Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

A czy zastanawialiscie sie nad zywotnością silników. Tylko nowoczesne silniki (jesli chodzi o niemcy) sa przystosowane do jazdy na "rzepaczysku", a to ztego powodu ze posiadaja uszczelki kauczukowe... nasze poczciwe szescdziesiatki niestety dlugo na tym nie pokrecą....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

maskin - znam jedno gospodarstwo, gdzie od kilku lat jeździ się na rzepaku, czasami wręcz surowym. Są ta traktory wszelkiej maści, od Ursusów, przez zachodnie z pompą rotacyjną po common rail. I dalej zasuwają.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panowie to jest temat o rzepaku a nie o tym kto jakim ciągnikiem na czym jeździ. Jeżeli chcecie kontynuować dyskusję to przenieście się do tematu o spalaniu albo do innego związanego tematycznie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam czy ktoś z was posiada namiary na firmy skupujące rzepak w okolicach granicy podlaskiego lubelskiego i mazowsza dzieki

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy ktoś z Was siał rzepak jary ?

Na jednym polu mam bardzo rzadki rzepak ozimy, i zastanawiam się czy na wiosnę go nie zaoraći zasiać rzepak jary.

Napiszcie wasze doświadczenia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rzadki to znaczy ile masz roślin na 1 m2. Mój nelsom wchodził w zimę zeszłoroczną też rzadki ok.50 roślin/m a ładnie sypnoł. Najpierw policz. Jary zawsze jest jary jak będzie suchawo to nic ciekawego nie będzie. Ten rzadki ozimy może dać więcej niż jary.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Czy ktoś z Was siał rzepak jary ?

Na jednym polu mam bardzo rzadki rzepak ozimy, i zastanawiam się czy na wiosnę go nie zaoraći zasiać rzepak jary.

Napiszcie wasze doświadczenia.

Również nie polecam rzepaku jarego.Kiedyś miał znajomy i totalna klapa.Dojrzewa dość pózno i jego potrzeby wodne przypadają na okres dużych niedoborów opadów.W suchym roku moze być tak ze nie ma co kosic.Moim zdaniem nie warto ponosić ryzyka uprawy tej rośliny ,tym bardziej że w dobrym roku nie zaskoczy plonem a w suchym -pajda.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ładnych pare lat temu mój tato jak obrabiał,zasiał rzepak jary i straszna lipa,pare set kilo z ha

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mój tato siał to zbierał jakies 1,5t z ha, czyli lipa. Mam znajomego któremu robimy usługi kombajnem to raz miał jary i zbierał ponad 2,5 ale bardzo szybko go siał i trafil na mokry rok. Ja jakbym miał 25 pełnowykształconych roślin ozimego na metrze to bym go zostawił. Tylko oczywiscie przed ruszeniem wegetacji dobrze papu by musial dostac. Dużo zależy jaką masz odmiane rzepaku i ile jest roślin na metrze. W zeszłym roku zasiałem nelsona 3kg/ha i duzo mi slimaki wpitoliły, ale go zostawiłem i dał 3t z ha. A jakbym miał przesiewac bym przeleciał gruberem głębiej i jęczmien jary zasiał.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Czy ktoś z Was siał rzepak jary ?

Na jednym polu mam bardzo rzadki rzepak ozimy, i zastanawiam się czy na wiosnę go nie zaoraći zasiać rzepak jary.

Napiszcie wasze doświadczenia.

 

Zależy czy pryskałeś czymś rzepak jeśli nie to mozesz siac wszystko tylko jeśli dałeś dużo NPK to mozesz mieś kłopoty z urzymaniem np. jeczmienia jarego w pionie. ja tylko raz likwidowałem rzepak ozimy ale z powodu wymarźnięcia i wtedy zasiałem groch jadalny z kontraktacja w Centrali Nasiennej , plon był bardzo dobry bo prawie 6t/ha cena to 800zł/t i było to jakies 6 lat temu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Czy ktoś z Was siał rzepak jary ?

Na jednym polu mam bardzo rzadki rzepak ozimy, i zastanawiam się czy na wiosnę go nie zaoraći zasiać rzepak jary.

Napiszcie wasze doświadczenia.

 

Co masz na myśli mówiąc że rzadki? Ja specjalnie siałem rzadko w jednym miejscu zasiałem ok 2,5kg/ha ta tam jest masakra ale jakbyś zobaczy rozety to byś się zdziwił mają po 50cm średnicy. Choćby nie wiem jaki rzadki ozimy i tak da więcej niż jary w obecnych warunkach klimatycznych. Jarego się już w Polsce raczej nie uprawia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chyba narazie wybiję sobie z głowy ten jary.

Poczekam do wiosny i zobaczę jak będzie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam, czy ktos siał z Was rzepak punktowo??? Ja mam problem bo moj jest za gęsty na lepszych ziemiach (IIIb) na słabszych (V) moze byc.

Tak sobie mysle, żeby w przyszłym roku zasiać punktowo na dobrych polach, podobno otoczkowany rzepak ma nasiona jak sorgo, prawda to???

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Witam, czy ktos siał z Was rzepak punktowo??? Ja mam problem bo moj jest za gęsty na lepszych ziemiach (IIIb) na słabszych (V) moze byc.

Tak sobie mysle, żeby w przyszłym roku zasiać punktowo na dobrych polach, podobno otoczkowany rzepak ma nasiona jak sorgo, prawda to???

