Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Uprawa sorgo w mieszance z kukurydzą

 

2007-04-06 11:29

 

 

Sorgo cukrowe to roślina, która od kilku lat w Polsce ma wielu zwolenników. Dlaczego? Otóż jest to roślina, która doskonale radzi sobie w warunkach suszy i bardzo wysokich temperatur, tam gdzie kukurydza zaczyna cierpieć na brak wody, sucrosorgo nie przerywa wegetacji. Roślina ta jest uprawiana w mieszance z kukurydzą i jest w stanie zapewnić wysoki plon paszy. Odmianą przydatną do uprawy z kukurydzą na kiszonkę jest Sucrosorgo 506 firmy Syngenta. W Polsce nie wydaje nasion.

Sukrosorgo 506 bardzo oszczędnie gospodaruje wodą, wykształca bardzo głęboki system korzeniowy, liście sorgo wyparowują mniej wody niż kukurydza, a w warunkach suszy wchodzą w stan uśpienia, i gdy tylko wilgotność wzrośnie natychmiast uaktywniają wegetację.

 

Sorgo poleca się siać na glebach lekkich i o lekko kwaśnym odczynie –pH 5,6-6,5.

Nawożenie na hektar podobne jak kukurydzy: 80-120 kg N; 30-60kg P i 60- 120kg K.

Sorgo ma duże wymagania cieplne, gleba w czasie siewu powinna mieć 10-12 st C – jest to druga połowa maja, a zatem kukurydzę sieje się wcześniej. Sorgo w mieszance z kukurydzą wysiewa się 220-240 tys nasion na ha to jest 6-8 kg nasion na ha, a kukurydzę 70 tys.nasion na ha. Rozstawa rzędów 75-100 cm, odległości w rzędzie zależą od gęstości siewu i wynoszą od 5,5 cm do 6,7 cm. Nasiona rozprowadzane są w jednostkach siewnych zawierających 600 tys. nasion. Do siewu używa się siewników punktowych z tarczami wysiewającymi o otworach 2-3 mm.

Sposób siewu zależy od jakości gleby – na lepszych glebach rośliny mogą być wysiewane w tych samych rzędach, tzn.sorgo w rzędzie 10-15 cm od rzędu kukurydzy, natomiast na glebach średnich i lekkich sieje się w osobne rzędy.

Zwalczanie chwastów po siewie, ale przed wschodami roślin, obecnie brak herbicydów zarejestrowanych do odchwaszczania sorgo.

Optymalny termin zbioru w stadium dojrzałości ziarna kukurydzy do zbioru na kiszonkę. Ponieważ sucha masa w sorgo gromadzi się wolniej do mieszanek powinno się dobierać mieszance kukurydzy przynajmniej o liczbie FAO 250.

Kiszonka z sorgo dobrze się zakisza dzięki dużej zawartości cukru. Trzeba jednak pamiętać, że kiszonka z takiej mieszanki ma niższą wartość energetyczną niż z samej kukurydzy, ale większą niż z sorgo uprawianego w siewie czystym.

 

Źródło: Farmer 3/2007

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

aha ja mam mechanicznego z rolmaszu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

witam

 

mam pytanko: w tym roku planuje posiać 10 arów sorgo w mieszance z trawą saudańską tak na próbę - nie mam siewnika do buraków czy można to posiec w jakiś inny sposób?

zasiew planuje pożytcie skoszopnym na zielonkę na słabej glebie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Piszesz o nutrihoney Ja zastanawian się czy nie posiać go siewnikiem do zboża. Jak co 4 rządek to będzie koło 45cm. Tylko nie wiem czy zmieszczę się z wysiewem - 30kg/ha.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam !!

Mam dostep do siewnika buraków GAMA (dosc stary), na 6 rzedów. Odleglosc miedzy rzedami to 45 cm, wiec sorgo nasypie do codrugiego zbiornika. Jaka ma byc odleglość w rzedzie miedzy zairnkami. U siebie moge ustawić 18 albo 12, nie zaduzą przerwa?

pozdrowienia, Adam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a nie lepie do kązzdego a iększe odległości w rzędzie?? bardziej równomiernie na 1m2 będzie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam mam siewnik do buraków o rozstawie rzędów 50cm i nie mogę go zmienić. czy taki rozstaw rzędów może być??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Powiedzcie mi z jakich firm macie nasiona ????? Pytanie może dziwne. Ale z rzepakiem i kukurydzą to prosta sprawa. Te nasiona to nowum. Jakie odmiany i z jakich firm dystrybucyjnych macie. Ja dzisiaj posiałem nawet nie pół mogi. Dla sprawdzenia faktycznej siły kielkowania i co z tego będzie. Od sąsiada chcę się oddziielić. Moje nasiona są zaprawione chinook+sarfun+to co naj dla kukurydzy.... Gaucho....na moje życzenie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
a nie lepie do kązzdego a iększe odległości w rzędzie?? bardziej równomiernie na 1m2 będzie

 

Chyba tak zrobie, bo według przepisu producenta: miedzyrzedzia 75-100 cm, a odległosc nasion 6 cm, moim siewnikiem cieżko bedzie taki wynik uzyskać. Jak zasieje co 45 cm, ale za to nasiona co 12 cm to chyba na jedno wyjdzie, a sieczkarnia i tak weźmie...

A probował ktos siac siewnikiem do kukurydzy, tylko pokombinowac z tarczami??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Piszesz o nutrihoney Ja zastanawian się czy nie posiać go siewnikiem do zboża. Jak co 4 rządek to będzie koło 45cm. Tylko nie wiem czy zmieszczę się z wysiewem - 30kg/ha.

