Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Panowie mam problem, bo pryskałem rzepak jesienią po siewie Butisanem Star, no i niestety przetrwało sporo chwastów ( chaber, ostrożeń fiołek), czym to teraz najlepiej prysnąć i kiedy żeby by było najskuteczniej - Galera 334sl ??

Co jeszcze należało by zastosować ?

 

No na wiosne tylko Galerka, nic wiecej nie ma, musisz prysnac tak szybko jak sie da (uwazaj na temp.), ale fiolek i tak zostanie. A Butisan nie zwalcza chabra ani ostrozenia.

 

Co do siewu punktowego - sam nie praktykuje, ale 2 znajomych tak robi, tak jak piszesz z rostawem, odmiany tylko mieszancowe, jeden wysiewa 65-70 zywych nasion na m2 (dobre gleby), drugi 28-32 zywe nasiona na m2 (slabe gleby), pierwszy zbiera 4 t/ha i powyzej, drugi min. 3,5 t/ha.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Rzepak scieło już w grudniu kiedy przyszła pierwsza fala mrozu,sniegu było 3cm , a szyjka korzeniowa była wyciągnięta po 5 cm i więcej,co było spowodowane zbyt dużą obsadą kto posiał tak do 60 szt/m2 to mógł spać spokojnie, nie mówię już o oprysku triazolem czy preparatami zynkowymi,lepiej zainwestować w to niż w ubezpieczenie 70 zł/ha i rzepak ma gruby i niskoosadzony stożek wzrostu.

 

tu sie nie zgodze bo ubezpieczenie jest istotne w obecnych warynkach,uprawa wzorcowa w trminie posiane, zabiegi i naworzenie z doradca i co z tego jak u nas w styczniu nie bylo sniegu wcale a mrozy ponizej 15 i 6 ha wylecialo,zostalo jedynie ubezpieczenie na pokrycie kosztow nie malych a bez niego byloby do tylu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Do grześ 21. Był kiedyś artykuł w Top Agrar Polska na ten temat. Z moich obserwacji wynika że jest warto się w taką metodę siewu pobawić. Ja jak bym miał taki siewnik to bym próbował. Na pewno oszczędności na materiale siewnym, a rośliny lepiej się krzewią. Moim zdaniem to na eksperymenta zasiej jakiś kawałek i zobaczysz jak to wygląda.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

do Sledzik ; a mozesz mi podać nr tego top agrar bo nie mam tej prenumeraty a tak bedzie łatwiej znaleźć.

 

generalnie to sieje z 10 ha rzepaku a siewnik trafił mi sie okazyjnie od znajomego szwaba wiec pytam bo koszt tarcz wysiewających do rzepaku do tego siewnika to 7000 tys wiec tyle co dałem za siewnik.przepraszam ze zadam to pyt w tym dziale ale czy przy cenie 100-120 zł za ha siania ktos z was by sie zdecydował na taka usługę siania?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z tego co czytałem to rzepak ma optymalny rozstaw rzędów 18cm. Poniżej i powyżej są spadki plonowania na poletkach że tak napiszę. W rzeczywistaści u mnie co 24 cm też jest dobrze. Nie wiem jak wyjdzie co 45cm? Moim zdaniem lepiej przerób unikorna na QQ może tu więcej zarobisz na usługach a za 7 koła to kupisz siewnik zbożowy z wysiewem drobnonasiennych.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no właśnie rozsądnie patrząc to rządki co ok 25cm wydają sie optymalne tylko zastanawia mnie ta ruszenie ziemi na wiosnę przy 45 cm było by łatwiej wjechać a z drugiej strony czy by to nie pobudziło wiosennego zachwaszczenia...unikorna 3 nie da sie przerobić do QQ... nie chce sie dorabiać na usługach ale każdą poważna maszynę w gospodarstwie staram sie tylko odbic na usługach wiecie o co chodzi...niby za 7000 tys kupie siewnik i to na poziomie ale i tak będzie rzucał po 2 nasiona w kupe na to nie ma mocnych.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No właśnie, dlaczego rozstawa 25cm jest optymalna. Biorąc np obsadę 50roślin to wyjdzie średnio więźba ok. 25x8cm,a gdyby siać co 12,5 to wyjdzie mniej więcej 12,5 x17cm co jest bliższe kwadratowi, a więc pojedyncza roślina ma bardziej optymalne warunki "rozpychania się na boki". Która rozstawa lepsza?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Stan na dzień dzisiejszy Odmiana Casoar. Może wiecie co znajduje się w pułapce?

