Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Nie zauważyłem żeby gorczyca żółta była wrażliwa na wysokie pH.

Może u Ciebie słabo rośnie ze wzgledu na środki stosowane do odchwszczania zbóż. Zwłaszcza przy zwalczaniu miotły w oziminach na wielu środkach są przeciwskazania co do siewu w tym samym sezonie wegetacyjnym roślin innych niż zboża. Szczególnie zaznacza się to w suchych latach i na lżejszych glebach ze względu na powolniejszy rozkład środków.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tolurexem i goldem pryskam rok w rok:/ hmm a PH jest spore a moze ja mocnzikiem spryskac jak zejdzie ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dzis byłem na imprezie robionej przez cukrownie na poletkach doświadczalnych i impreza przy "stole" wygrałem kilka nagród nawet sie opłacało jechać.a u was jest cos takiego organizowane?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

- Ktoś wie jak jest z wożeniem buraków w Krasnymstawie? Trzeba mieć wywrót na tył czy morze być na bok w ciężarowym ? Są kolejki czy nie ?

 

- Jakie nawożenie dolistne stosujecie w buraczkach ? oprucz boru siarczanu magnezu ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
- Ktoś wie jak jest z wożeniem buraków w Krasnymstawie? Trzeba mieć wywrót na tył czy morze być na bok w ciężarowym ? Są kolejki czy nie ?

 

- Jakie nawożenie dolistne stosujecie w buraczkach ? oprucz boru siarczanu magnezu ?

Raczej teoretycznie tylko kompleks więc małe przyczepy na bok lub po doczyszczaniu duże do tyłu, a jak mało mają buraków to wozisz kiedy chcesz, czym chcesz i kiprujesz jak i gdzie chcesz

"Oprócz" boru siarczanu magnezu inne wynalazki agrosol, insol , chelaty Cu, Mn, itp w zależności od potrzeb. Ale najważniejsze aby ten bor i magnez zacząć dawać najpóźniej w fazie 6 liści

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
- Ktoś wie jak jest z wożeniem buraków w Krasnymstawie? Trzeba mieć wywrót na tył czy morze być na bok w ciężarowym ? Są kolejki czy nie ?

 

- Jakie nawożenie dolistne stosujecie w buraczkach ? oprucz boru siarczanu magnezu ?

Raczej teoretycznie tylko kompleks więc małe przyczepy na bok lub po doczyszczaniu duże do tyłu, a jak mało mają buraków to wozisz kiedy chcesz, czym chcesz i kiprujesz jak i gdzie chcesz

"Oprócz" boru siarczanu magnezu inne wynalazki agrosol, insol , chelaty Cu, Mn, itp w zależności od potrzeb. Ale najważniejsze aby ten bor i magnez zacząć dawać najpóźniej w fazie 6 liści

 

tzn może być Ciężarowy z wywrotem na bok ? A jak tam jest kolejkami w tym roku morze być troche nie ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tzn może być Ciężarowy z wywrotem na bok ? A jak tam jest kolejkami w tym roku morze być troche nie ?

Ciężarowy raczej nie zmieści się na kompleks, a niedoczyszczanych nie chcą przyjmować, poza tym jak wysypiesz na placu to ktoś musi je zepchnąć do dziury

Kolejki są jak coś się rypnie lub komuś się nie chce pracować możliwości techniczne są takie że kolejek nie powinno być.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dzieki ansu Co lepiej posiac jeszcze teraz jak zbiore ozimke na poplon przed buraczki facelie. łubin,groch czy standardowo gorczyce? Jakie są terminy siewu grochu łubinu faceli ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

bylem dzisiaj na buraczkach i zaobserwowalem ze sa pogryzione miejscami liscie, na lisciach czarne odchody wielkosci dorodnego ziarna rzepaku tylko lekkop podluzne. natomiast gdzie niegdzie widzialem zielone gąsieniczki o dlugosci 2 cm i srednicy 3 mm. czy to one zostawiaja te odchody czy moze cos wiekszego? czy pryskac to juz? czy olac je? a jak juz to czy cyperkil zalatwi dziadostwo?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

bylem dzisiaj na buraczkach i zaobserwowalem ze sa pogryzione miejscami liscie, na lisciach czarne odchody wielkosci dorodnego ziarna rzepaku tylko lekkop podluzne. natomiast gdzie niegdzie widzialem zielone gąsieniczki o dlugosci 2 cm i srednicy 3 mm. czy to one zostawiaja te odchody czy moze cos wiekszego? czy pryskac to juz? czy olac je? a jak juz to czy cyperkil zalatwi dziadostwo?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a gdziez znawcy tematu tacy np jak Glebiusz? poprostu nie wierze ze nie macie dziur w burakach?????

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Śmietka może u mnie też coś ktoś wspominał że dziadostwo się pojawiło.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Maskin, dziękuję za uznanie. Tak wielkim specem od uprawy buraka to niestety nie jestem.

