Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Ja jeszcze nie jechałem na chwościka. Jak narazie ani śladu tylko taki biały nalot na liściach.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

biały nalot to przypadkiem nei jest taki mechowaty nalot? Jak tak to mączniak to walnij czymś lepiej bo tego niie usunie:/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

26 sierpnia Krajowa Spółka Cukrowa S.A. rozpoczyna kontraktację buraków na przyszłoroczną kampanię 2009/2010.Będą one wyższe o 26 procent od ceny minimalnej (ustalonej przez UE na poziomie 26,29 euro) i wyniosą 109 zł za tonę buraków standardowych o zawartości cukru rzędu 16 procent.

 

TO z mojej strony jeśli w tym roku za buraki mają zapłacić poniżej 90zł/t a w przyszłym może 109zł/t to niech mnie cmokną w du... Może zasieję za 3 lub 5 lat jak będzie w Polsce jeszcze istniała jakaś cukrownia. Nie stać mnie by dokładać do produkcji

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To i mnie też:-D mogą daleko cmokać:-D jak byśmy tak nie zakontrakowali tak jak sadownicy nie oddają jabłek to może zastanowią się nad tym ... a jak nie ich strata:-d niczym nie ryzykujemy:-D Wieć nie kontraktować do wiosny ich przetrzymamy Albo i dłużej:P hehe zobaczymy kto bedzie mocniejszy:-D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zarząd Główny Krajowego Związku Plantatorów Buraka Cukrowego na swym posiedzeniu w dniu 20 sierpnia 2008 r. przeanalizował sytuację na rynku cukru w Polsce i Europie i zwraca się z prośbą do wszystkich Plantatorów o wstrzymanie się do lutego / marca 2009 r. z podpisywaniem umów kontraktacji buraka cukrowego na kampanię 2009/2010.

 

W chwili obecnej żadna umowa kontraktacji proponowana przez producentów cukru nie została uzgodniona ze Związkami Plantatorów, a proponowane warunki i cena za surowiec są znacznie poniżej oczekiwań plantatorów buraka cukrowego i kosztów uprawy. Ponadto trwają prace negocjacyjne mające na celu zmianę obecnego porozumienia branżowego. Zarząd Główny KZPBC uważa, że w miesiącu lutym lub marcu przyszłego roku warunki kontraktacji mogą ulec poprawie, dlatego zasadnym jest odroczenie decyzji o podpisaniu umowy kontraktacji do tego czasu.

 

Z upoważnienia Zarządu Głównego,

 

Stanisław Barnaś

Prezes ZG KZPBC

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A co oni mogą jak u P&L maja kilku adwokatów zatródnionych którzy tylko mają odpowiedni skonstruować treść umowy kontraktacyjnej ma 8 stron malutką czcionką.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Coś kręcą w umowie na rok2009 jest napisane

 Rozdział 5
                & 13 
1. Dla buraków kwotowych o zawartości 16% cena wynosi 101 zł/t

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Słyszałem wypowiedż rzecznika KSC to oni biorą srednia polaryzację z ostatnich kilku lat a to nie jest 16% tylko więcej i dlatego wychodzi im większa cena.DUPKI jeb...!!! Niech sobie sami sieją.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

macie racja ja tam się wstrzymałem od kontraktacji jak ma byc do marca to jeszcze czas... a pole mozna i tak przygotowac mniej wiecej nic nie ucieknie przecież. A u mnie jak narazie sporo ludzi czeka tak jak ja ai sa ludzie co calkiem rezygnuja z buraka a u was? Sąsiad coś mówił że widzał w TV że buraki mająbyć w przyszłym roku po 160zł? jakim cudem ? znów kombinacje ze srdenia polaryzacją ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mają być takie drogie w Cukrze polskim więc i reszta będzie musiała podnieś.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No i zamiast buraków będzie pszenica ozima jeszcze muszę zgłosić rezygnację z poplonów RS na tej działce

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
S p r a w o z d a n i e
z posiedzenia Komisji Mieszanej
przy KSC w Toruniu w dniu 27.08.2008r


