Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

U mnie chwościka nie ma tylko brunatna plamistość liści i juz przeleciałem Topsinem tym bardziej ze grad zszatkował liście.

Ile dawałeś topsinu na hektar ja zawsze daje 1,2l/ha.

Czy zwierzyna wyrządziła wam straty bo u mnie tak dzisiaj komisja oszacowała straty na 10%.

pozdro

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
jak już jest chwoscik na jednym nawet listku na biraku znajdziesz to robisz oprysk bo za 2 dni będziesz miał czaerwono tylko sprawdz czy to napewno chwościk bo mozę to jakiś wymok albo niedobór proponuje coś lekkiego na 1 zabieg:D

tak robilem kiedys, w ubieglym roku tez sie pojawialy kropeczki na burakach, a na cwikle bardzo wczesnie, jednak ja opoznilem zabiegi opryskalem tylko 1 raz, a najbardziej niecierpliwi pryskali 2 razy. w ubieglym roku niektorzy nie pryskali wogole i dobrze bylo. zalezy jaki rok, kiedys bylem na dniach pola basf i doradca mowil zeby opryskiwac gdy zarazonych jest 5 % lisci dlatego teraz sie zastanawiam jak wyliczyc te 5 %?

Po ile sa u was ceny nawozów folicare? ja za folicare z borem 0,8 % place 156 zł za 25 kg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

to pewnie chwościk, a przynajmniej tak go opisują jako male czerwonobrunatne plamy lub obwódki o tym kolorze

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie to nei chwościk to taie czeowone plamy ale nie chwościk na bank

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
nie to nei chwościk to taie czeowone plamy ale nie chwościk na bank

a czy te plamki mają regularny kształt tzn są okrągle czy nieregularne?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

własnie nieregularne ja coś mysle że to niedobory fosforu mam taki placyk..

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a od czego powstają okrągłe lub podłużne otwory w liściach, cóż to za gad mógł je wygryźc?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
własnie nieregularne ja coś mysle że to niedobory fosforu mam taki placyk..

Jeśli zdarzają się na polu takie place na których rośliny są mniejsze od pozostałych i mają takie brunatne plamki to na 95% jest to niedobór fosforu. Też miałem ten problem kilka lat temu a nawet w tym roku. Z tym, ze w tym roku buraki udało się odratować. Sypnąłem kemirę, co prawda już po wschodach, ale pomogło.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
a od czego powstają okrągłe lub podłużne otwory w liściach, cóż to za gad mógł je wygryźc?

u nie tez to jest na lisciach pozostaja odchody i widzialem zielone gąsienice, czy one moga zaszkodzic buraczkom jezeli trafia sie gdzienigdzie, chodz dziur w burakach troche jest

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dalej uprawiacie buraki cukrowe? Przecież niedługo i cukrownie padną i producenci też... bo Unia odblokuje cła zaporowe i będzie tani i dobry cukier trzcinowo-murzyński?

 

Czy dalsze angażowanie się w tę produkcję ma sens?

 

Nie boicie się?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

JA się boje. Ale dziś byłem na praktykach w Cukrownii Lublin i musze powiedzieć ze nasza cukrownia jest super. Wiecie że czekajana pismo z KSC gdzie ma być napisane czy w tym roku rusza Lublin czy nie ? Obieli 60% kasy na remonty !! Szok poprostu tragedia a w Krasnystawowoi dali 50milionów na budowe kotłowni nowoczesnych jak u nas w lublinie śa.......... TRAGEDIA Co robimy?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja wczoraj byłem na składzie i mówiła inspektorka że miał ktoś z KSC przyjechać odnośnie tego czy będzie Lubelska pracować na moje oko to nie za dużo ha w centrum miasta puszcza trase "zieloną " prosto na tereny cukrowni i dojazd super

 

Dobrze że że w tym roku mam tak buraki że nie musze przewozić na pryzme a na 2 rok bede miał problem bo druty są przy drodze a pod prądem nie chcą myszką stawać

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A czy ta instruktorka wspomniała coś o tym, że w perspektywie kilku lat niemal wszystkie cukrownie zostaną zamknięte???

 

A producenci cukro-buraków muszą znaleźć sobie inne zajęcie?

