Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Uwielbiam góralską gwarę ,choć połowy słów nie rozumiem .Pozdrawiam wszystkich Górali

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jacuś pszecio jo s tobom sie nie bee wadziuł ,dy nie wypodo boś ty sfoj,ale cza troski cytać ze zrozumioniom co Alina napisała Ty mnie kces zezryć a pedom ci telko tyle ze napisała łogulnie ło górolach a ty zaroz wyskocył ło Lachach.Kcem Ci wyjaśnić ze Górol to jes miyszkaniec łokolic głorskik i podgłorskik jak i Beskidow cy to Ślonskiego ,cy to Niskiego ,cy Wyspowego,skont nie ukrywom zem jes, natomias to co ty napisołeś zem Lach to kapko sie mylis,bo to jes tylko grupa etniczno ,a tego jes f pierony i trochy.Jesce jenno coby pszyblizyć jak piyknie jes f tym BESKIDZIE WYSPOWYM polecom syćkim stronehttp://www.odkryjbeskidwyspowy.pl/ worto popaczeć . hej bacasgor

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

to byl zart oczywiscie, na goralach tak dobrze to sie nie znam, chcialem dokladnie zapoznac sie z jedna goralka,ale jakos nie wyszlo , ja jestem goralem nizinnym-gory widze prze okno,jak jest dobra pogoda to czasami nawet babia gore.jako krakowiak zachodni ale mieszkajacy wsrod gorali z roznych stron[ u nas praktycznie co 3 dom to jakis goral lub goralka] czesto[szczegolnie po paru glebszych] spieraja sie kto jest prawdziwszym goralem , dla gorala z debna goral z laskowej,niedzwiedzia czy kamienicy to zaden goral [z zycia wziete]

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No właśnie ja tylko tak ogólnie i nie znam się na góralach ,ale jak czytam tą pisownie ,to sama się bużka cieszy hej.A góry są wszystkie piękne

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witojcie młoji łostomili,witojcie!

 

dzisiok jes piontek i byłek f lesie robiłek zryfke drzewa,[jak wierzycie f gusła to f piontek roboty sie nie zacyno-jo na scynście zacoł fcora cyli f cfortek] wyjontkowo mnie łopuściuła alergio na robote wiync sie wziołek i cosik drzewa zek ściongnoł s tygo Beskidu Wyspowego a dokłannie to s Łopiynia.Ucharatoł sie cłek kiela kcioł żyły cłek wypruwo coby wyrezać jak nojwiocy,bo co ,pszyjdzie jaki zioć [zięć ] i wyreze i las i mnie ,a tak to dostane tylko jo.Ale wiycie nie łotym zek kcioł pisać ,a pisem s radłościom bom ledwo wlos do chałpy a gawiedz sie drze ze packa jakosik jes,jus nie wiedziołek cy na policyjo dzwonić cy co robić ,no bo a nus jako bomba,pszecio to tero takie modne,f Rosyji pizło ,Afryka ino ceko ,ambasadory dostajom,ganstery dostajom,jo po prowdzie ani jennym ani drugim ,no ale uwazuwać cza.Wziołek to wiycie delikatnie f rynce pszes gumowe jennorazowe latyksowe rynkawicki, pomalutku podnosem ,łobziyrom ,coros pewni sie cujem tom i zacoł poczosać ,ale nojpyrf dzieciarnio powganiołek pod łoska [wiycie jeno biyle łot łocof beło widzieć],no ji poczosom coros młocni ,as ktorosik bekła s pod tygo łoska ze łoni jus tys rzucali ale nic nie pizło, wiync coby nie pedzieć bomby nima. No to zgraja wartko wylazła s pod łozek pieronom noz do gości i packe łotfiyrać ,ale coby nie pedzieć zgraja mus stoć dwa metry łot tyj packi bo a nus jak pam jes tam jaki pierojski wonklik s Klewek.Ale zapewniom Wos ze nicego takigo nie beło natomiast beło to co łobiecali a wiyn i polar Azotof s Tarnowa skoda ze e-L-ka a jo jes tys e-L-ka jeno s trzema XXX pszed,no ale nie grymasem ,zgraja musiała pszysiady robić kto nojwiocy to jego ,scynście ze długopisow jes duzo to dało sie podzielić i jesce sie zastanowiom --CEKOM WASYK PORAD--CY DUGOPISY SCHOWAĆ --CY DZIECKA DOROBIAĆ--łocekujem powaznyk rod,bedem barz wdziyncny za porady ,lebo inacy moze by sonde zrobić.Jus zek zgupioł,ale sakramyncki Bóg Zapłać tak Zakładom Azotowym Tarnów jak i PPR-owi za dopełnionie łobiytnic.

 

ps.Jak se nie beecie umieli pszetłomacyć s mojigo na Polski to pedojcie moze mi sie udo.hej bacasgor

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nic nie robić wszystko schować w międzyczasie wziąć się za politykę i rozdać przed wyborami w ramach kampanii. Dobrze że to nie kiełbasa bo nie poleży.

No chyba że nie zrozumiałem to stokrotnie przepraszam!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no to dzieci musisz dorobic bo dlugopis sie zmarnuje. takie moje zdanie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przecież mamy niż demograficzny ,no i becikowe ,więc im więcej dzieciaczków tym lepiej,powodzenia

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam.To jak Ty "bacasgor"mówisz ?Że co: przychodzisz a lasu,a tu gromadka rozbrykanych i ubrudzonych dzieci.

Ty do żony:

No zobacz jak te dzieci wyglądają.

A ona zalotnie:

To co myjemy czy robimy nowe?

