Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Daje to że rośliny mają więcej miejsca i lepiej się krzewią na boki. Takie jest moje zdanie. Ale są tacy co sieją lejka w lejke i też jest dobrze. A po drugie to starszy siewnik jest łatwiej ustawić bo powiedzmy że nie można zejść na 3kg tylko najmniej to 6kg to jak się zamknie połowe siewnika to będzie 3
gdzieś pisałem w moim d7 1,5kg/ha=6 i tak siałem a naprzykład 2,5kg/ha=10 na skrzyni oczywiście około

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Daje to że rośliny mają więcej miejsca i lepiej się krzewią na boki. Takie jest moje zdanie. Ale są tacy co sieją lejka w lejke i też jest dobrze. A po drugie to starszy siewnik jest łatwiej ustawić bo powiedzmy że nie można zejść na 3kg tylko najmniej to 6kg to jak się zamknie połowe siewnika to będzie 3

Miedzy innymi o to mi chodzi że w poznaniaku można zejśc min na 6 kg,a tak bedzie można zejść do 3 Ponoc najkorzystniejszy jest rozstaw 18-20,poniewaz węższy rozstaw pogarsza przewietrzanie łanu,przez co zwiększa się się porażenie przez niektóre choroby.

Odnośnie zaprawy nasiennej do rzepaku cena 50 zł na 3.5kg nasion ,także potwierdza się że nie opłaca się stosować własnego materiału siewnego

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zamknięcie co 2 lejka może dać prwidłową swartość wysiewu tylko.... no właśnie. Roślinka od roślinki będzie ciasno w rządku a zanim te 26 cm w międzyrzędzi zakryją liście to chwasty mając dość pokarmu pięknie rosną.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy sialiscie odmane californium? jesli tak to ile kilogramow na ha, U mnie wkolo wszyscy sieja 4 i ponad 4 kilo.Ja chce zasiac 3,5kg i zastanawiam sie czy nie za malo?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

w naszych rejonach sieja ponizej 3kg californium, ja w tym roku bede siał barosa na 2,5kg a forze an około 3kg bo nasiona maja niska MTZ i bede miał około 50-60 roślina na m2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja też w tym roku siałem odmianę californium - 3 kg/ha - myślę że to optymalna dawka.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na każdym opakowanie jest podana MTZ. najczęściej mają ok 4,2-5,2g.

Jeżeli powinno mieć się na zimę ok 60 roślin (odmiany populacyjne) to się prosto liczy np.

60szt x 4,2g x 0,94 ( polowa zd. wschodów i siła kiełkowania)=2,37 kg

60szt x 5,2g x 0,94 ( polowa zd. wschodów i siła kiełkowania)=2,93 kg

Tylko takie ilości wysiewy zrobi się nie zwykłym siewnikiem, te stare np.poznaniaki czy mazury mają kłopoty z dokładnym wysiewem.

Jak są kłopoty z doprawieniem gleby, niestety trzeba zwiększyć normę wysiewy o 10%.

Odmiany mieszańcowe natomiast sieje się na 50 roślin.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
w naszych rejonach sieja ponizej 3kg californium, ja w tym roku bede siał barosa na 2,5kg a forze an około 3kg bo nasiona maja niska MTZ i bede miał około 50-60 roślina na m2

Osa chyba odwrotnie, mniejsza MTZ - niższy wysiew, większa MTZ - wyższy wysiew.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Czy sialiscie odmane californium? jesli tak to ile kilogramow na ha, U mnie wkolo wszyscy sieja 4 i ponad 4 kilo.Ja chce zasiac 3,5kg i zastanawiam sie czy nie za malo?
californium sieje kilka lat zwykle do 2,5kg/ha ale na stanowiskach dobrych a najważniejsze to wilgoć wtedy są wschody a rzepak ma łodygi jak k@tasy i susze mu nie straszne

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Czy sialiscie odmane californium? jesli tak to ile kilogramow na ha, U mnie wkolo wszyscy sieja 4 i ponad 4 kilo.Ja chce zasiac 3,5kg i zastanawiam sie czy nie za malo?
californium sieje kilka lat zwykle do 2,5kg/ha ale na stanowiskach dobrych a najważniejsze to wilgoć wtedy są wschody a rzepak ma łodygi jak k@tasy i susze mu nie straszne

