Skocz do zawartości
chabski

Szanse dla bydła mięsnego!?

Rekomendowane odpowiedzi

Sprzedawałem dziś 7 byków firmie z Małopolski i mimo kilkuletniej z nimi współpracy i całkowitym zaufaniu nabrałem do nich podejżeń co do uczciwości po tym jak znajomemu zważyli rozpłodnika 100%Limuzę z Bieganowa trzy letniego któremu dawałem wagę na oko tak z 1000-1100 kilo a oni zważyli mu 800kilo i ściemniali że z pastwiska to lekki bo rzadkie mięso.Więc zważyłem jednego i miał 720 kilo [ H-F z fermy mlecznej]nic im nie mówiąc kazałem ważyc i ładować po kolei i jak trafiło na kontrolnego to miał o 100 kilo mniej ,więc kazałem wszystkie zwalać i wynosić się (nie będę opisywał mojej reakcji bo była wiadoma ), jutro rano zawiozę tego samego byka na wagę i jeszcze ras go zważę a jak oszustwo się potwierdzi to powiadomię wszystkich okolicznych chłopów (poczta pantoflowa pod gorzelnią) i podam wam nazwę firmy na forum.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Sprzedawałem dziś 7 byków firmie z Małopolski i mimo kilkuletniej z nimi współpracy i całkowitym zaufaniu nabrałem do nich podejżeń co do uczciwości po tym jak znajomemu zważyli rozpłodnika 100%Limuzę z Bieganowa trzy letniego któremu dawałem wagę na oko tak z 1000-1100 kilo a oni zważyli mu 800kilo i ściemniali że z pastwiska to lekki bo rzadkie mięso.Więc zważyłem jednego i miał 720 kilo [ H-F z fermy mlecznej]nic im nie mówiąc kazałem ważyc i ładować po kolei i jak trafiło na kontrolnego to miał o 100 kilo mniej ,więc kazałem wszystkie zwalać i wynosić się (nie będę opisywał mojej reakcji bo była wiadoma ), jutro rano zawiozę tego samego byka na wagę i jeszcze ras go zważę a jak oszustwo się potwierdzi to powiadomię wszystkich okolicznych chłopów (poczta pantoflowa pod gorzelnią) i podam wam nazwę firmy na forum.

To żadna nowość nie raz słyszy sie o takich przekrętach a tagrze o tym

co się dzieje w zakładach mięsnych

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Raz dałem sie skusić na cenę poubojową i co sie okazało że byk ładnie umięśniony wybił sie o wiele gorzej niż HF. Firma też była z Małopolski.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dawali 4.20 z vat ale przed chwilą dzwonił jakiś gość i chce dać więcej +wat ile to jak obejrzy byki .Okoliczna ubojnia też daje za cb 4,2 a za mieszańce 4,5+vat

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Do pana Texsasa. Do sprzedania został mi tylko ten, którego fotka widnieje jako ostatnia. Tu w ogłoszeniu jest opisany:http://www.gieldarolna.pl/index.php?id_ogloszenia=36697&dzial_ogl=111&typ_ogl=1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Raz dałem sie skusić na cenę poubojową i co sie okazało że byk ładnie umięśniony wybił sie o wiele gorzej niż HF. Firma też była z Małopolski.

 

No to wal nazwe firmy na forum, niech będzie to nauczką dla innych.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Potwierdziłem dziś jeszcze ras wagę tego byka i ważył o 15 kg mniej niż wczoraj, czyli 705 kg różnica do przyjęcia biorąc pod uwagę stres jaki przeszedł(3 razy wpychany na przyczepkę ) a poza tym dziś nie miał apetytu po takim ciekawym dla niego dniu.Więc teraz mogę podać nazwę firmy i jej adres i dodam że działają na terenie Polski zachodniej a są z Małopolski , proszę o informacje czy mieliście z nimi już do czynienia.Skup bydła Marek Stróżak Poręba Wielka czyli Górale tak potocznie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nina-pl jeżeli dobrze sobie przypominam to ponad miesiąc temu chwalili mi sie że kupili czystego LM który ważył ponad tone. Może to był ten byk Twojego kolegi??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

marian892 przed chwilą do mnie dzwonił ten czarny że waga faktycznie oszukiwała bo pękł jakiś kamień jak wprowadzali pierwszego byka,i jak chcę to w przyszłym tygodniu zważymy wszystkie razem na wadze zbiorczej.Jak dotąd to współpraca z nimi układała się dobrze i wszystko mi grało aczkolwiek nigdy nie ważyłem kontrolnie.Jestem człowiekiem ufnym i wychodzę z założenia że każdy jest potencjalnie uczciwy a oni sprawiają dobre wrażenie .Może to naiwność ale nie wykluczam tego pękniętego kamienia i gdybym uważał ich za 100% oszust€w to zadzwonił bym po policję,a tego nie zrobiłem .Zresztą po tej wpadce i będą się narzazie bać kantować bo to się szybko roznosi.Jest w naszej okolicy macher który też prowadzi skup i jak oszukał jednego to dostał na miejscu wpi...ol i waga grała ,a jak jedzie do chłopów to z góry mu przypominają wpadkę i jest mu łyso i waga jest gitara.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wszystko możliwe. jak przyjadą do mnie to będe miał zważone byki prędzej, wszystko sie wtedy okaże. Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

kupiłem starą, pordzewiałą wage od pewnego pośrednika w handlu żywcem. Zainteresował mnie pewien szczegół. Był to magnes przyczepiony na końcu szalki. Po wyremontowaniu tej wagi okazało się, że za pomocą tego magnesu można było "skrobnąć" 10kg. Na bydle to może niewiele, ale na świnkach...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Raz dałem sie skusić na cenę poubojową i co sie okazało że byk ładnie umięśniony wybił sie o wiele gorzej niż HF. Firma też była z Małopolski.

