Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Oglądałem rzepak po ostatnich przymrozkach. I nie podoba mi sie to za bardzo bo rzepak wyglada jak zwiednięty . Niektóre ogonki liściowe zwłaszcza wiekszych lisci są miekkie i odchodzi od nich skórka. Ziemia jest jeszcze zamarznięta ale wygrzebałem kilka roślinek i włożyłem do wody ale mam złe przeczucia .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tydzien czasu na dwie zmiany i wszystko poszło mocznik kizeryt i saletrosan-rzepak i pszenica,teraz tylko odrobina deszczu i za tydzien wszystko bedzie gotowe do pobrania.

dobrze zrobiła odrabina sniegu z deszczem wczoraj nad ranem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pada deszcz.Dobrze,że nie czekałem z rozsianiem bo teraz przynajmniej tydzień się nie da.Jak górna warstwa była 10cm zamarznięta i pękła na bardziej podmokłym to ciągnik z rozsiewaczem na tylnym moście się sunął

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wczoraj rano siarczan 175 kg na hektar.ladnie sie sialo minus 2 ciagnik sie nie zapadal.za tydzien saletra jesli da sie wjechac.rzepak jak na razie jeszcze nie ruszyl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

czym lepiej przesiać rzepak- jęczmieniem jarym czy rzepakiem jarym. gleba 4 klasa mozaika

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jakie herbicydy stosowałeś jesienią,bo niektóre mogą wykluczyć siew jęczmienia np. chlomazon.Jesli masz przyzwoite ph ja bym przesiał jęczmieniem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie przesadzaj z tym chlomazonem ja na tytoń stosowałem 0.6 litra commandu później szła pszenica i było ok

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
czym lepiej przesiać rzepak- jęczmieniem jarym czy rzepakiem jarym. gleba 4 klasa mozaika

qq ja bym posiał.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

z qq moga byc problemyz nasionami i suszyc tzreba a rzepak jary przytych cenach moze sie dobrze oplacic i wykorzysta odpowiednio jesienne nawozenie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Serca jeszcze żyją ,ale ich wygląd nie napawa optymistycznie

Pozdrawiam !

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

czy sieje ktos z was saletrzak pod rzepak

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W zeszłym roku saletra 30. marca i trzy tygodnie póżniej saletrzak (trochę za późno) a efekt był bardzo dobry. Na razie czekam aż podsiąknie trochę - z pierwszą dawką N. Na szczęście po chwilowym zwiędnięciu, po deszczach rzepak znowu ożył

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W zeszłym roku saletra 30. marca i trzy tygodnie póżniej saletrzak (trochę za późno) a efekt był bardzo dobry. Na razie czekam aż podsiąknie trochę - z pierwszą dawką N. Na szczęście po chwilowym zwiędnięciu, po deszczach rzepak znowu ożył

 

a 30 marca to nie za pozno bylo w zeszlym roku? wyadaje mi sie ze nie ma co czekac z I dawka ja zawsze pozniej dawakel I dawke a w tamtym roku poszlo wczesnie i byl lepszy efekt. W tym roku sa dobre warunki ziemia odmarzla jest wilgotno srednia dobowa ponad 5 stopni rzepak na pewno juz zyje i pobiera N

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jaki plon osiagnoles marolek przy tak poznym nawozeniu.ja w tym czasie dawalem druga dawke jak ty jechales z pierwsza

