Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Gość

27-03-2011 Duże straty w uprawach rzepaku po zimie w UE.

Wg wstępnych informacji, stan przezimowania plantacji rzepaku w krajach Unii Europejskiej nie jest dobry, co prawdopodobnie spowoduje straty w powierzchni zasiewów.

 

Z wielu regionów Niemiec napływają dane o złej kondycji roślin, które wymagają teraz odpowiednich warunków meteorologicznych dla optymalnego wzrostu. Mówi się, że wiele plantacji ma szansę na odbudowę, jednak mimo to, straty są większe niż w latach ubiegłych.

 

Pierwsze informacje z Polski mówią również o ponadprzeciętnych stratach na plantacjach w wyniku wymrożenia.

 

Źródło: FAMMU/FAPA

 

www.cenyrolnicze.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

cena pewnie w zniwa bedzie wyzsza jak w tamtym roku ale watpie zeby wiecej niz 1600 zl.zobaczymy jaki bedzie przebieg pogody

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kurcze dałem na rzepak nawuz i nieidze narazie efektu, wam juz rosną rzepaki czy terz męczą?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dwa tygodnie temu dalem saletre ale tez slabo rosnie .nadaja ocieplenie to moze ruszy.czas chyba na druga dawke

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie tez sie meczy dostal saletre dobre 2 tygodnie temu i zadnego efektu chyba trzeba to zaorac poczekam jeszcze pare dni bo ma byc cieplo i podejme decyzje czy likwidowac

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jaka masz obsade na metrze co chcesz go orac. u mnie po zimie liscie ucierpialy ale obsada jest ok jak na jesieni.srodek sie zieleni mlode korzenie widac ze zaczynaja rosnac .bedzie cos z tego

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

30 roślin na metrze kwadratowym o tej porze to wystarczająca obsada?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jasne ze dobra obsada tylko musi byc rownomierna na calym polu . cos z tego bedzie. ja mam 45 mieszanca . tylko na jesieni mial 6 lisci.rewelacji moze nie bedzie ale powinno byc na plusie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jasne ze dobra obsada tylko musi byc rownomierna na calym polu . cos z tego bedzie. ja mam 45 mieszanca . tylko na jesieni mial 6 lisci.rewelacji moze nie bedzie ale powinno byc na plusie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ktoś ma doświadczenie z firmą ubezp. Concordia w sprawie odszkodowania za wymarznięcie?

Jutro będę zgłaszał szkodę i nie chcę czegoś zepsuć

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

w tamtym roku mialem ubezpieczony rzepak u nich.zglosilem szkode po gradzie przyjechali po 2 dniach.oszacowal goscio straty moim zdaniem byly wieksze.kasa po 2 tygodniach.moim zdaniem zanizaja szkody.sasiad mial w pzu i lepiej mu wycenili.powodzenia przy ocenie przezimowania.pewnie powiedza ze rzepak byl za maly i wymarzl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja mam rzepak ubezpieczony w Concordii, zgłaszałem szkodę, miałem już szacowanie strat i dowiedziałem się, że jesli jest 20 żywych roślinna m2, to straty nie ma :shock:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mozesz sie odwolac.25 roslin to minimum do pozostawienia plantacji.trzeba by najac rzeczoznawce i sie sadzic jak masz duzo tego rzepaku

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

witam. czy mozna siac pszenice jara po rzepaku opryskanym butisanem 400

bez orki tylko pod agregat?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

sławek2209

20, czy 25 nie robi mi różnicy, bo obsadę mam lepszą, ale rośliny są ledwo żywe i nie wiadomo ile potrwa, zanim się zregenerują, ani jaki będzie spadek plonu

rzepaku mam 80ha i raczej robi mi różnicę, czy zbiorę 2 czy 4 tony/ha

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich.

 

Potrzebuję rady. W trakcie siewu rzepaku (ok. 25 sierpnia) okazało się że wysiałem ok. 15 kg na 2 ha. Zanim się połapałem było po wszystkim – źle ustawiony poznaniak!!!!

Rzepak pięknie wzeszedł, po osiągnięciu 6 liści zapodałem mu Horizon z mikroelementami.

Obsadę mam strasznie gęstą. Planowałem przebronować go właśnie teraz. Spotkałem się jednak z opinią że tym bronowaniem narobię teraz więcej szkody niż pożytku. Lepiej zapodać mu max skracanie(znowu Horizon) i pełna ochronę czyli np. Yamato w fazie wzrostu pędu głównego i Traper na opadające płatki. Do tego oczywiście insektycydy.

Pod rzepak poszło na tym właśnie kawałku ok. 30 ton „świeżego” obornika. Jakieś 3 tyg. temu podałem mu 400 kg saletry.

 

Byłbym wdzięczny za opinie. I ewentualne inne koncepcje – poza zaoraniem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

taki problem wielu by chciało mieć w tym roku

 

zostaw jak jest i dosyp saletry w połowie kwietnia

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

radek 1 twoj wybor .koszty przesiania beda nie male.mniejsze ewentualnie zbiory moim zdaniem powinna nadrobic cena w tym roku.ja bym go zostawil jesli jest rownomierna obsada.trzeba sypac azot i czekac narazie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

7,5 na hektar to nie tragedia.Mój ojciec kiedyś wysiał 12 na hektar i tez był tyle ze całkowicie się położył przed żniwami

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

moze przejechac gruberem tak na 15 cm zamiast tej orki. Co myslicie o tym?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co polecacie na chwasty? Pryskałem na jesieni comand top. Generalnie mam czysto ale na 1 ha muszę poprawić. Jest przytulia, rumianowate i jeszcze jakieś inne. Wiem, że można pojechać galerą ale to dosyć drogi herbicyd. U mnie wołają 150 zł na ha. Czyli ok 500 zł za litr.

No i pytanie dodatkowe, pod koniec tygodnia zamierzam pojechać na chowacza - czy mógłbym dolać coś na chwasty???

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Galera słabo dział poniżej 5 st.C. Jest jakiś generyk galery może będzie tańszy. Jesienią galera wychodziła 500zł/l.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×
×
  • Dodaj nową pozycję...