Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

I facelia nie jest rewelacją poplon to motylkowe dają azot i masę zieloną tylko sporo kosztują.ale przy dwupolówce (pszenica-rzepak),należy ponieść koszty na dobry poplon.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

od rzepaku do pszenicy zdąży urosnąć akurat pod pług. Tylko że jest jeden problem wilgotność gleby pod takim poplonem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Oceń swoją plantację rzepak można jeszcze z powodzeniem skracać zwłaszcza przy takiej pogodzie. Możesz zastosować coś mocnego może Caryx...! Nie zaszkodzi spryskać pomoże Ci w przezimowaniu i ochroni przed chorobami. Co do przedplonów po rzepak - to nie przesadzajmy gorczyca to najgorsze rozwiązanie niemal tak jakbyś siał rzepak po rzepaku.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

przy sprzyjających warunkach zdąży, w naszych stronach to loteria, pytanie do znawców jaki to mam sens. Rzepaczysko z resztakami pożniwnymi jest bardzo dobrym stanowiskiem na pszenicę, straty azotu przez miesiąc nie będą aż tak wielkie, zresztą kiełkujące nasiona rzepaku zwiążą część i wróci do gleby. Po co więc ten poplon - zakładając że przez góra miesiąc zdąży urosnąć na tyle by spełnic swoją rolę. Poplon motylkowy po szenicy pod rzepak pewnie byłby sensowny, ale nie realny, no w tydzień może 2 to nic nie urośnie nawet za wiele chwastów. Wielopowierzchniowcy już przechodzą w wysiew rzepaku prosto w ściernisko.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

podstawowym celem poplonów jest wniesienie masy organicznej, większość poplonów jarych wytworzy więcej zielonej masy niż rzepak ozimy, ale obok tego idzie o eliminację agrofagów, więc nawet wysiew bardzo bliskiej genetycznie rośliny (gorczyca) może przynieść pozytywny efekt

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tak dla doświadczenia zasiałem w tym roku po rzepaku facelię na poplon, pomału rośnie zabrakło trochę więc dosiałem gorczycy i wygląda to tak facelia 30-40cm wysokości a gorczyca 15-20cm i od początku jest żółta i coś ją męczy cały czas. Pole po gorczycy gdzie po zbiorze tylko tylko poszła talerzówka teraz gorczyca osypana ma 60-70cm wysokości. Jak siejecie rzepaki to gorczyca na poplon nie jest zbyt szczęśliwym rozwiązaniem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

heh ja własnie też wysiałem gorczyce po rzepaku, z tym że moja dopiero ma liścienie, rozrzucona rozsiewaczem na rolnosie. Mysle ze nei dorosnie do fazy gdzie bedzie mogła zżółknąć, chyba że zimy nie bedzie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W literaturze przestrzegają przed zakwitnięciem gorczycy na poplon. Jak dla mnie może sobie zakwitnąć tylko co potem z nią robić. Talerzówka ciągnie za sobą koszty, można się pomęczyć i jakoś to poryć zima swoje zrobi. Tylko że to dziadostwo ciągnie wodę jak dobry były członek AA wódę. Już miałem przypadek że prawie 2-u tonowy pług mi wyłaził z ziemi. Dlatego od tamtego czasu sieję gorczycę i poplony pod koniec sierpnia żeby za bardzo nie porosły. Dziś orałem po qq i trochę po jęczmieniu z wsiewką peluszki. Po zbiorach poszedł gruber i tak sobie do dzisiaj rosło. Peluszka ta która się wysiała ładnie porosła na wysokość 30-40 cm i zaczynała kwitnąć. Ale tam jeleń miał co ciągnąć. Jak się zacząło ściernisko po qq to zaraz super się orało.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gorczyce to kiedyś ojciec wysiewał na poplon, teraz to jest wiadomo po co.

Za rośliny międzyplonowe robi u nas łubin i spółka.

A w przyszłości myślę zmieszać coś jak bajer czy to drugie na b reklamuje jako mieszanka miododajna itp. im wiecej tym lepiej

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

pogode nadają więc wszystkie te poplony ładnie nam podrosną, u mnie od trzech tygodni bez większego deszczu, pszenice siane w październiku na razie nie wyłażą -lipa

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zastosowałem jesienią Caryx. Czy wiosną również można go powtórzyć?.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panowie u mnie w rzepaku jakis robak bialy podgryza korzen chyba to jakis chowacz opryskac to czyms czy juz sobie odpuscic? bo niby ochlodzenia ma byc

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Caryx trzeba było zostawić na wiosnę a teraz spokojnie zastosować Toprex. Powtórzyć oczywiście zawsze możesz nikt Ci nie zabroni, ja osobiście nie stosuje tego samego środka w sezonie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

najlepiej w fazie 4 lisci w tedy jest super na jednym polu dałem pózniej i efekt jest nie zadawalajacy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panowie i miłe panie kila ładnych lat temu miałem rzepak odmiana Atilla

był to rzepak kupiony w cnosie ale oni juz go nie sprzedają

 

i Mam do was pytanie czy ktoś pozamna miał taki rzepak

 

jest to odmiana Węgierka i jak u mnie była to rewelacja

 

 

tak w skrócie opisze czym sie różniła od polskiej chyba Kany

 

rosliny takie wysokie ze jak kosiłem bizonem to cheder był na samej gorze

Kana obok rosła wiec warunki zbilzone jedna działka podzielona na 2 części

1m lekko był niższy wiec cheder był juz opuszczony do koszenia

 

plon tak z 1 tone to tez by ł wyższy

a najlepsze to ze czystosc do 2% polski miał do 3,5

ale laborantka wyciągała z 20 kulek z pojemnika na przytulie a tam był sam rzepak o średnicy większej niz 4,5m

tylko kosiłem go tak z 10 dni po ludziach wiem ze juz inni dawno byli po rzekach kosili zboże a ja czekałem na 10% wilgoci i

Pomimo ze był taki wysoki nigdzie nie wyległ do zbiorów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×
×
  • Dodaj nową pozycję...