Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

To Ty kolego jestes z okolic strzelina Turas jeszcze na Opolszczyzne ora a raczej bez okowo uprawia ale u nas to nowy agronom mu by sie przydał poczatek mial dobry z burakami ale potem chyba polakom odbilo wierzbe energetyczna zasadzili potem zaorali pole

 

 

u nas ma małe kawalki a daleko od siebie to srednio na jego sprzet -oczywiscie nie jesgo ale tych co przetarg na usługi u niego wygrali :p

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Wczoraj rano mój sąsiad siał już nawóz. Czy to trochę nie przesada? Zasiał już na jakieś 30h. Dostał chyba cynk o wiośnie na koniec lutego. Czy to ma sens jeżeli wiosna będzie za 1,5 lub 2 miesiące?
. Jeżeli gleba nie jest zbyt lekka i ma duże właściwości sorpcyjne a azot z nawozu nie jest w formie azotanowej to powinno być git

 

 

kolego pamiętam jak siałem w lutym na śnieg i mróz siarczan amonu forma amonowa to ludzie co siali saletrę pewnie w przeliczeniu na N połowę dawali tego co ja ich rośliny zawsze słabiej wyglądały

 

straty w taki mróz nie sa spowodowane przez temperature ale raczej przez gwałtowne odwilże

 

zresztą zawsze staram sie dać pierwsza dawkę siarczanu na rzepak jak ziemia jest odmarznięta a roślina na gwałt potrzebuje N to forma azotanowa jest nie zbeda jak rosliny sa w dobrej kondycji to mozesz na samym moczniku jechać i zle nie bedzie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chodziło mi bardziej o to, że azotany szybciej są wymywane z gleby, za to rośliny bardzo dobrze je pobierają, nawet w nadmiarze. Dlatego są dobre w fazie intensywnego rozwoju roślin, ale ile mogą działać, 2 tyg max? Osobiście nigdy nie stosowalem nawozów w lutym. Zresztą w ogóle mało ich stosuję ze względu na ceny, W tym roku tylko i wyłącznie Saletrzak w 2 dawkach pójdzie po około 40N na poczatku marca i kwietnia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Widzę kolego że nie nadążasz za przebiegiem pogody ? uważam że podanie azotu marzec kwiecień to już nie za wiele pomoże . Może powtórzyć się przebieg pogody z tamtego roku i to lutowe podanie azotu było bardzo potrzebne rzepakowi,osobiście już wysiałem pierwszą dawkę na swoje rzepaki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kiedy jechałeś nocą czy sobota niedziela. W moich stronach sporo życzliwych. W zeszłym roku siałem też o tym czasie ale siałem też sól i jak ktoś pytał to siałem sól a azot się już dawno rozpuścił. Choć kilku rolników BP pogoniło nie wiem z jakimi konsekwencjami.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Kiedy jechałeś nocą czy sobota niedziela. W moich stronach sporo życzliwych. W zeszłym roku siałem też o tym czasie ale siałem też sól i jak ktoś pytał to siałem sól a azot się już dawno rozpuścił. Choć kilku rolników BP pogoniło nie wiem z jakimi konsekwencjami.

ale jeśli nie jesteś na terenach OSN i nie masz programów rolnośrodowiskowych to można rozsiewać każdy nawóz. piszą to chyba naFarmer.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli jeśli...

Donosiciel nie wie gdzie i w czym jesteś, a jesli wie to tym gorzej. Ja czekam, choć nie dlatego, że chcę, ale muszę...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj byłem na szkoleniu i wielu okolicznych rolników już też rozsiali azotu w rzepaku , co do przepisów o sianiu nawozu po 1 marca ,to w tej broszurce z ARiMR jet napisane co i kiedy można siać i ja mogę bo nie mam żadnego programu RŚ i OSN, Natura 2000,itp.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Widzę kolego że nie nadążasz za przebiegiem pogody ? uważam że podanie azotu marzec kwiecień to już nie za wiele pomoże . Może powtórzyć się przebieg pogody z tamtego roku i to lutowe podanie azotu było bardzo potrzebne rzepakowi,osobiście już wysiałem pierwszą dawkę na swoje rzepaki.

Oczami wyobrażni widzę te biedne plantacje rzepaku, którym azot podany w ok 5-10 marca będzie obojętny , a nawet niestrawny.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja też czekam do marca,

jak na razie jest w miarę sucho więc nie powinno być problemu z wjechaniem w pole

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Daję skrzynkę piwa przeciwko czapce śliwek, że o tym czasie wyjątkowo pomocne będą temperatury umożliwiające wysiew , nawet mocno wilgotnej glebie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

sól dziś wysiana jak tylko będą przymrozki bez czekania do 1 marca będzie siana polifoska i saletra

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

"gregorfik"

Ile soli wysiałeś na/h. Ja dziś siarke wysiałem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
"gregorfik"

Ile soli wysiałeś na/h. Ja dziś siarke wysiałem.

