Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Jednym słowem uwierzyłeś ulotce ze 0, 35 l na ha z zawartosciaą substancji czynnej 10% czyli 35ml ,zadziała identycznie jak 1l generyku z zawartoscią substancji aktywnej w wysokosci 5 % co przeklada się na 50 ml efektywnego srodka.

Rozumiem ze w przypadku atomizera i oprysku bez rozcienczenia woda mozna by dyskutować o poziomie stęzeń i ew skuteczności .

Jednak w opryskiwaczu rozcienczalnikiem jest woda wobec czego sęzenie jest wyzsze tam gdzie większa jest ilosc substancji aktywnej .

Idąc twoim sposobem myslenia doszedłbym do wnoisku że kieliszkiem wódki opije się bardziej jak dwoma piwami .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

Wiesz Lans dobry jesteś

 

ale od końca Ci wytłumaczę

 

1 piwo 1 kieliszek wódki to prawie to samo na alkohol

wiec 2 piwa to więcej niz kieliszek

 

 

kiedyś dawno temu w ógole na samosiewy po zbozu jarym nie pryskałem

 

w przypadku średniej zimy i dobrej kondycji rzepaku problemu w ogole nie ma

 

a po pszenicy oz wiosna

 

zawsze uzywałem Fusilada lub Agilu ale był on novartis firma sie nazywała czy cos jakis zachodni

 

byl zarejestrowany na 0 3 do 04 l na ha

 

dzis sa jaies indyjskie i inne agile substancja ta sama jak twiedzisz generetyk

 

ale z moich skomych obserwacji wynika ze nawet dawka 0,6 l działą słabiej niz kiedys tamten na 0,3 ja czesto 0,5 l dawałem na 2 ha i nigdy problemu z samosiewem nie bylo

 

ale koncerny i sprzedawcy bardzo parli na oprysk jesienny i faktycznie ma troche zalet i troche wad

 

 

większość ludzi przynajmniej na poprzeczkach wiosna powtarza

 

 

samosiewy który sa konkurencja dla rzepaku jesienna sa tez i jego sojusznikiem nie pozwalaja sie rzepakowi za bardzo rozrosnać

 

jezeli to zboże jare w 50% jest szansa ze wymarznie samo a składniki które pobrało podobnie jak w poplon w czesci oda rzepakowi pozostała czesc przejdzie na następny rok cześć na urzyżnienie gleby

 

 

Nie ma kolego rozwiązań idealnych a co do targi znajomy juz sw pamieć robił w PGR i zawsze miał to nz handel z oszczędności u nich

 

ale ja jego omijałem bo miałem targe za mało skuteczna która zwykle nie miała 100% skuteczności zresztą oni w PGR wiosna tez powtarzali

 

jak bym miał lepszy dostep do ukrainch srodków to bym pryskała Fusilde na rynek ukrainski w polsce

 

pryskam takiemi innemu znajomemu 1 ha ma pola i co 2 rok rzeka daje 1 l fusilade na 1 ha zawsze wiosna i nawet lekki perz bierze

 

pzdr i Zyczę Ci lands duża kasiory z rzepaku w 2016 r

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
:D

 

Wiesz Lans dobry jesteś

 

ale od końca Ci wytłumaczę

 

1 piwo 1 kieliszek wódki to prawie to samo na alkohol

wiec 2 piwa to więcej niz kieliszek

 

 

szu. , jeśli tak usilnie prubujesz mi wytłumaczyć że kileliszek wodki to mniej jak dwa piwa , to powinieneś wiedzieć ze na ten sam fakt wskazywałem w poście do którego odnosisz swoją filozofię .

Bo nie rozumiem ze skoro znasz się na trunkach i procentowej w nich zawartości alkoholu , to czemu , do licha nie rozumiesz faktu ,że zawartość substancji aktywnej w Tardze 10ec jest prawie dwukrotnie mniejsza jak w jej generykach np Leopard , Labrador etc. 05 ec kupionej za tą samą kwotę i czemu to niby ten skoncentrowany srodek ma działać efektywniej skoro rozcieńczasz go wodą w swoim opryskiwaczu uzyskując mniejsze stężenie cieczy roboczej z uwagi na mniejszą zawartośc substancji aktywnej w dawce 0,35 targi 10ec od 1 l leoparda 05ec?

