Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Za 40km uwaga 400zł transport wapna z Cukrowni Krasnystaw

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy stosował ktoś przedsiewnie w burakach cukrowych saletrę amonową?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jakieś spostrzeżenia może masz? Będę miał nadwyżkę saletry i zastanawiam się, czy kupować pod buraki przedsiewnie saletrzak.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

różnica między saletrą a saletrzakiem jest taka że saletra rozpuszcza się 2 godziny,a

saletrzak 20 i to wszystko, niektórzy twierdzą że dodatek węglanu wapnia poprawia wykorzystanie azotu na glebach kwaśniejszych,no i cena kg N jest różna.Ja stosuje w dawce 300kg przed agregatem ,tzn 2/3 dawki na pierwszy raz potem w zależności 150kg saletry tj.ok.50kgN.do końca maja.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Też słyszałem takie opnie. A przecież forma azotu w obu nawozach jest ta sama, jak również ich proporcja. Generalnie N jest tańszy w saletrze niż w saletrzaku.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jeszcze jedna rzecz w przypadku późnego siewu a takie na wschodzie się zdarzają co kilka lat, stosuję tylko po agregat ,ewentualnie w przypadku wczesnego kopania z tym to bywa różnie, plon jaki uzyskuję w ostatnich 3 latach 62t/ha średnio to może cienko ,raz uczciwie robili cukier to miałem 18,9 ,nać zawsze jest w kolana,buraki prawidłowo nawożone azotem przy końcu wegetacji tracą kolor zielony wpadają w taki jaśniejszy odcień.Prawidłowe nawożenie buraka azotem polega na tym żeby w czasie wegetacji nie miał go w nadmiarze.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

sąsiad twierdzi że jak daje saletre pod agregat zamiast saletrzaku to są lepsze wschody i buraki wygladają lepiej, ja jak bede siał w 2010r buraki to dam w jednym przejazdy rozsiewacza saletre a na reszcie saletrzak i bede miał porównanie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja sieję buraki dając do siewnika 350 saletrzaku, starcza on do zakrycia międzyrzędzi, potem mocznik 120-150 kg, koło połowy czerwca. I z zasady starcza na te 60 ton.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kiedyś gdzieś czytałem, że ostatni azot powinno podać się do 4-8 liściu buraka. Ja w tym roku dawałem 220 kg saletrzaku na orkę przed agregatem i pogłównie 15 maja ok. 330 kg saletry. Plon 65 t/ha, cukier 17,8 %.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W kartach upraw, jaką robią nasi inspektorzy ostatnie nawożenie może być ( dla Malborka) 19 czerwca. Potem tylko fungicyd i perytroid

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie chodzi mi o karty upraw dla cukrowni, bo tam można pisać różne bajki. Chodziło mi o efekt nawożenia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

u mnie na jednym kawalku wyszlo II netto 73 t, a cukier 17.8... wiec niezle a poszlo 200 kg saletrzaku przedsiewnie i saletra w dwóch dawkach po 200 kg i tak jak mowil przedmówca pozółkły w polowie listopada...

w 2010 mam zamiar poleciec rsm 32 przed siewem, albo prosciej zaraz po siewie w dawce 100 kg N, a pozniej pewnie saletra... chyba ze bedzie padal deszcz to rsm ok 60 kg N.. decyduje sie na rsm bo widzialem dzialanie w pszenicy nawet pomimo suszy... super azot

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Nie chodzi mi o karty upraw dla cukrowni, bo tam można pisać różne bajki. Chodziło mi o efekt nawożenia.

 

Zresztą tak w tych papierach jest jak większość tego typu sprawozdań.

Ale te 350 saletrzaku i 120-150 mocznika to świat na moich glebach.

Nadziałem się już parokrotnie na przekroczeniu limitu -

nadwyżka po 40-50 zł/tonę - to jest nasz bezsens.

Kolega miał w ub roku odstawę na 22 grudnia i mu zabrakło, to mu naliczyli karę, nie było czasu z kimś znajomym coś zakombinować by przepisać sobie odstawy

Skąd mogę wiedzieć w maju ile mi da buraków pole. Jak w sierpniu powiedzą - odstawiasz na początku października to mam plo niższy o 10 % niż bym kopał 10-15 listopada.

Po drugie, skąd mam wiedzieć w kwietniu jakie będzie lato?

KSC nic to nie obchodzi, to tak jak bym ja musiał uprawiać buraki bo jest cukrownia w Malborku i ONI muszą mieć pracę.

Co prawda w tym roku na burakach był chyba najlepszy biznes, poza fasolką czy groszkiem ( jak zdążyli oDebra1ć w terminie dojrzałości).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@ tomasz0859 dlaczego mówisz że nadwyżka nawet po 40zł to bezsens do jest czysty zysk który masz gratis do kontraktacji, bo nawożenia i ochrony dajesz tyle zeby wywiązac sie z umowy, a co bedzie więcej to jest na "+", bo na pszykałd u mnie na 3ha miałem 68t nadwyżki jak to przelicze po 70zł/t to wychodzi 4700zł nadwyżki której sie niespodziewałem. takie jest moje zdanie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy w każdym roku masz taki sam plon?

Za rok ustalisz jaki? 68 czy może 52 a może 60?

Idzie o to, że zawsze robisz nadwyżkę po to, bo jak rok będzie kiepski to nie będzie.

Co prawda w KSC ( słyszałem że dziś wpadło do Torunia do nich CBA???? )

można jeszcze w lipcu korygować dostawy ale od lipca do października to jeszcze 3 miesiące i dużo się może zmienić.

Tak więc nie wiem czy można powiedzieć, że to CZYSTY ZYSK.

