Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

yyy powiem tylko tyle - szybki jest! Konsekwencji ubocznych nie ma gdyż nie ma jednoznacznego terminu stosowania Galery wiosną. Najlepiej wiadomo jechać jak najwcześniej żeby rośliny nie zakryły chwastów. Mój rzepak ma ok 0.6m i nie ma szans aby jakaś kropelka z dyszy dostała się do ziemi aby spaść np na przytulię. Pozdro

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W mojej okolicy najładniejszy rzepak ma max.około 30 cm.W ulotce galerry jest napisane że nie póżniej niz do wytworzenia pąków kwiatowych,stąd moje pytanie.Z drugiej strony lepiej póżno niż wcale

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ubezpieczacie od przymrozków i gradu ? w TUW do końca miesiąca z dotacją ale karencja 2 tygodnie jak dobrze pamiętam 2%

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Siema wszystkim powiem krótko! dzisiaj chodząc po polu zauważyłem że gdzie niegdzie mój rzepak już wybił taką długĄ LODYGĘ I POMAŁU KWITNIE to normalne tak mam tylko na jednym polu ok 7 ha! a na reszcie też 7 ha jeszcze ma liście i nie widać tej łodygi!

Pytam sie bo na jednym polu stosowałem niższe nawożenie wiosenne azotem ( dałem 200 kg saletry i 200 kg siarczanu amonu) STARCZY????Czy teraz mogę czymś sypnąć aby nadrobić straty (i mieć w miarę dobry plon!! ) ! dałem przed chiwlą mocznk dolistnie i jakąś odżywkę z borem i siarką! czym mu posypać jeszcze??jaki plon można osiągnać z takim nawożeniem!

zastanawiałem sie czy nie posiać jeszcze mocznika?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chciałbym dowiedzieć się gdzie popełniłem błąd.

Na wiosnę wstawiłem żółte naczynie w rzepak i sprawdzałem co tam się złapało.

Pogoda była zmienna, czasem przymrozki itp więc w naczyniu od 20.03 do 10.04 chowaczy nie zauważyłem.

Teraz wykonałem oprysk pyretriod +układowy+skrócenie .Rzepak ma 30-40 cm.

Tymczasem są rośliny rzepaku (20 %) w których coś zjadło miąższ z łodygi na długości kilku cm. Larw nie zauważyłem.

Wygląda na to , że coś zjadło i poszło sobie w ch...

Ale kiedy , może w listopadzie (było ciepło)

Prosze o komentarze.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W mojej okolicy najładniejszy rzepak ma max.około 30 cm.W ulotce galerry jest napisane że nie póżniej niz do wytworzenia pąków kwiatowych,stąd moje pytanie.Z drugiej strony lepiej póżno niż wcale

Późno nie zadziała więc nie ma sensu. Jak tylko bedą spodziweane ciepłe 2 nocki to jedź.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Popieram Grzesia - jak tylko sie da to jedz ta galerka.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

do pawel 46! Witam, jesli w tej lodydze jest pusta brunatna przestrzen a nie ma larw, tzn znaczy ze to nie szkodniki, u mnie tez sa takie, ale to jest objaw slabego odrzywienia borem szczegolnie jesienia, ale jesli dawales bor na jesien kolego to nie mam pojecia o co chodzi.

 

 

A co do mojego problemu z sucha zgnilizna, to wkoncu nie uleglem presji reklamy, wkoncu to tylko srodek oparty na triazolach, z ladna etykieta, pojechalem Alertem. U mnie odmiana Visby ok 50-60cm i do 30 rozgalezien na roslinie, PIONEER D03 ok 25-30cm, do 38 rozgalezien. pozdro

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Siema wszystkim powiem krótko! dzisiaj chodząc po polu zauważyłem że gdzie niegdzie mój rzepak już wybił taką długĄ LODYGĘ I POMAŁU KWITNIE to normalne tak mam tylko na jednym polu ok 7 ha! a na reszcie też 7 ha jeszcze ma liście i nie widać tej łodygi!

Pytam sie bo na jednym polu stosowałem niższe nawożenie wiosenne azotem ( dałem 200 kg saletry i 200 kg siarczanu amonu) STARCZY????Czy teraz mogę czymś sypnąć aby nadrobić straty (i mieć w miarę dobry plon!! ) ! dałem przed chiwlą mocznk dolistnie i jakąś odżywkę z borem i siarką! czym mu posypać jeszcze??jaki plon można osiągnać z takim nawożeniem!

zastanawiałem sie czy nie posiać jeszcze mocznika?

