Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Jak już pisałem, mieszałem to i to i wyszło idealnie, z tym że kukurydze miałem już podeschniętą prawie do połowy jak kosiłem. To że będzie mokre nie przeszkadza w kiszeniu, tyle że będzie kiszonka ciężka do wożenia... U mnie Jaguar ciął na 8mm no i z sorga zrobił miazge, ale za to jego warstwy są bardzo ubite, gabli wbić nie można . Znajomy kosił osobno i rozkręcali na 2,5cm noże, wtedy nie było tyle wody.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co do dziennej dawki, ja daje kiszonki krowom do praktycznie do syta i nie narzekają Mam mieszaną kiszonke i zauważyłem że kukurydzą szybciej sie najadają, sorga musze dać troche więcej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bedzie problem bo jednostka jest pakowana na 3 ha. Namów sąsiada. Warto. Moje byczki młucą sorgo jak opętane. Aż się boję że za wcześnie zjedzą.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Popytaj w centrali nasiennej itp, ja kupiłem w lokalnej centrali, facet sprzedawał na kilogramy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

witam palnuje w przyszłym roku zasiać około hektara sorgo (do 3 kukurydzy) mam pytanie czym to się sieje.. zwykły siewnik punktowy wystarczy (czy trzeba zmienić tarcze) i chciałbym zaisać nutri honey na sianokiszonke około 2.5 ha.. warto dla bydła mlecznego w to się bawić i takie samo pytanie czym to zasiać (mam siewnik poznaniak.. czy sobie poradzi??) prosze o pomoc...najlepiej na gg 6339008

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak juz pisaliśmy 506 zasiejesz mechanicznym siewnikiem od buraków bez żadnych zmian nawet rozstawu w rzędzie a nutri honej poznaniakiem co np 6 rzadek. Tylko nutri honej z własnego doświadczenia wiem że potrzebuje lepszej ziemi niż 506 tz czarny mokry piasek jest dobry. Co do wartości nutri honej jest tak słodkie że nawet suche bedą jadły. Ja w tym roku miałem tylko 2 pokosy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Jak juz pisaliśmy 506 zasiejesz mechanicznym siewnikiem od buraków bez żadnych zmian nawet rozstawu w rzędzie a nutri honej poznaniakiem co np 6 rzadek. Tylko nutri honej z własnego doświadczenia wiem że potrzebuje lepszej ziemi niż 506 tz czarny mokry piasek jest dobry. Co do wartości nutri honej jest tak słodkie że nawet suche bedą jadły. Ja w tym roku miałem tylko 2 pokosy.

w tym momencie się zagibiłem.. piszesz że nutri poznaniakiem cvo 6 rządek?? w opisach czytałem ze sieje się je co 10cm.. wiec co 6 rządek bedzie strznie za szeroko..a czy jak zasieje sorgo siewnikiem od burakóhttp://to rozstaw bedzie mi pasował do sieczkarni (co 75cm)....a jakby mi się nie udało znaleźć w okolicy takiego siewnika to są jakieś polskie patenty na zasianie (przecież dla 1 hektara nie bede kupywał siewnika za 3 moze 4 tysie.. nie opłąca sie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a i nutri chciałbym zasiać na polu po trawie. .zlikwiowałem łąke.. i zamiast siać nową chciałbym spróbować nutri.. ludzi to chwala.. a te 2,5 ha to tak narazie na spróbowanie...jeśli ktoś moze niech wyjaśni to z włąsnego doświadczenia

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Napisałem np czytaj na przykład co 6 rządek zależy jaki rozstaw chcesz uzyskać. Ja chyba siałem co 4 i wyszło mi tak że kołem od ciągnika sie mieściłem a i rozstaw pasował. NIe szkoda ci pola po łące pod n.h. nie lepiej posiać tam zboże a po jakimś życie zasiać sorgo czy n.h. Ja na przyszły rok planuję posiać z 3 ha 506 właśnie po życie i jak się uda 2 ha po jęczmieniu ozimym. Tego roku się udało. Pod kukurydzę mam zaplanowane 0,75ha.

