Skocz do zawartości
chabski

Szanse dla bydła mięsnego!?

Rekomendowane odpowiedzi

Bodzio a w jakim celu stosować i w jakich proporcjach? Bo w tym temacie to jestem zielony

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kiszonka z liści buraczanych zawiera kwas szczawiowy który zabiera z organizmu wapń (podstawowy składnik kości ) , kreda to jest wapń + śladowe ilości innych mikroelementów i uzupełnia brak wapnia w organizmie . Dawkowania nie pamiętam , ale nadmiar nie jest szkodliwy .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

bodzio bo mam jeszcze 10 ton ziemniaków odpadowych i nie wiem jak je dawkować i jak zestawiać z innymi komponentami co o tym myślisz? zadawanie ziemniaków je st trochę ryzykowne o mały włos nie straciłem jednej sztuki ale co z nimi zrobię ,wyrzucę?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ziemniaki nie są złe , tylko trzeba ostrożnie zadawać . Trzeba stopniowo przyzwyczajać opasy do ziemniaków . Najlepiej dawać po paszach objętościowych Nie poić bezpośrednio przed i po zadaniu ziemniaków . Najlepiej żeby były rozdrobnione . Dawka zależy od wagi , ja dla dużych sztuk nie przekraczałem 10 kg. na sztukę . Nieraz trafiają się sztuki które źle reagują na ziemniaki , dlatego trzeba być ostrożnym .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

I staraj sie nie dawać ziemniaków w tym samym czasie co kiszonke z liści buraczanych.A co do rozdrabniania ziemniaków- ja nie rozdrabniam-same muszą pogryżć A do kiszonki z liści dobra była by słoma jęczmienna.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Słuszna uwaga . Ale z tym gryzieniem to różnie bywa . Miałem przyjemność przepychać ziemniaka przez przełyk kilku głodomorów i nie było to najmilsze zajęcie . Raz zostałem pogryziony przez byka kiedy rozwieracz się zamknął a moja ręka została w przełyku . Czułem się tak jak bym miał rękę wkręconą w imadło .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po kolei:

linki do oczodołów zastosowałem raz, ale cielę było już zablokowane w pochwie i nie dawało rady go cofnąć a główka cały czas zjeżdżała z raciczek. Natomiast jeśli zauważa się wcześniej kłopoty z ułożeniem cielaka to na pysk zakłada się linkę złożoną w tzw. 8 - podobnie jak przeprowadza się dorosłe zwierzęta.

Liście buraków posiadają bardzo wysoką zawartość potasu - i to jest główne przeciwwskazanie do jego stosowania u sztuk produkcyjnych - zwłaszcza mamek w ciąży i na zacieleniu!!! I niestety tego kredą pastewną nie zniweluje się.

W przypadku zadławienia się ziemniakami i jeśli jest on wyczuwalny w postaci guza na szyi to można spróbować go rozgnieść dwoma deskami. Zawiązuje się pod szyją i od góry delikatnie ściska. Działa - ponieważ ojciec dwa razy tak krowy ratował.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

My ziemniaki dla bydła parujemy w parniku.Pracochłonne ale nie ma problemu z zadławieniami. Oczywiście przy większej ilości bydła to problem ale dla około 10 sztuk można sie wyrobić. Można też surowe ziemniaki poszatkować na szatkownicy do buraków pastewnych. Ale z odpadami trzeba uważać by nie były zkiełkowane, bo to mogą wtedy wywołac wdęcia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mam 3 miesięcznego cielaka który ma biegunkę co robić?zaznaczam że żywię go sianem i śrytą zbożową

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

3 miesięczne ciele jest już na tyle duże że może jeść wszysko włącznie z kiszonką więć nie rozumiem dlaczenie mógłby jeść śruty, jeśli biegunka nie jest z przejedzenia to rzeczywiście najlepiej wezwać doktorka, ale zawsze można podać cielęciu coś typu propiosan i tym podobne środki na dolegliwości żołądkowe

