Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

zmowa na rynku rzepaku w poniedziałek sprzedałem dla elewar krupe 1260a we wtorek bodaczów podniósł się na 1265 z 1230bo im ellewar podkupywał towar panowie z bodaczowa nie dbacie o swych chłopów i sami sobie jesteście winni ze kto inny wasz rzepak kupuje chytry traci dwa razy ...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dzieki za info... zgadzam sie z kolega dawidlubelskie - oni graja na bezradnosci polskiego rolnika. Ma ktos moze linka do cen rzepaku na matif?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziś odwiozłem ostatni partię rzepaku ,w sumie 31 ton z 9ha ,czyli 3,4 t/ha .cena netto za nieenergetyczny to 1280zł ,mi po potraceniach wychodził ok,1200 brutto ,czyli nie jest żle ,nigdy więcej nie wpuszczę kombajny bez stołu w rzepak ;/.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
,nigdy więcej nie wpuszczę kombajny bez stołu w rzepak ;/.

 

czemu tak późno do tego doszedłeś...? jakim kombajnem się katowałeś?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja nie kosiłem ,tylko najmuję sprzęt tzn ,rekorda a jego nieszczęsny ślimak słabo chwyta rzepak ,żeby kosić go bez dotykania motowidłem to by trzeba kosić 2,5-3g/ha,więc kombajnista domłacał motowidłem mi rzepak przed hederem ,gdybym sam sobie kosił to by było 4t/ha.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co do odmian to tylko mieszańce u mnie idzie na ten sezon Visby ,Petrol ,Nelson.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Aj żeby nie było tak różowo to te 4.8 tony to z trzech hektarów. więc przekroczyłem wydajność 1.5t/ha

A oto moja technologia:

Stanowisko - jęczmień jary

Jesień 300kg/ha 8N 20P 30K

Comand 0,15 + 4l alanex

Siew 30 sierpień 3,5kg/ha

Po tygodniu roślinki były na wierzchu

Po dwóch tygodniach na środku pola już nie było roślin - ślimaki

Pchełki też skakały po nim jak po zdechłym psie

co by bylo śmieszniej to szkody ślimakowe zaobserwowałem zasilając go saletrzakiem ( patrzę z jednej strony pola -jakoś słabo rośnie na drugi koniec pola też nie chce rosnąć wiec rozsiewacz i jazda wjeżdżam na środek a takm tylko samosiewy jęczmienia co sie dzieje? ) nic nie wskazywało na ślimaki

 

Noc, latarka spacer pomiędzy polami kukurydzy i obserwacja:każda roślinka toczy nierówną walkę z 6 osobnikami tych bestii.

Poniedziałek ( spacer był w sobotę) rozpaczliwe szukanie ślimaxu, poniedziałek w nocy dokarmianie slimaków - dawke 6kg/ha.

Potym zabiegu jeszcze Agil 0,7l/ha

Jak już zobaczyłem ile zostało mi rzepaku na poli i że przed zimą jest w fazie 2 liści właściwych to powiedzialem - wola twoja panie.

 

Wiosna - nie jest tak żle -myslę

jazda z saletrą - 300kg/ha

Ale to był przedostatni zabieg w tym rzepaku

Ostatni to walka ze słodyszkiem - nurelle 0,6l/ha tak z rozpaczy

Później Po kwitnieniu wygladał jak flaga francuska( rumianki, chaber, mak)

dzialania korygujace na ten rok:

Zmienić pracę - 160km od gospodarstwa nie da się pracować i uprawiać rzepak!!!

nigdy na mojej glebie (rędzina) nie sypać nawozu NPK pod orkę - zawsze pod uprawę przedsiewną agregatem!!!

Wcześniej siać rzepak i tylko mieszańce - to jeszcze dyskusyjne ( CHDZI MI O (słowo zostało usunięte) WIGOR NA JESIENI)

Pilnować ślimaków jak granicy w stanie wojennym!!!

W tym roku będę go miał po wczesnych ziemniakach i po przewódkowej pszenicy Melissos - jeszcze ok dwa tyg do zbioru -( o nią dbałem jak o kochankę - jeszcze słoma jest żólto-zielona)

 

Pozdrawiam wszystkich którzy przeczytali ten post i łączą się w bólach.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Do nianio ,co do terminu siewu to u Ciebie przed 20 sierpnia maks,25 jak lato mokre i chłodne ale wtedy mieszaniec,

przeceniasz znaczenie nawozów pk -rzepak wykorzystuje fosfor z nawozów w ok.30 proc. na mocniejszej ziemi zainwestuj we wapno tlenkowe ,a na 4 klasie w kredę,nawóz PK tylko pod orkę.

zainwestuj w mocniejszy sprzęt pociągowy i zwolnij się z pracy całkiem bo płacą marne grosze w porównaniu z tym co można wyrobić na kilkudziesięciu ha,

Najważniejsze jeżeli siew przypada na pogodę gorącą i suchą :siać jak najszybciej się da po orce ,orać i siać 2-3 ha dziennie.Koniecznie daj na jesieni 50kg/N pod pług ,rzepak w fazie 4 lisci ma już korzeń 30 cm .Koniecznie Siarka ,czyli siarczan amonu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam, mam pytanie do Was, czy ma szanse powodzenia taka uprawa pod rzepak:

1) zebrałem jęczmień jary i potraktowałem ściernisko kultywatorem ścierniskowym. Efekt bardzo dobry bo robiłem to po deszczu i wszystko doskonale wymieszane (praktycznie nie widać słomy) i wschodzą już samosiewy, miejscami perz.