Co do siewnika to 506 ładnie się sieje buraczanym siewnikiem w rozstawie co 45. Jak chcesz co 75 to musisz go poprzestawiać ale nie wiem czy to ma sens. Zależy czym to będziesz kosił bo to jest podstawowe pytanie. Zetka ani Fortschritka jak wyrośnie to tego nie łyknie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie szkoda mi bo ta łaka i tak już była do kasacji uprawiłem tak że zero sladu po trawie wywapnowałem na wiosnę planuje obornik i zasiać nutri... żyta nigdy nie siałem przed kukurydzą.. wiec i w tym roku nie planowałem jak na swoje stado mam wystarczającą ilośc paszy na ponad rok a łak mam wystarczająco dlatego chciałem spróbować siać to nutri i zrobić je w bele (kiszonka)podobno bydłu smakuje i wydajność ma dobrą... trzeba czasem spróbować czegoś nowego. .a co do sorgo to u mnie w okolicy nie ma ludzi co sięją buraki lub warzywa wiec nie mam takiego dostępu do siewnika... co do koszenia mam sieczkarnie dwu rządkową firmy agram i kosiłem nią w tym roku kukurydze moim mniejszym ciągnikiem (80 km case) lecz w połowie pracy przeczepiłęm do 130 konnego antaresa (same) bo mniejszy nie dawał rady w potężnej kukurydzy.. wiec do skoszenia sorgo nie ważne jakieby nie było nie ma problemu... tylko musi być odstęp co 75 cm.. bo tak są zrobione dzioby w sieczkarni.. sorgo chciałbym kosić razem z kukurydzą do jednej pryzmy...mam siewnik punktowy mechaniczny.. ciekawi mnie czy są takie tarcze odpowiednie dla sorga...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak masz poznaniaka możesz spróbować posiać nim 506 tylko że musiałbyć trochę popróbować bo na 1 ha trzeba wysiać ok 10- 15 kg. Co do zbioru sorgo osiąga do 4m wysokości nie wiem jak sobie twoja sieczkarnia poradzi z taką masą.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja maiłem sorgo w tym roku, i zabardzo to nie jestem zadowolony jako z objętości! Jak przywioże pezyczepe kukurydzy do opca to przy ubijaniu osiądzie ok 20-30%, a jak wykipowali sorgo to po ubiciu pozostała taka mała kupka!!!! W dodatku sorgo powinno zbierać sie na wysokości co najmniej 30 cm. Powodem tego jest silnie nagromadzony w łodydze kwas!! Jak rozmawiałem z żywieniowcem to powiedział mi tak: jak chcę nie mieć większych problemów z zacielaniem niz teraz to lepiej tego krowom nie dawać! Podobnoi sorgo to trucizna dla krów mlecznych!!!! Ja zasiałem pierwszy i ostatni raz!!!!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Weź pod uwagę, że sorgo sie mocno rozkrzewia [nawet do 8 łodyg miały niektóre egzemplarze u mnie], więc może być problem ze skoszeniem taką sieczkarnią. Co do siewu, znajomy siał 4 rzędowym mechanicznym siewnikiem do kukurydzy właśnie co 75cm, ale zapewne zmienił tarcze na mniejsze.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

SUZI25=> Owszem w łodygach jest kwas pruski, ale po 3 tyg kiszenia rozkłada sie! Poza tym nie ma tego aż tak dużo. Jakiś kit Ci wciska ten żywieniowiec... chodzi o to żeby nie jadły sorga z pnia jako zielonki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
tucizna?? a uzasadnij to...