Przecież ONI za cukier wezmą tyle samo czy burak po 108 czy po 40. Ty nic z tego nie masz a prezesi już nie wiedzą jakimi autami jeździć i gdzie się po świecie szlajać.

W mleku mam obowiązek wykonania 75% normy bez żadnych strat czy kar.

Problem jest czy jak przekroczę to czy będzie kara czy nie.

Mam limit 1750 ton - sieję około 37 hektarów, raz więcej raz mniej bo działki są różne a nie będę się bawił w dzielenie pola na pół. Trzy lata temu miałem przy 39 ha 500 ton nadwyżki, zasiałem tyle bo kolejne dwa lata były słabe.

Rok później zasiałem 35 ha i d...a blada, zabrakło 65 ton. Żeby nie koledzy co mieli więcej była by kara.

Powiedz skąd mam wiedzieć jaki będzie cukier? 100 ton przy 14,5 to przy 16,48 tylko 88 ton a przy 1750 to 1539 - różnica ponad 200 ton czyli ok 4 ha

Burak po 40 to 2000 z ha - wielka kasa przy poniesionych kosztach?????

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

j awiem ze nadwyzka jest o wiele tańsza od kontraktacji ale jak byś miał oddać tylko tyle ile zakontraktowałeś a nadwyzka miała by zostać na polu to z nadwyzki nie niał być ani złotówki bo byc jej nei mógł sprzedać, a tak ją wezmą i masz tej troche dodatkowej kasy. Tylko że u mnie jest lepiej bo za ponadkwotowe płacą po 70zł/t, a nie jak ty piszesz ze u ciebie po 40zł/t to jest też spora różnica.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witojcie:0 ,oDebra1li mi moje buraczki 23.12 i polaryzacja u nas w koncernie Sudcuker osiąga teraz niebotyczne wartości tj,14-15proc,chciałem zapytać czy w innych koncernach też jest taka sytuacja czy u nas tylko mrozy doprowadziły do rozkładu sacharozy w korzeniach,proszę o odpowiedź ,ciekawe czy jest jakieś niezależne laboratorium aby zbadać zawartość cukru w korzeniach.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z burakami to jest tak, że wraz z coraz późniejszym okresem zbioru wzrasta masa a spada cukier. To normalne , że buraki oDebra1ne przed wigilią miały taki cukier.

Jak rozmawiałem z kolegami, Ci co odstawiali na początku października mieli po 17,5% Ci na końcu po 16,5-17. ja w listopadzie (początek) miałem 16,48 a pod koniec listopada było już 15. Przez te 2 miesiące buraki "podskoczyły" nawet do 75 ton/ha.

Przelicz plon cukru 50*17,5%=875 I dek X

55*17=935 III dek X

60*15,5 = 930 II dek XI

65*14,5=942 I dek XII

I tak by to wyglądało. W plonie curku różnica niewielka (a płacą Ci i tak za przeliczeniowy plon cukru), różnica będzie tylko w wysłodkach za większą ilość masz ich więcej

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niestety nie masz racji przyjacielu gdyż plon cukru przyrasta w czasie tzn.masa korzenia jak i polaryzacja,na co wklejam ci link http://www.suedzucker.pl/plantatorzy/32962.xml

nie na darmo reklamowali w prasie fachowej późne terminy zbioru ,które wiążą sie z pewnym ryzykiem.Tylko sytuacja jest taka że późno kopane buraki są późno odbierane tzn.działa mróz na wierzchnią warstwę buraka na pryźmie, która stanowi kilka procent masy korzeni ogólnie i w tych burakach które przemarzają prawdopodobnie coś się dzieje.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niestety Maciek taka sytuacja tez jest u mnie.

Kopalem buraki koniec października początek listopada. Odbiór miał być 06.12.09 ale mieli opóźnienie i zabrali 22.12.09. Pryzma była dobrze okryta ale jednak największa fala mrozów ją dopadła.

Z niecałych 3ha naskrobałem 170t polaryzacja 14,3.

Należe do Suedzucer, ogarnęła mnie wielka złość gdy dowiedziałem się o zawartości cukru, ale wszyscy w okolicy mają podobną.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Niestety nie masz racji przyjacielu .

Nie będę się sprzeczał, ale z moich doświadczeń, kiedy kopałem buraki na raty zawsze późniejsze miały niższą polaryzację. W tym roku, na szczęście wybrane zostały na raz(koniec października) i w pryźmie 2000 ton różnica w polaryzacji w poszczególnych partiach wahała się od 16 do 17%

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Do snopek to jest kpina z nas plantatorów ,związek należy zlikwidować gdyż nic nie robi tylko bierze kasę od dyrekcji żeby się podpisywali pod tymi niby laboratoriami i od nas 0,5 proc netto co jest w umowie ,za te pieniądze to powinno być laboratorium przy cukrowni i każdy by mógł sobie przyjechać i zobaczyć jaki mu cukier wychodzi.Mi cukier wyszedł niby 14,5.2 lata temu zrobili coś podobnego wtedy wszystkim w okolicy dawali na przemian 15,55-15,95,na fakturze nikt nie miał rozpisane ile jest na poszczególnych samochodach zobaczymy jak będzie w tym roku ,ale to nic trudnego napisać jakieś wartości żeby średnio wyszło tak jak ma pasować,Można by się zebrać do kupy i wystosować coś do dyrekcji, lub inna drogą,jakby się nam chciało.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gorąco polecam znalazłem przez przypadek, mi się podobało.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Odnośnie laboratorium, to podobno buraki wysyłane są aż do Wrocławia-ale nie wiem ile w tym prawdy.

Myśle, że jesteśmy po fakcie dokonanym i jak narazie nic nie będę z tym robił.

Jak przyjadą kontraktować to się inspektorkowi zbierze.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×
×
  • Dodaj nową pozycję...