7a0ed64c8c4bbc14m.jpg

 

a787ed58215abecdm.jpg

 

2ec40c84927313bcm.jpg

 

e39e172369176127m.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

kilka lat temu spotkałem się z taką sytuacją że dzieciak posiał cztery roślinki rzepaku kiedy je zobaczyłem namówiłem go żeby je wykruszył

zważyłem iiiii nie pamiętam dokładnie ale coś koło 500g

to daje na jedną roślinkę 125g , więc daje do myślenia jaki potencjał ma ta roślina

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja w tym toku mam tylko Vision odmiane ...w tamtymn roku miałem ponad 5 z ha....w pierwszy dzień św.4 brukwiaczki z żółtym naczyniu...i juz zwarty pąk a więc brukwiaczek czterozębny i słodyszek za jednym zamachem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
no właśnie rozsądnie patrząc to rządki co ok 25cm wydają sie optymalne tylko zastanawia mnie ta ruszenie ziemi na wiosnę przy 45 cm było by łatwiej wjechać a z drugiej strony czy by to nie pobudziło wiosennego zachwaszczenia...unikorna 3 nie da sie przerobić do QQ... nie chce sie dorabiać na usługach ale każdą poważna maszynę w gospodarstwie staram sie tylko odbic na usługach wiecie o co chodzi...niby za 7000 tys kupie siewnik i to na poziomie ale i tak będzie rzucał po 2 nasiona w kupe na to nie ma mocnych.

 

Ja bym gleby na wiosne nie ruszal, znam tylko jednego goscia, ktory tak robi, on nie uzywa zadnych herbicydow i na wiosne kultywator, ale on sieje w normalnym rozstawie. Z tym, ze pola ma generalnie bardzo czyste. Co do siewnika - sam musisz wiedziec, jak wezmiesz pod uwage koszt uslugi, to siewnik zwroci ci sie po 5-7 latach...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

znajomy agronom z dużej firmy z branży agro mówił ze na czarnoziemach strzelińskich(1-2 klasa) na dolnym Śląsku u jednego rolnika pękła w tamtym roku granica 7 ton z hektara a w tym roku PIONIER ustawił tam poletka demonstracyjne to jak ma ktoś jeszcze jakieś info w mojej sprawie koledzy?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jaki najodpowiedniejszy oprysk na tego gnojki (chowacz, słodyszek itp)? Fastak będzie dobry? Pozdro

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

czy ma ktos doswiadczenia dot stosowania cieczy kalifornijskiej w uprawie rzepaku i pszenicy ozimej jak jest ktos taki to prosze o dawki i terminy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
znajomy agronom z dużej firmy z branży agro mówił ze na czarnoziemach strzelińskich(1-2 klasa) na dolnym Śląsku u jednego rolnika pękła w tamtym roku granica 7 ton z hektara a w tym roku PIONIER ustawił tam poletka demonstracyjne to jak ma ktoś jeszcze jakieś info w mojej sprawie koledzy?

Chciałbym zobaczyć ten rzepak 7t/ha uuu uuuuu uuuuu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Osobiście szczerze w to wątpię. Raczej nie do uzyskania.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No tak ale to sa dane z doswiadczen poletkowych, tam zawsze plon jest wyzszy z powodu efektu brzeznego (przerwy miedzy poletkami powoduje wyzszy plon roslin rosnacych z brzegu). Poza tym ochrona tych doswiadczen niewiele ma wspolnego z rzeczywistoscia - moj znajomy prowadzacy doswiadczenia na AR Poznan pryskal doswiadczenie odmianowe w rzepaku jarym 14 razy na slodyszka... Potem sa takie plony. To raczej okresla biologiczna granice plonowania niz realny plon oraz wzgedne roznice miedzy odmianami. W praktyce ciezko cos takiego osiagnac - more za pare lat przy duzych postepach w hodowli...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

panowie system bezorkowy czarnoziem klasa bonitacyjna ziemi 1-2!!!to jest możliwe wiadomo ze to nie rutyna .

są miejsca w Polsce gdzie piasek można spotkać tylko w piaskownicy!!!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jakie opryski polecacie na grzyba, chowacze i jakieś odżywki?? , gdyż na polu mokro i dziś ledwo pierwszą dawke saletry dałem rade posiać w ilości 300 kg

planuje jeszcze siarczanu amonu posiać

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na grzyba polecałbym ci toprex do tego możesz wrzucić solubor, siarczan magnezu i cyperkil tak mi doradzono i tak zrobiłem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×
×
  • Dodaj nową pozycję...