Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

cyperkill dawałem na muszkę ,nie wiem jak się nazywa ale poczyniła niezłe spustoszenia przez te 2 tyg deszczu nie można było wjechać

tebu 0,7

graman0,7

siarczan magnezu 5kg/ha

foliarel bor 200g/ha czystego boru

asahi 0,5l/ha

zobaczymy jak będzie wyglądał za ok miesiąc powinna taka pogoda utrzymać się przez cały październik.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam. Czy stosowanie w przedplonie rzepaku jesienią herbicydu Glean bądź Maczuga ma duży negatywny wpływ na rozwój rzepaku? Jakie macie z tym doświadczenia?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co do teori Grzesia to nie zgodzę sie z nią jeśli chodzi o tebukonazol zastosowany jesienia proponuję dawkę 0,6-0,8 l/ha.

100ml-na 1 liść to za mało.

Ta teoria dotyczy metkonazolu, przynajmniej powinna - np (Caramba) tu wystarczy dawka 0,4-0,6 l/ha.

A co do zabiegów cyperkilem i innymi cypermytrynami (perytroidami) - zabiegi te są wskazane przy małym i podziurkowanym rzepaku ( Na pchełkę rzepakową hmmm tak do 4-6 listków (jesienią) Na wiosne cypermetryna jest za słaba!!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Koledzy - mam pytanie, jak lepiej jest dawać nawozy pod korzeń ?? Przed czy po orce siewnej. Dlaczego pytam - zastanawiam się, czy nie zainwestować w agregat z hydropakiem. U mnie teraz to wygląda tak, że po orce (za pługiem ciągam kolczatkę) rozsiewam nawozy, potem idzie na to agregat. I następnie po tygodniu czy dwóch - jeden ciągnik leci z agregatem a drugi z siewniekiem. Myśle, że przy zmiane sposobu nawożenia i zainwestowaniu w agregat: po pierwsze - oszczędzę na paliwie na dwóch przejazdach z agregatem uprawowym (przed orką pójdą nawozy, potem pług + kolczatka i za jakieś dwa tyg agregat uprawowo-siewny), po drugie - mniej przesuszę glebą co myśle, że sie przełoży na lepsze kiełkowanie, po trzecie - mniej ugniatania gleby.

Jak to u siebie praktykujecie ?? Czym sie kierować czy wyborze takiego agregatu?? Lepszy jest z wałem Pacera, Crosskill (czy jak to sie pisze ) a może strunowy (rurowy). Ziemia średnia, klasa od IIIa - V.

Pzdr

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Koledzy - mam pytanie, jak lepiej jest dawać nawozy pod korzeń ?? Przed czy po orce siewnej. Dlaczego pytam - zastanawiam się, czy nie zainwestować w agregat z hydropakiem. U mnie teraz to wygląda tak, że po orce (za pługiem ciągam kolczatkę) rozsiewam nawozy, potem idzie na to agregat. I następnie po tygodniu czy dwóch - jeden ciągnik leci z agregatem a drugi z siewniekiem. Myśle, że przy zmiane sposobu nawożenia i zainwestowaniu w agregat: po pierwsze - oszczędzę na paliwie na dwóch przejazdach z agregatem uprawowym (przed orką pójdą nawozy, potem pług + kolczatka i za jakieś dwa tyg agregat uprawowo-siewny), po drugie - mniej przesuszę glebą co myśle, że sie przełoży na lepsze kiełkowanie, po trzecie - mniej ugniatania gleby.

Jak to u siebie praktykujecie ?? Czym sie kierować czy wyborze takiego agregatu?? Lepszy jest z wałem Pacera, Crosskill (czy jak to sie pisze ) a może strunowy (rurowy). Ziemia średnia, klasa od IIIa - V.

