Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Idzie zima i rzepak się przygotowuje do niej. Bez obaw panowie. Po sąsiedzku jak pojechali rzepak na hamowanie to teraz niektórzy mówią że go załatwili. Tylko znający się na rzeczy wiedzą że wszystko poszło w korzeń.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ubespieczaliście rzepak bo ja 31 paż. ubespieczyłem w PZU (pakiet jesień) za hektar wyszło ok.105zł

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
No i jak ubezpieczyłeś w PZU to tak jak byś niemiał ubezpieczonego rzepaku .Pozdrawiam

a jakie ku temu masz argumenty? nie chcą wypłacać?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
ubespieczaliście rzepak bo ja 31 paż. ubespieczyłem w PZU (pakiet jesień) za hektar wyszło ok.105zł

A ten pakiet jesień to jakie ryzyka obejmuje . W Conkordji za 6ha zapłace 540zł i mam ubezpieczenie od trzech ryzyk .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie chce mi się długo pisać i odsyłam do tematu Finanse i tam iest o ubezpeczeniach upraw tam napisałem obszernie jak to PZU zrobiło mnie w "banbuko".Ale krótkie streszczenie ubez.jęczmieni browarny w PZU z dopłatą panstwa i zniosłem franczyze do 10% szkody oczywiście dodatkow dopłaciłem ubez obejmowało susze. SUSZA zgłaszm szkode przyjeżdza dwóch fazetów z PZU oszacowal strate i przychodzi pismo ze strata wynosi 25% ale oni nie mogą wypłacić bo ubezpiecz.obejmuje z dopłatą 30% , no to ja ksero robie dodatkowego ubez. czyli znieśenia franczyzy i wysyłam do PZU a oni mi nato ze wojewoda dolnośląski mojej gminy nie uznał za obszar klęski i mi nie zapłaca i juz.Czyli jak ci się dom spali a będziesz miał go ubez.w PZU to oni ci sie zapłacą bo nie spaliła się cała wioska.To pojaką holere ubezpieczali ze mną indywidualnie jak do wypłaty liczy sie "zbiorowe wystąpienie szkody"niestety czeka mnie sprawa sądowa .A i ich ludzie oszacowali strate na poziomie 25% ich ludzie z PZU???i Suszy według nich nie było a jak się okazało i woj,dolnośląski uznał moją gmine za dotknietąsuchą .PZU TO FIRMA WINDYKACYJNA I ZDALA OD TAKIEJ

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja jeszcze nie ubezpieczałem rzepaku jak tylko sieję od 5 lat. Największy problem to gradobicie i pożar reszta to szkoda moim zdaniem kasy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jeszcze się w swoim życiu nie spotkałem z pożarem uprawy rzepaku (ale mam dopiero 21 lat) natomiast wiosenne przymrozki w 2007 oraz susza w 2008 trochę szkód poczyniły

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak tylko że te szkody zawsze są mniejsze niż 30% i tu jest trup pogrzebany. Nawet jak zmniejszą do 25% to i tak nas uwalą. Chociaż znam przypadek coprawda "potentatów" rzepakowych którzy mają ubezpieczone tak że u nich susza jest jak plon spadnie poniżej 3,5t. I są takie ubezpieczalnie które idą na to. Nie znam szczegółów tylko wiem że jak pierwszego roku chciał ich ubezpieczyciel załatwić to sami wynajeli rzeczoznawcę i oddali sprawę do sądu. Nagle ni z tąt ni z owąt na dzień przed rozprawą zjawił się przedstawiciel ubezpieczyciela i sprawę załatwiono polubownie.

Nie rozumiem dlaczego jest ten próg do którego jest szkoda. Jak mam 10% starat to niech mi za tyle zapłacą i OK.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ma ktoś jakies ciekawe miejsce na sprzedanie rzepaku w okolicy Lublina

 

bodaczów 1050 i nie mają gdzie wsypać czekać na telefon

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pamiętam głosy na forum że po cenie 1200 nie będą sprzedawać tylko czekać na 1600 bo inaczej sie nie opłaci uprawiać rzepaku ,U mnie nakłady na nawożenie rzepaku w sezonie 08/09 wyniosą ok.1700 zł ,w tym ok.80 P 120K i 170N 50S

pod korzeń poszło blisko 200kilo fosforanu po 3000zł i 200kg soli po 2000zł,200kg siarczanu po 600zł.Znajomy dał 400kg amofoski 4-16-18 i tyż bydzie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ma ktoś jakies ciekawe miejsce na sprzedanie rzepaku w okolicy Lublina

 

bodaczów 1050 i nie mają gdzie wsypać czekać na telefon

 

czekać proponuję na coś innego, otóż u naszych kochanych zachodnich sąsiadów trwają prace nad prawnym zakazem przetwarzania oleju palmowego oraz sojowego na biodiesla, czyli Hamburg będzie przetwarzał tylko rzepak i słonecznik, więc biorąc pod uwagę ich przerób to będą potrzebować więcej nasion; pytanie brzmi czy zdążą tę kwestię uregulować do lipca

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Taniejąca ropa naftowa to marna przyszłość dla biodiesla,chyba że tankując na stacji zgodzimy się płacic za niego więcej jak za ON.Niestety nie potrafie tyle wypić bym w to uwierzył.Cena rzepaku zdecydowanie zmieni się po żniwach i niekoniecznie w górę ,pamiętajmy ze mleko tanieje i margaryna musi b\yć konkurencyjna do masła.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ogolądałem Pezys lat ak oil wczoraj TVP Info

moje spostrzerzenia - ropa tania tylko na chwilę

spostrzerzenia z filmu kryzys lat 30 i 70 wywołany brakiem ropy - paliwa na stacjach też

szczyt wydobycia nastapi najprawdopodobniej w 2010 lub optymistycznie 2030 a po połowie zmniejsza się ciśnienie

Arabia Saudyjska ma 1/4 zasobów i nikomu nie mówi jak stoi natomiast złoża angielskie na morzu północnym już nie nastarczają na potrzeby Wielkiej Brytanii dokonują coraz droższych i nowocześniejszych odwiertów na morzu i jakoś nie są pełni zachwytu to nie Kuwejt że samo tryskało kiedyś gdzie podarpali trochę Anglicy

 

Kanada wytwarza ropę z piasków bitumicznych ale drogo RPA z węgla a Australia zastanaiwa się nad masowym etanolem ze zbożowych ...

