Skocz do zawartości
Tax-Ator

Średnie ceny nieruchomości rolnych w Kraju

Rekomendowane odpowiedzi

Prosze o porade: czy jezeli kupie 1.40 ha slabej ziemi - krzywej nierownej na stoku, za ok. 5000 zl za calość, to czy przypadkiem ANR nie polozy lapy na takiej transakcji??
Tego nie wie nikt, ale nie w każdym przypadku ANR ma prawo pierwokupu.

 

w/g obecnego prawa od wejścia do unii każdy kawałwek ziemi powyżej 1 ha musi być zgłoszony do ANR jeśli nie masz zameldowania w pobliżu lub na miejscu i nie masz gospodarstwa rolnego - jeśli masz meldunek i ziemię to nie ruszą cię - acha i musisz mieć kwalifikacje ( staram się o kupno gospodarstwa i kurcze nie spełniam tych warunków- tylko mam kasę i kwalifikacje - Notariusz mnie po prostu wyprosił z biura..)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Nie wiem po ile 4 klasa, ale ja kupiłem 1,5 ha 5 za 7500 zł :P .
za taką kase to bym kupił w ciemno , w mojej okolicy rozmowa zaczyna się od 35000 :cry:

 

 

to jeszcze nic ja właśnie mam podpisać akcik notarialny na: 1,5 ha sadu w extremum plonowania,dobrze utrzymany, 0,5 ha"prawdziwego 60 letniego lasu sosnowego ,2,5 ha samosiejki 15 letniego lasu brzozowo -olchowego,-dalej nie piszę -bo się rozchorujecie- słowem gospodarstwo 8 ha - tyle ,że budynek mieszkalny mały i drewniany ,ale gospodarczy murowany 10-letni....ziemia w sumie od V- do III klasy --i to wszystko za..75 tysiaków- 120 km do stolicy 2 kilosy do mista.hehe a na wsi śmieją się ze mnie ,że jestem głupia ( tam stoi odłogiem więcej jak połowa ziemi,i kilka opuszczonych gospodarstw jeszcze stoi - i to przy trasie szybkiego ruchu W-wa-- łódż Jak ja kocham życie ---ale nie mam nawet grabek ni szpadla i zostanę goła i wesoła...i tak się cieszę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

o widzisz Grazynko wreszcie ci sie powiodło GRATULUJE!!

jeszcze chopa i bedzie cacy..

pozdrawiam...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dwóch chłopów, bo jeden będzie do roboty w polu, w sadzie...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Prosze o porade: czy jezeli kupie 1.40 ha slabej ziemi - krzywej nierownej na stoku, za ok. 5000 zl za calość, to czy przypadkiem ANR nie polozy lapy na takiej transakcji??
Tego nie wie nikt, ale nie w każdym przypadku ANR ma prawo pierwokupu.

 

w/g obecnego prawa od wejścia do unii każdy kawałwek ziemi powyżej 1 ha musi być zgłoszony do ANR jeśli nie masz zameldowania w pobliżu lub na miejscu i nie masz gospodarstwa rolnego - jeśli masz meldunek i ziemię to nie ruszą cię - acha i musisz mieć kwalifikacje ( staram się o kupno gospodarstwa i kurcze nie spełniam tych warunków- tylko mam kasę i kwalifikacje - Notariusz mnie po prostu wyprosił z biura..)

 

a moze ktos bedzie tak dobry i poda link do ustawy ???????

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dzis był u nas przetarg na dzierzawe ziemi z agencji ponad 12ha było i wzioł to jakiś podobno amerykanin za ponad 1100zł za 1 ha dzierżawy, licząc po tyle ile na dzien dzisiejszy jest pszenica, ja zrezygnowałem przy 500.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
dzis był u nas przetarg na dzierzawe ziemi z agencji ponad 12ha było i wzioł to jakiś podobno amerykanin za ponad 1100zł za 1 ha dzierżawy, licząc po tyle ile na dzien dzisiejszy jest pszenica, ja zrezygnowałem przy 500.

