Skocz do zawartości
ryszard1960

Czy warto zrezygnować z wat.Zasady rezygnacji

Rekomendowane odpowiedzi

Rezygnacja z VAT

 

Bycie czynnym podatnikiem VAT nie oznacza, że podatnik nie może wybrać zwolnienia podmiotowego od VAT. Jednak jak zaznaczono wcześniej skorzystanie z tej opcji ograniczone jest koniecznością spełnienia określonych warunków.

 

Przede wszystkim podatnik, który utracił prawo do zwolnienia podmiotowego od VAT lub z niego zrezygnował może dopiero po upływie 3 lat, licząc od końca miesiąca, w którym utracił prawo do zwolnienia lub zrezygnował z tego prawa, ponownie skorzystać ze zwolnienia od VAT.

 

Ponadto zarówno w roku poprzedzającym rok, w którym podatnik zamierza powrócić do tego zwolnienia, a także w roku bieżącym wartość sprzedaży opodatkowanej nie może przekroczyć określonego przepisami o VAT limitu sprzedaży.

 

 

Przykład

 

Podatnik z uwagi na przekroczenie limitu obrotów utracił z dniem 15 maja 2003 r. prawo do korzystania ze zwolnienia podmiotowego od VAT. Przez okres od 15 maja 2003 r. do końca grudnia 2007 r. był podatnikiem VAT. Kwota sprzedaży w poszczególnych latach przedstawiała się następująco: w 2003 r. - 50.000 zł, w 2004 r. - 90.000 zł, w 2005 r. - 72.000 zł, w 2006 r. - 60.000 zł, w 2007 r. - 34.000 zł. Z uwagi na to, że osiąga niewielkie obroty, zamierza powrócić do korzystania ze zwolnienia podmiotowego od VAT od stycznia 2008 r. Może tego dokonać, bowiem obrót za 2007 r. nie przekroczył kwoty 50.000 zł (limitu obowiązującego w 2008 r.), a od momentu utraty prawa do korzystania ze zwolnienia podmiotowego od VAT minęły już trzy lata. Zatem zawiadamiając naczelnika urzędu skarbowego w grudniu br. o powrocie do korzystania ze zwolnienia podmiotowego od VAT, podatnik faktycznie będzie mógł korzystać ze zwolnienia od 1 stycznia 2008 r.

 

 

Zgłoszenie o zaprzestaniu wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem VAT nie może być złożone w dowolnej formie. Odpowiednim do tego jest formularz VAT-Z. Zgłoszenie to stanowi dla naczelnika urzędu skarbowego podstawę do wykreślenia podatnika z rejestru jako podatnika VAT. Urzędem właściwym do przyjęcia zgłoszenia jest urząd właściwy w ostatnim dniu wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Brak obowiązku sporządzania spisu z natury

 

W przepisie art. 14 ustawy o VAT wymienione są sytuacje, kiedy podatnik zobowiązany jest do sporządzenia spisu z natury towarów, które po nabyciu nie były przedmiotem dostawy.

 

Obowiązek taki powstaje w przypadku:

 

•rozwiązania spółki cywilnej lub handlowej niemającej osobowości prawnej,

 

•zaprzestania przez podatnika będącego osobą fizyczną wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu,

 

•niewykonywania czynności podlegających opodatkowaniu przez co najmniej 10 miesięcy w przypadku podatnika będącego osobą fizyczną.

W świetle powyższego stwierdzić należy, że podatnicy, którzy na podstawie art. 113 ust. 11 ustawy o VAT ponownie skorzystają ze zwolnienia od podatku VAT, nie mają obowiązku sporządzania spisu z natury. Przepis art. 14 ustawy nie nakłada na podatnika takiego obowiązku. Podatnik rezygnując z bycia podatnikiem VAT nie zaprzestaje jednocześnie wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu VAT. Wykonuje je w dalszym ciągu, jedynie z tą różnicą że działa jako podatnik zwolniony od VAT.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Korekta VAT przy powrocie do zwolnienia od VAT

 

 

Podatnik, który utracił prawo do zwolnienia podmiotowego lub z niego zrezygnował, może ponownie z tego prawa skorzystać, ale dopiero po upływie 3 lat, licząc od końca miesiąca, w którym je utracił. Wynika to z art. 113 ust. 11 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku VAT (Dz. U. nr 54, poz. 535 ze zm.).

 

Oprócz tego podatnik musi także spełniać inne warunki przewidziane w przepisach ustawy o VAT, aby skorzystać z prawa do zwolnienia od VAT. A mianowicie, nie może przekroczyć określonej w przepisach ustawy o VAT granicy obrotów oraz nie może wykonywać czynności wymienionych w art. 113 ust. 13 ustawy, np. sprzedawać wyrobów akcyzowych wymienionych w tym przepisie.

 

O chęci powrotu do korzystania ze zwolnienia podmiotowego podatnicy zobowiązani są poinformować naczelnika urzędu skarbowego. W tym celu składa się druk VAT-R jako aktualizację danych.

