Skocz do zawartości
janusz102

Schaumann

Rekomendowane odpowiedzi

Witam na forum.

 

Mam problem odnośnie wyboru producenta mieszanek mineralno-witaminowych (i nie tylko). Na uwadze mam kilka firmy: Josere, Trouw Nutrition, De Heus, Dolfos, Sano i właśnie Schaumana. Do tej pory stosuję produkty Ekoplonu (TMR max), jednak w moim rejonie firma ma kiepskie doradztwo i dystrybucję. Jako że po raz pierwszy od wielu lat zabraknie mi kiszonki z kukurydzy, potrzebna jest mi pomoc eksperta żywieniowego z prawdziwego zdarzenia; i tak się zdarzyło, że właśnie pan z Schaumana, który odwiedził mnie w sprawie kupna zakiszacza (do kukurydzy na okres letni - zawartość l. buchneri) pozytywnie zaskoczył mnie swoją wiedzą dot. żywienia bydła. I teraz mam pytanie - jak z jakością ich produktów - czy mieszanki min.-wit. produkowane są w Polsce, czy są oryginalne z Niemiec? Jak z ich przydatnością wobec produkcji mleka? A i jeszcze jedna sprawa - jaka firma może pochwalić się dobrym doradztwem żywieniowym na G. Śląsku? Josera nie ma chyba żadnych przedstawicieli... Gdyby ktoś mógłby mi coś doradzić to będę bardzo wdzięczny (liczę na pomoc Pana Tomasza, któremu jak widzę nieobce są zagadnienia z hodowli )

 

Pozdrawiam

MW

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Witam na forum.

Niestety nie orientuję się, która firma na Twoim terenie ma dobre doradztwo.

Co do Schaumana. Nie są to złe produkty, porównywalne jakością z Joserą ( ale tu oferta dodatków dla bydła jest ograniczona do korektorów laktacji i mieszanek min-witami nowych), De Heusem czy Ekoplonem ( i tu się dziwię, bo otworzyli gdzieś na południu jakąś nową wytwórnię i bez doradztwa???)

Schauman i Ekoplon oferuje całą gamę produktów z paszami pełnoporcjowymi, korektorami MMVit-ami. Masz w czym wybrać.

Co do zakiszaczy - nie będę się wypowiadał bo są one drogie, chociaż nie są złe.

Ponadto jeżeli interesują Cię tylko i wyłącznie dodatki mineralne a nie cała obsługa żywieniowa kup obojętnie skąd i stosuj tak jak piszą ( chociaż to też nie jest wyjście)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W sumie chyba nawet zostanę przy ekoplonie... Przestudiowałem ofertę Josery, Sano i właśnie Ekoplonu i ich produkty (Topsan, produkt Josery i i TMR extra) nie różnią się zbytnio (hehe, nawet Supermixy mają te niesamowite organiczne chelaty selenu, na których temat peany wznosi Sano i Josera); nawiasem mówiąc, przy mojej OBECNEJ wydajności na niewiele zda się przepłacanie za droższy produkt, bo "jak nie widać różnicy, to po co przepłacać".

 

Jak do tej pory mieszankę mineralną kupowałem od pośrednika, spróbuję może skontaktować się z przedstawicielem Ekoplonu, może coś tam doradzi, do tej pory nasze drogi nieco się rozchodziły. A może sprowadzę żywieniowca z polskiej federacji, ale to dobiero po rzepaku, poplonach, kukurydzy i kartoflach... (czyli listopad) Jest też szansa, że kiszonkę uda mi się załatwić od znajomego, przez co nie będę musiał zmieniać składu mieszanki na wóz.

 

Co do zakiszacza - w te lato miałem spory problemy z przegrzewaniem się TMR-u na stole paszowym, dlatego wybór padł na produkt Schaumana.

 

PS Jeszcze odnośnie zakiszaczy, to polecam porównać skład Labacsilu z Sano i i produktu Alltechu z Fire w nazwie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co do zakiszacza .... to polecam porównać skład Labacsilu z Sano i i produktu Alltechu z Fire w nazwie.

Marku, Ten produkt to Fire Guard. Zrobisz to znacznie taniej jak do ich Silala ( na zielonki) lub Maizeala(na kukurydzę) dołożysz benzoesan sodu ( to co jest w tym duzym worku przy sanowskim Labacsilu Duo).