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam o jakim sianiu nawozu wy tu piszecie - ja posiałem o porannych przymrozkach 200 kg polifoski 21 tej siarkowej , 275 kg saletry , i 200 kg korn-kali , a byłem wczoraj i stwierdzam że po tych właśnie przymrozkach rzepak umarł .Uprzedzę tylko wątpliwych że jesienią był skracany , odchwaszczony i dostał 2 litry kelpaku , nawożenie na ful . Jestem z zachodnich Kujaw i te siarczyste mrozy zastały nas bez śniegu ,wymarzło 100 % pszenicy i jedna odmiana pszenżyta (2 odmiany mają oznaki życia) wszystkie nasiona siane jako kwalifikat - żadnych swoich zbiorów , odmian nie podam bo sam nie siałem a chłopacy nie notowali gdzie co siali . Makabra - piszcie jak u Was i skąd jesteście oraz co myślicie o rzepaku jarym - bo jęczmień tego nawożenia nie wytrzymie .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

przesadziles z tym startowym nawozeniem,jesli nie miales pewnosci ze rzepak przezimowal wystarczyloby troche saletry .rzepak jary bym sobie odpuscil.moze pszenica jara?w okolicach lublin narazie nic nie wypadlo.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To może kukurydza wytrzyma. U mnie 100% przezimowało ale Baryton wygląda najgorzej i w przyszłym roku już nie będzie siany , nawet Akteur dobrze wygląda .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam Wicherek!, jak jesteś w eterze to już piszę.

Jestem również w szoku z tą ilością nawozu na start. Wstepnie powiem Ci Julian19, iż u nas przez caly sezon idą podobne dawki nawozu( + dolistnie) jakie zastosowałes na start a plon w zeszlym sezonie był pomiedzy 3,7 a 4 tony.

Trudno doradzać, jednak spróbowałbym pszenice jarą TYBALT. Tutaj pewnie Wicherek posądzi mnie znów o to, że jestem jakims naganiaczem, gdyż piszę po raz drugi o tej odmianie. Warto ją wypróbować z uwagi na to, iż można ją siać rónież jako ozimą- jednak najlepiej w listopadzie, uważana jest za najwyżej plonującą z odmian jarych.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witaj sławek! Przy tych terminach i nawożeniu bez takich szaleństw w dawkach jak pisali poprzednicy to wyciągałem do 3 ton/ha (tam gdzie był rzepik to niestety mniej). I coś mi się wydaje,że podczas gdy koledzy z lubelskiego wysiewali saletrę to niczego nieświadomy jeździłem jeszcze na nartach w Chrzanowie Lub.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Widzę że w pewnych rejonach to czysta ekologia ! policz sobie czysty składnik to co Ci przy tych dawkach wyjdzie chyba że masz glebę 1 klasy to zwracam honor a jak nie to strasznie głodzisz ten swój rzepak a dolistnie to możemy wprowadzić tylko i wyłącznie mikro a nigdy nie makro składniki . Kusi mnie ten jary rzepak ponieważ mając na uwadze że rejony typowo rolnicze (Kujawy , Żuławy , Wielkopolska i Opolskie ) zdziesiątkował mróz a reszta się mniej liczy to mam nadzieję na przyzwoitą cenę a jeszcze trochę wypłaci ubezpieczalnia to i tak lepiej niż jara pszenica która się udaje raz na 10 lat ,a co do kukurydzy to pewnie będzie tańsza niż cebula w roku ubiegłym.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

zgadzam sie ze z kukurydza moze byc kiszka bo z iloscia bedzie przesada. mimo wszystko ja bym posial pszenice jara bo jest wg mnie bardziej stabilna w plonowaniu od rzepaku j. z jarym beda problemy i ze slodyszkami przeskakujacymi z rzepakow oz. i z zachwaszczeniem.

twoje nawozenie julian zrozumie jesli siales polifoske 21 na tydzien, poltora przed daniem saletry. zastanawia mnie tylko po co te korn kali skoro w polifosce dales juz 70kg siarki. uzupelniales potas?

u mnie rzepak ok, tego ze wegetacja ruszyla jestem pewien i patrzac na prognaze i temp jakie maja byc jestem zadowolony ze ma juz podany azot bo o wjechaniu na pole nie ma mowy przez co najmniej najblizsze 2tyg; ja realizuje zasade ze to azot ma czekac na rosline a nie ona na azot

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×
×
  • Dodaj nową pozycję...