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mój pogląd na żywienie 3-y miesięcznych cieląt jest odmienny , ale nie w tym rzecz . Mam zwyczaj szukać przyczyny choroby a nie pozostać przy zwalczaniu skutków . Zakładam że najbardziej prawdopodobną przyczyną jest śruta a nie siano . Pasze treściwe jak powszechnie wiadomo mogą powodować problemy u dorosłego bydła , nie mówiąc o cielętach . Europa zachodnia już przerobiła to co u nas się teraz lansuje , skutki są znane . Firmy paszowe wręcz twierdzą że mleko jest niezdrowe dla cieląt , lepiej od 3-eciego dnia życia stosować ich preparaty mlekozastępcze .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
mam 3 miesięcznego cielaka który ma biegunkę co robić?zaznaczam że żywię go sianem i śrytą zbożową

Jeżeli chcesz aby ci pomóc musisz dokładniej opisać sytuację bo inaczej to

można tylko zgadywać. Napisz czy ma dostęp do paszy całą dobę ,czy nie

było zmiany paszy, sposobu żywienia,i czy jest to śruta tylko ze zbóż czy

też są dodatki białkowe, opisz jak wygląda i jaką konsystęcję ma kał.

O to napewno zapyta weterynarz. Jeżeli nie było żadnych zmian w paszy

to ja obstawiam wirusy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Mój pogląd na żywienie 3-y miesięcznych cieląt jest odmienny , ale nie w tym rzecz . Mam zwyczaj szukać przyczyny choroby a nie pozostać przy zwalczaniu skutków . Zakładam że najbardziej prawdopodobną przyczyną jest śruta a nie siano . Pasze treściwe jak powszechnie wiadomo mogą powodować problemy u dorosłego bydła , nie mówiąc o cielętach . Europa zachodnia już przerobiła to co u nas się teraz lansuje , skutki są znane . Firmy paszowe wręcz twierdzą że mleko jest niezdrowe dla cieląt , lepiej od 3-eciego dnia życia stosować ich preparaty mlekozastępcze .[/quote

 

Żaden preparat mlekozastępczy niezastąpi krowiego mleka, powiem więcej nawet dojone mleko i podawane cielakow jest bez porównania gorsze niż jak cielak sobie sam doi.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok. 3 miesiąca zanika wydzielanie podpuszczki (zmniejsza się jej ilość). U niektórych cieląt nawet dość gwałtownie. Wtedy podawanie dużych ilości mleka może spowodować biegunki spowodowane nietrawieniem mleka.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jak myślicie co podawać 3 miesiecznemu cielakowi jeśli mam takie pasze: śruta jęczmienna,siano,oraz odpady z piekarni?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Szanowni koledzy i koleżanki czy posiada ktoś z was byczka Limuzę lub o jak najwyższym dolewie do sprzedania ,może być odsadek i za ile .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam.Mam pytanko dotyczące żywienia,otóż niedawno zakupiłem kilka odsadek rasy Limousine i czym należy je karmić by następnie były dobrymi mamkami.Kupiłem też małego byczka,czym go karmić,ponieważ chciałbym zostawić go jako reproduktora.Za wszelkie informacje dziękuje teraz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niezłe i cena przyzwoita ,ale ja bym wolał mniejsze ,łatwiejszy transport i cena myślę że mniejsza choć twoje są super.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Do Pana Chabskiego

Bardzo ładne buhajki Pan oferuje.

Proszę o podanie informacji o rodowodach tych buhajków / chociaż ojca/

Pozdrowienia

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Witam.Mam pytanko dotyczące żywienia,otóż niedawno zakupiłem kilka odsadek rasy Limousine i czym należy je karmić by następnie były dobrymi mamkami.Kupiłem też małego byczka,czym go karmić,ponieważ chciałbym zostawić go jako reproduktora.Za wszelkie informacje dziękuje teraz.

Najlepiej karmić taką paszą jaką jadły wcześniej , zmiana paszy zawsze powoduje pewne zaburzenia trawienia . Na pewno nie można ich karmić tak jak krów mlecznych . One mają rosnąć ,a nie tuczyć się . Siano , słoma , sianokiszonka i ewentualnie w początkowym okresie minimalne ilości pasz treściwych . Dużo ruchu i świeżego powietrza . Kilka dni temu widziałem kilka jałówek Limousin , karmionych kiszonką z kukurydzy i paszą treściwą , nadają się tylko na rzeź . Żadna z nich nie ma szans na zacielenie (6 tyś . za sztukę w plecy ) .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×
×
  • Dodaj nową pozycję...