Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Dzięki za info.Z deficytem wody to już nie są żarty-czyżby 3 taki rok z rzędu?Sytuacja tych,co z mocy siły wyższej robili wiosną przesiewy(też się załapałem do tego grona)-jest delikatnie mówiąc nieciekawa...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

kolego ale co Ty chcesz temu rzepakowi teraz bez opadów krzywdę chcesz zrobić ?

jak bedzie padać to daj jak masz ochotę ale jak nie to lepiej wódkę pij bo nic tam nie zmienisz

 

 

Jare zasiewy np Jeczmienie całkiem całkiem wygladaja

 

kukurydza nawet sa kawałki co w 50 % nie wzeszła czy reszta dobije trudno ocenic ale nasionko bez wody raczej nie wzejdzie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cytując klasyka-oczywista oczywistość,że poczekam na troszkę wilgoci i lepszą kondycję roślin.Pytanie odnośnie dawki siarczanu potasu(najtaniej widziałem w necie po jakieś 90-95 zł/25 kg)-1,5 kg to dawka na 1 ha?U mnie wychodzi ok. 200 l wody na 1 ha(opryskiwacz 400l/12m)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

tak 1,5 kg teraz to max wiosna jak wegetacja jeszcze nie rusza mozesz dać 2 moze 2,5 ale to i tak ryzyko taka dawka 1,5 jest bezpieczna

 

np sklep pakos Piotra Niemca ma po 77 da sie jeszcze taniej kupić ale moze byc problem z rozpuszczalnoscia

 

bo sa 2 typy siarczanu potasu rozpuszalny w wodzie w okolo 50 % i resztę masz osad wiec jak tym opryskać

 

i całkiem rozpuszczalny http://rolno-ogrodniczy.pl/index.php?d=szukaj&szukaj=siarczan+potasu sory 78 plus 22 kurier wiec w 100 sie zmiescisz z przesyłką http://rolno-ogrodniczy.pl/index.php?p7281,mkp-fosforan-monopotasowy-haifa-0-52-34-25kg

 

albo daj 154 plus przesyłkę i kup to tez po 1,5 kg dawaj ale masz jeszcze 54 fosforu to szczególnie dobrze na młode rośliny działa

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

kiedys jak był ekspert to chciałem problem ph cieczy rozwiazać ale gówno od niego sie dowiedziałem

a patrzcie co sadownicy wiedzą W przypadku mieszanin zbiornikowych powinniśmy szczególną uwagę zwrócić na składnik nawozowy. Ostrożność powinniśmy zachować m.in. w przypadku nawozów borowych, a przede wszystkim krystalicznych. Zwykle sprawiają one problemy polegające na stosunkowo wysokim odczynie cieczy roboczej je zawierającej. Wysokie pH cieczy jest niekorzystne zwłaszcza dla działania jednej z ważniejszych substancji aktywnych fungicydów sadowniczych – kaptanu. Już przy pH cieczy wynoszącym 8 czas połowicznego rozpadu substancji aktywnej wynosi tylko 10 minut. Za optymalne pH dla kaptanu podaje się wartość pH = 5. Jeżeli mielibyśmy zgłębiać problem wpływu odczynu cieczy roboczej na właściwości substancji aktywnych, możemy powiedzieć, że optymalne pH dla mankozebu to 6, imidaclopridu – 7,5, acetamipridu – 5–6, spinosadu – 6 (Effect of water pH on the stability of pesticides by Annemiek Schilder, MSU Plant Pathology; March 18, 2008). Warto więc, jeżeli oczywiście chcemy podchodzić profesjonalnie do problematyki mieszanin, zaopatrzyć się w papierki do oceny twardości wody i badania jej odczynu. Pomoże nam to w odpowiednim doborze składników. Pamiętajmy też, że Regalisu® Plus 10 WG nie mieszamy z nawozami wapniowymi, a preparatów zawierających etefon – z siarczanem magnezu.

 

Generalnie nie należy mieszać nawozów wapniowych z siarczanami i fosforanami oraz węglanami – sole wapnia są słabiej rozpuszczalne w wodzie. Ograniczamy także mieszanie czterowodnego oktaboranu sodu lub potasu z wapniem i magnezem. Rozpuszczalność związków powstałych na skutek zmieszania tych składników jest ograniczona, podobnie jak efektywność pobierania składników pokarmowych. Dodatkową zmienną, która pojawiła się w ostatnich latach na rynku, są nawozy zawierające komponenty organiczne: wyciągi z glonów czy aminokwasy. Nawozów aminokwasowych nie mieszamy z olejami, insektycydami fosforoorganicznymi, fungicydami miedziowymi oraz zawierającymi siarkę. Podobne właściwości związane z elementami organicznymi mają także nawozy na bazie wyciągów z alg morskich. Musimy też pamiętać, że z pozoru zwykłe nawozy to również adiuwanty (mocznik) lub zawierające w swoim składzie specyficzne substancje poprawiające właściwości cieczy roboczej. Informują o tym producenci w swoich materiałach.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

producenci informują ale w hurtowni tylko sprzedają i o takich rzeczach nie wiedzą.Masz na myśli eksperta Basf