 

No i co z tego za 3 lata ma prawo pierwokupu, przy założeniu, że dzierżawa wieloletnia.I kupi po wywoławczej nie musząc płacić nikomu odstępnego.To i tak mało byłem na przetargu co gościu za rok dzierżawy 1ha dał 250q pszenicy!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

kupiłem 4 ha V klasa "ekologiczna" w 3 kawałkach po 10tys

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a w moich okolicach ludzi z miasta powalilo calkowicie... otoz corka albo wnoczka dostala w spadku ok 1,5ha ziemi ornej w srodku pol ornych daleko od drogi itd... mam po zasiecku pole i chcialem sobie dokupic gdyz zawsze jej krewni po moim polu do swojego dojezdzali i wczoraj zadzwonilem bo tabliczka stala ze do sprzedania i zadzwonilem i okazalo sie ze: chce 3500zl/a to jest qr.. masakra 2-3klasaa japier.... łąkę u mnie mozna kupic od 15000zl/ha poprostu tragedia... a dlazego takie ceny?? bo kutwa obwodnice robia w okolicy i droge expresowa i ludzie pieniedzy nabieraja ... ehhh takie czasy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Znaczy kobitka dobrze chce za ziemię...

 

Niektórym się wydaje, że ziemia ma rodzić jakieś roślinki... niekoniecznie, bo można na tym asfalt położyć... kort tenisowy zrobić albo drogocenny parking...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W mojej okolicy A.N.R. zrobiła przetarg na dzierżawę 35 ha w 3 kawałkach i 22ha w 2 kawałkach, ale tylko na jeden rok dzierżawy to była niezła bitwa ostateczny wynik padł 3 tony pszenicy za ha, to czyli ok. 1500z/ha, jak by tak przyjąć cenę zaraz po żniwach. Normalnie tragedia. Znam ludzi co dzierżawią tysiące ha ziemi z A.N.R i płacą równowartość ok. 300kg pszenicy za ha.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzierżawa na jeden rok???!!! Przeciez to chore!!!

 

Wiem, że ANR puszcza w dzierżawę na kilka lat i czeka, żeby facet zainwestował swoją kasę... jeszcze robi mu nadzieję na jej sprzedaż... a potem ziemię dostaje ten dla kogo od początku była przeznaczona, ale już obrobiona, z wyremontowanymi obiektami itd.

 

Fajna firma...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W dzisiejszej prasie jest anons o przetargu na 90 ha ziemi ,stawka wynosi 12000 zl ,a min postąpienie 1000 zł,najciekawsze jest ze termin dzierzawy kończy sie 30.10.2008r.Bardzo szybko się obudzili i dbają o interes Skarbu Panstwa oglaszając przetarg na 07.05.2008.Podziwiam tych gości i zapewne należy im się premia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Przyjmuje każdy zakład ( o czarnego Whisky ) , że w Polsce do końca 2009 :

 

1. Minimalna cena najgorszej ziemi rolniczej osiągnie pułap ca. 20 000,00 PLN

obecnie minimalną cenę określam na ca. 6 000,00 PLN , poniżej tej granicy raczej już nic nie kupimy .

 

2. ceny b. dobrej ziemii rolniczej będą oscylować w granicach 100 000,00 PLN , obecnie średnia cena b. dobrej ziemii ca. 25 000,00 PLN

 

Dlaczego ?

 

* Dopłaty bezpośrednie rosną rocznie o 5 %

 

* Duży wzrost gospodarczy w Polsce

 

* Bardzo duże zainteresowanie kupnem ziemii rolniczej przez ludzi nie związanych z rolnictwem ( rolnicy z marszałkowskiej )

 

* zwiększone zainteresowanie kupnem ziemii przez rolników z UE .

Polska jest coraz korzystniej (pozytywnie ) postrzega w UE ,

brak obcokrajowców z Afryki i Azji , ogólnie mili ludzie , zwiększa się bezpieczeństwo , lepiej działają urzędy itp.

