Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

S-Piotr

 

Jakoś w tamtym roku płakałeś ze przygniotło go do ziemi po majowych sniegach...ja bym na twoim miejscu pisał 5 ton z hektara...a co???

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przygniotło ale dał 3,5Tnie spisałem go na straty tylko podleczyłem pictorem i mało tego 2,5tyś dostałem odszkodowania (za 6ha), a w teraz mam 12ha rzepaku i wszystko ubezpieczone.Więc nie panikuję ,widzę na polach że na dziś jest dobrze rośliny są takie jak z miętkiego wosku liście się nie łamią.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

panowie problemy sie zaczna jak przyjdzie odwilz i ponownie ma scisnac mroz.wtedy i korzenie po tylku dostana

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
a Caramba nie działa tak jak Orius?

mi powiedziano ze to to samo tylko tansze

ja Oriusem bede pryskał za tydzien

mysle kiedy na chowacza najlepiej jechać?

 

 

Orius i Caramba to nie jest to samo, działanie może i mają podobne ale są to dwie różne substancje! Orius i Horizon to jest to samo czyli Tebukonazol.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
a Caramba nie działa tak jak Orius?

mi powiedziano ze to to samo tylko tansze

ja Oriusem bede pryskał za tydzien

mysle kiedy na chowacza najlepiej jechać?

 

 

Orius i Caramba to nie jest to samo, działanie może i mają podobne ale są to dwie różne substancje! Orius i Horizon to jest to samo czyli Tebukonazol.

 

 

Sorry, panowie cosik mi sie pokreciło i wstawiłem ta odpowiedz nie tam gdzie trzeba!?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wczoraj jeden ziomek z dużej firmy rolnej twierdził że wiekszość rzepaków na których nie było śniegu będzie do zaorania prawie 1/3 zasiewów mało tego twierdzi że pszenice siane póżno też ne wytrzymają oby nie miał racji z tego co wiem w firmach ubezpieczeniowych pełne poruszenie jak to nazwał ten koleś także o opryskach narazie szkoda dyskutować

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Uważam że ci co mają śnieg w małej ilości też nie mogą spać spokojnie ,te mrozy zbyt długo trwają.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj sprawdzałem i przy -15 stopniach pod 5 cm warstwą śniegu było -5 stopni. Wiec nawet niewielka warstwa śniegu powinna pomóc. Ale narazie trzeba czekać, a już niektórzy sypali nawozy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

z tym sypaniem nawozów to serio ? TAKA POGODA A TO JESZCE NIE WSZYSTKO CO ZIMA POKAZAŁA, JEŚLI KTOŚ AZOT JUŻ SIAŁ TO GRATULUJE ODWAGI U MNIE ŚNIEGU DOPADAŁO ALE PONOĆ W NIEMCZECH OSTATNIO MROŹNO SIĘ ZROBIŁO... ATAM ŚNIEGU CHYBA MAŁO?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
z tym sypaniem nawozów to serio ? TAKA POGODA A TO JESZCE NIE WSZYSTKO CO ZIMA POKAZAŁA, JEŚLI KTOŚ AZOT JUŻ SIAŁ TO GRATULUJE ODWAGI U MNIE ŚNIEGU DOPADAŁO ALE PONOĆ W NIEMCZECH OSTATNIO MROŹNO SIĘ ZROBIŁO... ATAM ŚNIEGU CHYBA MAŁO?

mroźno mroźno brat dzisiaj wyjechał o 5 do Niemiec o 11:00 było u nich - 15 stopni

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nadal mrozi ,śniegu troszkę popadało( 1cm ).Jest biało .Ciekawe czy rzepakowi coś pomoże ?

Pozdrawiam z Kujaw

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zapewne nie zaszkodzi .Czasem się wydaje ze niewiele a jednak wystarczyło przy tak dynamicznej pogodzie wszystko przed nami

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

na północnym zachodzie dziś lekka odwilż bez wietrznie ... nad polami rzepaku unosi się zapach "kiszonej kapusty" ... nie będzie wesoło

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak już zobaczycie różnicę w przezimowaniu po stosowaniu Toprexu lub Caryxu a może Tebu to dajcie znać bo dzisiaj na szkoleniu Syngenty Zenek mówił że Toprex jest najlepszy . Czy u Was to się sprawdza ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A co Zenek miał mówić? Przecież zaproszenie mieli najwięksi właściciele ziemscy a ten rynek jest warty miliony zł

Syngenta twierdzi ,że Toprex jest najlepszy a dla mnie jest najgorszy.