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

gdzie Ty znalazłeś informacje o optymalnym ph cieczy do oprysku ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja nie tylko tego eksperta o to pytałem

 

i tak to wyglada ze sa ludzie naukowcy co to badaja przy badaniu środka ale nie porównują z innym ph wiec i tak nie wiadomo czy skuteczność wzrasta czy maleje

 

 

Ja tak kiedyś próbowałem to zrozumieć to np przez dodanie monopotasu do wody ph tak z 1 sie obniża wiec moze nie tyle dodatkowy potas z fosforem działa lepiej co sam środek jest ,,mocniejszy''

 

Wiadomo ze ja tego w domowym zaciszu nie udowodnie

 

bo efekt musiałby być wiekszy niz 10% to sie da juz wyczuć przy mniejszym to zawsze można powiedzić ochrona zadziałała i uratowało sie cześć plonu

 

A szkoda ze nie mamy takich informacji bo zapewne spowodowało by to zmiejszenie ilosci środków jakie dajemy w rośliny w zasadzie nie potrzebnie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Szkoda ze temu ekspertowy nie dałem wyników badań ktoś z późnią to robił

wiem ze był glifosat i skuteczność bez obniżenia ph wody 33%

 

chyba sól 2,4 D tez jakaś skuteczność była

i perytroid tu chyba nic nie wykazali

 

 

Wiadomo można powiedzieć 5 kg siarczanu amonu załątwi sprawę

 

tak powiedzą Ci co nie maja papierków lakmusowych - te najtańsze to koszt 10 zł z przesyłką

 

Ci co juz to maja wiedzą ze ph maksymalnie o 0,5 ph sie obniży lub wcale - tzn obniży sie ale czulosc papierka tego nie wykaże

 

bo tam skala 1 ph jest

 

Ja sam tyle wiem ze dałem glifosat kwas azotowy i chwastoks ekstra

 

 

i ZONK wyszło mi coś podobnego do wapna gaszonego z 30% wody dobrze ze w 5 l to rozmieszałem

 

wiec Chwastoks z kawasem iglifosatem nie mozna mieszać

obobno można chwastoks z kwasem i kwas z glifosatem

 

 

Dlaczego nie wiem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Coś czuje ze rzepak w tym roku przynajmniej z 7 dni wcześniej podejdzie

Słabsze kawałki juz kolor zmieniaja nie wiem czy w natępnym tygodniu juz nie bedę dedykował a moze pod koniec tego

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na twoim miejscu dał bym nasionom czas na wypełnienie .Nie wiem z jakiego rejonu opolskiego jesteś ale pare dni temu jadac do Otmuchowa od strony Grodkowa , nie zauważyłem by tamtejsze rzepaki odbiegały zaawansowaniem dojrzałości od tych z dolnośląskiego.

Tym bardziej że jest mokro i ziarniaki mają z czego nalewać objętośc.

Do żniw rzepaczanych jeszcze czas i to sporon czasu.

Zawsze pierwszy jest jęczmien oz. Rzepak nie szybciej jak\ 7-10 dni po nim.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Patrzcie jaka jest różnica miedzy tym forumowiczem a tym z wielkopolski ?

 

 

Fakt w polu jest lepiej niz widok z drogi .Jest jeszcze zielono i pada wiec nasionka trochę pęcznieją

 

Wiec pewnie jeszcze sie wstrzymam

w tym roku jęczmień oz może więcej niz 7 dni przed rzepakiem być .Być moze tylko w moim regionie ale ten brak suszy odczuł - w zamian wytworzył kłos który ładnie dochodzi

 

 

moze coś o Cynku napisze kiedyś - Adobe nie spi juz sprzedaje nowe nawozy z Zn

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dobrze przyjacielu

 

ja sam prawie Pyrak jestem albo północ opolskiego albo południe wielkopolskiego

 

 

a Ty co tam w dolnośląskim uprawiasz poza seksem ?

 

 

Z Zn wiem co i jak ale nie wiem ile .i Coś mi sie wydaje ze szybko wyników nie bedzie

 

 

 

 

robie 5 probe z wschodami zboża chyba zacznę z rzepakiem jednoczenie robić narazie wynika ze daje dawki zabójcze nic nie wschodzi a bez idzie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wszystko co da się skosić i troszkę tego co da się wykopać.

