Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Witam kolegów po fachu.

Mam pytanie u mnie jest już prawie susza, deszczu nie było około 10 dni, oczywiście saletra nie rozpuści się w 100% jak się ją posieje, a zatem czy można ją rozpuścić w wodzie i wykonać zabieg opryskiwaczem?

Proszę o opinię.

Saletry się nie rozpuszcza do oprysku, zresztą się ona nie rozpuści. Z mocznikiem możesz tak zrobić. Ale jak masz suszę to sobie odpuść opryski.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam, mam pytanko co dać na słodyszka, dodam że za 3-5 dni rzepak zacznie kwitnąć ( na chowacza jechałem talstarem a na słodyszka 10 dni temu proteusem i właśnie zaczyna się pojawiać) myślałem na nurelką ale cena jest spora co radzicie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

chyba dam pyretroid+odżywki a za pare dni proteusa z pictorem na części a na reszcie proteusa z ? niewiem : traper,mirage,impact

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Witam, mam pytanko co dać na słodyszka, dodam że za 3-5 dni rzepak zacznie kwitnąć ( na chowacza jechałem talstarem a na słodyszka 10 dni temu proteusem i właśnie zaczyna się pojawiać) myślałem na nurelką ale cena jest spora co radzicie.

 

Jak rzepak ma kwitnac za 3-5 dni to nie wolno Ci pryskac go nurelka bo wytrzujesz pszczoly. Nurelka dziala w najgorszym razie 14 dni. Musisz dac cos co ma okres dzialania max 3 dni. Ja bym Ci polecił Mospilan

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak ma kwitnąć za 3 dni to wolno nurelkę bo prewenca dla pszczół tyle właśnie wynosi.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

robicie opryski na grzyba w momencie opadania płatków? Co dajecie i czy się opłaca ten zabieg?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

co do mospilanu to nigdy go nie zastosuję w tamtym roku działał przez 1-2 dni, a nurelką jeszcze mogę karencja jest 3 dni .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Jak ma kwitnąć za 3 dni to wolno nurelkę bo prewenca dla pszczół tyle właśnie wynosi.

 

MMDD ma rację. Wyrtujesz pszczoły.

Jak już masz kwiat to zostaw ten srodek na następny rok.

Słodyszek to Ci tylko pomoże w zapylaniu rzepaku.

Jak chciałeśgo zniszczyć to trzeba było wcześniej.

 

poczytaj trochę tu http://www.spp-polanka.org/articles.php?id=64

tu http://www.spp-polanka.org/articles.php?id=66

tu http://www.spp-polanka.org/articles.php?id=82

tu http://www.spp-polanka.org/articles.php?id=83

tu http://www.ppr.pl/artykul.php?id=145640&dzial=3764

a w http://www.nowoczesnauprawa.pl/ z 05/2008 jest bardzo ciekawy artykuł "Dbaj o pszczoły"

tu są scany

 

http://www.pasiekaambrozja.pl/forum/download.php?id=1395

http://www.pasiekaambrozja.pl/forum/download.php?id=1396

http://www.pasiekaambrozja.pl/forum/download.php?id=1397

ale trzeba się zalogować

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A nie masz pośpiechów? Nigdy nie jest tak ,że wszystkie rośliny równocześnie zakwitają.Luuudzie dbajcie trochę o pszczółki i inne pożyteczne owady!!Nie jedźcie z opryskiem zaraz , jak tylko zobaczycie jednego słodyszka.Po to są podawane progi szkodliwości ,żeby się do tego stosować.A jesli juz musisz pryskać to teraz broń Boże Nurelką.Możesz zastosować np.Talstar(zgodnie z etykietą).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nurelką na pewno nie pojadę bo ją wycofali kupiłem talstar i domieszam cyperkila, rzepak uprawiam ponad 10 lat, a to ze mówiłem o kwitnieniu za kilka dni to chodziło mi właśnie o pośpiechy , właściwe kwitnienie to co najmniej jeszcze tydzień . przed wieczorkiem polecę bo już sporo się słodyszka zrobiło.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie mam nic przeciwko Nurelce, tylko ze zawiera srodek fosforoorganiczny, ktory dziala systemicznie przez min. 2 tygodnie i na tyle przed kwitnieniem go stosuje. Wiem ze etykieta mowi o 3 dniach prewencji dla pszczol, ja jednak wole stosowac wlasna taktyke i miec spokoj z pszczelarzami.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może się powtarzam ale kilka lat temu miałem rzepak dosłownie obok pasieki. Jechałem nurelką jak pojawiały się pierwsze kwitnące pośpiechy późnym wieczorem może koło 21. Nie pryskałem tylko pas 20 m na długości pasieki a potem normalnie. Pytałem potem tego pszczelarza czy coś się działo to dał mi jeszcze słoik miodu gratis. W rozmowie z tym pszczelarzem dowiedziałem się że pszczoła pójdzie na rzepak jak on pachnie bo wtedy mioduje wcześniej nie idą bo nie ma na co.

Nurelka ma rejestrację do końca lipca.