Więcej nie powiem niż wiem, ale tak mówił mi człowiek uczony w tym kierunku, że ma sobie kwas (nazwy nie pamiętam) i że jest to trucizana dla krów!!! Że są kłopoty z zacielaniem!! Ja kożystam z jego usług już pare ładnych lat i jak narazie nie nażekam!! To moje całe uzasadnienie, a czy komóś sie to wystarczy czy nie to jego sprawa!!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To właśnie był kwas pruski!!! Mi nic nie mówił że on się rozkłada, a kto pasie takimi roślinami z pnia?? Jak tak to soki za zamieszanie bo ja już sam zgłupiałem!!!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Jak masz poznaniaka możesz spróbować posiać nim 506 tylko że musiałbyć trochę popróbować bo na 1 ha trzeba wysiać ok 10- 15 kg. Co do zbioru sorgo osiąga do 4m wysokości nie wiem jak sobie twoja sieczkarnia poradzi z taką masą.

w tym roku kukurydza była ponad 3,5 metra u mnie na lepszej ziemi.. 130 konny ciągnik chował się w niej.. i jak nim kosiłem to nawet nie przystanąłem ani razu... jak kosiłęm małym to zapychało się (może też dlatego że w mniejszym wałek max ma tylko 750 a w antaresie mam 1000) i jak polską 60 jechał przy mnie to w największej kukurydzy jak kosiłęm to na 3 miał co robić by mnie dogonić.. c odo wypowiedzi kolegó w kwasami itp.. to kukurydza też go ma.. też powinno się ją kosić około 15-30cm od ziemi a każdy kosi jak najniżej.. jak w tym roku ustawiłem sieczkarnie gdzieś na 20 cm to ludzie mnie wyśmieli... ale ja wiem swoje... i czytałem troche o sorgo i ten kwas w nim rozkłąda się.. podobna sytuacja jest z nutri honey.. tylko że w niej kwas wydziela się po przymrozkach lecz po kiszeniu zanika.. w teorii to ja troche wiem ale z praktyką to się okaże w tym roku..

 

jakby ktoś wiedziałgdzie można znaleźć i jakie są tarcdze do siewnika punktowego mechanicznego (do kukurydzy) by siało sorgo to byłbym wdzieczny za info

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Otwory w tarczy muszą mieć 4-6 mm, zależy jeszcze co siejesz. Sucro jest otoczkowane i większe niż bez otoczki. Ja np. siałem buraczanym 6mm inną odmiane bez otoczki, no i czasem brał 2 ziarana i kruszył.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panowie i jest jeszcze jeden problem sorgo 506 kosi się przed pierwszymi lub po przymrozkach czyli + - po połowie października, a kukurydza jest już wtedy ukiszona albo koszą ją na ziarno. Dlatego wypada kosić na 2 x albo mieć bardzo późną odmianę kukurydzy. Wcześniejsze koszenie sorga daje mniej masy i więcej wody. Dlatego koledze z sorga zrobiła się mała kupka. Ja w tym roku kosiłem razem to kukurydza(FAO 235) miała już suche liście a sorgo było zielone ale z kopca woda nie wyciekała a i sporo tego było. Ja nigdy w życiu z takich piachów na jakich posiałem sorgo nie wyciągnołbym tyle masy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie czy jest sens siać sorgo 506 np. w połowie lipca?? Bo chcem zrobić GPS i po nim zasiać sorgo. A ziemia bardzo słaba piach.Jak sądzicie wyrośnie jeszcze to sorgo??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Mam pytanie czy jest sens siać sorgo 506 np. w połowie lipca?? Bo chcem zrobić GPS i po nim zasiać sorgo. A ziemia bardzo słaba piach.Jak sądzicie wyrośnie jeszcze to sorgo??

Znajomy zasiał sorgo po jęczmieniu ozimym na 5 klasie ziemi , wyrosło że wystawała

tylko rura od sieczkarni . Lecz weż poprawke na opady deszczu w tym roku.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie jak będzie padało to napewno warto a jak nie to na 2 m wydaje mi się że możesz liczyć. Mi takie gdzieś wyrosło po jęczmieniu ozimym. Z 0,3 ha miałem ok 15 t(nie ważyłem) masy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Urośnie, ale suchej masy pewnie za wiele z tego nie zostanie. Jak przyjdzie susza to będzie problem.. Widziałem w tym roku kukurydzę zasianą pod koniec czerwca, no i wyrosła że hej, tylko kolb nie wykształciła Ale na taki rok jak ten nie zdarza sie często.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×
×
  • Dodaj nową pozycję...