Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

ja zostawilem samosiew i powiem tak jeden wyglada super jak na ten rok a drugi samosiew to nie wiem czemu ale juz zaczyna kwitnac powoli za tydzien bedzie juz widac niestety jeden bedzie kwitl inny dopiero bedzie rosl...przynajmniej nie pryskalem go od chwastu bo czyto jest po zaszaniu a ten co mam siany to porazka prysklaem, juz dwa razy od chwastu na wiosne a chwasty sa rzadki jest do tego maly i idzie w paka a dostal juz dwie dawki sletry po 200 kg kazda i 150 kg siarczanu i jak jade kolo niego to mnie krew zalewa jak wyjade na zero bedzie dobrze.,,,,

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A nie mówiłem aby zostawić samosiejki ,a reszta się naśmiewała bo to nie warto nic z tego nie będzie a tu mamy żywy przykład .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

zrobię zdjecie to wstawie samosiewu gdzies wczesniej jest juz zdjecie wczesna wiosna...tylko ciekawe jaki plon bedzie mam tylko nadzieje ze cena bedzie dobra u mnie w okolicy jest moze ze 20 % rzepaku niz co roku ludzie zaorali a to co zostalo tez srednio wyglada wiec jak ktos ma ladny rzepak niech kladzie w niego kase pewnie bedzie sie oplacac jak raz na 100 lat;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A pszczółki u was latają w rzepaczku?Bo u mnie jakoś cicho nic nie bzyka.Słodyszki zapylaja i jakies muchy czy komary.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ponawiam pytanie ....??? Panowie stosował ktoś z was Actarę w rzepaku?? Wiem że nie jest rejestrowana ale czy ktoś stosował bez obawy że mu rzepak i tak już sfatygowany szlag nie trafi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja mieszkam w opolskim i u mnie rzepaki posiane w terimie juz kwitną oraz te pozniejsze słabiej zasilone dlatego pytam o pszczółki.Zauważyłem że po zrzuceniu kwiatków strąk sie nie wykształca domyślam sie ze kwiat nie został zapylony

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
w lubelskim dopiero skracalem rzepak. pak nisko osadzony .zakwitnie dopiero pewnie za tydzien

 

fakt, są dość niskie, mimo że dostały wszystkiego na max, ale nie ma co narzekać jak na ten rok, kwitnienie prawdopodobnie pod koniec tygodnia, plony raczej nie bedą z górnej półki, odgałęzienia nie są aż tak liczne (z racji wzrostu) a obsada średnia; zobaczymy jakość kwiatu i wiązanie strąków

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak sytuacja ze słodyszkiem?

u mnie jest dość ciekawie, widać zniszczenia po chowaczu (naloty były nieregularne, zimne noce) skręcone łodygi, nie za wiele ale są, nurella mix uratowała reszte późniejszych wkłuć, no i chyba jeszcze działa bo słodyszek jakoś nie za bardzo ma ochotę, możliwe że nie zdąży do kwitnienia zaatakować pąków.

Chowacze i słodyszek spotykany na juz rozwinietych kwiatach, na pąkach sporadycznie, poniżej progu szkodliwości.

Test z FOX-em na fiołka na jednej plantacji, dawka 0,9-0,8 fiołek zabity, liście rzepaku lekko podpalone - świeciło słońce podczas zabiegu, możliwe spotęgowane działanie, niższe dawki nie wpływają na rzepak ale tez fiołka nie chcą uśmiercić.

Wniosek, jak nie za wiele fiołków i nie zagrażają, odpuścić.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moj rzepak dostał na wiosne 300 kg saletry ale widać po nim ze to za mało. Był pózno siany, ogólnie nie ciekawy ale ze względu na to ze przezimował pozostawiłem plantacje. Czy jak teraz sypne jeszcze 200 kg saletry jest szansa ze sie poprawi? czy moze większa dawka?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Moj rzepak dostał na wiosne 300 kg saletry ale widać po nim ze to za mało. Był pózno siany, ogólnie nie ciekawy ale ze względu na to ze przezimował pozostawiłem plantacje. Czy jak teraz sypne jeszcze 200 kg saletry jest szansa ze sie poprawi? czy moze większa dawka?

Na wiosnę czyli kiedy?

Zależy w jakiej fazie rozwoju jest rzepak. Zazwyczaj pierwsza dawka (przed ruszeniem wegetacji) 250-300 kg saletry (jeśli przy saletrze sie upierasz) jest wystarczająca ,przed jeszcze na zamarznięta ziemię wskazany jest np siarczan (na glebach z niedoborem S), druga identyczna idzie 3-4 tygodnie póżniej (pocz. faza wzrostu łodygi), obecnie mamy prawie kitnienie trochę za późno na takie zasilenie, czy poprawi stan rzepaku ciężko powiedzieć napewno może wydłużyć fazę dojrzewania rzepaku, nawet zasilanie odżywkami wskazane jest do fazy zwartego pąka (koniecznie przed kwitnieniem)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja dawalem 200 saletry plus 125 siarczanu na zamarzieta glege po 2 tygodniach 150 saletry i nastepnie 150 saletry tez po 2 tygodniach.jest nawet ladny na jesieni mial 6 lisci i nie wymarzl.moze bedzie nie najgozej

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z nawozem wjechałem na pczatku kwietnia, troche puźno. Rzepak jeszcze nie kwitnie, chyba lepiej jeszcze go zasilić? A saletra dlatego bo juz kupiona.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

S-Piotr mam też Visiona i u mnie w kujawsko-pom są pojedyncze kwiatki gdzie niegdzie. Natomias kalifornia tam zaczyna placowo zakwitać dość wyraźnie. Dzisiaj pryskałem w niej na słodyszka a na Visionie go nie ma, albo bardzo mało wieć odpuszczam na razie. A co do pszczół to u mnie latają

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
koledzy słodyszek w kwiecie jest szkodliwy?-zwalczać czy zostawić?

http://rzepak.uprawy.info/szkodniki-rzepaku/111-slodyszek-rzepakowy

"Najgroźniejsze są chrząszcze żerujące na pąkach kwiatowych. Nadgryzają bowiem pąki u nasady, powodując ich usychanie i opadanie. W kwiatach wyjadają pylniki najczęściej nie uszkadzając zalążni, tak że rozwija się normalna łuszczyna. Larwy żywią się pyłkiem lub nektarem. Mogą też nadgryzać łuszczyny"

jeżeli jest mało pszczółek to generalnie one są głównym zapylajacym, zwalczając słodyska na kwiatach można zaszkodzić pszczółkom, wybór należy do ciebie, ja zwykle pozwalam słodyszkowi łazić po kwiatkach - jak są kwiaty to zostawia pąki w spokoju, nigdy nie narobił szkód, kwiaty ładnie sie wiążą po jego "żerowaniu"

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co może byc przyczyną więdnięcia rzepaku?Liście porobiły się jasnozielone takie jakoś łyżkowate,łodygi pochylone a kwiaty jasno żołte i słabo kwitną. wzeszłym tygodniu popryskałem go mospilanem w tej górnej dawce ale zamiast 200 litrów wody na hektar dałem 100.Czy to może byc to?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

to mogą być braki siarki znajomy robił badania to sie przeraził wypłukało wszystko w tamtym roku

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×
×
  • Dodaj nową pozycję...