Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Mam pytanie odnośnie opłat licencyjnych dla hodowców zbóż.

Kupiłem pszenicę w centrali. Jakbym chciał sprzedać sąsiadowi do siewu to czy muszę uiścić opłatę hodowcy tej odmiany. Czy są jakieś zwolnienia z tej opłaty. Mam 1,5 ha pola.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

zasadniczo to tylko Ty możesz wysiać taki materiał, po uiszczeniu opłaty; jeśli wysieje go sąsiad to już popełni przestępstwo, nie posiadam wiedzy jaką odpowiedzialność Ty poniesiesz za sprzedaż takich nasion, najbezpieczniej mu to sprzedać jako zboże paszowe

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a cóż to w tym roku nikt się nie chwali wynikami??

chyba u wszystkich nie wymarzła pszenica

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

kolego agencja taką drobnicą sie nie zajmuje jak 1.5 ha musisz mieć co najmniej 25 ha a jak masz ziemniaki 15 ha

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

II-III a klasa ziemi po ziemniakach pelna ochrona i nawozenie- 2,5 t z ha- jest sie czy pochwalic . mam nadzieje ze takiej zimy dlugo nie bedzie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wydajność ok 4,7 T więc chyba b. dobrze na ten rok, była przemarznięta i pewnie bym zaorał gdyby było co posiać. a jare podobnie ok 5 T ale ziarno takie sobie, oby przyszły rok był lepszy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam, mam pytanie czy ktoś z was uprawiał taką odmianę: NIKOL. Jakie są wasze opinie na jej temat. Interesuje mnie plon i jakość.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

czy miał ktoś z was pszenice ozimą Arktis lub Bohemia? Zamierzam je w tym roku posiać. Głównie interesuje mnie jak przezimowały i jaki plon.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

NIKOL to bardzo wczesna odmiana i u nas doszła prawie równo z rzepakiem ozimym. Plonuje dość dobrze u kolegi podeszła pod 8t u mnie nieco słabiej bo pole w otwartej przestrzeni i ją wymroziło tak że zastanawiałem się nad likwidacją ale zostawiałem i 5t jeszcze było. Dobrze sobie radzi z chorobami pryskałem tylko raz Falconem bo wiedziałem że dużego plonu z niej nie wyciągnę więc nie szalałem. BARDZO GRUBE ZIARNO!!! Wydaje mi się że obecnie najgrubsze na rynku. Miałem jeszcze Bamberkę i Pamiera przezimowały dużo lepiej i wydały ponad 7t.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jara zebrana plony, aż trudno uwierzyć. Ostka 6t/ha(IIIa i troche II), Specyfik 7,7t/ha (II klasa), Tybalt 8,3t/ha (I klasa trochę II, po burakach). Uprzędzam głupie spostrzeżenia, liczone bez gumowych hektarów, każda przyczepa ważona w punkcie skupu bo z racji wysokich plonów innych zbóż musiała zostać oddana na przechowywanie. Wszystkie odmiany jako konsumpcja.

Z wyglądu przed zbiorem określiłbym tak: Specyfik ładna, ale zdecydowanie najgorsza z uprawianych, Tybalt ładna, ale sądziłem, że powinna wyglądać lepiej, pod względem zdrowotności najgorsza, Ostka z wyglądu kapitalna wygląd jak najlepsze ozime, zdrowotność rewelacyjna, plon niestety nie (może jednak chlomazon z wiosny miał wpływ?!).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sądzę ze nikt nie będzie podważał Twoich plonów bo bardzo dobrze opisałeś swoją sytuacje typu bardzo dobra ziemia dobre przedplony ale jeśli ktoś od tak sobie napisze ze plon taki jego wypowiedz staje się niewiarygodna

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jeżeli rzepak w drugim rejonie wzorzec miał 63q/ha ,to ile wyda pszenica na pewno warunki były sprzyjające.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
dzięki men2face, odpowiedz mi jeszcze jak z plonem i porostem?
\

plon na 4kl ok 6t przedplon ziemniak.porost brak bo szybko go zebralem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
jara zebrana plony, aż trudno uwierzyć. Ostka 6t/ha(IIIa i troche II), Specyfik 7,7t/ha (II klasa), Tybalt 8,3t/ha (I klasa trochę II, po burakach). Uprzędzam głupie spostrzeżenia, liczone bez gumowych hektarów, każda przyczepa ważona w punkcie skupu bo z racji wysokich plonów innych zbóż musiała zostać oddana na przechowywanie. Wszystkie odmiany jako konsumpcja.

Z wyglądu przed zbiorem określiłbym tak: Specyfik ładna, ale zdecydowanie najgorsza z uprawianych, Tybalt ładna, ale sądziłem, że powinna wyglądać lepiej, pod względem zdrowotności najgorsza, Ostka z wyglądu kapitalna wygląd jak najlepsze ozime, zdrowotność rewelacyjna, plon niestety nie (może jednak chlomazon z wiosny miał wpływ?!).

ja ci wierze u mnie podobnie.nawet pszenzyto jare minelo 6t/ha.poprostu sprzyjajacy rok,to co nam bozia zabrala zima oddala wiosna

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

men2face dokładnie tak jak mówisz z wiosny było suchawo, ale jakos się obroniła a potem już wody pod dostatkiem + konkretnie pociągnięta. Najbardziej zdziwiło mnie to, że na przyczepach na których zawsze było 13,6-13,8t pszenicy teraz 14,9t , ale gęstość tylko już nie pamiętam której była 79,6kg/hl. Nie wiedziałem, że taka jest w ogóle możliwa...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
ale gęstość tylko już nie pamiętam której była 79,6kg/hl. Nie wiedziałem, że taka jest w ogóle możliwa...

a ja w ozimej 67, i znów paszówka, normalnie jakiś horror, już 3 rok z rzędu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mój rzepak miał 65kg/hl nie możliwe aby twoja pszenica miała taką małą gęstość

u mnie najsłabiej kerubino 73,2 ale koszona 9,4 % wilgotności więc gdyby miała 14 to było by ok. w ubiegłym roku akteur 79,3 w tym nie wiem jak będę sprzedawał to napiszę, bombona 74,9 też dosyć sucha 12,5%.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a czy jest jakiś sposób na podwyższenie gęstości? ja mam w jarej 75, czy odczyszczenie drobnych ziaren i zanieczyszczeń poprawi wynik?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale u Was pięknie powysychało ,u mnie 14 i pow ale było dmuchane porządnym wentylatorem i myślę ze będzie ok. W SILOSIE

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

za to porażenie trzeba by na tą firmę nasłać jakąś inspekcję ,jest to subiektywny sposób określenia czy dana partia towaru będzie mieścić się powyżej lub poniżej dopuszczalnego progu zawartości mykotoksyn, mało tego metoda na podstawie której kładzie się na wadze ziarna które mają niewielki procent swojej powierzchni z różowym nalotem traktuje się tak samo jak te zjedzone przez grzyb w 100 procentach które faktycznie zawierają DON ale są lekkie.

A jak u Ciebie z opadaniem ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×
×
  • Dodaj nową pozycję...