 

świat nie zdążył przygotować technologii zastępczych ale drogie paliwo zmusi do szybkiego szukania nowych pomysłów

 

na moje to cisza przed burzą - tylko kiedy

ten rok z powodu kryzys stracony jest dla cen tak mi się wydaje jak widzę pszenicę na Matiff ~505zł 525zł to rozkładam ręce

 

Azja się rozwija zapotrzebowanie wciąż rosło

a i prognozują ze cena wróci w okolice 100 dolarów z tytułu kosztów wydobycia

 

Tak mi się też wydaję że Arabia chcę trochę uśpić czujnośc świata - i rozwój nowych technoligii bez paliwa kiedyś znacjonalizowali cały przemysł naftowy i nie ma przecieku informacji nawet były dyrektor nie mówny jest o ilościach i prognozach

ale

jak roziwnie się to i Tiry pojadą na słoneczku to z rzepaku tylko margaryna

http://www.tvp.info/news.html?directory=1874&news=823346

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przemek 21 ,jasna sprawa że ropa naftowa się kiedyś skończy i nie podlega to dyskusji.Jednak naiwnością jest szukanie alternatywy w paliwach typu bio.Przyszłość należy do wodoru i tylko lobby naftowe na dzisiaj, temat tego darmowego paliwa hamuje.Z buraka ,kukurydzy lub innego rzepaku nie uda się zrobić paliwa które zastapi ropę w takiej skali by zaspokoić potrzeby.Sam widzisz że biopaliwa nim ruszyły to idea padła im niestety tak już zostanie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tak tylko zanim zaczniemy pozyskiwać wodór z wody to należy szukać wszelkiej maści substytutów a tutaj wszelkie biopaliwa pierwszej jak i drugiej generacji sprawdzają się całkiem nieźle, pomijając oczywiście koszty ich produkcji, które są i tak niższe niż budowa sieci wodorociągów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rzepak w czasie żniw kosztował ok.1400 zl/t i ta cena nas satysfakcjonowała.Tylko przy odzysku ok 40% oleju koszt samego surowca to ok 3,50 zł.Zakładam że sruta rzepakowa to koszt wytłoczenia ,skupu i magazynowania.Nalezy pamiętać że olej to jeszcze nie paliwo i że ma on ok.92% sprawności w stosunku do ON.Komu to się ma opłacać?Mi jako uzytkownikowi ,czy producentowi.Owszem moze to być opłacalne przy cenie oleju 2 zł ale wtedy ziarno rzepaku będzie ponizej 800 zł i kto to będzie uprawiał.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

bioester z PKN kosztuje 2804zł netto za 1000l, gdyby nie zwrot akcyzy do paliwa rolniczego to na 100% tankowałbym biodiesla ze względu na mniejsze dymienie oraz przyjemną woń spalin

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dolicz do tego podatek vat ,marżę dystrybutora oraz mniejszą energię zawarta w tym paliwie to sytuacja nie będzie zbyt różowa.A co do dymienia to paliwo całkiem ekologiczne nie jest gdyż przemysł nawozowy oraz chemiczny (s.ochr.)zaangazowany w produkcję rzepaku jest niezłym trucicielem,dużo większym jak współczesne silniki spalinowe z euro4 a nawet 5.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dlaczego mam doliczać VAT i marżę? a przewaga biodiesla polega głównie na tym, iż jest to paliwo odnawialne, chociaż nie wykluczone, że również pokłady ropy sale się odnawiają

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nikt nie sprzeda paliwa za free.Marże detalistów są bardzo wysokie ,podobnie jak wszelkie narzuty ze strony fiskusa.1 m3 benzyny jest notowany na gieldach na ok 420 US ,po przeliczeniu po 3zł daje to ok 1,3 za l.Kto pozbędzie sie na własne życzenie kury znoszacej złote jaja.W detalu ta benzyna kosztuje nie mniej jak 3,8 i jest się na czym paść.Zreszta idea biodiesla szybciej padła jak powstala i jakoś nie widzę by ktoś traktowal to poważnie ,choć ceny płodów rolnych są jednymi z najnizszych w historii i teoretycznie powinno się to opłacać.Zapasy ropy są podobno jeszcze olbrzymie i z każdym rokiem odsuwa się widmo ich wyczerpania.Myśle że nikt nie zainwestuje w bio powazych funduszy gdyż lobby naftowe natychmiast wykończy taki interes.A my w końcu musimy sie zastanowić czy produkowac za darmo i zdychać z głodu,czy ograniczyć produkcje ,zmniejszyć ilość towaru i żyć godnie ,niezależnie od przemijających trendów w gospodarce,Pęd za wzrostem wydajności jest niestety autodestrukcją i beczke piwa temu co udowodni że jest inaczej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×
×
  • Dodaj nową pozycję...