 

Co do reszty postu jak najbardziej się zgadzam i przyznaję rację że robią nas w prącie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

 

kolego Lans mnie tam srednio interesowało czy przy dawce 0,3 weźmie mi te samosiewy w 100% czy nie

jezeli bede z efektów nie zadowoly to ostani raz kupie tak skoncentrowany srodek czyli 2 razy bo pierwszy i ostani

Ja zadałem pytanie czy 670 zł za 5 l to drogo czy nie

 

dzis sam wiem ze np Pilot 10ec z 40 zł taniej jest

 

ale mam do Ciebie inne pytanie czy Ty stosowałeś targe 10 ec lub jakis inny środek z ta substancja czynna?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zwróć uwagę ,że etykieta srodka Targa10ec mowi o dawce 0,35 l/ha , ktora ma niejako skutecznie zwalczać samosiewy zboża , podobnie rzecz ma się Leoparda 05EC ,która ma czynić podobnie przy dawce 0,7l/ha .

Czyli w stężeniu identycznym ,gdyż Leopard zawiera 5% substancji aktywnej , natomiast Targa 10 , dwukrotnie więcej.

Ciekawe więc dlaczego producent preparatu Labrador 05 ec , ktory ma identyczną ilośc substancji aktywnej co Leopard a dwukrotnie mniej niż targa , zalecany jest do zwalczania samosiewów w dawce 1,5l/ha , czyli dwukrotnie wiekszej niż tamte preparaty( zawartośc s.a.) , skoro do zwalcznia perzu , wszystkie trzy preparaty maja identyczną dawke.

Czy czasem dwa pierwsze nie zaniżają dawek identycznej substancji aktywnej a tym samym skuteczna dawka to 0,75 targi 10 i 1,5 generykow 5-procentowych.?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
8)

 

 

kolego Lans mnie tam srednio interesowało czy przy dawce 0,3 weźmie mi te samosiewy w 100% czy nie

jezeli bede z efektów nie zadowoly to ostani raz kupie tak skoncentrowany :

aia jeszcze jedno , mając 10 samosiewów zboża na metrze kwadratowym , przy skuteczności 80% pozostają dwa ktore wydadzą 8 kłsów z zajabiaszczo wyksztalconymi nasionami , z uwagi na obfitośc pokarmu w rzepaku .

Zanieczyszczenia będa ogromne rzutujące i na plon rzepaku i cenę.

Idąc tym sposobem myśleni można kupić kamizelkę ratunkową , ktora bedzie skutaczna w 80% , i w jeziorze które ma ok 10m głebpkości zamiast spaść na dno unosić się 2 metry pod powierzchnią wody.

Wniosek więc taki że skuteczniość albo jest calkowita , albo żadna i tego należy wymagać , gdyż drugi raz nie kupimy bo albo nie będziemy mieli za co , albo jak w przypadku kamizelki , nie bedzie komu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

kolego ja zapytałem czy używałeś tego srodka tak skoncentrowanego?

 

ale kwieciście opisałales i barwnie historie z skutecznością

 

chciałem Ci opisać jak to z rachunku prawdopodobieństwa wygląda ale mi sie nie chce

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nigdy i to żadnego środka. Najczęściej rozcieńczam je z wodą , stad stenzenie jest kilkudziesiecio a nawet kilkuset razy mniejsze.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Targa 10 ec , w podanej przez ciebie cenie , jest dokladnie dwukrotnie droższa od Targi super , ale tez stosuje się ja w dawce mniejszej o połowę.

Cudownych własciwości mocniejsza wersja nie ma , pozwala natomiast uzyskać oszczędności na dystrybucji , transporcie, magazynowaniu etc.

Drugą sprawa jest to że ogólno dostępne generyki Targi kosztują prawie dwukrotnie mniej , stąd oryginał przestał się sprzedawać.

Cudowna moc Targi 10 ec , w stosunku do 05 ec, jest niczym nie uzasadniona , gdyż każdy człowiek po ukończeniu 12 roku życia wie że butelka spirytusu rozcienczona wodą do 40% , działa identycznie na organizm ludzki , jak adekwatna objetośc wódki , którą producent sprzedaje już rozcinczoną.

Czemu więc spodziewasz się cudownej mocy z Targi 10ec , której zastosujesz o połowę mniej jak 05ec ?

Czemu to nie kupisz generyka owej Targi , skoro różnica cenowa pozwala na zakup prawie dwukrotnej dawki czystej substancji aktywnej , za te same pieniądze ?

Czy nie zauważyłes drastycznej obniżki oryg Roundapu , po okresie gdy generyki kosztowały dwukrotnie mniej .

Dlaczego z Targą ma nie być podobnie i to tą 05 jak i 10 ec

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kolego zadałem pytanie czy stosowaś targe 10 ec

nie opisuj mi swojego zycia tylko odpowiedz tak lub nie

 

 

ale to dobre

Czy nie zauważyłes drastycznej obniżki oryg Roundapu , po okresie gdy generyki kosztowały dwukrotnie mniej .