 

roznie od 100 do 130kg 60% soli

 

men2face jakimi terminami ? czy też jestes zwolennikiem starej legendy mówiącej, że Pan Mietek słyszał od Pana Waldka, że Pan Stachu był na szkoleniu ze swoim sąsiadem Krzychem i ten Krzychu a w zasadzie syn Krzycha który też był tam z kolegą słyszał, że na OSN-ach albo na ONW (bo to mówią, że to to samo) nie można zbyt wiele robić np orać pryskać a nawet w laczkach chodzić przed 1 marca więc na pewno nawozów siać też nie można. W sumie to generalnie nic nie można robić i za wszystko zaabierają dopłaty. A wiec skoro tak robią na ONW a może na OSN? w każdym razie nie ważne bo na pewno gdzies tak robią to pewnie jeśli jeszcze nie robią to na pewno zaczną robić tak również na obszarze poza w/w więc po co ryzykować ? Lepiej siać po 1 marca i mieć spokój a najlepiej to po 15marca, żeby to już nikt nie miał wątpliwości kiedy było siane.

 

Tak to u nas generalnie wygląda (men2face nie bądź zły, bo to bezpośrednio do Ciebie nie było tylko ogólnie do tego jaki pogląd panuje na temat nawozów przed 1 marca)

 

A tak na poważnie już zupełnie, choć sądze, że wiele osób i tak pewnie będzie się upierać przy swoim:

 

http://www.farmer.pl/produkcja-roslinna/nawozy/aktualnosci/rzepaki-trzeba-juz-nawozic-azotem,49362.html

 

Jakby kto mówił, że tam się nie znają to jeszcze:

http://www.arimr.gov.pl/kontrole-beneficjentow/kontrole-cross-compliance/minimalne-wymogi-dotyczace-stosowania-nawozow-i-srodkow-ochrony-roslin-wraz-z-liczba-punktow-jaka-przypisuje-sie-kazdej-stwierdzonej-niezgodnosci.html

 

Skanów ksiązeczki z dobrymi praktykami już nie będę wklejał, bo myśle, że to powinno starczyć.

A więc generalnie można stosować przed 1 marca bo nie ma twardego przepisu mówiacego, że nie można choć są wyjątki od tej zasady oczywiście i sytuacje w których robić tego nie wolno.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Widzę kolego że nie nadążasz za przebiegiem pogody ? uważam że podanie azotu marzec kwiecień to już nie za wiele pomoże . Może powtórzyć się przebieg pogody z tamtego roku i to lutowe podanie azotu było bardzo potrzebne rzepakowi,osobiście już wysiałem pierwszą dawkę na swoje rzepaki.

 

 

kolego odpowiadam na Twój post ale nie obrażaj sie bo nie tylko o Twoja wypowiedz chodzi

 

skoro Azot nie pomaca w marcu kwietniu to moze siać cała dawke przed siewem rzepaku ozimego

 

Kodeks Zwykłej Dobrej praktyki rolniczej m in z Akademi rolniczej w Wrocławiu jednoznacznie wskazuje od kiedy nie wolno stosować do kiedy nawozów mineralnych i organicznych .osobiście tez uważam to za durnotę ale panowie gdzie byliście jak to ogłaszali ?

 

 

ja nie miałem większego pojęcia 20 lat temu o nawozach nawożeniu kompleksach sorpcyjnych ,zależności temperatury na straty azotu i jeszcze kilka niuansów

 

Pisze terminy z notatek 1 dawka wiosenna 250kg siarczan Azotu 17 marca

1 kwietnia 200kg saletry

18 kwietnia 150saletry plus 150 mocznika 2 razy jezdzilem i odzielnie siałem

wkurzony bylem bo mocno wytałowałem rzepak

ja nigdy lepszego rzepaku od tamego nie mialem

plon miałem wyższy ale łan rzepaku nigdy nawet wygladem sie do tametego nie zblizył

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

men2face proponuje mniej się interesować kto co ma a jeśli już interesować to dokładnie, żeby nie pisać głupot na całą Polskę o osobach, które wydaje się, że się zna. Kozaczeniem raczej nazwałbym pisanie o innych osobach na forum ogólnym spod nic nie znaczącego nicka. Dla mnie to taka dziecinada nie przystająca dorosłemu (tak sądzę) człowiekowi. Jeśli jak twierdzisz znasz mnie i wyciągasz na forum moje prywatne jakieś rzeczy (które wydają Ci się prawdziwe) to się przedstaw o czym kiedyś Ci pisałem w PW wtedy będziemy mogli kontynuować rozmowe na forum ogólnym i wymieniać się doświadczeniami. W przeciwnym razie nie odpowiadam.

