Skocz do zawartości
Scoia_tael

Kiszone ziarno kukurydzy

Rekomendowane odpowiedzi

Ostatnio widziałem gospodarstwo - które miało następujący system: kisiło ziarno w rękawie - następnie przepuszczało je przez suszarnię i przez młynek. Bardzo chwalili sobie ten system: strawność ziarna jest wg nich lepsza niż ziarna surowego - moim zdaniem jest w tym sporo racji - wszak wstępnie przerobione podczas kiszenia ziarna lepiej są strawne. Należy tylko zwrócić uwagę na koszty - koszt rękawa i dosuszania ziarna jest dość drogi - ale z drugiej strony nie blokuje magazynów ...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja stosuje w żywieniu trzody chlewnej od 2 lat kiszone ziarno kukurydzy.

Proces kiszenia polega na tym że po skoszeniu kukurydzy ziarno jest mialone młynkiem bijakowym do silosu o wymiarach szer 4,2m wys 1,5m długośc 19m tak w przybliżeniu cały silos jest wyłożony owszem nową folią. W taki sposób zakiszam ok. 150ton.

Plusy i minusy kiszonki z kukurydzy owszem moim zdaniem:

+ większa wydajnośc z hektara a co za tym idzie więcej kasy

+ nie musisz stosowac zakwaszaczy

+ pasza z 25-30% dodatkiem do paszy wcale się nie kurzy a co za tym idzie jest mniejsze zapylenie w chlewni

- nie można dac więcej jak 30% bo się zawiesza w mieszalniku i automatach paszowych a w przypadku automatów takich stukanych z wąskimi dziurami spadowymi 20%

- duża pracochłonnaśc podczas wycinania i załadunku do mieszalnika

- trzeba uważac żeby nigdzie nie przedziurawic foli bo inaczej dosyc łatwo się psuje nie są to duże ilości ale świnie są bardzo wrażliwe na zepsutą pasze zwłaszcza lochy a wiadomo jaki wpływ na maciory mają toksyny i spleśniła pasza

- problem z zbilansowaniem dawki zróżnicowana wilgotnośc a co za tym idzie zawartośc składników pokarmowych

Nie stwierdziłem specjalnej zmiany w jakości mięsa czy przyrostów.

Jednak chyba zaniecham zakiszania ziarna a będę suszył. Za duża pracochłonnośc i nie lubie miec świdomości że pasza którą daje może byc słabszej jakości bo gdzieś było nieco zepsutej kukurydzy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No ale gdy użyjesz zakwszaczy ryzyko zepsucia jest raczej nikłe. W każdym bądź razie koszty paszy na bazie kiszonego ziarna sa duzo niższe. Zreszta wiesz dobrze sam wymieniłeś zalety.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z tym zakwaszaczem to nie jest chyba tak do końca super.

Rok temu miałem kiszonkę bez zakwaszacza i było można mówic super jakieś straty zawsze są ale to była znikoma ilośc. W tym roku dałem zakwaszacz i jest o wile gorzej. Przyczyna według mnie jest jedna- badziewna folia musiała miec jakieś małe dziurki czy coś w tym stylu 2 lata temu znajomy sprzedawca polecił mi droższą folie ale podobno kilku warstwową czy coś takiego a w tym roku kupiłem gdzie indziej bo tamtej co wcześniej miałem to nie było i niestety to będzie główna przyczyna psucia się.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

kiszonka w zywieniu tuczników ? na czym polega caly proces "tworzenia" paszy i ktory sposób jest najlpeszy??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Normalnie kosisz przy ok. 30 % wilgotności, śrutujesz (żeby enzymy bakteryjne mogły lepiej wniknąć) i pakujesz np. w rękawy foliowe albo do rowu wysciełanego folią (wiadomo ubijasz i pozbywasz sie powietrza). Dobrze przy tym użyć zakwaszaczy, zeby zabezpieczyć cały proces zakiszania. Chociaz znam takich co nic nie dodaja (moim zdaniem trochę ryzykowne). Po 4 tygodniach przydatne do spozycia przez tuczniki. Dla mnie rewela, bo sam oblicz ile kosztuje suszenie. Nie ma różnicy w przyrostach "ida" jak "burza".