Czyli zbpże , rzepak i ziemniaki .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

http://intermag.pl/nawozy/nawozy-mikroelementowe/produkt/cynko-bor

 

daj przyjacielu na kartofle ten nawóz

 

a daje Ci gwaracje ze jak sie spotkamy oko w oko to 0,7 sam postawisz ze ktoś Ci coś głupiego doradził

 

przy ph 6 cynk nie jest pobierany z gleby

 

tylko nie mieszaj go z Azotem zreszta z innymi nawozami zdania sa podzielone do grzybowego zabiegu to daj i bedzie git

 

i sie zdziwisz ze pyry złapią bardziej intensywny zielony kolor jak by 50kg N na ha dostały ekstra 2 l to nie jest duża dawka ale boru dużo a cynko lekko mało ale takie życie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wszystko O.K tyle że sadzę w porywach 15a . I nastawiony jestem na jak najmniejszy plon . Więcej wsadzam jak zjadam .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

to bimer zrób wiekszy pożytek bedzie :

 

Dzis wracałem i juz widziałem rzepak zdesykowany wiec po niedzieli i ja bedę

 

 

a zjawisko Zn w zaprawianiu badam z wynikami nie ciekawymi ale cierpliwie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pospiech jest wskazany , ale przy łapaniu pcheł.

Rzepak w ok Wrocławia nie wcześniej ja 20 lipca , a i do desykacji jak kto desykuje jeszcze ze dwa tyg jak nic .

W ok Nysy zauważyłem wiele plantacji z chabrem i to w kosmicznych ilościach .

W ok Mietkowa , rządzi mak .

W mojej wsi i ok czysto , pewno obędzie się bez desykacji .

Zresztą zawsze koszę bez i jest O.K.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

byc moze masz inne grunty moze lepsza obsadę u mnie jest ewidentnie za mało mniejscami i tam jest problem

 

chaber jest na jednej działce w kilku miejscach na innej przytulia gdzies wyskoczyła na innej rumian .

równomiernosc obsady bvła pod psem i tam sa najwieksze problemy

wiadomo gdzie było wszystko ładne to i dzis jest ładnie ale to moze 70 -80 %

tam gdzie nie było obsady sa cuda ,inni maja podobnie kolego

 

i duł rzepaku jest mocno zielony a góra juz sucha ten upał mocno dał mu w kosc

 

bez desykacji koszenie to mordega

 

tak jedziesz kosisz suchy w tamtym roku 29 dedykowałem i był bardziej zieny niz w tym roku

 

pyzatym ja zauważyłem ze ja chyba ostaniom powiatem na wschód jestem gdzie rzepak jest dalej i wyżej na północ rzepak nie wytrzymał do Nysy to ja mam z 150 km albo wiecej

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja dzisiaj widziałem rzepak ścięty pokosówką pod Toruniem, wczoraj widziałem też opryskiwacz na polu rzepaku aplikujący glifosat do oleju

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja zakończylem glifosatowanie - Rzepak 50 cm powyżej normy chwasty przesadziłem z tak wysokim miały duży problem ale u mnie w okolicy prawie wszystkie jakieś wyzsze niz zwykle .

 

Ja tylko z biedy glifosatuje jak bym miał wiecej pieniążków to na pewno reglone bym stosował

 

o wiele lepszy zabieg zasuszania . Ale cóz bieda jest bieda

 

mam nadzieje ze grad w tym roku mnie ominie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

kluczem jest takie prowadzenie łanu, aby desykacji nie wymagał i jeszcze jedna ciekawostka z tego sezonu, otóż plantacji rzepaku ostało się tylko tyle, że szkodniki pięknie wyczyściły mi wszystkie inne uprawy z samosiewów rzepaku, które były strasznie problematyczne w okopowych i bobowatych (a nawet w zbożach, gdyż potrafiły wschodzić wiosną)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

to w Twoich okolicach rzepaku tez musi być mało . u mnie wiecej niz 20% ludzie nie orali i jak juz to jesienią bo nie rokował .

 

kiedyś tez nie deskowałem bo szkoda wjeżdżać w rzepak i go niszczyć

 

 

od paru lat po ochronie grzybowej spód rzepaku w moich stronach nawet tego po desykacji jest zielony

 

Moj senior lubił rzepak pokosy kłaść - mi sie nie podobało w tej metodzie koszty i duże straty wiec desykacja do pokosowania jest dużo mniej strat

 

bez desykacji to bym musiał rzepak kosić po pszenicy

 

bo ja bez ochrony grzybowej 20 lat temu kosiłem gdy inni kosili pszenice bo jak zaczęli ludzie kosić pszenice to moj rzepak miał 14 % wilgoci po 6 dniach 8%

 

 

mi sie wydaje ze o to chodzi w każdej uprawie by coś zostało wiecej niż sie dało w uprawę ale moze sie mylę

 

tak czy inaczej życze wszystkim 7 ton to plon teoretyczny do osiągnięcia w rzepaku

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×
×
  • Dodaj nową pozycję...