1.	Na początku posiedzenia obecny był członek Zarządu KSC ds. surowcowych p. Marczyński. Przedstawił krótko aktualną sytuację spółki, stwierdzając, że w br. wystąpi strata bilansowa na skutek procesów restrukturyzacji i zamykania cukrowni. 
Jest to główna przyczyna, dla której w umowie na 2009r nie można uwzględnić uzasadnionych postulatów o ustalenie ceny buraków na poziomie 120 zł/tonę. KSC podtrzymuje natomiast swoją obietnicę złożoną na rozszerzonym posiedzeniu Zarządu KSC, że rozpatrzy sprawę podwyżki cen za buraki w przypadku wzrostu cen cukru.
Członek Zarządu zaapelował o jak najszybsze zawieranie umów kontraktacyjnych.
2.	Dokonano prezentacji zmian personalnych w Komisji Mieszanej ze strony cukrowników . Miejsce p. Andrzeja Sypki stanowisko Dyrektora Departamentu Surowcowego i Z-cy Przewodniczącego Komisji objął p. Mariusz Kaźmierczak. Do Komisji weszło poza tym dwóch nowych przedstawicieli z cukrowni lubelskich.
3.	KSC wystąpiła z propozycją zmian zasad przekazywania praw do uprawy i dostawy buraka cukrowego polegających na tym, że prawa te mogłyby zostać przekazane rolnikowi, który dotychczas nie był plantatorem. Spowodowane to jest tym, że szczególnie na lubelszczyźnie  jest ogromna liczba plantatorów, którzy nie uprawiają buraków i nie mają komu przekazać lub sprzedać prawa do uprawy.
Strona plantatorska stwierdziła, że sprawa może być rozpatrzona po dostarczeniu opinii prawnej i przedstawieniu propozycji na piśmie – tak żeby nie naruszać praw nabytych plantatorów. 
4.	Następnie zaakceptowano 232 wnioski o przekazanie praw do uprawy buraków – 1 wniosek odrzucono.
5.	Przedstawiono zmiany i zasady kontraktacji na 2008/09r. 
Kontraktacja zaczęła się od 25 sierpnia 2008r i KSC planuje ją zakończyć do końca listopada. Ostateczny termin zawierania umów na kontraktacje to 30.04.2009r.
Główne zmiany to:
-	wszystkie ceny podawane są w złotówkach
-	cena buraków została ustalona w wysokości 101 zł/tonę plus 8 zł tzw. premii „lojalnościowej”. Cena 109 zł/tonę jest o 26% wyższa od obowiązującej w 2009r ceny minimalnej.
-	Opłatę za kompleksową obsługę (czyszczenie, załadunek i transport) ustalono na poziomie 8 zł/tonę buraków netto.
Na wniosek strony plantatorskiej ustalono, że aneksy ilości buraków do umów na 2008r będzie można wprowadzać do listopada 2008r. Dotyczy to przypadków, gdy nie wykona się kontraktacji z przyczyn losowych: podtopienia, późny siew, susza itp. Jest to bardzo ważne, gdyż będzie podstawą do przyznania premii lojalnościowej na 2009r.
6.	Komisja zatwierdziła następujący plan kontraktacji na 2008/09r dla KSC:
-	   549.632 ton cukru
-	3 925 946 ton buraków 
-	     78 575 ha zasiewów przy plonie 50 t/ha.

W Cukrowni Kluczewo plan wynosi:
-	     78 848 ton cukru
-	   563 201 ton buraków
-	     11 265 ha zasiewów
Jest to plon znacznie wyższy od przewidywanego wykonania w 2008r.
7.	Dokonano aktualnej oceny stanu plantacji wg  raportów dekadowych. Ogółem stan plantacji jest średni. Buraki zaczęły intensywnie rosnąć po ostatnich deszczach co zmniejszyło polaryzację. Na obecną chwilę stan buraków na terenie Cukrowni Kluczewo jest najsłabszy jeżeli chodzi o plon a dobry jeżeli chodzi o polaryzację.
Do zbiorów może się jeszcze wiele zmienić – jednak generalnie należy spodziewać się mniejszych plonów ze względu na późne siewy, podtopienia i suszę.
8.	Ustalono, że kampania 2008/09 w Kluczewie rozpocznie się skupem w dniu 09 października 2008r  i potrwa 78 dni. Planuje się przerób 
     419 000 ton buraków i wyprodukowanie 67 000 ton cukru.
9.	Następnie zatwierdzono 22 odmian buraków do zakupu nasion na 2009r. Wybrano 6-osobowy zespół ds. negocjacji cenowych z firmami nasiennymi. Do zespołu weszli przedstawiciele z Kluczewa: Mirosław Narojek i  Władysław Radziun. Negocjacje odbędą się w dniach  
3 - 4. 09.2008r w Toruniu.