 

NIE!???

 

To szkoda...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ramzes herezje glosisz i straszysz producentów a oni przeciez maja kredyty i rodziny na utzrzymaniu, cukrowni wszystkich nie zamkną tylko je sprzedadzą np niemcom a my producenci dalej bedziemy produkowac, nam rolnikom to wszystko jedno aby dobrze placili, a panstwo bedzie zylo z podatków, wiec ta czarna perspektywa nie jest az taka czarna dla producentów.. tylko dla inspektorów surowcowych i innych pracowników cukrowni ktorzy robią poploch i slusznie bo ich czas sie konczy...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To dobrze maskin, że jesteś takim optymistą, dobrze...

 

Znaczy nie wiesz, że likwiduje się cukrownie w Polsce i całej UE i UE dopłaca właścicielom tychże (nie producentom buraków...) odszkodowanie za likwidację? Obecnie największym interesem dla właściciela jest zlikwidować cukrownie i wziąć za to dużą kasę... przecież po to je kupowali.... dobrze wiedzieli w jaki kierunku UE zmierza.

 

Przecież i tak większość sprawnych cukrownie jest w rękach francuskich, niemieckich... a ta reszta ledwo zipie, bo posłuchali się tego Skaczącego Posła...

 

A że pozostaną na glebie rolnicy z kredytami, to i co z tego???

 

Rolnicy wzięli kredyt? No to ich problem.... Pod zastaw czego wzieli? Jakie dali zabezpieczenie? Będzie z czego ściągnąć? To już problem windykatorów bankowych... kwestia złych kredytów... podjętego ryzyka bankowego... banał...

 

Najlepiej głowę w piasek... "chcemy spokojnie produkować i żeby od nas państwo odkupywało... i to koniecznie za dobrą cenę..." Co za bzdury!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no slusznie slusznie... tylko ze za polityke trzeba bylo sie brac po 89 roku i przed wejsciem do unii, a nie jak wepchnelismy sie z kwasem i milerem na czele ktorzy ogupiali cala polske sprzedajac nas jak k... na pod latarnia, cukrowni wszystkich nie zlikwiduja, po 2009 r bedzie wolny rynek i to czy cukier bedzie oplacalo sie transportowac z krajów 3 swiata i jak sie to wszystko potoczyto zobaczymy, tego nie przewidzi nikt, narazie niemcom bardzo zalezy na naszych limitach i jak je oddamy to bedziemy przegrani. skad ma byc wiadomo czy pozniej nie bedzie jak przed laty ze beda wyciagac srednie (cos jak plon referencyjny ktory liczony byl do ustalenia doplat) z ilosci wyprodukowanych korzeni. ja wiem jedno jezeli ktos teraz wypadnie z buraków to pozniej juz nie wskoczy, jak narazie widze tych co wypadli to tylko na tym przegrali i cierpią z tego powodu..

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

czesi sprzedali cukrowie nie mają żadnej a kupuili je niemcy i francuzi i już znają ceny cukru:P Panowie nie dajmy się...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

uni tylko o to chodzi sprzedajcie nam cukrownie a my wam cukier przywieziemy. po co ma polski rolnik zarabiać niech sadzą lasy i zakładają winnice z których i tak nic nie będzie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

czy ktos slyszal ze maja dawac po okolo 230 euro za tone limitu burakow rolnikowi jak zaprzestanie produkcji jakies poprawki do reformy . i czy oczywiscie obejmnie to nasz kraj

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pytanie z innej beczki kiedy jedziecie pryskać na chwościka?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja chwoscika nie mam ale grzybobujem poleciałem juz 4h bo miałem cos grzybowego na lisciach ale nie mączniak tylko to z wilgotnosci i opsiukałem buraczki Alertem 0,7 dałem. A wy keidy ruszacie ? A reszte opryskam za jakis czas czekam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
czy ktos slyszal ze maja dawac po okolo 230 euro za tone limitu burakow rolnikowi jak zaprzestanie produkcji jakies poprawki do reformy . i czy oczywiscie obejmnie to nasz kraj

 

No widzicie, to jest właśnie to, o czym mówiłem... cała UE wycofuje się z produkcji cukru w Europie, bo będzie sprowadzać tańszy cukier trzcinowy... i w UE cukrownie nie będą już potrzebne...