Ciekawe ile będzie kosztował. Na przyszłość porządna próba kręcona i + - 0,5 kg błędu na ha to max.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

koledzy mam za gęsty rzepak a nieopłaca mi się jego orać ma moze ktos metode zeby bo przezadzic

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
koledzy mam za gęsty rzepak a nieopłaca mi się jego orać ma moze ktos metode zeby bo przezadzic
kawał haki i jazda w pole,efekt murowany

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
koledzy mam za gęsty rzepak a nieopłaca mi się jego orać ma moze ktos metode zeby bo przezadzic
Zbyt gęst zasiew ,jesli rośliny przezimowały w zasadzie nie ma wplywu na plon.Gęsto zasiany rzepak,wydłuża łodygę i łatwo wymarza,w.g moich zródel informacji dopuszcza sie przerzedzanie zbyt gęstych siewow do 10-14 dni po siewie.Pozniejsze przerzedzanie lub przykaszanie ma ujemny wpływ na plon.Zostaw go w spokoju,jeśli przeżyje zimę,bedzie się słabiej krzewił,ale za to wyda ci ładny plon z pędów głownych.Takie rzepaki potrafią pięknie plonować,co potwierdza czasem niezłe plony z samosiewek ,które z natury są bardzo gęste.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na jakis wielki plon to ja nie licze bo to jest pole dzierzawione bardziej mi chodziło o płodozmian i martwie sie aby mi ten gęsty siew nie zjadł

za duzo azotu.Co z nim mam zrobic,moze opuznie pierwsza dawke azotu ,da to cos bo newiem:?:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a znasz przypadek zostawienia samosiewek i późniejszego wymłócenia?

ciekawi mnie plon osiągnięty z tego i jak przezimował przecież był na pewno wyrośnięty jesienią

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Opóznienie nawozenia azotem to najgorszy pomysl z możliwych.Owszem znam przypadki pozostawienia rzepaku,sam taki miałem.Tylko zasilony pelną dawką azotu ,bez nawożenia przedsiewneko PK,no i oczywiście chemicznie chroniony wydał mi dokladnie 54 q z 1,9ha ,a jego wilgotność była na poziomie 9%.Było to kilka lat temu,znajomym normalnie uprawiane rzepaki plonowały w granicach 35 q ,ale poniesli koszty uprawy i nawożenia jesiennego.Myślę że bilans był korzystny.Tylko raz miałem taki rzepak,gdyż kiedyś zostawiłem 4 ha w takim celu,ale pewien rolnik z mojej wsi nieswiadomie wypasl go krowami.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Na jakis wielki plon to ja nie licze bo to jest pole dzierzawione bardziej mi chodziło o płodozmian i martwie sie aby mi ten gęsty siew nie zjadł

za duzo azotu.Co z nim mam zrobic,moze opuznie pierwsza dawke azotu ,da to cos bo newiem:?:

Czekaj do wiosny jak będzie gęsty powyżej 80 roślin na m2 to możesz go zbronować. Kilka lat temu kosiłem rzepak którego takie 2 majstry posiały koło 10 kg/ha. Był mniejszy o cienkiej łodydze ale nawet sypał.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W latach 1983-84 kiedy zaczynałem przygodę z rolnictwem zalecano wysiew nasion 1 klasy w ilości ok.8kg/ha,gdy nasiona były klasy 2 tj.85% siły kiełkowania,zalecano wysiew do 12 kg/ha.Zimą wtedy było zimno,w uprawie pamiętam francuski Jet Neuf i dobre zadbane rzepaki plonowały często ponad 35q/ha a na lepszych glebach nawet 40q.Technologia uprawy oparta była na c-360,pług,kultywator,często przerobiony siewnik konny i stary zdezelowany opryskiwacz Termit.Straty podczas zbioru były duże ,gdyż doskwierał brak kombajnów,a stoł do rzepaku to byla magia.Takie zalecenia siewu z 1983 r przedstawial prof.dr.Felicjan Dembiński w książce "Jak uprawiać rzepak i rzepik"z roku 1983.Dzisiaj przy ekstra technice,rozwiniętej chemii,nasiennictwie i róznych teoriach mniej lub bardziej prawdziwych nie jest dużo lepiej,lecz na pewno drozej.Ja to wszystko doświadczyłem na własnej skorze i powiem krótko- postęp jest znikomy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

zgadzam sie z kolega...im wiecej ładujesz tym wieksze koszta masz a jakos ten plon nie jest za wysoki...jeszcze trzeba miec szczescie zeby cos rzepaku nie zjadlo albo przetrzepalo przed samym zbiorem( z pogada jest teraz bardzo roznie) jak sie juz urodzi to jestes szczesliwy ze bedzie kasa wieksza a tu jedziesz sprzedac i robisz wielkie oczy bo nagle cena nie taka jak tv mowili...tak to juz jest.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

racja sporo rolników zaniedbuje czynniki mające spory wpływ na plonowanie np terminowy siew czy przygotowanie pola lub odpowiednia odmiana ,czystość (są rolnicy którzy sieją zboże wprost spod kombajnu i do zaprawiania wynajmują firmę)(ze wstydu bym sie spalił)) a później ładują mase chemii licząc na lepszy plon..o płodozmianie nie wspominając..

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×
×
  • Dodaj nową pozycję...