 Władysław Radziun

Czł. Komisji Mieszanej


Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Buraki z Torunia

Myśla, że im ktoś będzie dostarczał surowca za 1/2 darmo. Gdyby nie to, że mi wysłodki potrzebne to mogli by sobie te moje 8zł/t premii lojalnościowej wsadzić w "foramen anale"

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Byłem na spotkaniu w cukrowni. Zostały ustalone terminy odbioru buraków. Mnie przypadło na 21 grudnia do Cukrowni Glinojeck (BSO).

Inspektor poinformował, że powyżek cen buraków w tegorocznej kampanii nie należy się spodziewać.

 

Po ile sprzedajecie liście buraczane za ha?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie też było spotkanie i mam odbiór 14 pożdziernika ale to chyba Krasnystaw zrobił ukłon w strone byłych dostawców do Lublina a na następny rok też czeka nas grudzień Można było również zakontraktować buraki na następny rok oczywiście nie ma limitów można sieć ile dusza zapragnie ale z tego co wiem to tylko jacys narwańcy kontraktowali większość będzie kontraktowała jak wzrośnie cena lub całkowicie olewa buraki .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja też wstępnie się zapisałem. W tym roku miałem 3ha, zakontraktowałem 2ha jak wzrośnie cena to zakontraktuję więcej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam limit 300t w tym roku niecałe 4ha w przyszłym na nic się nie pisałem pole Dzisiaj wycofałem z RS tam gdzie miały być buraki mam przygotowane pod pszenicę czekam na pogodę, jeszcze na 3ha mogą być buraki ale nie muszą.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@erdem ja też z Lubelskiej cukrowni i odbiór mamy 3 grudzień ale ja będe chciał wozić sam naczepą do tyłu kiprującą

 

Limit 500 ton a zakontraktowane 120t i 1,72ha a na 2 rok się zobaczy

 

Mój znajomy nie rezygnuje ale jak na wiosne chciałem mu dać ze 300t limitu to nie chciał chyba się bał że będe się z niego śmiał

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja mam na 9tego listopada nawet nie tak źle:/ a na drugi rok nie kontraktuje narazie na wiosnę zobaczę... ale przy tych cenach nawozów to nierentowana już uprawa... Kto jakiś podrzuci ciekawostki jak przyczepą kiprujaća jednana tł drugą na boczek ładnie usypywacp pryzmę?

 

Piootr a jakim samochodem wozisz takim długim? nie boisz się że z pola nie wyjedzie? Twój stool da rade nasypać?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

samochód będzie stał na drodze , naczepa wywrotka do tyłu , stoll powinien spokojnie nasypać , w razie czego to samochód wyciągne sieczkarnią do kuku

 

kiprując na bok nie usypiesz pryzmy dobrze , ja kipruje na bok ale podpycham turem , usypuje tak że pryzma przy 7m szerokości ma przekrój trójkąta w tamtym roku dziwili się z myszy że mało połupanych buraków i ziemi w przyzmie przy podpychaniu Turem a ja sobie do łyżki przyspawałem rure ze 30mm i już nie łupie przy podpychaniu , chociaż przednimi kołami wjeżdzam na pryzma aż tylne dochodzą do buraków

 

Koło Milejowa mają odbiór na styczeń

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a kto powiedzial ze pryzma ma byc ladnie usypana? ja kipruje na bok podjezdzajac lekko skosnie do usypywanej pryzmy, aby nie usypac szerzej niz 7 metrów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale jak będzie późny odbiór to ładnie uspypana pryzma zmniejszy straty...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jak zaczniesz podpychac usypywac... to tez sa straty, bo przeciez zuzywasz sprzet paliwo i czas... u mnie niektorzy "szpilkuja" pryzme i rewelacji w plonie a ni w cukrze nie widac, wiec jak nie widac roznicy to po co przeplacac?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×
×
  • Dodaj nową pozycję...