5 kg benz.sodu kosztuje koło 120 zł i starczy jak dodasz do aplikatora na górną warstwę i oprysk ścian pryzmy , powinno starczyć te 5 kg na hektar kukurydzy, ok 50 ton ( jak robisz w przejazdowym, wolnostojącym to ściany koniecznie).

Co do Ekoplonu. Jak masz mixer proponuję Ci mieszankę mineralną która nazywa się Supermix Kroma Mleczna 300. Nie znajdziesz jej w katalogu bo to mieszanka zrobiona personalnie dla hodowców z pomorskiego województwa ( kod ich produktu 300-277921)

 

Skład masz poniżej.

Skład ( w kg paszy) j.m. ilość Skład j.m. Ilość

Białko og. min. g 50 Ca min. g 80

BTJE min g 35 Ca ogólny g 80,8

BTJN min. g 39 P mineralny g 13,4

NEL min. MJ 1,4 P ogólny g 14,8

EM min. MJ 2,2 Na min. g 140

En netto JPM 0,174 NaCl g 99,9

Fe mg 639 Chlorek choliny g 0,274

Zn mg 3562 cholina g 0,237

Zn chelat mg 225 Mg min. g 23

Mn mg 1963 Kwas foliowy mg 19,4

Mn chelat mg 50 Kwas linolowy g 5,1

Cu mg 400 Pantotenian Ca mg 47,8

J mg 88 Niacyna mg 7574

Se mg 22,2 biotyna mcg 1700

Se chelat mg 0,9 MO g 150

Co mg 17,7 cukier g 3,34

K g 1,7 Skrobia g 4,99

Wit. A j.m. 356000 Tłuszcz sur. g 23,1

Wit. D3 j.m. 49660 Włókno sur. max. g 12

Wit. E mg 1557

Wit. B1 mg 29,6

Wit. B2 mg 23,7

Wit. B6 mg 13,3

Wit. B12 mcg 168,6

Wit. K mg 10,36

Wit. C mg 237

 

Dawkowanie to średnio 300g/szt/dzień przy wydajności do 30 litrów, jakponad 30 to 350 g. Masz tu już bufor, drożdźe i bogaty skład witaminowy.

Pozdrawiam Tomasz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wielkie dzięki za odpowiedź, wybacz że odzywam się tak późno, ale cały ubiegły tydzień (może raczej miesiąc ) upłynął pod znakiem robót polowych (no dzisiaj w sumie też się wybieram... 1,5ha zostało do obsiania), więc niestety nie było jak odpisać.

 

Na szybko przeglądnąłem skład Twojej mieszanki i zauważyłem że największą różnicą wobec supermixów z ekoplonu - niższą zawartość makroelementów. Brakuje też jednej lub dwóch witamin, za to jest cholina... Ech, sam nie wiem, na razie dam sobie spokój ze zmianami w żywieniu, poczekam aż będę mieć kukurydzę, teraz jadę głównie na zielonce z traw i koniczyny, sianokiszonce i sianie, bo znajomemu też kiszonka z kukurydzy się skończyła.

 

Co do wykorzystywania konserwantów w procesie zakiszania to jestem nieco sceptyczny (zapewne zbiegiem okoliczności kilka krów pojechało podczas skarmiania kiszonką z labacsilem duo). Zresztą w tym roku zakiszam w rękawie bo mam problemy z silosami, z którymi na pewno do czasu koszenia się nie uporam. Część kuku być może zrobię maize all'em (bądź niczym, jak portfel nie pozwoli), którym zakiszać będę kiszonkę na pierwsze 4 miesiące skarmiania.

 

Pozdrawiam i dziękuję za odpowiedź

Marek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie do tomasz, do zakiszania kukurydzy stosuję preparaty biologiczne polmass (efekt chyba dobry bo badania wyszły super), w tym roku w związku z tym, że pojawił się od wiosny problem z pleśnieniem warstwy 10-15 cm od wierzchu chcę zastosować jakiś konserwant chemiczny. Na allegro znalazłem kilka preparatów i nie wiem który wybrać czy może zrobić jakąś mieszaninę zamieszczam linki:

http://allegro.pl/antyplesn-konserwant-benzoesan-sodu-sorbinian-i1783043103.html

http://allegro.pl/balo-cid-do-zakiszania-kukurydzy-ziarna-zakiszacz-i1777785220.html

http://allegro.pl/kwas-do-zakiszania-kukurydzy-trawy-zakiszacz-i1777786547.html

http://allegro.pl/benzoesan-sodu-konserwant-do-kiszonki-zakiszanie-i1789187553.html

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja na Polmasie jechałem sporo lat, od dwóch niestety nie bo są mocniejsze i sporo tańsze.

