Skocz do zawartości
chabski

Szanse dla bydła mięsnego!?

Rekomendowane odpowiedzi

Parę miesięcy temu NataszaX pisała: "zapomnijcie o euro po 5 zł". Chyba niewiele brakuje ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy euro po 3 czy po 5 zł to i tak bierzecie w dupe. Najbardziej to zal tych biedaków co sie nałykali tandeciarskich jałówek po 6 - 8 tys. A miało byc tak pieknie.................

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wybcz mi baco, że nie byłam mądrzejsza od wszystkich analityków finansowych w kupę wziętych i pomyliłam się. Zważ tylko na jedno: słaby złoty przy silnej gospodarce to co innego niż słaby złoty przy słabej gospodarce. Chyba nikt z nas nie zapomniał w jakiej walucie kupuje środki do produkcji (patrz: euro) i w jakiej sprzedaje swoje produkty (patrz: złoty) i nikt chyba nie zauważył proporcjonalnego wzrostu cen produktów w stosunku do różnicy kursowej, czyli pi razy drzwi 40%.

Jak mnie coś ominęło będę wdzięczna za informację. Tak więc wszystkich zwolenników opóźnienia wejścia do strefy euro serdecznie pozdrawiam i zabraniam narzekać na złą sytuację gospodarczą kraju.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panowie potrzebuje kupić byczki mogą być małe 5-io dniowe.Jestem z okolic Wielunia.Gdyby ktoś wiedział namiar na jakiegoś dużego hodowce byłbym wdzięczny.Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jesli znasz kogos kto ma ocene, to daj mu swoj adres a on przekaze go zootechnikowi ktory pobiera probki mleka.

 

Lub sproboj znalezc kontakt na http://www.pfhb.pl/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mój byk charolaise narazie najlepszy w tym roku po ocenie hodowlanej dla rasy ;]...

 

Numer Rasa Nr stada Wysokość w kłębie [cm] Obwód klatki piersiowej [cm] Masa ciała standaryzowana na wiek Pomiar USG [cm] Wskaźnik Mięsności Wskaźnik Rozwoju Zmodyfikowany Wskaźnik Oceny Zbiorczej

210 dni [kg] 420 dni [kg]

PL005174107388 CH 0212CH 127 205 337 610 9.0 80.60 109.52 92.17

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziwny system oceny wartości użytkowej i hodowlanej buhajów ras mięsnych jest prowadzony przez PZHiPBM oraz na jego zlecenia przez Instytut w Balicach który przybija i potwierdza naukowo to dziwne zjawisko

...Bo jak to mozliwe ze buhaj charolaise który w wieku 14 mies.wazy 610 kg. i przy pomiarze USG mięsności 9,0 inne parametry dobre ;]...Jest gorszym o wiele gorszym od "chartów" 14 mies.które ważą 420 kg.Gdzie ja odsatki 8 miesieczne mam w tej wadze...gdzie krowy ważą ok.1 tony i ponad ...gdzie sprowadzam nasiona buhajów z zagranicy i czytam pomiary przyszłych ojców moich cieląt ;np.Malicieux waga 500 dni 810 kg.,Necessaire waga 500 dni 765kg,Jock czeski byk waga 12 miesięcy 601 kg,czy Gacek waga w 14 mies.686 kg.

 

Co mi ta ocena proponuje "podpowiada" buhaja który wazy 420 kg;]...co ja o nim juz wiem ze jego właściciel "szkoda gadać"...matka do "kitu" bo wykarmić takiego championa to suka by mogła ;]...Ten temat w którym to pisze brzmi "Szanse dla bydła mięsnego" z takim bykiem nie mam szans .Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

kiedys w farmerze naukowcy z konkurencyjnych instytutow obrzucali sie blotem,ciekawe to bylo,chodzilo o rozne metody oceny uzytkowej.te cale badania to raczej pic na wode i sluza do udowodnienia potrzeby istnienia takich instytucji i prestizu profesorow.trzeba kase od panstwa wyciagnac wiec musza sie wykazac jakas dzialalnoscia

ten instytut znajduje sie w sasiedniej gminie.ale nie ma zadnego wplywu na produkcje zwierzeca,bo ta w rejonie krakowa dogorywa.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dopóki nikt nie wdroży porządnej oceny prowadzonej przez odpowiedzialnych i przeszkolonych pracowników na poziomie BLUPu, to trzeba zapomnieć że jakakolwiek ocena jest wiarygodna.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie do tych co trzymają ciężkie byki