U mnie Kalifornia kwitnie na całego a wczoraj wieczorem pszczółki na nim nie widziałem tylko siedziały w czereśni.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

O to szybko w mojej okolicy gdzie niegdzie dopiero kwiat zaczyna się pokazywać.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tak GRZEŚ robią nas w .uja też cię powtórzę pisałem o tym zobaszcie CALYPSO miało i ma rejestrację w sadach a tam zawsze coś kwitnie a my nie możemy zrobili PROTEUSA i ma rejestracje a coto : fury+calipso i możemy .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
tak GRZEŚ robią nas w .uja też cię powtórzę pisałem o tym zobaszcie CALYPSO miało i ma rejestrację w sadach a tam zawsze coś kwitnie a my nie możemy zrobili PROTEUSA i ma rejestracje a coto : fury+calipso i możemy .
calypso+decis{pyretroid}tak miało być !!!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
robicie opryski na grzyba w momencie opadania płatków? Co dajecie i czy się opłaca ten zabieg?

 

Robienie oprysku na grzyba w momencie opadania pierwszych płatków jest jak "wróżenie z fusów". Na swoim przykładzie : w jednym roku bez oprysku - 4t/ha, w innym bez oprysku 1.8/ha. Na rozwój grzyba wpływa w 90% przebieg pogody (najlepiej rozwija się gdy jest mokro i gorąco). Stosując go w momencie opadania pierwszych płatków zapobiegasz ewentualnemu rozwojowi patogenu, bo nie wiesz jak będzie kształtować się pogoda i czy nie będzie padało np. przez dwa tygodnie. Wykonując oprysk zabezpieczasz plantację na określoną liczbę dni np. w przypadku Tebu 250EW na 35 dni czyli praktycznie do końca okresu wegetacyjnego rzepaku. Wybór środków z grupy fungicydów jest duży, trzeba sugerować się ceną i okresem "zabezpieczania" plantacji. Czy się opłaca ??? musisz odpowiedzieć sobie sam::))) ja w tym roku zastosuję, ponieważ jak się chce liczyć na przyzwoite plony to trzeba rzepak zabezpieczyć z każdej strony. pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dodam coś od siebie w tym temacie ,mianowicie że jeżeli uprawiamy rzepak pierwszy raz na danym polu porażenie bardzo często jest niewielkie ,dopiero w następnych latach ,szczególnie w uproszczonym płodozmianie to już nie można sobie pozwolić na nieopryskanie ,chyba że kogoś plony w przedziale 2-3 ton zadowalają.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Grzyb zgnilizny twardzikowej poraża płatki które opadając porażają łodygę. W poście poniżej słuszna uwaga.Jeśli nie są deszczowe dni płatki opadają na glebę i nic się nie dzieje, natomiast w okresie opadania płatków i opadów ,wówczs do mokrej łodygi przykleja się do łodygi i jeśli ma właściwości chorobowe to następuje porażenie łodgi i wówczas jest już problem. Jan nauczony złym doświadczeniem ,kiedy padła mi cała plantacja, profilaktycznie badam płatki i wiem w jakim procencie jest porażenie. Do 15% nie jest ekonomicznie uzasadnione wykonywanie zabiegu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
G Jan nauczony złym doświadczeniem ,kiedy padła mi cała plantacja, profilaktycznie badam płatki i wiem w jakim procencie jest porażenie. Do 15% nie jest ekonomicznie uzasadnione wykonywanie zabiegu.

Jak bada?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Złagodzenie suszy dopiero w czerwcu

 

W wielu miejscach Polski ostatnio padało przed miesiącem. Susza coraz bardziej doskwiera rolnikom, a na jej złagodzenie poczekamy do czerwca...

Wśród roślin, które najgorzej radzą sobie z suszą znajduje się między innymi rzepak. Najprawdopodobniej rolnicy go uprawiający w tym roku poniosą największe straty. My natomiast odczujemy tego efekty w portfelach, kiedy wzrosną ceny produktów z niego tworzonych. W przyrodzie susza widoczna jest na coraz większą skalę. Usychają trawy, które jeszcze nie tak dawno mieniły się soczystą zielenią. W każdej chwili może dojść do wybuchu pożaru. Niestety prognozy są bardzo niekorzystne i wskazują na kontynuację suszy także w maju. Przez większą część przyszłego miesiąca w Polsce opady będą oscylować na poziomie znacznie poniżej normy wieloletniej. Szczególnie trudna sytuacja będzie miała miejsce na północy i wschodzie kraju, ponieważ tam spadnie najmniej deszczu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Złagodzenie suszy dopiero w czerwcu

 

W wielu miejscach Polski ostatnio padało przed miesiącem. Susza coraz bardziej doskwiera rolnikom, a na jej złagodzenie poczekamy do czerwca...

Wśród roślin, które najgorzej radzą sobie z suszą znajduje się między innymi rzepak. Najprawdopodobniej rolnicy go uprawiający w tym roku poniosą największe straty. My natomiast odczujemy tego efekty w portfelach, kiedy wzrosną ceny produktów z niego tworzonych. W przyrodzie susza widoczna jest na coraz większą skalę. Usychają trawy, które jeszcze nie tak dawno mieniły się soczystą zielenią. W każdej chwili może dojść do wybuchu pożaru. Niestety prognozy są bardzo niekorzystne i wskazują na kontynuację suszy także w maju. Przez większą część przyszłego miesiąca w Polsce opady będą oscylować na poziomie znacznie poniżej normy wieloletniej. Szczególnie trudna sytuacja będzie miała miejsce na północy i wschodzie kraju, ponieważ tam spadnie najmniej deszczu.

według mnie rzepak najlepiej sobie radzi w czasie suszy,a to za sprawa długich korzeni

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×
×
  • Dodaj nową pozycję...