W poprzednim sezonie miałem 80 ha rzepaku na którym zastosowałem wiosną Toprex co opóznilo kwitnienie i żniwa o jakieś dwa tygodnie. Z powodu złych wschodów plon wyniósł ok. 3 tony co dało 250 ton.

Znajomi sprzedali rzepak po 2000zł z groszem a ja 1700 bo cenę obniżyli

Przez Toprex jestem jakieś 70.000zł w plecy

Toprex-nigdy więcej wiosną

Że się ze żniwami zbożowymi rzepak nałożył to inna kwestia

Niech mi to teraz przedstawiciel syngenty podważy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Takiej odpowiedzi oczekiwałem , a może stosować go w mniejszej dawce np 03 l

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli w mniejszej to raczej w mieszaninie z czymś

Ja myślę o Caryxie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

znam rolników którzy twierdzą że Caryx na jesieni był skuteczniejszy ale ciekawe czy to się potwierdzi po zimie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem rechu o co ci chodzi ...ten Toprex pozwolił ci uzyskać plon przyzwoity jak na tamten rok ...druga sprawa jak długo był zielony znaczy ze był zdrowy ...ale to bym przypisał środkowi na opadanie płatków...a jak chcesz przyspieszyć żniwa to chyba znasz cos takiego jaki Glifosat ...Ja stosuje Toprex od 4 lat i jeszcze mnie nie zawiódł ...Mam nadzieje ze w tym roku też tak będzie ...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Taki plon miałbym przy Carambie i Tebukonazolu a przyzwoity był dzięki ratowaniu dodatkowym nawożeniem,asahi,mocznikiem ,mikro,innymi fungicydami.

Druga sprawa zahamowanie głównego pędu żeby boki bardziej wykształciły i opóznione kwitnienie ok. dwa tygodnie to główna cecha toprexu.

Dziwi mnie ,że stosujesz 4 lata i nie zauważyłeś wpływu stosowania środka na opóznienie żniw rzepaczanych bo u mnie w okolicy żadne duże gospodarstwo nie stosuje Toprexu na większości powierzchni ze względu na jednoczesny zbiór zbóż i rzepaku.

Jeżeli znasz działanie glifosatu to chyba wiesz w jakiej fazie dojrzałości nasion jest stosowany i nie można tego momentu przyspieszyć a na pewno nie o dwa tygodnie.

Z moich obserwacji wynika,że zazwyczaj cena rzepaku najwyższa jest na początku skupu i dlatego nie zastosuję więcej tego środka wiosną.

Wyraziłem swoje zdanie,ktoś może mieć inne.

Zauważyłem,że wielu forumowiczów nie ma ochoty dzielić się swoją praktyką i doświadczeniami na forum publicznym bo do pewnych spraw dochodzili latami na własnych błędach i doradzanie innym jak zwiększyć plon nie jest w ich interesie.

W dużym sąsiednim gospodarstwie gdzie pracuje ok.50 osób pracownik obsługujący opryskiwacz ma zabronione udzielać informacji jakich środków używa.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

rechu nie wiem... ja robię zniwa jako jeden z pierwszych...O Carambie zaś nie chcę słyszeć dlatego ze własnie 5 lat temu po zastosowaniu jej rzepak przestał rosnąc i połowa plantacji została zaorana a dlatego ze przyszedł przymrozek w nocy i rzepak został ...co mi się podoba w Toprexe a no to ze rzeczywiscie roslin są niskie i sztywne co pozwoliło im w tamtym roku wytrzymać śnieg w pełni kwitnienia i ze rosliny są zdrowe np.od dwóch lat daję dawke Pictora 0,4 l ha i rzepak jest zdrowy do samego końca...i stosuje glifosat jak juz nasiona są brązowe a łuszczyna jeszcze zielina to tak co najmniej 10 14 dni przed koszeniem...a dlaczego glifosat ...bo uprawiam bezorkowo i nie mam zielonych badyli na polu po zdrowym rzepaku to jset raz.. drugi ,kombajn idze bez żadnych problemów ...moze dodam ze obecnie mam rzepak odmiany Chagal i Vision

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie zawsze najgorsze uprawy idą pierwsze pod kosę bez azotu i fungicydów a najlepsze na końcu. Nie wyobrażam sobie koszenia ładnego rzepaku po toprexie i dodatkowo pictorze zbieranego początkiem żniw.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×
×
  • Dodaj nową pozycję...