ha ale najczęsciej 30-60 jest.Także chyba trzeba 20kg na każdą tonę więc jak masz w ziemi te 60 to wystarczy dosypać 200kg saletry i powinno być,pod warunkiem że wszytskie inne zapotrzebowania roślinek będą spełnione.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ziemia III kl ph niskie dawno nie wapnowane przedplon to też pszenica a wcześniej był rzepak ozimy zawartość potasu i fosforu wydaje mi się że powinna być w normie bo zawsze sypie dużo w czystym składniku

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
ile kg N w czystym składniku potrzebne jest na pszenicę aby uzyskać te ok 6t/h bo pod korzeń dałem 150kg superfosfatu wzbogaconego i 100kg soli oraz śladowe ilości azotu ??

Na 1 tone ziarna pszenica potrzebuje 25kg/N ogólnie jest taka zasada nawożenia zboża NPK 1: 0,8 :1

Czyli na wyprodukowanie 6 t ziarna roślina zużyje 150kg/N , 120kg/P, 150kg/ K. Jest to ogólne zużycei składników nie tylko tych których dostarczysz w nawozie mineralnym ale i tych zawartych w glebie. Tak że jeśli masz wysoką zawartość np.PK to możesz obniżyć dawki nawozów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

do luki niskie ph tzn jakie ? jeżeli jest poniżej 5 to słabo jeżeli powyżej 5,5 to możesz spokojnie mieć ponad 6 ton.Teren chyba jest trochę pofalowany jeżeli jest to 3a ,ale u mnie jest ta klasa na niewielkich skłonach.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

teren jest płaski jak deska...! co do ph to za niedługo będę wiedział dokładnie bo oddaje próbki do stacji wtedy będę mógł napisac coś więcej...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
ile kg N w czystym składniku potrzebne jest na pszenicę aby uzyskać te ok 6t/h bo pod korzeń dałem 150kg superfosfatu wzbogaconego i 100kg soli oraz śladowe ilości azotu ??

Na 1 tone ziarna pszenica potrzebuje 25kg/N ogólnie jest taka zasada nawożenia zboża NPK 1: 0,8 :1

Czyli na wyprodukowanie 6 t ziarna roślina zużyje 150kg/N , 120kg/P, 150kg/ K. Jest to ogólne zużycei składników nie tylko tych których dostarczysz w nawozie mineralnym ale i tych zawartych w glebie. Tak że jeśli masz wysoką zawartość np.PK to możesz obniżyć dawki nawozów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pszenica potrzebuje na 1 tonę około 1,1 kg fosforu. Więc można by było przyjąć, że wystarczy 65 kg tego składnika. Spodziewam się że masz go w glebie dosyć sporo bo większość gleb w Polsce jest bogata w ten składnik. (można jeszcze urwać 20-30%) Nawożenie fosforowe trzeba bardziej przyjąć, jako nawożenie gleby a nie rośliny. Przemiany fosforu w glebie są długotrwałe i zalezne między innymi od składu granulometrycznego i pH. Gdy będziesz wapnował część fosforu - tego związanego z Fe i Al zostanie uwolniona.(Co prawda zacznie sie łączyć z Ca ale nie na długo)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie zgodziłbym się z tym, że większość gleb w Polsce jest bogata w fosfor.

Jeśli pszenica potrzebuje 65 kg fosforu to należy ten fosfor przeliczyć na P2O5 i wtedy obliczyć dawkę nawozu - bo w większości w takiej formie jest podawana zawartość fosforu w nawozach.

O ile dobrze pamiętam to 1kg P2O5 = 0,22kg P

Czyli jak mniemam te 65kg fosforu to 295 kg P2O5 czyli jakieś 640kg fosforanu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli ktoś nawozi fosforem co roku i ma średnie ,bądź ciężkie gleby to może mieć wysoką zawartość fosforu a co najmniej średnią.Zapotrzebowanie przyjmuje się na P2O5 a nie na masę molową czystego pierwiastka ,jak coś to pszenica pobierze 11kg na tonę tylko czego ziarna i słomy czy porostu wywieziemy z pola z każdą zebraną toną ziarna tyle fosforu.Fosfor bardzo powoli przemieszcza się w profilu glebowym(gleby średnie i ciężkie).Najszybciej przysfajalny fosfor jest we fosforanie

amonu i danie na wiosnę np.superfosfatu mija się z celem całkowicie.Jeżeli miałbym dać 640kg fosforanu amonu to by starczyło na 3 lata.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×
×
  • Dodaj nową pozycję...