 

Wszystkie odmiany rzepaku są sprzedawane na jednostki jedna jednostka to w odmianach populacyjnych 2mln nasion w odmianach hybrydowych 1,5 mln nasion. Każda jednostka wystarcza do obsiania 3ha dlatego wystarczy podzielić masę worka która jest podana przez trzy i mamy normę wysiewu dla danej odmiany

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W takim razie przy 2,5-3 kg californium jak wam plonuje?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Czy sialiscie odmane californium? jesli tak to ile kilogramow na ha, U mnie wkolo wszyscy sieja 4 i ponad 4 kilo.Ja chce zasiac 3,5kg i zastanawiam sie czy nie za malo?
californium sieje kilka lat zwykle do 2,5kg/ha ale na stanowiskach dobrych a najważniejsze to wilgoć wtedy są wschody a rzepak ma łodygi jak k@tasy i susze mu nie straszne

 

Wszystkie odmiany rzepaku są sprzedawane na jednostki jedna jednostka to w odmianach populacyjnych 2mln nasion w odmianach hybrydowych 1,5 mln nasion. Każda jednostka wystarcza do obsiania 3ha dlatego wystarczy podzielić masę worka która jest podana przez trzy i mamy normę wysiewu dla danej odmiany

norma a termin siewu,stanowisko,naworzenie,wilgotność gleby......

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W takim razie przy 2,5-3 kg californium jak wam plonuje?
z plonów jestem zadowolony z ceny nie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja sieję kalifornię od 4 lat i zawsze wysiewałem ponad 3 kg. A z tymi jednostkami to zrobili niezłe zamieszanie. Najbardziej to widać na w/w kaliforni gdzie w tym roku jest nawet 5% gratis. Ale według moich obliczeć to według zaszłego roku to za te same pieniądze w worku jest 3% mniej nasion. Ja juz posiałem dziś resztę rzepaku. Jeszcze nigdy tak wcześnie nie wystartowałem. Siałe się dobrze chociaż mocno się kurzyło. Tegoroczne nasiona mają znacznie większą MTZ przez co prawie brakowało mi skali na podziałce do wysiewu tak było bliska 0 ale 2,5 kg exqusite jeszcze zdołałem wysiać. Teraż to tylko czekać na wschody i szykować opryskiwacz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

siemacie ! witammam mały problem gdyż posiałem pod rzepak lubofoske w ilosci 250 - 300 kg na hektar na gleby srednie i dobre! czy urośnie coś z tego bo na worku pisze że dawki 250 starczają ale w necie czytałem że nawet dają po 500 kg na hektar poliwoski b

aha lubofoska ma 3% N , 10% P, 28% K, ma bor siarke i magnez ! mało azotu ale na rrzysko dałem troche polifoski i wyjdzie 30 kg czystego to git

aha jeszcze mnie dręczy pytanie ile kilo na hektar posiać gdyż kupiłem nasienie nelson ! znajomy mówi że sieje 3 kg1 też mam zamiar posiać 3 kg

ale słyszałem że niektórzy to sięją 4 kg nawet po 7kg sieją co to ma za znaczenie ile kilo wysieje!! prosze o info!aha czym pryskać po jęczmieniu jarym żeby nie odrastał jak rzepak zasieje?? pliska o wyjaśnienie małe

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem pod korzeń więcej nie potrzeba lepiej jest dać mu dolistnie nawóz jesienią z borem. Jęczmień jary nie przezimuje wiec się nie masz o co martwic . Ja sieje zawsze po pszenicy bo sieje tylko rzepak i pszenice ozimą i muszę zawsze pryskać od jednoliściennych

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nelsona masz zapakowanego na 3 ha więc zgadując będziesz musiał wysiać koło 2-2,5 kg / ha. Masę opakowania znajdziesz na spodniej zgrzewce dzielisz przez 3 i masz dla siebie normę wysiewu. Nie znam odmiany której należy sysiać 7 kg. Nawet rozmawiałem z jednym panem od Osadkowskiego to mówił że sprzedali do jakiegoś gospodarastwa siewnik punktowy którym wysiewają około 1,5 kg rzepaku na ha.