 

Jestem na etapie planowania wiaty dla bydła i zastanawiam sie nad dwiema mozliwościami trzymania opasów ...[bo krowy na głębokiej ściułce przez okres zimy normalne ;] ,pierwsza jak do tej pory na łąnicuchach i obornik wypychany raz na [tydzień dwa tygodnie]...drugi sposób trzymanie 4-5 opasów w kojcu na głębokiej ściułce a szczególnie mi zalezy na odpowiedzi dotyczące drugiego sposobu jak to wygląda zachowanie byków, ja latem trzymam byki pod chmórką na wybiegu cały czas i wiem ze kilka byków na duzej przestrzeni nic sobie nie zrobi ale jak jest mniej miejsca- jakie macie doświadczenia ...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Można w grupie, jak najbardziej. Zawsze to weselej, jest z kim pogadać, można komuś nastukać i jakiś przygodny kochaś też się znajdzie, jak u ludzi - a w więzieniu nikt siedzieć nie chce:) trochę ujeżdżać po sobie będą ale odrobina ruchu jeszcze nikomu nie zaszkodziła, tuszki będą lepiej umięśnione, mniej otłuszczone, ogólnie palce lizać ...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gryka mi się zachwaszcza, więc żeby nie dopuścić do wysiania się chwastów myślę zebrać ją na zielono. Czy ktoś wie, czy grykę można zakisić i jaka jest wartość takiej kiszonki ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Szkoda , że temat oceny użytkowości bydła ras mięsnych został zarzucony. A tak go ładnie zaczął Arturonas. Czyżby to bylo obojętne dla PT Hodowców, że ich robota idzie w gwizdek ? Że nigdy z niewiarygodnymi wynikami nie wejdą na rynek ? Że nigdy sami w Polsce nie będą chcieli kupowac materiału hodowlanego, bo nie wierzą w wyniki ? Czy obojętne jest to , że w dodatku sami za ten stan płacą ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ocena Użytkowości czy to mlecznej czy to mięsnej powinna być prowadzona dla faktu samej oceny a nie dla osiągania jakich wyników.

W OWUBMl jak zaistniała propozycja potwierdzeń trafności i rzetelności prowadzonej oceny poprzez co miesięczną informację z podmiotów skupujących mleko doszło do tego, że "największe" tuzy nie wyraziły zgody.

A przecież to takie proste wyliczyć ile mleka sprzedano a ile skarmiono w gospodarstwie .

50 krów x 6000 sprzedane + 50 krów x 400 l na cielaka powinno dać w przybliżeniu 320 tysięcy udoju. A tu na tabulogramie wyskakuje 400 tysięcy. I jak to wytłumaczyć racjonalnie. Dzieci wypiły?

Prawidłowo prowadzona ocena w bydle mięsnym nie jest łatwą sprawą. Bo na ważeniach powinien być zootechnik a najczęściej właściciel daje mu kartkę co i ile ważyło. Wielu zrobi to rzetelnie ale też wielu nie.

Kiedyś, na przełomie lat 90 w Polsce robiono wypierająco stada na piemontach czy też bbb ( miałem przyjemność też takie doświadczenie prowadzić dla ART) i wiem ile to mozołu by to wszystko wykonać prawidłowo.

Weź odsadki półroczne połap, poważ, pomierz, szczególnie jak pocieliły się zimą i od wiosny poszły luzem wszystkie na pastwisko. Półroczne miały przy matkach nawet po 300 kg. Jeden tego nie zrobi tak jak w mlecznym.

A Ci ci mają wolno całorocznie to wiedzą ile jest problemów i żeby tego jednego problemu ( jakim jest ocena) się pozbyć robią to na "oko".