A Ty się zastanawiasz:

Czy "długopis" dostatecznie załadowany?

Ale może coś przekręciłem?To wybacz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tekmie@ baż dodrześ zrozumioł dali mi kapko wiyncy dugopisof i nie wiom cy je schować cy dorobiać bachorof coby im puzni dać jus cołkom zek zgupioł no ale jak sie piło za młodu kłozie mlyko to musi sie być gupim jak cap hej bacasgor

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

i tak malopolska ma najwiekszy przyrost naturalny w polsce wiec niech inni sie biora do roboty,

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a zebyś wiedzioł Jacusiu,zebyś wiedzioł,i to syćko pszes te Słopnice,bo nojprzod jak wyłoncali pront no to fcas sie ciomno robieło,no to łokazyjo fceśni iś spać,puzni mieli sfojego Pł-osła to go kapko fstyd beło ze s takie plonie wiochy pochdzi,to załatfiuł im wagon prezerwatyw,przywlekli to na stacjo do Tymbarku,no ji jazda chłopy wzioły sie za rozładunek ,przyjechali cym kto mog nawet i wozy drabiniaste beły,zaceli to rozładowywać rynkami ,a ze cas nonorpiuł to wzieni widły i widłami to zwolali,no ji potym pszec pinć rokof były skutki tebo.Na kłóniec -a lak wiymy pofstała ta gmina Słopnice po podziale s Gminom Tymbark 14 rokof tymu- kosik pedzioł co napowrot bedom łoncyć te dwie gminy f jennom i tam bee gmina kaj wiyncy ludziow miyszko ,jak na razie Tymbark mo wicy,no wiync znowu Słopnicoki wieni sie za robote i na gwołt robiom i robiom te bachory,hej bacasgor

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

przypomniala mi sie autentyczna historia sprzed 15 moze lat. w sasiedniej wsi bylo duze dzikie wysypisko smieci po dawnej piaskowni,dobry dojazd nawet ciezarowka wjechal. slynna krakowska[wtedy] firma unimil[unimil sobie zycie-tak sie reklamowali] miala problemy z jakoscia swoich produktow i musieli pare wywrotek utylizowac, jeden z pracownikow mieszkal niedaleko i polecil im to miejsce, za pare dni ludzie zaczeli ladowac te"smieci' na taczki,wozy, do bagaznikow i zabierac do domow-bardzo dobrze sie palily w piecach i chyba nie tylko bo nagle przyrost naturalny w okoliczy dramatycznie spadl .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Morcin nie powiys ze som zezrys ,podziel sie s bliznimi a ze mnom choś wirtualnie ,ksiodza po kolodzie jus nie pocostujes bo koloda skłońcono.

 

a łaziuł ci ksiodz po kolyndzie f Słopnicak ,łaziuł , no a ze Słopnicoki głościnne no to sie f piyrsy chałpie gazdzino pyto jegomościa cy by co zezar ,no plebankowi łodmowić nie wypodało no to pszytaknoł ,gazdzino godo co mo piyrogi ,no ji mu dała ,plebonek zjot podziokowoł koperto wzioł i do nastympne chałpy lezie .

sytuacyjo sie poftorzo, tys pytanie łodpowić pozytywno i tys piyrogi,-

 

lezie do czecie chałpy ,sytuacyjo sie poftorzo,i tak f cforty i pionty, f szósty plebon siedzi pszy stole jus taki nazarty łopasiony a tu na stole micha piyrogof plebon jyncy łodmowić nie wypodo ,nad nim wisi kościelno kora za łobżarsfto,gazdziny niekce urazić ,az tu nogle podlatuje piesek ,tak wiycie podskakuje na dwok łapak myrdo łogonem,

plebon se myśli do psu telo mni jego ,bo jus nimoze paczyć na te piyrogi i godo

 

o piesku pewnikom ześ ty tys głonny pewnikom zjys se takie piyroski

 

gazdzino stoji s boku i godo eeeeeeee jegomościu łon nie jes głonny jeno SFOJOM MISKE POZNOŁ hej bacasgor

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z tą miską dobre ,oj gawędziasz.Pierogi też pewnie dobre i jeszcze herbatkę z prądem super macie,ale kwaśnica -strasznie niedobra hej

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Alina a kaj ześ zarła tom kwaśnice ,pewnikom nie u mnie ,moja choć casami nie na baranik kłościak jeno wiepszowyk żeberkak ale jes wyśmienito ,żeberka łowendzone wiśniowym lebo łolsynowym drzewom ,aj palce lizać ,cheba na sobote zrobiem [niy ale nie pomyśl co moja baba nie umiy gotować ,bo tys gotuje barz dobrze,ale jo lubiem popaprać trochy pszy gorkak i casami szynke dobrom zrobić takom wyndzonom pinć sześ godzin a potym lekko zaparzonom ,Cie psiakref jadem do rzezni po habanine,aleś mnie podrożniuła tom kfaśnicom ,łodrazu mi sie kce zryć hej bacsgor

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wieki temu byłam ,ale w tych wyższych partiach gór.No ale ta szyneczka brzmi smakowicie może kiedyś się skusze na takie smaki i jakiś trunek po góralsku.Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
i tak malopolska ma najwiekszy przyrost naturalny w polsce wiec niech inni sie biora do roboty,

 

 

W moich okolicach niekoniecznie trzeba " pracować" ,a i tak się wioski solidnie powiększają .Szanowne mieszczaństwo raptem pokochało wieś,nowe domki rosną jak grzyby po deszczu ,a oprócz lasu i świeżego powietrza to więcej atrakcji raczej nie ma

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×
×
  • Dodaj nową pozycję...