Jedyny problem z nelsonem jest jego wysokość i skłonność do wylegania propnuję koniecznie na jesieni jechać tubekonazolem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no hmm po jeczmieniu mam 1,5 hektara a po pszenicy ozimej 5 hektara do zasiania i bede musiał pryskać od jednoliściennych he! aha jeszcze jedno po zasiewnie (do 3 dni po siewie) mam napisane że musze pryskać Comand 0,15 + Metazanex 1,5 litra na hektar! po co to??Tebukonazol też mam napisane ale chyba na wiosenne opryski ?!

na worku z nelsonem mam 7,02 kg półtora milona nasion! a co by sie stało jak bym go zasiał 5 kg na hektar ??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak zasiejesz 5 kg neslona/ha to tak samo jak byś zasiał 400kg pszenicy na ha. To nie ma sensu. Kolega tomasz0859 napisał wcześniej obsadę. Ja zwiększyłbym z 60 na 70 roślin/m2 dla pewności. Z tym tubekonazolem radzę jesienią.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
no hmm po jeczmieniu mam 1,5 hektara a po pszenicy ozimej 5 hektara do zasiania i bede musiał pryskać od jednoliściennych he! aha jeszcze jedno po zasiewnie (do 3 dni po siewie) mam napisane że musze pryskać Comand 0,15 + Metazanex 1,5 litra na hektar! po co to??Tebukonazol też mam napisane ale chyba na wiosenne opryski ?!

na worku z nelsonem mam 7,02 kg półtora milona nasion! a co by sie stało jak bym go zasiał 5 kg na hektar ??

Command + Metazanex posiewnie na dwuliścienne, na 1 liścienne, szczególnie po jęczmieniu 1 zabieg może nie wystarczyć,

tebukolazol to fungicyd, chroni rzepak przed chorobami w wejściu w zimowanie a zarazem także "skraca" rzepak.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Czy sialiscie odmane californium? jesli tak to ile kilogramow na ha, U mnie wkolo wszyscy sieja 4 i ponad 4 kilo.Ja chce zasiac 3,5kg i zastanawiam sie czy nie za malo?
californium sieje kilka lat zwykle do 2,5kg/ha ale na stanowiskach dobrych a najważniejsze to wilgoć wtedy są wschody a rzepak ma łodygi jak k@tasy i susze mu nie straszne

 

Wszystkie odmiany rzepaku są sprzedawane na jednostki jedna jednostka to w odmianach populacyjnych 2mln nasion w odmianach hybrydowych 1,5 mln nasion. Każda jednostka wystarcza do obsiania 3ha dlatego wystarczy podzielić masę worka która jest podana przez trzy i mamy normę wysiewu dla danej odmiany

norma a termin siewu,stanowisko,naworzenie,wilgotność gleby......

 

Kolego prosił bym o rozwinięcie tematu jaki wpływ według Ciebie na normę wysiewu ma :

- stanowisko

- naworzenie

- wilgotność gleby

Według mnie zawsze wysiewamy około 60-70 roślin na m2 odmian populacyjnych i około 50 roślin na m2 odmian hybrydowych

 

Naprawdę ciekawy jestem Twojej argumentacji

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
no hmm po jeczmieniu mam 1,5 hektara a po pszenicy ozimej 5 hektara do zasiania i bede musiał pryskać od jednoliściennych he! aha jeszcze jedno po zasiewnie (do 3 dni po siewie) mam napisane że musze pryskać Comand 0,15 + Metazanex 1,5 litra na hektar! po co to??Tebukonazol też mam napisane ale chyba na wiosenne opryski ?!

na worku z nelsonem mam 7,02 kg półtora milona nasion! a co by sie stało jak bym go zasiał 5 kg na hektar ??

moja rada 2 paczki=14kg-1kg zostanie w siewniku więc 13kg :6,5ha=2kg/ha to jest około 43roślinki na metr dla nelsona wystarczy , nawozu zamało , tebukonazol jesienią koniecznie , samosiewy po pszenicy koniecznie a po jęczmoeniu ile ich będzie na dwóliścienne to indywidualnie pod pole.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Czy sialiscie odmane californium? jesli tak to ile kilogramow na ha, U mnie wkolo wszyscy sieja 4 i ponad 4 kilo.Ja chce zasiac 3,5kg i zastanawiam sie czy nie za malo?
californium sieje kilka lat zwykle do 2,5kg/ha ale na stanowiskach dobrych a najważniejsze to wilgoć wtedy są wschody a rzepak ma łodygi jak k@tasy i susze mu nie straszne

