Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

pierwszy raz stosowałem chlomazon w czystej postaci szpada 480, dałem 0.2 na ha ale teraz się zastanawiam czy to nie za dużo chociaż na etykiecie pisało że 0.25 można dać- jakie warunki muszą zaistnieć by chlomazon negatywnie zadziałał -jakieś przebarwienia, jeszcze tego nie przerabiałem, czy trzeba się obawiać ? ziemia u mnie mozajka od ciężkich glin po czarną, sypką ziemię łączną i tu chyba mogą być problemy ? czy ewentualny brak deszczu po sianiu(kilka dni) może zniwelować efekt chlomazonu?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

0,2 chlomazonu 480 to troche duzo.Na mocniejszych glebach nie ma problemu, ale na piaskach moze nastapic bielenie rzepaku. Toksycznosc chlomazonu dla rzepaku zalezy tez od terminu zastosowania herbicydu. Im wczesniej po siewie tym lepiej. Nigdy na wzeszly rzepak.Bielenie rzepaku moze tez wystapic po ulewnych deszczach np. 40 mm w 24 h. Jest to efekt przemycia rzepaku w glab profilu glebowego.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

co do deszczu po siewie, a dzialanie chlomazonu.Jest to herbicyd glebowy i w zwiazku z tym wymaga wilgotnej gleby. W bardzo suchej jego dzialanie bedzie bardzo slabe, moze okazac sie konieczna poprawka nawigatorem lub galera.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy ktoś stosował Navigatora 0.2L z Comanndem 0.2L, wszędzie czytam i Navigator nie ma rejestracji do stosowania bezpośrednio po siewie. A taką mieszaninę polecają doradcy. Ktoś miał z taką mieszaniną styczność i jakie efekty??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Czy ktoś stosował Navigatora 0.2L z Comanndem 0.2L, wszędzie czytam i Navigator nie ma rejestracji do stosowania bezpośrednio po siewie. A taką mieszaninę polecają doradcy. Ktoś miał z taką mieszaniną styczność i jakie efekty??

Gówno prawda ja w zeszłym roku dałem pół pola navigator+chromazon a resztę sam chromazon. No i niestety musiałem całe pole potem pryskać galerą bo efektu działania navigatora zastosowanego dzień po siewie z chromazonem nie było. Szkoda kasy to pewnie pomysł na lepszą sprzedaż.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gówno prawda ja w zeszłym roku dałem pół pola navigator+chromazon a resztę sam chromazon. No i niestety musiałem całe pole potem pryskać galerą bo efektu działania navigatora zastosowanego dzień po siewie z chromazonem nie było. Szkoda kasy to pewnie pomysł na lepszą sprzedaż.

 

Bzdury kolego piszesz i wprowadzasz w błąd innych,

Najlepszy efekt na moich polach to Navigator 0,2 l/ha plus chlomazon 0,15 l/ha bezpośrednio po siewie na starnnie uprawioną glebę i wilgotną

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam. Ja w 2012/2013 1,5 litr metazanexu i 0,16 Command na jesieni i było czysto. Odmiany Starter i Bellevue. Nie za bardzo się jeszcze na tym znam na jesień dałem 200 kg polifoski 8 na rzepak i to było wszystko. Na wiosnę raz saletrą 200kg/h (z tego co wyczytałem tutaj to trzeba 2 razy??? a jak raz dałem to o ile zmniejszyłem swój plon? ) i raz na grzyba i to wszystko. Plon 2,8/ ha. W tym roku Monolit już posiany.

Mam do was Panowie takie pytani:

1) Wapna nie dawałem już z 6 lat jak zainwestuje to mi się zwróci?

2) Jesienne pryskanie na grzyba jest konieczne ? Z tego co się dowiadywałem cena poszła w górę na 3 h wychodzi 300 zł... dodawać odżywki ? jak tak jakie ? sam Bormax wystarczy ?

3) Mam Trochę perzu czy dawka 1,3 litr/h Targi wystarczy. Zamierzam dać powschodowo, Mogę dodać do tego środek na grzyba żeby 2 razy nie jeździć ?

4) Wiecie coś na temat odmiany Monolit ? Gleby III-V klasa.

Jezeli możecie to napiszcie co mam zrobić żeby zwiększyć swój plon rzepaku Z góry dzięki

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gówno prawda ja w zeszłym roku dałem pół pola navigator+chromazon a resztę sam chromazon. No i niestety musiałem całe pole potem pryskać galerą bo efektu działania navigatora zastosowanego dzień po siewie z chromazonem nie było. Szkoda kasy to pewnie pomysł na lepszą sprzedaż.

 

Bzdury kolego piszesz i wprowadzasz w błąd innych,

Najlepszy efekt na moich polach to Navigator 0,2 l/ha plus chlomazon 0,15 l/ha bezpośrednio po siewie na starnnie uprawioną glebę i wilgotną

To ciekawe co ci z tego navigatora działa. Pewnie aminopyralid a reszta płynie do bałtyku. Skoro jesteś taki zadowolony to sobie pryskaj jak już nigdy tak nie zrobię. Moim zdaniem wywalona kasa w błoto. Na ten rok tylko chlomazaon 150 po siewie a potem galera na 2-3 liściu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

command 0,2l/ha to koszt 40zł/ha,

navigator 0,2l/ha - 80zł/ha,

metanazex 1-1,5l/ha czyli 75-112,5zł/ha,

galera 0,35l/ha - 170zł/ha

 

a czy można zastosować bezpośrednio po siewie command a dopiero po wschodach navigator? i czy taki zestaw poradzi sobie z komosą?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

z komosą poradzi sonie każdy ze środków,

co do odmiany monolit, jest moim zdaniem jedną z lepszych odmian liniowych

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A jakie macie opinie o mieszaninie Navigator + metazachlor powschodowo?? u mnie chlomazon odpada ze względu na mozajke glebową, na jednej działce jest i II i IV klasa wiec chlomazonem mozna narobic bałaganu w rzepaku. W 2012 roku w rzepaku jarym stosowałem galera+metazanex i mimo suszy efekt był bardzo dobry.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

co wy wszyscy tak z tym navigatorem macie?