Pzdr

Nawozy PK najlepiej wymieszać z glebą. Ja zawsze stosowałem przed siewem. Tak i tak jak pada to wymywa w głąb profilu. Co do agregaty to ja mam pełen wał tzn rura średnicy może 40 cm z takimi kolcami. Jego największą zaletą jest równomierne ugniecenie powierzchni przed siewem. Jak masz konia o mocy miminum 80 KM który podniesie agregat i siewnik to warto. Jak myślisz o MTZ to może być problem chociaż widziałem jak takowy ciągnoł zestaw Amazona z broną wahadłową.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam U-1224.

Od kilku lat stosuję osobno superfosfat, sól potasową i mocznik, wiec pole po przejeździe ciągnika z trzema osobnymi nawozami nie wygląda ciekawie i boję sie, że jak po oranym przejadę z nawozami i po kilku dniach agregatem z siewnikiem to nie zostawi mi równej powierzchni (pozostaną koleiny). A tak jak nawozy pójdą pod orkę i po orce pole jest równe i w miarę bez grudy to jednoczesny przejazd ciągnika z agregatem uprawowo-siewnym załatwi sprawę.

Wał o którym piszesz, to jest wał Pacer'a. Rozmawiałem z jednym gościem, który produkuje takie rzeczy i mówił, że taki wał jest najlepszy na gleby ciężkie. A na średnie najlepszy będzie Crosskill. Na sredniej ziemii Pacer może sie zabijać (będzie ciągnął ziemie).

Przepraszam, że piszę w temacie o rzepaku, ale z rozpędu jakoś tak wyszło. Jak jest na forum jakiś temat o maszynach to prosze o info i swój wątek przeniosę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

rudemenes

a nie lepiej zastosowac tylko przedsiewnie superfosfat a na wiosne jak bedzie tylko możliwośc rozsiać sól a później mocznik, na jesień nie potrzeba azotu dopiero na wiosne a soli szkoda dawać bo może ją wypłukać i pójdzie za głeboko

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rozmawiałem z gościem ze SChR i on powiedział cosw tym stylu: K można śmiało podawać na jesień. Jego przemieszczanie nawet w mokre jesienie i zimy wynosi max 5 cm wgłąb gleby, wiec nie jest to aż tak strasznie głęboko, żeby tego system korzeniowy nie wykorzystał a lepsze ma działanie jak jest wymieszany z glebą.. A N daję na jesień już z doświadczenia - lepiej zboże wygląda i lepiej zimuje (tym bardziej, że nie daję N na słomę, tylko UG). Nie wpadłem tylko na pomysł, żeby go spytać, czy jak nawozy rozrzuce na podorywkę i je potem przeorze to będą "dostępne" dla roślin w momencie, kiedy ich najbardziej potrzebuję (zwłaszcza P jesienią), czy nie będzie za głęboko????.

Znalazłem temat o agregatach. Przenoszę swój wątek to działu Maszyny/Agregaty upawowe ( czy jakoś tak). Jakby ktoś mi chciał trochę rozwiać wątpliwości na ten temat to prosze o informacje.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jak tam u was śliamki bo u nas odwaliły niezłą robotę ,2 tygodnie padało a one jadły ;/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam Was i prosze o odpowiedż!

Posiałem Diggera ma już 4 liście i chciałem opryskać carambą albo horizonem ale kolega który ma więcej zasiane mówi że to pienądze wyrzucone w błoto, może zazdrosny bo siał amazone z aktywną broną i ma 60% wschodów (średnio!) a siał jak było mokro a ja broną bierną i jest 100% aż za gęsty.

On i ja sieliśmy po 3.5kg/ha

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

- u mnie coś zezarelo o,5 ha

- czy to mogły byc slimaki ?

Zadnego nie zlapalem na goracym uczynku choc pelno ich sie szweda po okolicy, dziure mam na srodku pola na pasie gliny

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

u mnie na placach borowinowych jest pusto, nie wiem czy nie wzeszlo, czy pchelki wp...y, rolnice... czy slimaki...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tylko i wyłącznie limaki ,u mnie jest to samo będę musiał z poł ha zaorać ,pozatym

póżniej siany rzepak bardzo słaby i podziurawiony ,a to jest skutek po mokrym lecie ,teraz chyba juz zbyt późno na środki, na glinie tam gdzie grudy ze względu na puste przestrzenie w ziemi są i tam mają dobre schronienie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Napewno ślimaki!

