Skocz do zawartości
ODRzyk

F.A.D.N. - rozwiń temat, wyjaśnij skrót :)

Rekomendowane odpowiedzi

FADN to jedno wilekie g. dlaczego??? Poniewaz nasi specjaliści tak ułozyli program, że wszelkie dane wykraczajace poza schemat w programie są negowane (wyjaśniaj to później!) Instytut z P. Lechem mówią, że robią wszystko co mogą by odzwierciedlał rzeczywistość ale tak nie jest.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Potwierdzam - prze toba komutr z FADNem, obok książka FADNu, a na kolankach ... nie zbereźnicy, nie - (niestety ) Książka norm i normatywów. Bo trzeba znaleźć rozwiązanie na pomysłowość rolników i rzeczywistość naszą codzienną, by upchnąć to w sztywne ramy FADNu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich, którzy prowadzą FADN (też jestem w gronie tych uszczęśliwionych ), właśnie dowiedziałam się że po naszym województwie krąży kontroler i czepia się prawie wszystkiego. Podobno wstawia same jedynki i wywala książki- koszmar. Napiszcie czy u Was też jest tak samo ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Sardynka za odpowiedz, ja jestem z województwa podkarpackiego. Z tego co piszesz to można wywnioskować, że kontrolujący działają intensywnie ale w sumie taka ich praca

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

powiem szczerze, że mi to lata koło nosa, za stara juz jestem żeby się tym przejmować. Przecież to jest wielka bzdura i tyle, a do tego płacą marne grosze za to.....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

RAz, że bzdura, bo rolnik z tego nic nie ma (co prawda w tzw. "centralach" afiszują sie ze rolnikowi zapłacili za to. Wiecie ile ? 200 zł/ rok), to pozatym rolnik nekany jest pytaniami ile wydał, na co. I nie może biedula zrozumieć, że wydatki domowe to sa nieważne. Pytasz sie ile wymócił, (co do dt), ile spasł, i ile mu zostało jeszcze w silosie. "Panie - 125,34 dt, czy 125,50 dt?".

 

A kontrole to sa WAŻNE bo rolnik nie ma nic innego jak tylko czekać jak jakiś "krawaciarz" spod warszawki machnie rolnikowi po oczach niewiadomo jakim UPOWAŻNIENIEM i ten usłuznie pokaże mu co też tam w książkach jest nagryzdolone. Nie - nie napisane - nagryzdolone, bo zbieranie danych, a później ich wpisywanie do aplikacji i zamykanie roku powoduje, że to co rolnik podał deklaratywnie to ... nazwijmy to dyplomatycznie i delikatnie ... sa pewne rozbieżności.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Teraz mi sie przypomniało pytanie - jak długo trwa FADN. Znaczy sie na jaki okres czasu powiedziano wam, że ma trwać zabawa FADNEM. Ja sie pytam na poważnie, bo ... ole o tym sza.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja przez rok byłem w FADN, dostałem te 200 zeta, no i jako praworządny obywatel poszłem do urzędu skarbowego co z tym zrobić no i kazali wypełnić PITa oczywiście zmieściłem się w kwocie wolnej , Najbardziej mnie wkurzała właśnie ta dokładność co do kilograma miałem tego dosyć i odmówiłem dalszej współpracy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o to jak długo FADN ma istnieć to nic mi na ten temat nie wiadomo, zastanawiając się nad tym pytaniem nasuwa mi się myśl, że to jakiś temat "tabu". Natomiast myśląc logicznie można by stwierdzić, iż - FADN do Polski wkroczył wraz z wejściem do UE, idąc dalej tym tropem - będzie istniał dopuki trwa ta wsólnota. Specjaliści z UE muszą wiedzieć jak to naszym rolnikom żyje się lepiej (oczywiscie tylko w książkach ta fikcja) a w rzeczywistości moi rolnicy muszą dorabiać w innych pracach aby utrzymać rodzinę. Rolnictwo to ich hobby które dużo kosztuje ale oczywiście w książkach na papierze( który wszystko przyjmie) rolnik musi osiągać zyski.Tak to jest z tym FADN-em.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

FADNowiczka - ty tak gadasz jak najeta ze środków FADN'u. Aż miło posłuchać taka piekną propagande, na szczęście słyszę też prawdziwości w twej wypowiedzi, widzę, że wiesz co "w domu i w zagrodzie" się dzieje, a się dzieje biednie. A z Fadnem to porażka - niby jest dokładny, a raczej wymusza dokładność ... pisania, ale nieobejmuje wydatków domowych - i jest kicha*, bo wyskakuja błędy.

 

A co długości trwania FAdnu - w czasie "werbunku" dostaliśmy informację, by przekonywać rolników tym, że to tylko 3 lata i koniec. Teraz jak o tym wspominamy to SZEFY twierdza że nic podobnego. No i doradcy wychodzą przed rolnikami na idiotów!!

 

* - Często pojawiający sie komunikat, że -cytuję-"Wpłaty są 2x większe od wypłat". - koniec cytatu. W małych gospodarstwach, kilku hektarowych, wiedządząc, że wydatków domowych nie wpisujemy, tak jest częśto. Noi jak temu zaradzić? Ja wiem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ODRzyk dzięki za docenienie moich wywodów. Co do propagandy to staram się znaleźć coś pozytywnego w FADN-ie a co przychodzi mi z trudem. A teraz zastanawiam się co odpowidać rolnikom, którzy dopytują się czy za rok też będą te "książki". Jak zaczną marudzić i rezygnować to będzie niezła jazda, bo jak po wsi pójdzie wieść że FADN jest zawracaniem głowy, to kto się tego podejmie ? A my dostaniemy odgórny nakaz że FADN MA BYĆ i nikt nie będzie pytał czy rolnik chce czy nie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co kontroler FADNu może? Co może zrobić doradcy, gdy rolnik kontrolera nie wpóści? Albo gdy powie, zeby mu głowy nie zawracali bo to doradca robi (zapisy w ksiązkach) nie on.

 

No i teraz jest jak jest - jest kasa na kontrole, sprawdzanie poprawności zapisów (czy doradca dobrze zapisał), a nie ma kasy, na robotę. No i tłumacz rolnikowi, że nie na 3 lata, ale kontynujemy prowadzenie książek. I jak tu sie ma powaga i rzetelność doradcy?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×
×
  • Dodaj nową pozycję...