Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

prowadzę gosp.8 lat a zaczynałem od zera,zainwestowałem w nie 0,5 mln zł a muszę jeszcze raz tyle ,tak się złożyło że kupiłem używany sprzęt do zbioru zbóż.Znacznie posiłkując się kredytem ,to i brak wiedzy o stanie rzepaku w silosie spowodowały że po zbiorze zdecydowałem go zhandlować,rzepak był czysty i suchy 7-8proc wilg- 1 proc zanieczyszczenia.To przeinwestowanie gospodarstwa powoduje konieczność dokonania takiego wyboru ,równie dobrze rzepak mógł kosztować dziś 1100zł za tonę ,tylko ze względu na klops na soi i być może że inwestorzy pozbyli się nadziei na szybkie zyski na akcjach i innych instrumentach,spowodowały odbicie jego ceny do tej dopiero z początku żniw,nie mogłeś zakontraktować w maju po 1700zł,masz 2 krotnie większe doświadczenie w prowadzeniu gosp.z pewnością po rodzicach już co nie co dostałeś.A gospodarkę rynkową mamy dopiero 25 lat.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

prowadzę gosp.8 lat a zaczynałem od zera,zainwestowałem w nie 0,5 mln zł a muszę jeszcze raz tyle ,tak się złożyło że kupiłem używany sprzęt do zbioru zbóż.Znacznie posiłkując się kredytem ,to i brak wiedzy o stanie rzepaku w silosie spowodowały że po zbiorze zdecydowałem go zhandlować,rzepak był czysty i suchy 7-8proc wilg- 1 proc zanieczyszczenia.To przeinwestowanie gospodarstwa powoduje konieczność dokonania takiego wyboru ,równie dobrze rzepak mógł kosztować dziś 1100zł za tonę ,tylko ze względu na klops na soi i być może że inwestorzy pozbyli się nadziei na szybkie zyski na akcjach i innych instrumentach,spowodowały odbicie jego ceny do tej dopiero z początku żniw,nie mogłeś zakontraktować w maju po 1700zł,masz 2 krotnie większe doświadczenie w prowadzeniu gosp.z pewnością po rodzicach już co nie co dostałeś.A gospodarkę rynkową mamy dopiero 25 lat.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

chyba nie od zera bo skądś wziąłeś ziemię, za 500 000 to raczej ogródek w obecnych czasach można kupić

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

kontrakt sam w sobie określa obowiązki każdej ze stron, ale już Ulenberg wykłada jak krowie jakie obowiązki ciążą na sprzedawcy, kiedyś kara umowna o ile dobrze pamiętam oscylowała w granicach 10% (wtedy opłacało się często nie wywiązywać z kontraktu) stąd obecnie jest to 20%, lecz może ona zostać powiększona o rzeczywiste straty strony, jednak nie spotkałem się jeszcze z przypadkiem egzekwowania tej kary od dostawcy (sam miałem kilka razy problem z wywiązaniem się z kontraktu - nikt mnie jednak nigdy nie obciążył - zawsze dochodziliśmy z kontrahentem do porozumienia)

 

odnośnie do przechowywania rzepaku największym problemem jest spadek zaolejenia, żaden zakład nie zapłaci za roczny rzepak tyle co za świeży (pomijając już kilkuletnie, znajomemu 3 letni chcieli cofnąć z Niemiec i musiał renegocjować kontrakt -200zł/t)

 

Polisa zabezpieczy przed gradem, niestety nie słyszałem o takiej która zabezpieczy przed nie wykonaniem podpisanego kontraktu.

 

a na cóż inne zabezpieczenie?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
A jak jest podpisany kontrakt i grad wychlasta plon to dopiero są kłopoty.[/quote W tej sytuacji kara jest pokrywana z polisy OC gospodarstwa był kiedyś artykuł na ten temat

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W tej sytuacji kara jest pokrywana z polisy OC gospodarstwa był kiedyś artykuł na ten temat