W zeszłym roku zjadły mi ok 1 ha.

Żeby je spotkać to trzeba się z latarką wybrać na pole nocą.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Witam Was i prosze o odpowiedż!

Posiałem Diggera ma już 4 liście i chciałem opryskać carambą albo horizonem ale kolega który ma więcej zasiane mówi że to pienądze wyrzucone w błoto, może zazdrosny bo siał amazone z aktywną broną i ma 60% wschodów (średnio!) a siał jak było mokro a ja broną bierną i jest 100% aż za gęsty.

On i ja sieliśmy po 3.5kg/ha

 

To raczej zazdrosny! sam się przymierzam do oprysku horizonem na następny tydzień... to dobry zabieg rzepak nie idzie w liście tylko rozwija system korzeniowy przez co lepiej zimuje i pobiera więcej składników z gleby...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Witam Was i prosze o odpowiedż!

Posiałem Diggera ma już 4 liście i chciałem opryskać carambą albo horizonem ale kolega który ma więcej zasiane mówi że to pienądze wyrzucone w błoto, może zazdrosny bo siał amazone z aktywną broną i ma 60% wschodów (średnio!) a siał jak było mokro a ja broną bierną i jest 100% aż za gęsty.

On i ja sieliśmy po 3.5kg/ha

 

To raczej zazdrosny! sam się przymierzam do oprysku horizonem na następny tydzień... to dobry zabieg rzepak nie idzie w liście tylko rozwija system korzeniowy przez co lepiej zimuje i pobiera więcej składników z gleby...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Tylko i wyłącznie limaki ,u mnie jest to samo będę musiał z poł ha zaorać ,pozatym

póżniej siany rzepak bardzo słaby i podziurawiony ,a to jest skutek po mokrym lecie ,teraz chyba juz zbyt późno na środki, na glinie tam gdzie grudy ze względu na puste przestrzenie w ziemi są i tam mają dobre schronienie.

 

tylko ze u mnie okrągly plac na srodku pola, wiec jak zaorac, zostawie tak w holere i juz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To masz magiczne kręgi. Tylko nie rozgłaszj tego bo ci jeszcze więcej wydepczą . Ja czekam aż się ociepli nocami.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

czy ktoś używał środka Rosasol K ... poleca go mi jeden dobrze znajomy sprzedawca zebym użył teraz na jesień. W internecie jednak nic nie znalazłem na jego temat. Słucham rad.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

- do pełni szczęścia dziki zbuchtowały pole od strony lasu w poszukiwaniu chyba tych ślimaków co mi wcześniej wyżarły, takze pasek bez rzepaku sie dopelnil i powikszyl.

Mam wiec teraz równiutko po środku pola od lasu do miedzy poligon

Co z tym zrobić ?

Czy ktoś siał może w takich przypadkach rzepak jary na wiosne ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

hej możecie mi powiedzieć czy można mieszać tebukonazol z odżywkami dolistnymi?? mam zamiar dać na swój rzepak 0,5l Horizonu i 2l Ekolist bor na ha

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam nierówne wschody rzepaku. Cześć ma 4-6 liści a inny dopiero wychodzi z ziemi.

Kupiłem Leoparda. Chcę prisnąć w dawce 3l /ha zeby zwalczyć razem z samosiewami również pojawiajacy się perz.

Czy mozna pryskać przy takiej róznicy wzrostu ?

Chce razem prysnąć CAMPOFORT Retafos (skład 8 azot w 3 formach, 10 fosfor, 0,7 Bor) dawka 10 l/ha.

Może dodać do tego siarczan magnezowy ?

 

Czy nie bedzie różnicy w roślinach ? tzn duży popędzi do góry a mały dopiero ruszy ?

 

Może zastosować coś jeszcze ? Horizon ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×
×
  • Dodaj nową pozycję...