 

Niech zgadnę tam gdzie dałeś więcej to jeszcze liście a tam gdzie mniej to już kwiat? Azot zawsze przytrzymuje. Jeszcze nie jest za późno to co dałeś to mało jak na rzepak daj jeszcze co najmniej po 200 saletry. Odżywki dolistne owszem ale tym braku nie zadrobisz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
U mnie odmiana Visby ok 50-60cm i do 30 rozgalezien na roslinie, PIONEER D03 ok 25-30cm, do 38 rozgalezien.

Liczysz rozgałęzienia na pędzie głównym czy na bocznych też.

 

BDW

Czy ktoś stosował mieszankę Brasiherb + Metaz. Warto tym jechać - jest czysto na polu?

Jarek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panowie, na moim rzepaku końcówki liści są dziwnie pozwijane,rozrywając je nie zauważyłem żadnego szkodnika.Co to może być.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Panowie, na moim rzepaku końcówki liści są dziwnie pozwijane,rozrywając je nie zauważyłem żadnego szkodnika.Co to może być.

to u mnie to samo! co to jest??

a zamiast tej saletry mogę dać mocznik?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Panowie, na moim rzepaku końcówki liści są dziwnie pozwijane,rozrywając je nie zauważyłem żadnego szkodnika.Co to może być.
można mieszac te nawozy i razem wysiać pół na pół

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Panowie, na moim rzepaku końcówki liści są dziwnie pozwijane,rozrywając je nie zauważyłem żadnego szkodnika.Co to może być.

 

To są skutki przymrozków wczesno wiosennych, zaraz po zejściu okrywy śnieżnej występowały bardzo wysokie spadki temperatur.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Panowie, na moim rzepaku końcówki liści są dziwnie pozwijane,rozrywając je nie zauważyłem żadnego szkodnika.Co to może być.
można mieszac te nawozy i razem wysiać pół na pół

 

Mieszać saletry z mocznikiem nie można bo będzie sie rozpuszczać. Daj lepiej saletrę bo rzepak powinno nawozić się w intensywnie azotem w początkowych fazach rozwoju. Mocznik będzie działał powoli a nie wskazane jest nawożenie azotem rzepaku w późniejszej fazie,które może powodować nie równe dojrzewanie i odmładzanie się roślin. Do tego temperatury są dojść niskie i saletra jest jedyną alternatywną na szybkie zasilenie rzepaku.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a jak tam u Was z robactwem bo u mnie coś mało tego (Polska centralna)? robiliscie juz zabiegi na słodyszka?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jarekSz= licze ogolnie wszystkie rozgalezienia jakie wytworzyla jedna roslina do tej pory, wlasciwie to juz wiecej nie wytworzy, bo to sie ksztaltuje juz jesienia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

do kdsz86: bor daję tylko na wiosnę , nigdy nie myślałem o jesieni.

Myślę jednak że są to miejsca po uszkodzeniach przez owady (są ślady po wkłuciach , ale musiało to być w ciepłym listopadzie ) Spodziewam się ze nie będzie to specjalnie wpływać na plon - rzepaki są mocne.

Szkodników do tej pory jak na lekarstwo. Pozdrawiam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Panowie, na moim rzepaku końcówki liści są dziwnie pozwijane,rozrywając je nie zauważyłem żadnego szkodnika.Co to może być.

 

To są skutki przymrozków wczesno wiosennych, zaraz po zejściu okrywy śnieżnej występowały bardzo wysokie spadki temperatur.

 

Dla potwierdzenia mojej teorii :

- według Doradców Agrotechnicznych Procam Polska, to co najbardziej rzuca się w oczy, na każdej plantacji i na każdej odmianie mamy EDEMĘ (fizjologiczne zmiany blaszki liściowej spowodowane dużą amplitudą temperatury oraz parciem wody komórkowej ) - 100 % roślin– spękane i zdeformowane liście rzepaku to jak jedna wielka rana; która może być bramą otwarcia czy to dla szarej pleśni, grzybów saprofitycznych, suchej zgnilizny kapustnych czy zgnilizny twardzikowej i masowego porażenia aparatu asymilacyjnego

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
to tylko teoria twoja i doradców z PROCAMU

Tobie kolego wogóle brak teorii,

więc wszystko co Ci pozostaje to pisanie gupawych uwag !

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
To jak z tym Brasiherbem i Metazem - nikt nie stosował?

Jarek

 

wszystko ok ale zostaja samosiewy zbóż (poprawialem Labradorem) i bratek tez zostaje, ale bratka to chyba nic nie zwalczy i zreszta nie zrobi szkod w rzepaku raczej

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×
×
  • Dodaj nową pozycję...