 

nie spotkałem się jeszcze z przypadkiem likwidacji szkód wynikających z niezrealizowania kontraktu z polisy OC rolnika, a w ubiegłym sezonie było takich przypadków co najmniej multum (nawet samo PSPRz utrzymywało, że plony były bardzo słabe, natomiast w dolnośląskim plon rzędu 4t/ha nie był wcale super wynikiem, u nas plantacje faktycznie wypadły i z kontrahentami można było dojść do porozumienia, ale z tego co pamiętam niektóre zakłady ostro wytargały cwaniaków), OC o ile dobrze pamiętam opisywano jako zabezpieczenie przed niewywiązaniem się z umowy kontraktacji, chociaż te zazwyczaj przewidują możliwość wystąpienia gwałtownych zjawisk pogodowych niszczących plantacje

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A jak tam u was wschody? Mój 50% na wierzchu z 25 może wyjdzie a reszta czeka na deszcz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Elegancko, jednak trafiłem z orką 1 sierpnia i siało się jak po zimie

w poniedziałek pole zielone.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hej, Rzepak siałem 13 sierpnia. Po 15 września planuje pojechać Oriusem (0,6-0,7)+bormax(0,5-1)+ siarczan magnezu(10kg) Co Panowie sądzicie na ten temat? Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dobre rozwiazanie , jak wyrosnie ci bardzo duzy to polecam Toprex lub Caryx , jesienia to ladnie skraca wiosna nie widzielismy z sasiadem efektow

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Oj to mało dawales Ccc ja dodawalem 0,5 .aczkolwiek ważny jest termin i wtedy jak się chce można tanio

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Oj to mało dawales Ccc ja dodawalem 0,5 .aczkolwiek ważny jest termin i wtedy jak się chce można tanio

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Oj to mało dawales Ccc ja dodawalem 0,5 .aczkolwiek ważny jest termin i wtedy jak się chce można tanio

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie chciałem przerypać pomimo zaleceń do 0,7l ale liczyłem na skuteczność tebu a ccc było dla poprawy skuteczności bo się spóźniłem z zabiegiem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki ivanekk1994 A jak to jest z tym mieszaniem komponentów: 1.woda, 2.Bor 3.Fungi 4.Siarczan Magnezu, czy to bez różnicy jest kolejność?

A jak Np. na wiosnę to jescze mocznik wsadzić między 2 a 3. tak ? Może głupie to dla was pytanie To na wiosnę dobry np. Tebu i Stabilan jak przekwita albo przekwitł...?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Za późno najlepiej na początku opadania jakiś sensowny fungicyd. Tebu na 1 raz jak temperatura się ustabulizuje.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak to jest z tym CCC i Triazolami. Zawsze stosuje 1 Litr jakiegoś triazolu np. oriusa 250 i chciałbym dołączyć do tego CCC tylko ile czy 0.2 nie zaszkodzi i czy wogóle można zaszkodzić rzepakowi stosująć CCC w zbyt dużej dawce wraz z Triazolami?????

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A chcesz przedobrzyć? Jak planowo zastosujesz jakieś tebu po kiego czorta ccc mixować do tego.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
A chcesz przedobrzyć? Jak planowo zastosujesz jakieś tebu po kiego czorta ccc mixować do tego.

 

Po pierwsze twoja wypowiedź nic nie wnosi do tematu i mojego pytania , po drugie chcę dodać CCC w celu polepszenia działania Triazolu nie wydając kosmicznych pieniędzy na mocniejsze środki typu Toprex czy Caryx .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja na twoim miejscu dalbym ok 200g tebukanazolu + 0,2cc lub 0,15 cc ale to dopiero koncem wrzesnia jak bedzie fest rozbujaly , co do tropexu caryxa to efekt na jesieni jest powalajacy rzepak pieknie siedzi przy ziemi nie ma lisci jak kapusta , liscie ladnie przy ziemi sie ukladaja w zimie a nie stoja jak badyle , ale wiosna on efektow nie daje takie jak np. zapobieganie wylegania moim zdaniem przynajmniej u nas nie zauwazylismy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

toprex i caryx daje efekt jak nie przesadzimy z normą wysiewu.wiosna toprex daje efekt tylko musi byc wczesnie zastosowany zaraz jak rzepak wybija w pęd

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W tym roku rzepaki po caryxie lezaly tak jak i te bez caryxa , przyznam rzepak na kilka dni stanal ale to i tak nic nie dalo jakos na wiosne nie mam przekonania do tego szkoda kasy lepiej dac ccc

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

moim zdanie caryx i toprex to dwa najlepsze regulatory.silniej skraca caryx zas toprex lepiej zwalcza choroby

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×
×
  • Dodaj nową pozycję...