 

Aby nie odbiegać od wątku to w kwestii różnych programów rolnośrodowiskowych, na stronie ARiMR można znaleźć także informacje na temat wymogów poszczególnych prgramów także w kwestii stosowania nawozów. W każdym razie nie każdy pakiet oznacza zakaz wjazdu na pole przed 1 marca.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W dniu dzisiejszym nie zauważyłem najmniejszych śladów ruszenia wegetacji , na polach pomiędzy Wrocławiem, a Kłodzkiem . Rzepaki jak i zboża w letargu , a ich kondycja słaba lub max. srednia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

chyba podniosłem ciśnienie na forum co niektórym.radze dowiedzieć sie wiecej od doradcow rolnośrodowiskowych

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu dzisiejszym nie zauważyłem najmniejszych śladów ruszenia wegetacji , na polach pomiędzy Wrocławiem, a Kłodzkiem . Rzepaki jak i zboża w letargu , a ich kondycja słaba lub max. srednia.

No południowo-zachodnia wielkopolska podobnie. Nawet pszenice dostały ładnie po liściach. Kolor pozmieniały na brązowo - czerwony.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

na pólnoc od poznania z kolei juz zboża ruszyły jeczmien ozimy szczególnie, nowe pędy rosną, widać to dobrze, bo stare żółte... Natomiast jeczmien nie wiem jak u Was u mnie naliczyłem 12 pędów z jednej roślny, także nie ma sie co spieszyć z nawozem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
chyba podniosłem ciśnienie na forum co niektórym.radze dowiedzieć sie wiecej od doradcow rolnośrodowiskowych

 

Ponawiam swoją prośbę o podwójne przemyślenie kolejnych postów zanim następną głupotę się chlapnie i wprowadzi być może jakiegoś forumowicza w błąd, swoimi małymi bzdurkami i tym co Ci się wydaje. Będę wdzięczny jeśli choć w części zastosujesz się Kolego (choć nie wiem czy to właściwy zwrot) do tej małej prośby bo jak wiemy moderator tu nie zagląda. Myślę, że poczujesz sie odrobinę zobowiązany z tego względu, że ja do Twej małej prośbeńki się zastosowałem i skonsultowałem z moim (a może nie tylko moim?) doradcą w kwestii rolnictwa zrównoważonego (które szczególnie powinno mnie interesować bo przecież twierdzisz, że je mam - a Ty się nie mylisz hę?).

Otóż mój doradca twierdzi to co i ja twierdziłem, że siać nawozy mineralne przed 1 marca można.

Jednak zawsze można powiedzieć, że doradca się myli, dlatego też specjalnie dla Ciebie (możesz czuć się szczególnie wyróżniony) napisałem do wojewódzkich oddziałów ARiMR, abyś teraz wszystkim napotkanym ludziom mógł mówić to co i ja mówiłem, że siać można przed 1 marca i na potwierdzenie tego mam pisemną odpowiedź z 2 odrębnych regionalnych oddziałów.

Chyba teraz powinienem napisać: men2face jak się nie znasz to Ty nie kozacz?

 

 

Tak więć następnym razem ciśnienia nie podnoś bo mimo dość młodego wieku staram się dbać o zdrowie

PS. Przepraszam, że złamałem dane słowo o braku odpowiedzi zanim się przedstawisz. Od teraz jednak postaram się być bardziej konsekwentny.

 

PS2. Więc jeśli ktoś chce to się nie bać tylko siać nawet na zrównoważonym. Jeśli ktoś by miał jeszcze wątpliwości mogę na PW wysłać odpowiedzi z ARiMR w tym temacie bo wrzucanie na ogólnym jest raczej nie na miejscu, bez zgody osób odpisujących.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Otóż mój doradca twierdzi to co i ja twierdziłem, że siać nawozy mineralne przed 1 marca można.

 

rozmawiałem ostatnio z pracownikiem ARiMR, który twierdzi, że kopaliny to nawozy naturalne, natomiast nawozem organicznym jest każdy związek organiczny, nawet jeśli jest nawozem sztucznym i zasadniczo ma racje, s. 25

http://sybilla.iung.pulawy.pl/wydawnictwa/Pliki/pdfPIB/zesz2.pdf

co prawda nawozy mineralne są w dalszej części tekstu sklasyfikowane jako nieorganiczne

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kurcze chłopy nie wpadajcie w skrajnosci, chodzi o nawozy naturalne i sztuczne. Jakby sie kto uczepił to i saletra jest naturalna, bo przechodzi z powietrza do granulki z pomocą kopaliny jaką jest gaz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×
×
  • Dodaj nową pozycję...