 

Wszystkie odmiany rzepaku są sprzedawane na jednostki jedna jednostka to w odmianach populacyjnych 2mln nasion w odmianach hybrydowych 1,5 mln nasion. Każda jednostka wystarcza do obsiania 3ha dlatego wystarczy podzielić masę worka która jest podana przez trzy i mamy normę wysiewu dla danej odmiany

norma a termin siewu,stanowisko,naworzenie,wilgotność gleby......

 

Kolego prosił bym o rozwinięcie tematu jaki wpływ według Ciebie na normę wysiewu ma :

- stanowisko

- naworzenie

- wilgotność gleby

Według mnie zawsze wysiewamy około 60-70 roślin na m2 odmian populacyjnych i około 50 roślin na m2 odmian hybrydowych

 

Naprawdę ciekawy jestem Twojej argumentacji

stanowisko i naworzenie jeśli bardzo dobre i wysokie zmiejszam wysiew bo wtedy nie wylega a ma grubsze pędy i jest mniejszy ma więcej rozgałęzień , wilgotność gleby to wschody

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
no hmm po jeczmieniu mam 1,5 hektara a po pszenicy ozimej 5 hektara do zasiania i bede musiał pryskać od jednoliściennych he! aha jeszcze jedno po zasiewnie (do 3 dni po siewie) mam napisane że musze pryskać Comand 0,15 + Metazanex 1,5 litra na hektar! po co to??Tebukonazol też mam napisane ale chyba na wiosenne opryski ?!

na worku z nelsonem mam 7,02 kg półtora milona nasion! a co by sie stało jak bym go zasiał 5 kg na hektar ??

moja rada 2 paczki=14kg-1kg zostanie w siewniku więc 13kg :6,5ha=2kg/ha to jest około 43roślinki na metr dla nelsona wystarczy , nawozu zamało , tebukonazol jesienią koniecznie , samosiewy po pszenicy koniecznie a po jęczmoeniu ile ich będzie na dwóliścienne to indywidualnie pod pole.

 

Znowu ciekawa teoria 43 rośliny na m2 skoro zalecana jest 50 :!:

z tych 43 odpada :

- kilka które nie wzejdzie,

- kilka które nie przezimują

I już mamy na wiosnę kiepską obsadę

 

A jeżeli ten sam warian zastosujemy od 50 roślin/m2 to zawsze na wiosnę będzie więcej tych roślin.

 

Kolego proszę NIE WPROWADZAJ INNYCH BŁĄD

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Koega jarki napisał :

stanowisko i naworzenie jeśli bardzo dobre i wysokie zmiejszam wysiew bo wtedy nie wylega a ma grubsze pędy i jest mniejszy ma więcej rozgałęzień , wilgotność gleby to wschody

 

Na początku napiszę że w jednym zdaniu zaprzeczasz sam sobie :

- jak stanowisko jest dobr i naworzenie wysokie to rzepak jest mniejszy i ma więcej rozgałęzień (rozumiem pędów bocznych) czyli morał jest taki że powinniśmy uprawiać rzepaki na słabych stanowiskach , bo na dobrym stanowisku i przy wysokim nawożeniu niestety ale rzepaki zawsze wyrastają wielkie

- na dobrym stanowisku zmiejszamy wysiem nigdy nie możemy zejść poniżej ustalonego minimum 50 roślin/m2 hybrydy 60-70 roślin/m2 populacyjne

- wyleganie rzepaku niestety jest w głównej mierze cechą odmianową, zdarza się przy zbytnim zagęszczeniu łanu

- wilgotność gleby to wschody czyli rozumiem że jak jest sucho to wysiewasz 100 roślin na m2 i modlisz się żeby nie padało

 

Kolego każdym następnym wpisem utwierdzasz mnie w przekonaniu o kompletnym braku wiedzy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×
×
  • Dodaj nową pozycję...