Do zakańczania pryzmy najlepiej kup benzoesan sodu lub sorbinian potasu. 5 kg kosztuje brutto koło 60-70 zł i starczy Ci na zakonserwowanie wierzchniej warstwy kiszonki w pryźmie o powierzchni około 250 m ^2.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A masz samą prawie kukurydzę?

Normalnie jako pasza premiowa występuje 18. dla krów w 1 okresie laktacji stosuje się czasam 19 lub 21, ale zawsze o podwyższonej energii

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
A masz samą prawie kukurydzę?

Normalnie jako pasza premiowa występuje 18. dla krów w 1 okresie laktacji stosuje się czasam 19 lub 21, ale zawsze o podwyższonej energii

 

7 MJ wystarczy by mówić ze to podwyższona energia??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli to 7MJ NEL to tak, jak samo 7MJ to nie

Sprawdź czy to w paszy czy w sm, to też różnica.

Za paszed typowo energetyczne, wysokiej jakości uważa się pasze zawierające pow. 6,7MJ NEL w kg paszy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

schaumann po raz kolejny zajął pierwsze miejsce w rankingu DLG

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja z tą firmą współpracuje już kilka lat. Obecnie op¶ócz opasów mam 10 macior w cyklu zamkniętym i zabrakło zboża to jadę na ich pełnoporcjówce i mogę śmiało polecić bo cenowo bardzo konkurencyjni ale z tego co wiem to powoli nie wyrabiają się z zamówieniami więc pomimo braku reklamy działają i to całkiem przyzwoicie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mam pytanie czy 7 MJ NETTO LAKTACJI CZYLI NEL w kilogramie produktu,to to samo co 7 MJ NEL W SUCHEJ MASIE? PROSZE O PODPOWIEDZ I UZASADNIENIE...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No nie bardzo.

Jak liczysz w kg brutto to wartość NEL musisz pomnożyć przez %sm.

Np.7 MJ NEL w 1kg sm w kiszonce która ma 33% = 7*0,33= 2,31

Jeżeli masz energię w kg brutto to przeliczni na sm jest odwrotny =2,31/0,33=7

Porównuj zawsze pasze w tej samej jednostce

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

chodzi mi o pasze treściwe różnych firm, bo przedstawiciel jednej firmy mówi ze energia netto w suchej masie to to samo co energia netto w kilogramie produktu. a z drugiej firmy ze energia netto w kilogramie suchej masy musi byc pomniejszona o średnio 12% wilgotności i wtedy mamy energie netto w kilogramie produktu??????????? co wy na to?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

np wipasz podaje 7 MJ nel w kilogramie produktu, a golpasz 7MJ nel w kilogramie suchej masy,jeden przedstawiciel mówi ze to to samo ,a drugi ze trzeba w golpaszu odjąć 12% wilgotności i wtedy wyjdzie energia nel w kilogramie produktu...czyli ze wipaszoska pasza ma więcej energii co wy na to??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

zgadza się, Wipasz 7MJ NEL w kg paszy brutto to ok,7,7MJ NEL w kg sm paszy

Goldpasz 7MJ NEL w kg sm to ok 6,3MJ NEL w kg paszy brutto

TYLKO

Pewnie sa to dwie różne pasze ( jak mają to samo białko) bo ta z Wipaszu wygląda na energetyczną ( np na karmienie motylkowatymi, trawami w żywieniu pastwiskowym) natomiast z goldpaszu to typowa premiówka przy zbilansowanym żywieniu.

Pewnie i cena wipaszowskiej jest wyższa bo energia (niestety) jest droga.

Jak chcesz porównać pasze to MUSZĄ miec zbliżone wartości i białka i energii - wtedy cena może grać rolę. Różnych wartości pokarmowych nie porównasz ceną.

I ważne czy pasza mocznikowana czy nie, bo ta druga MUSI być droższa.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×
×
  • Dodaj nową pozycję...