2) to co wyrośnie potraktuje jakimś totalnym herbicydem ale to około 15-18 sierpnia

3) po 28 rozsieje nawozy i wjadę kultywatorem ścierniskowym z siewnikiem alfa uprawiając jescze raz glebą i jednocześnie siejąc rzepak.

4) w 2 dni po tym siewie znów herbicyd (zgodnie z tradycyjną uprawą)

 

Gleby na których będę siał to IVB łatwa w uprawie, bez kamieni i nie zakorupiająca się. Napisze krótko szkoda mi paliwa na orke i uprawę agregatem...

 

Co wy na to????

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

Zastanawiam się nad odmianami rzepaku na ten rok i chyba skusze się na Nelsona (widzę ze pozytywnie go oceniacie) i może na odmianę populacyjną Bojan. Co o tym sądzicie . Może zamiast Bojan jakąś odmianę mieszańcową. Co radzicie???

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wg mnie nie ma orki nie ma plonu rzepaku. Ponadto jesli nie zaorzesz to musisz podwojnie zwalczyc samosiewy zboz. (nie mysl ze jak po jarym jeczmieniu to nie trzeba. trzeba i to szybciej bo on szybko wylazi a do zimy nie zwalczany zagluszy rzepak). Podorywka wg mnie zbedna. Orka a potem siew agregatem. I pamietaj o terminie. to jest podstawa.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
wg mnie nie ma orki nie ma plonu rzepaku. Ponadto jesli nie zaorzesz to musisz podwojnie zwalczyc samosiewy zboz. (nie mysl ze jak po jarym jeczmieniu to nie trzeba. trzeba i to szybciej bo on szybko wylazi a do zimy nie zwalczany zagluszy rzepak). Podorywka wg mnie zbedna. Orka a potem siew agregatem. I pamietaj o terminie. to jest podstawa.

 

 

w przedstawionej przez Ksiazek metodzie uprawy rzepaku nie widze potrzeby stosowania orki, lepiej kase ktora miala isc na paliwo wydac lepiej na jakis herbicyd bo po orce i tak wyjda chwasty a po herbicydzie nie , a herbicydy i tak musi zastosowac, i rzepak najlepiej zasiac od ok 20- do konca sierpnia

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
wg mnie nie ma orki nie ma plonu rzepaku. Ponadto jesli nie zaorzesz to musisz podwojnie zwalczyc samosiewy zboz. (nie mysl ze jak po jarym jeczmieniu to nie trzeba. trzeba i to szybciej bo on szybko wylazi a do zimy nie zwalczany zagluszy rzepak). Podorywka wg mnie zbedna. Orka a potem siew agregatem. I pamietaj o terminie. to jest podstawa.

Czytałem kiedś jakieś doświadczenia w których wyszło że na tradycyjnej uprawie rzepaku można zyskać do 0,5t więcej. Uproszczenia dawały zniżkę plonu. Nie wiem czy w tym roku dam radę podorać pewnie pójdzie na razówkę może kultywator jak dobrze popada.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panowie a czy jest jakiś oprysk na rzepak ktury niszczy wszyskie chwasty, włącznie z perzem?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wapna raczej niemuszę stosować bomam redziny na wapieniu i pH ciągle 6.6 do 7.0.

Napewno w tym roku posieje wcześniej ale to zależy od koszenia pszenicy a myślałem o jakimś mieszańcu z Monsanto? Co wy na to?

Maciek napisz jaktam twój melissos ja tak myślę że mój nie wcześniej niż za dobry tydzień.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Panowie a czy jest jakiś oprysk na rzepak ktury niszczy wszyskie chwasty, włącznie z perzem?

ja stosuje alanex + kalf po siewie a później w październiku leopadr który niszczy samosiewy zbóż owies głuchy i perz i pole mam czysciutkie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Panowie a czy jest jakiś oprysk na rzepak ktury niszczy wszyskie chwasty, włącznie z perzem?

ja stosuje alanex + kalf po siewie a później w październiku leopadr który niszczy samosiewy zbóż owies głuchy i perz i pole mam czysciutkie

 

Alanexs i kalif przypalaja troche rzepak??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie przypala, ja do tego dodalem jeszcze triflur i nie pryskalem nic wiecej, tylko w jednym miejscu mialem samosiewy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To kalif czy inny generyk powoduje przejściowe przebarwienia nie mające wpływu na cokolwiek. Ja w tym roku planuję jednorazowo wymieszać jesienią galerę leoparda lub coś innego na samosiewy i miotłę i do tego tebukonazolu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×
×
  • Dodaj nową pozycję...