Na wystawy zwierząt hodowlanych najczęściej hodowcy przyjeżdżają przez lata z tymi samymi sztukami, bo jedną, dwie można oswoić - ale 30 czy 40 jest niemożliwe.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Oceną wartości hodowlanej dla bydła mięsnego podstawą jest - waga -to jest fundament o reszte mozna sie spierać ,,,jak przy bydle mlecznym ilość mleka dawane przez córki buhaja bo reszta to jest kwestia "gustów ,potrzeb i nawet urody danego zwierzęcia czy rasy ;] " Bo na cholere mi buhaj który sam ledwo osiąga 420 kg w 14 miesięcy i mozna pisać ze jego rodzice to "elita w rasie " jak ja mam byka tej rasy który w tym samym czasie ma 610 kg bez wielkiego wysiłku bo z wiekszym wysiłkiem miałby ponad 700 kg w 14 miesiecy , gdzie tu ekonomia ;]... Dla zainteresowanych będe miał do sprzedazy za dwa miesięce buhaja charolaise po francuskim buhaju Necessaire ...w 210 dni wazył 370 kg ;]... prawie tyle co te 14 miesięczne najlepsze w Polsce

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tu masz rację, jeśli idzie o odpas, ale pomyśl 16 miesięczny , taki do krycia ma już 550 kg, pokryje rok i ma 750, pokryje dwa lata i 900 a na młode jałówki to już sporo.

Ocenę wartość robi się na potomstwie i jak tam dzienny dobowy przyrost jest na 800 g to po co się zajmować bydłem mięsnym? takie przyrosty są na buhajach hf.

Kiedyś miałem połówkę hf x char i hf x bbb. Z ciekawości w 14 miesiącu oby dwa ustawiłem na ind. żywienie. Po 3 miesięcach dzienny przyrost połowki char to 1470 g, bbb natomiast 1720. A karmione były kukurydzą, sianokiszonką i śrutą zbożową z rzepakową.

Ktoś mi kiedyś powiedzał, że intensywny chów to 1 kg paszy treściwej/ 100 kg masy ciała. I tak zrobiłem.

Jak poszły do rzeżni ( 2 lata) to hfxchar miał 930 a bbb 1175.

Tylko to była zabawa na 2 sztukach. Ale pokazało, że można

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wg mnie to ta wycena i tak nie ma zadnego znaczenia ponieważ 95% buhajów z tych list trafia wkrótce po wycenie do rzeźni. Sensownego doboru w stadach nikt nie prowadzi, nawet jesli byś chciał kupić jakiegoś byka przez zwiazek to najpewniej wcisna ci jakiegoś za którego sprzedaz dostaja prowizję. A jesli się znajdzie jakis madry ,który zna się na wszystkim to i tak wszystko s......i bo nie potrafi odchować zwierzęcia. Inseminacja w stadach miesnych to obecnie wolnaamerykanka. Kazdy kryje czym popadnie bo i tak nikt sie nie zna na wycenach buhajów oferowanych przez handlarzy nasieniem - na ogół sa to byki do krzyżowania towarowego. Ponadto zwiazek jest zainteresowany w tej chwili jedynie otrzymaniem dotacji za tzw ocenę i ksiegi więc cała działalność to wielka pozoracja a pracownicy krecą i tak własne lody. Burdel taki jest juz zjawiskiem permamentnym i nikomu nie zalezy by coś zmienić. Ta organizacja to po prostu PZPN polskiej hodowli.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Januszu

 

Nie prawda większość tych byków idzie do dalszej chodowli ;]...Smutne

 

Ja do tej pory sprzedałem dwa byki przez selekcjonera i nie wzioł odemnie nic ;] tak ze nie wiem jak inni ...No i wiem ze nie kazdy kryje czym popadnie są ludzie któzy tego pilnują bo mają z tego pieniadze ...ale tez jest tak jak mówisz ale to głównie w wielkich stadach, znam takie stado gdzie puszcza sie 4 byki do stada i one tam chodzą 6 -7 lat czyli kryją swoje córki nie wiadaomo kto ojciec i tak dalej,a potem się takie coś sprzedaje ;]...I wiem jedno robić dobrze swoje a będą z tego efekty .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak to ? I tak buhaj z najlepszą wyceną tzw. hodowlaną, po 3 latach użytkowania idzie do rzeźni. A zakłady unasieniania kupują młode buhaje. Zgadzam sie , że przykładów dobrej roboty można mnożyć. Ważne jest jednak to, czy dobra robota jest w tym wypadku normą powszechnie stosowaną i czy to co sie robi ma jakikolwiek sens.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×
×
  • Dodaj nową pozycję...