 

Jak myślicie, dlaczego UE rybakom płaci duże kwoty za złomowanie kutra rybackiego? Bo rybactwo morskie na Bałtyku będzie znacznie ograniczone... a w przypadku Polski - prawie zlikwidowane...

 

Dlaczego? Bo przez lata Polacy wyniszczyli rybostan w naszym rejonie i odtworzenie stad dorsza i innych ryb zajmie dziesięciolecia!

 

damian9871 - nie rozumiesz celu dla którego powstała UE i dla którego do niej przystąpiliśmy...

 

UE nam cukru "nie przywiezie" - sami sobie możemy sprowadzić, każdy może to zrobić, Ty też... strasznie postkomunistyczne rozumowanie demonstrujesz... ONI mają nam zorganizować skup, a MY tylko produkujemy...

 

maskin - powolna reforma mechanizmów rolnych zaczęła się na długo przed wejsćiem do UE, po 1989 co innego było na głowie, były sprawy ważniejsze, ustrojowe...

 

Do UE weszliśmy na takich warunkach, na jakich było to możliwe, i wcale nie są złe.... ale my zawsze niezadowoleni, że nas na rękach nie noszą... i swoich córek nam do łóżka nie przyprowadzają...

 

Gdy będzie wolny rynek, to będzie oczywiste, jaki cukier jest tańszy.... i trzcinowy nieuchronnie wygra, bo UE rezygnuje stopniowo z niesprawiedliwych, postkolonialnych ceł zaporowych, jakie stosuje na trzcinowy od wielu lat.

 

A to oznacza padniecie całego sektora cukrowniczego w UE (stąd dopłaty właścicielom cukrowni za likwidację produkcji i producentom buraków za rezygnację z produkcji). To wszystko ma złagodzić tąpnięcie jakie nastąpi na parę lat...

 

I jakie ma znaczenie, że p. Kowalski ma niespłacony kredyt i dzieci??? Historia go rozmaże po podłodze i tyle...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

oto moje zeszło roczna uprawa burak klasa gleby IVa

? 26-08-2005 Podorywka

? 26-08-2005 Bronowanie (2x)

? 2-09-2005 Wapnowanie 3t/ha

? 28-10-2005 Orka

? 7-04-2006 Kultywator

? 19-04-2006 Nawóz (sól 200kg/ha, fosforan amonu 200 kg/ha, saletrzak 400 kg/ha)

? 19-04-2006 Agregat

? 21-04-2006 Agregat

? 23-04-2006 Siew (18 cm)

? 10-05-2006 Oprysk 2ha (burasen 2l, goltix 1l)

? 10-05-2006 Oprysk 1ha (burasen 1l, goltix 0,5l, betanol 0,6l)

? 17-05-2006 Oprysk 1l elite, 1,5 gladiator,

? 2-06-2006 Oprysk betanal 1l, galant 0,5, 1,3l bor

? 6-06-2006 Oprysk 0,5l miedzian, 0,5 insol, 2kg mocznik, 0,2 Atomik, 0,5 mangan,

cyperkill super 25EC 0,12l/ha

? 23-06-2006 Oprysk 1l miedzian, 1l mangam, Bosfoliar 5l, atomik 0,5l, insol 1l

plon 65t/ha cukier 16,5%, niby lato było suche ale nakwyższy plon jaki miałem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

"A to oznacza padniecie całego sektora cukrowniczego w UE (stąd dopłaty właścicielom cukrowni za likwidację produkcji i producentom buraków za rezygnację z produkcji). To wszystko ma złagodzić tąpnięcie jakie nastąpi na parę lat..."

 

Zauważ Ramzes że jeśli cukier trzcinowy nie będzie miał konkurencji w Europie w postaci cukru buraczanego to też będzie drogi bo po prostu producenci cukru lub importerzy narzucą sobie większą marże bo nie będą mieli konkurencji. Dlaczego w Europie Zachodniej na początku roku drożeje cukier choć unia posiada zapasy ??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×
×
  • Dodaj nową pozycję...