 

No to wal nazwe firmy na forum, niech będzie to nauczką dla innych.

 

Współpracuje z nimi od dwóch lat była to dopiero ich pierwsza wpadka więc na razie nie podam nazwy firmy. Ale przy kolejnej ich wpadce macie to jak w banku !

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zapraszam do dyskusji na temat sposobu utrzymania bydła mięsnego .Ja jak do tej pory byłem zwolennikiem chowu extensywnego ale dochodzę do wniosku że przy utrzymywaniu LM i mieszańców to jest porażka gdyż za długo rosną do wagi ubojowej mają znacznie gorszy wygląd ITD .Jak już kiedyś pisałem podstawą karmienia jest u mnie latem całodobowe pastwisko bez dokarmiania paszami treściwymi ,a zimą siano ,wywar gorzelany i wytłoki marchwi wszystko do woli bez paszy treściwej .Zwierzęta do roku gorzej się rozwijają a co za tym idzie później i wolniej osiągają wagę ubojową.Czy miska śrutu załatwiła by sprawę i czy koniecznie jakieś dodatki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z własnego skromnego doświadczenia wiem że rasa LM nie nadaje się do chowu ekstensywnego . Moje mieszańce Już na starcie (pojenie mlekiem ) przy podobnej wadze urodzeniowej i takim samym karmieniu miały po miesiącu wagę niższą od simentali o 20 kg.

Przelicznik opłacalności żywienia paszami treściwymi jest prosty : 5 kg. jęczmienia na 1 kg. przyrostu , znając cenę jęczmienia i cenę żywca można sobie obliczyć opłacalność .

http://www.farmer.pl/srodki-produkcji/pasze-zywienie/program_dla_opasow,ad7dfed6b59138ad57cf.html

Co prawda jest to program dla krów i jałówek ale można się według niego zorjętować w ogólnych potrzebach żywieniowych ras mięsnych .

Generalnie cielęta ras intensywnych muszą mieć dostęp do pas treściwych już w okresie karmienia mlekiem . Kiedyś czytałem ciekawy artykuł o chowie ekstensywnym kilku ras bydła w tych samych warunkach , niestety LM - y znalazły się na szarym końcu

To są moje opinie , ale znalazłem ich potwierdzenie w wynikach badań IZ w Balicach .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

popieram Bodzio55

ja mam w planie kupić buhaja simentala na wiosne:)

najpierw jeszcze pojeżdzimy troche po stadach i zobaczymy jak to wygląda w praktyce żeby nie okazało sie że to kolejna "kiszonkowa rasa"

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja chciałbym chować w systemie pół ekstensywnym więc może zamiast wydawać kasę na LM szukać byka simętala

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Do Bodzia

Nie radzę sugerować się zaleceniami podanymi w cytowanym artykule. Krycie limousine i charolaise w wieku 14 miesięcy?

Życzę powodzenia i raczej trzeba zapomnieć o zalecanym celu produkcyjnym - 9 odchowanych cieląt od 10 krów.

Kiedy Ci mędrcy z uczelni rolniczych i ODRów przestaną cytować jak leci zalecenia dla amerykańskich stad towarowych z lat 80- tych ubiegłego wieku?

Takie fałszywe informacje są bardziej szkodliwe dla hodowców niż żadne.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na szczęście należę do pokolenia które uczono logicznego myślenia . Ze wszystkich artykułów które czytam , wybieram to co może mi się przydać . Na temat wieku zacieleń jałówek mięsnych pisaliśmy wcześniej więc nie ma potrzeby się powtarzać (ja preferuję model francuski )

Na temat wyboru rasy nie chcę nic sugerować , najlepiej popytać u hodowców Wiem że Odrzechowa prowadzi w Bieszczadach wypas tej rasy w systemie ekstensywnym i z tego co czytałem efekty są dobre . U mnie w naprawdę trudnych warunkach sprawdziła się w 100% . Jeden minus tej rasy w moich warunkach to niszczenie podmokłych pastwisk (waga robi swoje ) Teraz mam krzyżówkę Piemontsa , cielęta są rewelacyjne , co będzie dalej to się pokarze . W Bieszczadach Włoch ma stado tej rasy , część czysta rasa ale większość to mieszańce . Chwalił się że uzyskuje bardzo dobre przyrosty i bardzo dobrą cenę , jaka jest prawda wie tylko on .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jeśli chodzi o piemontese to miałem kiedyś byczka to w wieku 10 miesięcy miał 400kg ale matka była cb więc mleka miał opór

jeśli chodzi o góry to warunki są surowe ale pastwiska górskie są dobre, tak samo jak łąki mineralne na nizinach

a póki co w mojej okolicy łąki to podmokłe torfowiska więc zupełnei inne warunki i pozostaje tylko metoda prób i błędów u siebie...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mam zamiar powoli wchodzić w hodowle bydła mięsnego. słyszałem że przy zakupie materiału z papierami można liczyć ma jakieś doplaty. Czy ktoś o tym słyszał? Prosil bym o jakieś szczegóły

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Obawiam się że nie ma żadnych dopłat , chyba że rasy lokalne . Był projekt dopłat ale skończyło się na projekcie . A tak ogólnie to to w bydle mięsnym robi się nieciekawie w całej europie .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam ,czy macie jakiś sposób na usuwanie rogów u cieląt zaraz po urodzeniu najlepiej farmakologiczny czyli jakąś maść czy coś.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×
×
  • Dodaj nową pozycję...