Z opisanych przez Ciebie obserwacji mogę powiedzieć, że to na pewno nie jest śmietka. Larwa śmietki jest zncznie mniejsza, jest koloru białego do kremowego i "siedzi" między skórkami liścia wygryzając miąższ.

A co u Ciebie w buarakach robi te dziury to nie wiem.

Dwa lata temu miałem u siebie w podobnym okresie (tuż przed zniwami) też podziurawione liście w burakach, zwłaszcza na obrzeżach pól. Było to w okresie suszy. Ze względu na brak czasu i niezidentyfikowanie szkodnika, sprawę olałem. Kiedy przyszły deszcze problem zniknął. Liście w burakach się zregenerowały.

W tym roku jak na razie spotkałem na swojej plantacji może ze trzy buraki z liśćmi podziurawionymi jak sitko i znowu niedaleko miedzy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie dopiero od tygodnia pojawiło się nieco wilgoci w glebie. Dumałem, dumałem i zdecydowałem się wysiać drugą dawkę azotu w postaci saletry amonowej (15 lipca). Wcześniejszy wysiew azotu byłby w na mojej plantacji wyrzuceniem pięniędzy. Przez ponad dwa miesiące nie padał porządny deszcz.

Zobaczymy jak tak późna dawka azotu wpłynie na zawartość cukru?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no i jak tam te buraczki po tej saletrze ruszyły? bo moja eo tak oo sobie wyglądaja:/ za malo bylo tej wilgoci i saletry zbrakło:/ choć mają kolor ciemno zielony to am nei wiem co im tam nie popasowało:/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dzis poszedl oprysk na chwoscika... duet ultra i eminent

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tegoroczne buraczki jako tako sobie rosną, choć rewelacji to z nich nie będzię. Jak oddadzą 50 t z ha to będę bardzo zadowolony. Na razie to zapowiadają się na 40 t z ha. W sierpniu u mnie popaduje więc pozwalam sobie robić nadzieję, że tak kiepsko z nimi nie będzie.

W środę rozsiałem wapno defekacyjne na pola, na których będą buraki za dwa lata, a dzisiaj zasiałem gorczycę pod przyszłoroczne buraki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dużo dajesz tego wapienka ja około 8ton a Ty? A czym gorczyce siałeś może lejkiem?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

moje buraki zapowiadają się rewelacyjnie ,w lipcu dostały 200mm,w tamtym roku miałem 65t/ha a w tym obstawiam 75,jak opryskiwałem na chwoscika to ciagnik tak skakał po nich że aż się musiałem ręką przytrzymywać wielkoscią są jak do kopania w innych latach.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

zawczesnie nie mysl o plonie dzis przejezdzalem obok buraków na ktorych lodygi mialy 5 cm wysokosci, a nakukurydzy tylko kolby wiszą a lodygi maja 1 m wysokosci... podobno to byla istna tucz...

a propos moje tez sie zapowiadają...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wapna daję około 13 ton na ha. Rozsiewam je rozrzutnikiem do obornika, który dodatkowo wyposażony jest w talerze od rozsiewacza Piast.

Gorczycę sieję razem ze saletrą, równie archaicznym sprzętem jak lejek lecz o wiele dokładniejszym. Jest to konny rozsiewacz nawozów KOS. Na jeden hektar wysiewam 20 kg gorczycy + 100 kg saletry.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Wapna daję około 13 ton na ha. Rozsiewam je rozrzutnikiem do obornika, który dodatkowo wyposażony jest w talerze od rozsiewacza Piast.

Gorczycę sieję razem ze saletrą, równie archaicznym sprzętem jak lejek lecz o wiele dokładniejszym. Jest to konny rozsiewacz nawozów KOS. Na jeden hektar wysiewam 20 kg gorczycy + 100 kg saletry.

a jakie to wapno i dlaczego tak dużo?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podobno przy tej cenie euro buraki mają wyjśc po 80zł :/ zgroza... Oni za kopanie nam płacą? Ktoś zwas podpisął juzumowe w jakimś koncernie na przyszły rok i po ile? Ja sie poważnie zastanawiam czy siać na drugi rok bo nie zarobie na koszty chyba... wkońcu zaceło padać ale jakos mnie to też nie cieszy...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nieoficjalnie prawdopodobnie mają pierdla w KSC że nikt siać nie będzie i w tym roku ma być cena wyjściowa ~120zł/t bo rolnicy w zachodniej Polsce tak w ankietach chcieli a na pozostałym terenie ponad 160zł/t chcieli ale to było przed podwyżkami cen nawozów (o 150%) Mieli robić na przyszły sezon umowy w sierpniu w zł a nie w euro ale jakoś nic się nie deje

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wczoraj poleciałem 2 raz tebu na chwościka kurde miałem z cukrowni i dlatego drugi raz to samo żeby nie kupować:/ jak mysłice podziała?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×
×
  • Dodaj nową pozycję...