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale czy ta kiszonka z kukurydzy nadaje się do autokarmików (nie zawiesza się?) i jaka ilośc paszy mozna pozyskac z 1 ha?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ja stosuje w żywieniu trzody chlewnej od 2 lat kiszone ziarno kukurydzy.

Proces kiszenia polega na tym że po skoszeniu kukurydzy ziarno jest mialone młynkiem bijakowym do silosu o wymiarach szer 4,2m wys 1,5m długośc 19m tak w przybliżeniu cały silos jest wyłożony owszem nową folią. W taki sposób zakiszam ok. 150ton.

Plusy i minusy kiszonki z kukurydzy owszem moim zdaniem:

+ większa wydajnośc z hektara a co za tym idzie więcej kasy

+ nie musisz stosowac zakwaszaczy

+ pasza z 25-30% dodatkiem do paszy wcale się nie kurzy a co za tym idzie jest mniejsze zapylenie w chlewni

- nie można dac więcej jak 30% bo się zawiesza w mieszalniku i automatach paszowych a w przypadku automatów takich stukanych z wąskimi dziurami spadowymi 20%

- duża pracochłonnaśc podczas wycinania i załadunku do mieszalnika

- trzeba uważac żeby nigdzie nie przedziurawic foli bo inaczej dosyc łatwo się psuje nie są to duże ilości ale świnie są bardzo wrażliwe na zepsutą pasze zwłaszcza lochy a wiadomo jaki wpływ na maciory mają toksyny i spleśniła pasza

- problem z zbilansowaniem dawki zróżnicowana wilgotnośc a co za tym idzie zawartośc składników pokarmowych

Nie stwierdziłem specjalnej zmiany w jakości mięsa czy przyrostów.

Jednak chyba zaniecham zakiszania ziarna a będę suszył. Za duża pracochłonnośc i nie lubie miec świdomości że pasza którą daje może byc słabszej jakości bo gdzieś było nieco zepsutej kukurydzy

 

 

kolego "kizo" powiedz mi jeżeli to możliwe jakiej masz grubości scianki w tym silosie z czego zrobione i czy szerokość 4,2 to nie za dużo czy się nie psuje podczas wybietrania

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co do ścianek to są dosyć grube bo są to silosy z lat 80. Jeśli chodzi o szerokość to zalecał bym zrobić nieco węższy tzn nie więcej jak 3-3,5m na max. Latem w upały psuje się nieco tzn. trafiają się gródki podpleśniałej kiszonki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Odsyłam na stronę www.unipasz.pl

Oni mają ciekawą ofertę dla hodowców karmiących kiszonym ziarnem.

POLECAM

 

Byłem na stronie. Zwróć uwagę kolegom z firmy na przenicę ekstrudowaną. Pozdro

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Odsyłam na stronę www.unipasz.pl

Oni mają ciekawą ofertę dla hodowców karmiących kiszonym ziarnem.

POLECAM

 

Byłem na stronie. Zwróć uwagę kolegom z firmy na przenicę ekstrudowaną. Pozdro

Dziwne, że moderator poprawił słowo przenicę, ale pisze się pszenicę przecież to wyjątek.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Dziwne, że moderator poprawił słowo przenicę, ale pisze się pszenicę przecież to wyjątek.

 

Ano

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W ubiegłym roku firmy się ogłaszały, że sypią mokre ziarno do rękawa i je zakiszają (z dodatkami kwasowo - bakteryjnymi).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A czy ktoś już próbował zakisić cale ziarno kukurydzy w big bagach i jak to jest ze śrutowaniem. Czy śrutownik bijakowy się nie zaklei?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×
×
  • Dodaj nową pozycję...