 

Człowieku cena nie zalezy od orginalnej marki montanisto ale od tego ile bez bezcłowego glifosatu wjedzie z chin do Polski

 

nie pamiętam juz który to był rok ale w ostanich 10

 

ze w polsce genetyki glifostau były po 30 zł

 

a chciałem Ci napisać ze ładny jest jak Lanz Buldog przystało

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

nie chciałem juz nic pisać ale mi przeszło

generetyki sa rejestrowane od 1,5 l

 

jest taki prosty wzór z chemi

 

 

x=100%

 

1l= 0,5%

 

x to nie wiadoma 200l wody

 

1 litr to generetyk

0.5 to stężenie środka nie substancji czynnej

 

to w przypadku 10 Ec masz

 

kolego nie 0,5 nawet przy dawce 0,5 l ale 0,25%

 

 

 

 

 

 

 

ale by stężenie podnieść to musisz wody mniej na 1 ha używać

 

 

 

 

 

ale teraz to z czego kiedyś byłem dobry ja na rolnictwie sie nie znam

 

stosujesz 2 razy środek o 60% skuteczność

 

Targa w dawce 0,75 mniej wiecej taka skuteczność ma

 

z 10 roslin 6 zniszczysz

 

powtarzając zabieg

 

znowu z 10 roslin 6 zginie

 

to da skuteczność jak 1/6 * 1/6 = 1/36 to w przybliżeniu daje 97% i trochę

 

jak bys 3 razy pryskał z taka skutecznością to poniżej 0.5 % bys zostawił chwastów

 

rzepak nawet po skróceniu jak jest dobry ma 1 m zboże raczej wyższe nie jest wiec rzepak sam tez trochę zagłuszy

 

mam nadzieje ze łopatologicznie to wyjaśnilem

 

 

 

 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Problem z chwastami w rzepaku.Oprysk powschodowy Navigator 0,3l z metazachlorem 1,8 l ma znikomą skuteczność(oprysk po opadach z brakiem przymrozków,faza 3 liści rzepaku,chwasty 2-4 liście).Po 3 tygodniach od zabiegu zielono nie tylko od rzepaku.Zakup u dużego sprzedawcy,więc to raczej nie podróbka.Na innych forach czytałem o podobnych przypadkach.Oczywiście poszła poprawka .Pytanie do praktyków-macie jakieś sugestie?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Problem pomaleńku robi się z wszystkimi środkami.

Od wiel lat niszczę samosiewy rzeopaku tanimi środkami typ Granstar, lub Glean zależnie od tego co wpadnie mi w ręce.

Kilka sezonów temu na dawkę 5gr Granstaru Pro , identycznego jak dystybuowany w tamtym czasie w Polsce Granstar 75 , rzepak totalnie wyginął pozastawiając wolne od roślin dwliściennych ściernisko.

W tym sezonie , dawka ok 6 gr Gleanu , nie wywołała na nim najmniejszego wraenia,

szu ,Krynico mądrości , to nie bezcłowy import z Chin glifosatu, a wygaśniecie ochrony patentowej spowodowal obniżkę cen generykow.

I dlatego generyki z Helmu są tańsze prawie dwukrotnie niż oryg Duponty , Tebu , jest tańsze od Horizona , Mistral od Sencora itd itp.

A że nas dymają , bo się dajemy , szczególni Ty sympatyczny kolego szu. , kupując Targę10 ec.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
:D

 

nie chciałem juz nic pisać ale mi przeszło

generetyki sa rejestrowane od 1,5 l

 

jest taki prosty wzór z chemi

 

 

x=100%

 

1l= 0,5%

 

x to nie wiadoma 200l wody

 

1 litr to generetyk

0.5 to stężenie środka nie substancji czynnej

 

to w przypadku 10 Ec masz

 

kolego nie 0,5 nawet przy dawce 0,5 l ale 0,25%

 

 

 

 

 

 

 

 

I gdybyś na chęciach poprzestał , było by to dla Ciebie bardziej korzystne.

http://twojogrod.org.pl/wp-content/uploads/2014/10/LEOPARD_05_EC.pdf

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

lans ale Ty uparty

 

Glifosat jest od 1974 r wec ochrona patentowa mineła w 1989 lub duzo predzej

 

16 grudnia 2010 r. zostało opublikowane Rozporządzenie Wykonawcze Rady (UE) nr 1187/2010 z 13 grudnia 2010 r. w sprawie zakończenia postępowania antydumpingowego dotyczącego przywozu glifosatu pochodzącego z Chińskiej Republiki Ludowej.