 

To napisałem w lutym 2007 ....do końca 2009 jeszcze troche czasu ..

myśle że z ceną minimalną te 20000,-PLN za hektar to spokojnie się zmieszcze ....co do tych 100000,- PLN to raczej dopiero 2016 , jak otworzy się rynek rolny dla obcokrajowców....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gargamel - myślę, że nie obudzili się z ręką w nocniku, tylko jest to precyzyjnie zaplanowana akcja.

 

Sądzę, że chodzi o to, aby na tych warunkach nie było chętnych do przetargu i wygra Kuzyn królika... a potem legalnie złoży podanie i legalnie mu przedłużą termin o 10 lat.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Przyjmuje każdy zakład ( o czarnego Whisky ) , że w Polsce do końca 2009 :

 

1. Minimalna cena najgorszej ziemi rolniczej osiągnie pułap ca. 20 000,00 PLN

obecnie minimalną cenę określam na ca. 6 000,00 PLN , poniżej tej granicy raczej już nic nie kupimy .

 

2. ceny b. dobrej ziemii rolniczej będą oscylować w granicach 100 000,00 PLN , obecnie średnia cena b. dobrej ziemii ca. 25 000,00 PLN

 

Dlaczego ?

 

* Dopłaty bezpośrednie rosną rocznie o 5 %

 

* Duży wzrost gospodarczy w Polsce

 

* Bardzo duże zainteresowanie kupnem ziemii rolniczej przez ludzi nie związanych z rolnictwem ( rolnicy z marszałkowskiej )

 

* zwiększone zainteresowanie kupnem ziemii przez rolników z UE .

Polska jest coraz korzystniej (pozytywnie ) postrzega w UE ,

brak obcokrajowców z Afryki i Azji , ogólnie mili ludzie , zwiększa się bezpieczeństwo , lepiej działają urzędy itp.

 

To napisałem w lutym 2007 ....do końca 2009 jeszcze troche czasu ..

myśle że z ceną minimalną te 20000,-PLN za hektar to spokojnie się zmieszcze ....co do tych 100000,- PLN to raczej dopiero 2016 , jak otworzy się rynek rolny dla obcokrajowców....

 

 

Pisz prawdę-realny spadek dopłat bezpośrednich w tym roku spowodowany umocnieniem się złotego.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja myśle że wzrosty cen ziemi mamy już za sobą.Inwestycja 20000 tyś zł by uzyskać 500 zł dopłaty jest bez sensu ,gdyż takowa kwota ulokowana w najprostszy z możliwych sposobów ,czyli w banku da minimum 6% netto czyli 1200 zł rocznie a o możliwości natychmiastowego wycofania kapitału nie wspomnę.Za 100 000 zł to można kupić więcej dobrej ziemi w zach.Europie a tam dopłaty to 100% i plon referencyjny ponad 5 ton.Wzrost gospodarczy nie musi być skierowany na ziemię rolna gdyż ta jest mało efektywna jeśli nie powiedzieć wcale (po wzrostach cen środków produkcji i czekającym nas oczywistym spadkiem cen na płody rolne).Moim zdaniem etap zachlyśnięcia się możliwościami płynącymi z prowadzenia gospodarstwa ,pryśnie jak bańka mydlana ,gdy obudzimy się z cenami 2008-2009,zobaczymy kto tym rolnikom z marszalkowskiej będzie grunty uprawiał.A oni widząc spadek cen ziemi ,a co najmniej brak jej wzrostu i możliwości zarobku odwrócą się od inwestycji w ziemię rolną.Takie jest moje zdanie,podobna sytuacja ma już miejsce na rynku nieruchomości i gruntów budowlanych.Ziemia rolna to tylko kwestia czasu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Aż strach pomyślec jak nas opodatkują.

A co będzie z podatkiem katastralnym - jeśli rolnicy będą takowy musieli zapłacić ( licząc wartośc ziemi po nawet te 20000zł).