 

Pamiętać także warto, że w tym przypadku podatnik nie ma obowiązku sporządzania remanentu i nie będą tu miały zastosowania przepisy art. 14 ustawy o VAT, bowiem nie następuje zaprzestanie wykonywania czynności.

 

 

Korekta VAT naliczonego

 

Należy jednak zwrócić uwagę, iż w sytuacji powrotu do zwolnienia podmiotowego od VAT wystąpi obowiązek korekty podatku naliczonego, o którym mowa w art. 91 ust. 7 ustawy o VAT. Jak wynika z tego przepisu, zasady dotyczące korekt podatku naliczonego stosuje się odpowiednio, w przypadku, gdy:

 

•podatnik miał prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o całą kwotę podatku naliczonego od wykorzystywanego przez siebie towaru lub usługi i dokonał takiego obniżenia albo

 

•nie miał prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od tego towaru lub usługi, a następnie zmieniło się to prawo.

Z pierwszą sytuacją mamy właśnie do czynienia w przypadku powrotu do zwolnienia podmiotowego od VAT.

 

Podatnik prowadząc działalność gospodarczą jako czynny podatnik VAT, miał prawo do odliczenia VAT od dokonywanych zakupów. Jeżeli na dzień, w którym rezygnuje on ze statusu czynnego podatnika VAT posiada towary, przy zakupie których odliczył VAT, korekty takiej powinien dokonać.

 

 

Terminy korekt

 

Pamiętać należy, że ustawodawca odrębnie uregulował terminy i zasady dokonywania korekty w przypadku nabycia nieruchomości oraz w przypadku nabycia pozostałych środków trwałych i środków obrotowych. Przy czym korektę tę stosuje się wyłącznie do tych towarów, które zostały nabyte od 1 maja 2004 r. i od których odliczono podatek VAT.

 

W przypadku posiadanych nieruchomości korekta jest konieczna, jeśli zmiana jej przeznaczenia nastąpi w ciągu 10 lat począwszy od roku, w którym ta nieruchomość została przez podatnika oddana do użytkowania. Natomiast w przypadku pozostałych środków trwałych - okres korekty wynosi 5 lat. Jeżeli zmiana przeznaczenia nastąpi po upływie tych okresów, podatnik nie będzie obowiązany do dokonania korekty.

 

Przy czym 10-letni, jak i 5-letni okres korekty dotyczy tylko środków trwałych, których wartość początkowa przekracza 15.000 zł. Kwota ta dotyczy środków trwałych nabytych od 1 czerwca 2005 r. Dla środków trwałych nabytych przed tą datą kwota ta wynosiła 3.500 zł. W przypadku środków trwałych o wartości niższej niż wcześniej wymieniona, okres korekty wynosi jeden rok.

 

Należy pamiętać, że podatnik nie musi zwrócić całego VAT naliczonego, ale tylko tę jego część, która przypisana będzie do pozostałego okresu korekty.

 

Przykładowo, jeżeli nieruchomość została oddana do użytkowania w sierpniu 2005 r., natomiast zmiana jej przeznaczenia nastąpiła w 2007 r., korekcie podlegać będzie tylko 8/10 podatku naliczonego.

 

Natomiast w przypadku towarów niebędących środkami trwałymi, łącznie ze środkami trwałymi, których wartość początkowa nie przekracza 15.000 zł (nabyte od 1 czerwca 2005 r.), korekta może być dokonywana wyłącznie w okresie jednego roku. Oznacza to, że w sytuacji gdy podatnik zmieni przeznaczenie tych towarów (środków obrotowych) w tym samym roku, w którym dokonał ich zakupu - korekta naliczonego VAT będzie obowiązkowa. Na przykład, jeżeli podatnik zdecydował się na korzystanie ze zwolnienia od VAT począwszy od 1 grudnia 2007 r. - korektą objęte będą te środki obrotowe, które zakupione zostały od stycznia do listopada 2007 r. i niesprzedane do końca listopada.

 

Podobne stanowisko zajmują także organy podatkowe. Na przykład, w postanowieniu z dnia 13 kwietnia 2007 r.,

nr USIII/443-3/2007, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Łęczycy stwierdził, że powrót do zwolnienia od VAT oznacza, że nabyte przez podatnika towary służyć będą wyłącznie czynnościom zwolnionym od VAT i w związku z tym znajdzie tu zastosowanie przepis art. 91 ust. 7 ustawy o VAT. Na skutek powrotu do zwolnienia zmieniło się prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od tego towaru. Konieczne jest, zdaniem organu, dokonanie korekty, o której mowa w art. 91 ustawy o VAT.

 

Jak podkreślił Naczelnik Urzędu Skarbowego w Ostrołęce w wydanym postanowieniu z dnia 12 marca 2007 r.,

nr 1415/POIII/443-3/07/AR, korekta w tym przypadku dotyczyć powinna: środków obrotowych nabytych w roku, w którym zmienia się ich przeznaczenie, środków trwałych innych niż nieruchomości, których przeznaczenie zmieniło się w okresie 5 lat od roku, w którym oddano je do użytkowania nieruchomości, których przeznaczenie zmienia się w okresie 10 lat od roku oddania ich do użytkowania.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...