 

Postępowanie dotyczyło towaru o kodach CN: ex 2931 00 95 i ex 3808 93 27.

 

Przegląd wygaśnięcia ostatecznych ceł antydumpingowych został wszczęty we wrześniu 2009 r. na wniosek AUDACE (European Glyphosate Association), europejskiego stowarzyszenia użytkowników glifosatu, reprezentującego 100% produkcji unijnej tego towaru.

 

Ostateczne cła antydumpingowe zostały nałożone w 1998 r. w wysokości 24%. W 2000 r. w wyniku postępowania antyabsorbcyjnego wysokość ceł wzrosła do 48 %. W 2002 r. nastąpiło rozciągnięcie cła w wysokości 48 % na import glifosatu z Malezji i Tajwanu, w wyniku postępowania o obejście.

 

W 2004 r., w rezultacie przeprowadzonego tymczasowego przeglądu okresowego oraz przeglądu wygaśnięcia, nastąpiło nałożenie ceł antydumpingowych na import glifosatu z Chin w wysokości 29,9% oraz rozciągnięcie cła w tej wysokości również na import glifosatu z Malezji i Tajwanu.

 

15 maja 2009 r. nastąpiło zawieszenie obowiązujących ceł antydumpingowych na okres 9 miesięcy, na podstawie Art. 14(4) Podstawowego Rozporządzenia Antydumpingowego.

 

 

 

Rozporządzenie Wykonawcze Rady (UE) nr 1187/2010:

 

teraz popatrz na faktury ile placiles za glifosat na cle 48%

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

szu. , krynico mądrości.

O czym ty tu piszesz .

Co ma wspólnego cło , a raczej jego wysokośc na róznice płacone pomiedzy oryginalnymi srodkami , a ich generykami produkowanymi przez renomowane koncerny chemiczne.

Czyżby Monsanto placilo wyzsze stawki za glifosat będący skladnikiem preparatu Roundup niż Nufarm GmbH za Klinik .

Czy Dupont placi więcej za triberunon metylu wystepujący w preparacie Granstar niż np Helm za helmtribi z identyczną substancją , kosztującą prawie dwukrotnie mniej w produkcie końcowym.

Czyzby substancja aktywna Targi 10 ec , której to jestś zatwardziałym orędownikiem , musiala koniecznie kosztowac więcej niż identyczna w preparacie labrador 05ec

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
lans ale Ty uparty

 

Glifosat jest od 1974 r wec ochrona patentowa mineła w 1989 lub duzo predzej

 

A i jeszcze jedno co udało mi się wyszukac w sieci i odnieśc sieędo twoch danych

 

"Fakty dotyczące historii Glifosatu:

 

Wynaleziony i opatentowany przez firmę Monsato na początku lat 70-tych. W 1974 rozpoczęto produkcję. Od lat 80-tych najlepiej sprzedający się herbicyd. 2000 r wygasła ochrona patentowa i popularność Glifosatu rośnie jeszcze bardziej. Stosowany bardzo powszechnie i w dużych ilościach przy roślinności GMO np. USA, w Europie w krajach takich jak Niemcy czy UK jedynie na 40 % obszaru. W latach 1999 – 2010 zużycie Glifosatu w Niemczech uległo podwojeniu"

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Lans

 

pamiętasz cene randapu z 1999r ja przypadkiem pamiętam 33zł za l

 

i teraz masz prostą zależność konkurencja ma cene 12 zł plus 48% cło18plus vat jest kolo 20 i maraża i masz cene kolo 24

 

bez tego cła konkurencja sprzedaje po 12 vat i maraza i cena kolo 16

 

i co monsanto nie obniży ceny? .

http://www.patentnawlasnosc.pl/page.php?maincat=2&subcat=2004&id=33

 

wiec fakt pomyliłem sie zakładałem ze 15 lat i jeszcze o 5 można przedłożyć

wiec 70 plus 25 daje 1995 do 2000 koniec ochrony ale sa jeszcze umowy kupna licecjii i tez mozna produkować i tak tez było

 

Czas trwania patentu wynosi 20 lat od daty dokonania zgłoszenia wynalazku w Urzędzie Patentowym RP. W przypadku produktów leczniczych i środków ochrony roślin istnieje możliwość przedłużenia ochrony patentowej na okres nie przekraczający 5 lat, na mocy dodatkowego prawa ochronnego (SPC).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

kolego szu.