 

Napewno to celowe działanie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wrzesień 2008 .

w polsce zachodniej , nie licze ściany wschodniej (biedota z konkresówki)

ceny przedstawiają sie następująco :

1. najtansze badziewie zalane łąki , cienka ziemia VI klasy , zarośnięta szmosiejką to minimum 10 000,00 PLN

2. ziemie w dobrej kulturze rolnej zaczynają się od 15 000 PLN za hektar .

3.ceny dobrych kawałków rolnych osylują od 30 000 do 50 000 za hektar .

 

Nie sądze ze ceny w najblizszych latach do 2016 beda rosnać mniej niż 25 % rocznie .

 

pozdrowienia

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cena ziemi rośnie bo i dochody z niej rosną.Rolnicy za wszelką cenę kupują dobre kawałki bo jak wiadomo plony na takiej ziemi to i 5 -6 ton zboża.Dochody nasze rosną o co najmniej 25% rocznie to i cena ziemi musi to odzwierciedlać.Ruch za ziemią orną jest tak duży że rolnicy miast korzystać z pobytu na wczasach i trwonienia pieniędzy po kasynach szukają każdego kawalka do kupienia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Średnie ceny gruntów w obrocie prywatnym dla poszczególnych województw w II kwartale 2008r., wg danych Głównego Urzędu Statystycznego (obowiązują dla Działania "Inwestycje w gospodarstwach rolnych" od 20 października 2008r. do dnia udostępnienia przez ARiMR danych za kolejny kwartał)

 

L.p

Województwo

Ceny gruntów w złotych za hektar

 

Grunty ogółem

Grunty dobre

Grunty średnie

Grunty słabe

 

1

dolnośląskie

16 160,31

20 541,45

15 858,93

11 725,35

 

2

kujawsko-pomorskie

25 479,66

30 728,92

25 638,86

20 337,98

 

3

lubelskie

10 745,44

13 518,69

10 589,28

8 018,28

 

4

lubuskie

8 731,83

9 637,78

9 368,54

7 550,79

 

5

łódzkie

15 851,30

21 047,88

17 548,95

11 410,42

 

6

małopolskie

14 855,83

16 856,71

15 884,04

9 724,55

 

7

mazowieckie

20 289,04

26 584,60

21 857,33

15 270,91

 

8

opolskie

14 845,29

18 637,53

15 619,76

10 880,37

 

9

podkarpackie

8 542,84

9 402,84

8 470,65

7 437,85

 

10

podlaskie

18 530,79

20 654,34

20 875,52

14 629,41

 

11

pomorskie

19 607,92

23 076,02

20 400,77

16 948,09

 

12

śląskie

15 315,96

19 390,57

14 994,00

12 868,36

 

13

świętokrzyskie

10 081,83

14 239,78

10 276,76

6 447,59

 

14

warmiońsko-mazurskie

14 543,69

17 693,60

15 412,68

12 005,02

 

15

wielkopolskie

26 381,36

36 793,03

27 481,23

18 927,03

 

16

zachodniopomorskie

10 732,80

12 125,44

11 352,08

8 931,89

 

 

Polska

16 256,29

19 998,62

16 901,23

12 673,52

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Uwazam ze ceny ziemi w perspektywie kryzysu moga toche potaniec basz co jest bardziej prawdoopodobne przestana drozec w takim tempie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Większa rolę niż kryzys na rynkach finansowych odegra moim zdaniem kompletny brak opłacalności produkcji rolnej.Wydać ok.20000/ha by stracic kolejne 1000 to paranoja i mało kogo na takową stać.Dopłaty unijne przestały byc marchewką która kusila potencjalnych kupcow nie związanych z rolnictwem,gdyż który rolnik je poddzierżaw,i wiedząc ża na tym straci?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Według mojej oceny cen gruntów rolnych . rok 2009 przyniesie nam lekką obniżke cen , ale o ile to zobaczymy w grudniu 2009 .

No to czekamy 1. rok ....nara....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×
×
  • Dodaj nową pozycję...