 

 

tak kupiłem nutrihoney i chyba posieję ręcznie. w tym roku tylko prubuje co z tego wyjdzie ok 10 arów. O postępach napisze a może i fotki jakies zapodam

 

pozdro

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

witka

powiedzcie mi panowie w jakich odstępach od siebie siejecie nutri honey. kupiłem 60 kg na 3 ha i wiem, ze sieje się siewnikeim od buraków, rzędy co 45 cm, ale kurde w jakiej odległości od siebie ziarna, bo skoro ok 45000 ziaren przypada na kg, a 20 kg na ha to wychodzi 900 000 ziaren na hektar, więc dość dużo. Ja zawsze siałem kukurydze i poprostu jak to porównuje to nie moge sobie tego wyobrazić, przecież róniaca w wielkości ziaren jest kolosalna. Prosze was o pomoc, bo po niedzieli planuje to siać. Dzięki z góry. Pozdro

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja bedę siał poznaniakiem jak wyjdzie mi próba kręcona. Weź nasyp w jedną sekcję siewnika i jedź zobaczysz jak leci, miara i wszystko wiesz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nikt z was nie siał czasem trawy sudańskiej. Miało być sorgo a dostałem to co jest, teraz nie wiem co z nim robić.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja wczoraj posiałem nutri honey poznaniakiem wyszło mi koło 20 kg/ha. Zaraz popryskałem atrazyną i czekam na deszcz bo ziemia sucha jaj pieprz po życie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja wczoraj podorywkowym robiłem obornik po życie i mokro że hej ledwo dawałem rade 8 km /h jechać

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
po poznaniaku będzie rosło kępkami chyba że masz idealny siewnik

a moim kleinem do buraków nie wysiałbym 25kg na ha za dużo nasion i pozatym drobniejsze kalibrażem od buraków. Jak sprawdzałem jak głeboko posiane to nie było źle przywadało co 2-3 cm ziarno, dość wolno jechałem 8 km/h więc nie powinno być źle a zresztą tak i tak do koszenia więc najwyżej się pomęczę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

witam !!

 

ja mam ziemie 4 klasy i z powodzeniem siałem kukurydze okolo 1,5 h, wszystko było pieknie dopóki jeb....., pier..... dziki nie rozplemiły sie na potege !!

w tym roku juz nie siałem bo nie było sensu szkoda roboty i nerwów.

powiedzcie mi czy jak posieje sorgo to dziki bedą to wyżerać ?????

czy siejąc poznaniakiem co 45 cm będzie ok /??

ile mam tego wysiac na h ????

 

musze sie zorientowac czy ktokolwiek w okolicy to sieje !!!

 

czekam na odp !!!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wim czy ktoś takie coś stosował jk znicze (czerwone). Byłem u jednego co ma kurniki i sieje sporo kukurydzy i ma sporodików w okolicy. miał jakoś armatke gazowo ale to tylko 2 lata był spokój bo w 3 to prawie armatke przewróciły .

Sorga to mogo nie ruszać bo nie ma kolb a im o nie chodzi.

Co do roztawu rzędów to możesz i gąściej a rzadziej w rządku posiać. Będzie bardziej równomiernie na polu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

znicze nie pomagały, grodzenie płótnem wysokości 1,2 m tez nic nie dało, radio, petardy, pastuch pod napieciem 220v tez na nic, co 15 dniowe opryski dookoła pola hukinolem te nic nie dały tylko zbieraŁEM opierdol od dziewczyny i zagroziła mi ze jeszcze raz bede smierdział to zerwie ze mną !!! wiec co miałem robic !!! przestałem siac !!!

 

mam pytanie !!!

poszukuje kogoś kto to uprawia i mieszcza we wschodniej części mazowsza !!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie dziki w zaprawioną kukurydzę nie idą tylko spróbują i dalej nie ryją. Niekturzy jaka do koła łowieckiego i oni sami daja śmierdzidło. Co do sorga to nie pujdą bo to jest ziarno mniejsze od zboża. Nie widomo jak będzie później z sarnami i jeleniami. Niedalek mnie anglik ma pola wokół lasów posiał kukurydzę i ubezpieczył to ci z koła sami przyjechali i pytali która jego kukurydza i (słowo zostało wykasowane)e rozstawiali. Innemu rozryły kopiec to koło nie chciał rozmawiać dopuki nie złożył w sądzie sprawy z "powództwa" cywilnego zaraz zgłosił się ich prawnik i polubownie załatwili sprawę - koło zapłacił ile było zniszczone.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no kurcze zaciekawił mnie temat sorga !!!

bez kopca z kukurydza moze byc ciezko przeciagnąc rok bo trawy tez moge niemiec za dużo.

 

grzes ty siejesz poznanialiem ??? jakie robisz odstępy ??

a i jakie jest ziarno ???? tzn chodzi i wielkośc czy to jest coś w stylu nasionek saladery lub pomidorów????

 

a co do koła łowieckiegoi to ja wole przemilczec temat bo moje istnieje tylko po to zeby upokażać rolników i polowac sobie na dorodnie wypasione na rolniczych polach dziki..

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Siałem co 4 rzadek koło 45cm. Ziarno większe od gorczycy powiedzmy jak 2 ziarna gorczycy. A z kołej jak ci pisałem idź do radcy prawnego daj mu 50zł to napewno ci powie co i jak najwyżej stracisz ale zawsze warto powalczyć.

Co do sorgo poczytaj dokładnie cały ten tenat bo jest go kilka rodzajów. Ja siałem nutri honej a w tym tygodniu moze posieję 506. Ale to już będę siał siewnikiem do buraków bo ziarno większe i trzeba wysiać koło 7 kg(220 000 ziaren)/ha.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×
×
  • Dodaj nową pozycję...