Pewno żyje troszke dłużej na tym ziemskim padole jak Ty i wiem że w okresie gdy opatentowano glifosat nie bylo RP , lecz PRL , stąd niepewnośc twojej reguły prawa patentowego , ktorego nasz kraj najcześciej nie przestrzegał, a powodem braku generyków rodzimej produkcji , byl jedynie brak dostępu do substancji aktywnej , produkowanej poza jedynie słusznym systemem.

Roundup stosowałem po raz pierwszy w roku gdzies 87. i powiem Ci że był duzo drozszy niż wiele środkow chemicznych ,ktore dla odmiany dzisiaj kosztują majatek w stosunku do randaupu.

Niestety ceny nie pamietam , ale była kosmiczna.

Jeszcze raz zapytam.

Co sprawia że Glean był drozszy niż Maczuga , Targa niż Leopard , a Lontrel niz Cliophiar , skoro wolny rynek zapewnia identyczny dostęp do skladniow zawartych w tym produkcie , skoro jedynym co je różni jest firma która je produkuje/

Czyżby , tak jak w MB , nie liczono a znaczek na masce , czy może cos innego?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Lans

 

 

 

i teraz masz prostą zależność konkurencja ma cene 12 zł plus 48% cło18plus vat jest kolo 20 i maraża i masz cene kolo 24

 

/quote]

Twoje wyliczenie było by sluszne m gdyby przyjąć te stawki , do czystej substancji aktywnej .

Jednak nie wiemy co stanowi pozostałe 2/3 zawartosci litrowej butki i jaki jest udział tego składnika w cenie produktu.

Skąd wiesz ze glfosat zawart w preparacie nie jest warty np 3 zl , tylko 12 i cło go dotyczace nie wynosi 1,5 zł zamiast twoich 6 ?

Byc może tu tkwi przyczyna i możliwosć upustu cenowego.

Przeca spirytus zawart w Filandii , jest tej samej ilości jak w Wyborowej , myślę ze podobnej jakości a cena jakby zupelnie inna ?

Tyle że w Polsce, a nie USA

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja młody szczawik nie widzialem targi 05 ec po 67 zł za Litr

 

podaj namiary to bedę sie w tym sklepie zaopatrywał

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Im bardziej skoncentrowany preparat , tym mniejsze pole manewru i możiwośc podbijania ceny , są też oczywiste oszędnosci np na magazynowaniu ,transporcie ,itd , itp. stąd różnice cenowe sa i być muszą

Stąd http://www.sklep.rudnik.agro.pl/pl_PL/p/Targa-10-EC-1L/2659 , musi być nieco tańsza niż dwa litry targi super , kosztujące ok 170 zł

Czy uważasz że pierścionek wykonany ze zlota proby 333 , byłby trzykrotnie tańszy od tego wykonanego z czystego kruszcu ?

I na koniec , skoro Targa 10 , jest fizycznie tańsza od Targi05 , to na jakiej podstawie mamy tu demonizować jej moc i czemu nie skorzystać z okazji kupując identyczną ilosc substancji aktywnej za dużo mniejsze pieniądze od mniej pazernego sprzedawcy ?

Dlatego zamiast Horizona wybieram Tebu , zamiast Starane -Gallaper , zamiast Granstaru -helm itd itp.

A Ty rob jak chcesz , sprzedalaeś , jak piszesz ,po zniwach zboze w zajebiscie dobrej cenie-masz za co , tylko pamiętaj , w dawce o,35 l/ha owszem idealnie zwalcza samosiewy zboża , ale tam gdzie rzepak siany był po np. grochu .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

lanz nie denerwuj sie mnie tez szlag trafia z tym co sie dzieje

 

miałem fuksa z zbożem ale rzepak mogłem drożnej sprzedać

 

kobietę młodszą sobie zorganizuj albo ja Ci dam swoja na zime

 

170 x 5 to 850 a nie 670 ale to szczegół

 

Pilot 10 EC kosztuje kolo 600 wiec tez sa generetyki

 

 

teraz nie bo przymrozki ale jak masz zboże juz w 1 lisciu to oprysaj na chwasty i gelnu dodaj a jak masz uczulenie na glen to daj galepra 0.2 l do 4 lisci rzepaku starczy

 

i nie rezygnuj z wspołpracy z Ukrainkami maja dobre środki ale wybieraj takiego co jest sprawdzony a nie co sprzedaje podróbki

 

a kiedy w Polsce bedzie normalnie tego nikt nie wie

 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U nas likwidują ludziska masowo rzepaki nie rokują nadzieji sam. Likwiduje 2 ha pójdzie pod pług , chemirol po 1600. Płaci towaru szukają....😳

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×
×
  • Dodaj nową pozycję...