1,5litra metazanexu(generyka)+0,15 comandu i po sprawie.nawet na mozaikach jest ok.pole czyste za do zbiorów.jesienia samosieje ale to później.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Lepiej popatrzcie na notowanie rzepaku już zwyżkuje Agrobiznes dziś podał cenę średnią do 1430 netto! i co nie było zmowy cenowej? Jeszcze chwila i zrobią chłopów na niezłą kasę! Za coś takiego to powinien być pozew zbiorowy do sądu!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja w tamtym roku stosowałem nawigatora bodajże 0,25 + 1 litr metazanexu i było czyściuteńko

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a gdyby ceny dalej spadały nie byłoby zmowy cenowej? w tym tygodniu ceny drgnęły ze względu na statek, lekką deprecjację złotego, wzrost na matif oraz spadek podaży, pomijając wreszcie przejezdne drogi;]

 

jakie są objawy po commandzie na słabszych glebach? tylko przebarwienia?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
co wy wszyscy tak z tym navigatorem macie?

1,5litra metazanexu(generyka)+0,15 comandu i po sprawie.nawet na mozaikach jest ok.pole czyste za do zbiorów.jesienia samosieje ale to później.

chabra puści taka mieszanina a po navigatrze czysto.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

czy 0.1 chlomazonu na piachu zrobi krzywdę rzepaczkowi, mam mozajkę i generalmie nastawiam się na metaz i navigator powschodowo ale chętnie bym dla pewności coś chlomazonem prysną teraz po zasianiu -koszt niski i deszczyk nadają jak myślicie warto ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
co wy wszyscy tak z tym navigatorem macie?

1,5litra metazanexu(generyka)+0,15 comandu i po sprawie.nawet na mozaikach jest ok.pole czyste za do zbiorów.jesienia samosieje ale to później.

chabra puści taka mieszanina a po navigatrze czysto.

 

Bardzo prawdopodobne i z tego powodu tam gdzie mam chabra w tym roku mimo, że nie lubie navigatora bede dawać 1,5metaz + 0,2 navigatora wlasnie z powodu tego chabra.

 

Na reszcie 1,7metaz + 0,12 commandu.

 

Zapominacie o ważnej wadzie Commandu oprócz bielenia, co w razie przesiewu?. W zeszłym roku po 0,12l na jesien wiosną po przesianiu u mnie pszeniczka bielała z dnia na dzień

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

zgodnie z etykietą command powoduje w zbożach wyłącznie bielenie (bez wpływu na plon) i uprawiać po orce można wszystko w czym stosuje się command,

 

tak czy inaczej oszczędności oszczędnościami, ale ja w rzepaku ozimym stosuje butisan star, wyłącznie na świeżych i zapuszczonych stanowiskach poprawiam w razie konieczności navigatorem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

kissmy mialem pół pola po chlomazonie pół po butisanie. Dawałem 0,12l wiec połowe tego co piszą na etykiecie Commandu. Klasa gleby 2 i 3a wiec nie ma mowy, że słaba. Prawda taka że nie orane tylko głęboko spulchnione talerzówką. Prawda też, że po commandzie była ostka smolicka a po butisanie inna odmiana już nie pamiętam. Ta po commandzie 6,5t a ta po butisanie niecałe 8t akurat. Jak dla mnie 1,5t to jednak jest różnica. Fakt odmiana inna i nie orane.

 

Najgorzej bielała na przejazdach po kołach tam gdzie płycej nasiona poszły. Męczyło ją do fazy końca krzewienia potem były tam dawane asahi i inne cuda i ją postawiło na nogi, ale za kołami w niektórych miejscach była widocznie nieco rzadsza.

 

Co do orki to jestem przeciwnikiem uproszczeń, ale na wiosne? Na słabej ziemi jak przeorzesz to zaraz sahara i wschody po 20 maja, a na cieższej nie uprawisz tych brył i tez klops. Wiec gadanie że można przeorać do mnie nie przemawia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

w tym sezonie również miałem różnice między odmianami do 1t/ha na tym samym stanowisku i w tej samej technologii, ale od herbicydów również dużo zależy i tutaj znaczenie ma nie tylko technologia lecz również przebieg warunków atmosferycznych,

 

orka ma sens, ale wyłącznie przy natychmiastowej uprawie, czyli pług z wałami i zaraz za nim siew/sadzenie, ja dopiero testuję uproszczenia, ale wyłącznie w celach oszczędnościowych przy ekstensywnych uprawach, znajomi bez pługa robią więcej przejazdów i zużywają więcej paliwa, a plony mają zbliżone, główna przewaga uproszczeń to równiutkie pole

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak nie popada to natychmiastowa uprawa za wiele nie pomozę, chyba że dużo wilgoci w glebie. Zawsze też ciągne wał podwójny Campbell, a jak pod rzepak zaczepiam jeszcze 3 segment kołeczkowy, ale na ciężkiej glebie i to mało, a ciągnik już też czuje taki zestawik zwłaszcza jak sucho albo zbyt mokro.

 

Co do równiutkiego pola to jak będzie nedzny sprzęt do uprawy bezorkowej to też będzie nierówno. Mnię się tylko w orce te bruzdy nie podobają .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×
×
  • Dodaj nową pozycję...