Skocz do zawartości
chabski

Szanse dla bydła mięsnego!?

Rekomendowane odpowiedzi

mi w tamtym roku urodziło sie ciele koło 60kg ale po LMS, a krowa miała koło 600 kg i ledwo daliśmy rade

a normalnie to cielą sie bezproblemowo nawet jałówki poniżej 500kg

zastanawiałem sie nad pokryciem kilku sztuk CHA ale po tym co piszesz to chyba nie

a co ja takiego pisze?we Francji u kolesia co kupilem jalowki to w calej jego historii tylko raz mial cesarke krowy sie ciela na pastwisku a cielaki po 50 kg tez maja,chodzi tylko o to ze ma byc wyrosnieta krowa i byk ktory daje nie za duze cieleta.niedaleko mnie mieli 200 krow chl i tez nigdy nie mieli problemow.najwieksze ryzyko tylko przy jalowkach a potem juz z gorki

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Błażej

 

Ja miałem przypadek ?

Jałówka charolaise kryta 22miesiącu obecnie według tabeli ok 760kg.cieliła sie miesiąc temu, kryta bykiem francuskim Malicieux 110 na łatwości wycieleń czyli na jałówki a byczek urodził mi się w wadze 70 kg w dziewięciu chłopa my ciągliśmy+ lekarz wet.ostatkiem sił wyciągneliśmy niestety pękł kręgosłup cielaka koniec wiadomy. Krowa zniosła to bez uszczerbku na zdrowiu ,"twarda sztuka".Inne jałówki kryte tym bykiem super same sie pocieliły bez pomocy od taki przypadek.Obecnie kryje francuskim Necessaire i bezrożnym czeskim bykiem Jock z Cynkowa.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dlaaczego nie cesarka bo jałówka po cesarce tylko na rzeż nie ma co ryzykować drugiego dużego cielaka macica nie utrzyma popęka na bliznach.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

Przepraszam, ze przerywam temat ale chcialbym zasiegnac porady.

Jestem tu nowy ale czytam was juz od pewnego czasu. Mam pewne pytanie i od razu powiem o co mi chodzi, mianowicie, pracuje za granica, zarobilem już trochę pieniędzy a teraz chce je zainwestowac... Mam mozliwosc kupna ok 20 hektarów ziemi w jednym kawalku za kwote 7tys zl/hektar - sa to laki III - IV klasy ktore byly systematycznie koszone. A teraz to do czego daze, czy oplaca sie to kupic i zaczac hodowac bydlo miesne. Mam kwote na kupno ziemi, na reszte musiałbym wziac kredyt(a moze orientujecie sie jak jest z dofinansowaniem inwestycji z UE).

Prosze o opinie i z gory dziekuje.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Witam,

 

Przepraszam, ze przerywam temat ale chcialbym zasiegnac porady.

Jestem tu nowy ale czytam was juz od pewnego czasu. Mam pewne pytanie i od razu powiem o co mi chodzi, mianowicie, pracuje za granica, zarobilem już trochę pieniędzy a teraz chce je zainwestowac... Mam mozliwosc kupna ok 20 hektarów ziemi w jednym kawalku za kwote 7tys zl/hektar - sa to laki III - IV klasy ktore byly systematycznie koszone. A teraz to do czego daze, czy oplaca sie to kupic i zaczac hodowac bydlo miesne. Mam kwote na kupno ziemi, na reszte musiałbym wziac kredyt(a moze orientujecie sie jak jest z dofinansowaniem inwestycji z UE).

Prosze o opinie i z gory dziekuje.

Ziemię możesz kupić jako lokatę kapitału .

O hodowli bydła mięsnego na takiej powierzchni nie ma co marzyć , chyba że to mały początek . Jeśli tak to próbuj , ale nie za kredyty (komornik nie śpi) .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
bodzio a co masz do charolaise?mozesz cos wiecej napisac niz tylko to ze mozesz poglaskac

Nie mam nic przeciwko tej rasie , nawet ją lubię , ale znam jej wymagania i nie mogę ich spełnić

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a mam pytanie co do BBB

moze ktos juz ma jakies mieszance i moze sie pochwalic co i jak

bo ja mam w sumie byczka hf x bbb i jaloweczke hf x bbb i w sumie nie moge nazekac

bo mam jeszcze byczka hf x lim ktory jest troszke mlodszy od tego mieszanca bbb i jest tego samego "wzrostu" ale ten bbb jest dwa razy szerszy

i te wymagania sa troszke chyba wymyslone tutaj;/ bo mam w grupce wlasnie tego mieszanca bbb mieszanca z lim i dwa byczki hf i ten bbb najmniej sie pcha do paszy i do kiszonek a rosnie lepiej od tych hf i w sumie porownywalnie do tego mieszanca z lim, a moze to tylko moje takie wrazenie

a co do tego ze sa delikatne to tez nie bardzo, bo juz predzej biegunke lapie ten mieszaniec z lim niz wlasnie ten mieszaniec bbb no i co przemawia jeszcze za tym bbb to jest bardzo lagodny w przeciwienstwie do raptusa lim

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panny ch będę od lata kryła min 550 kg.Wagi takiej za wcześnie nie osiągają, bo chów był ekstensywny.

 

Cięzkie cielęta są nie tylko na ch, nie obchodzą siębez nich hfy i inne rasy. Miałąm niestety przypadek, że nawalił również mieszaniec jałówka (ch/hef)/lm.dzieciak miał min 60kg, obok wycielonka połowa z tego...

 

Co do doświadczeń z bbb, to przede wszystkim musi dobrze zjeść, na słabym żarciu wypadnie lepiej lm/hf, na lepszym bb/hf, bo w końcu po to go stworzyli.

 

Generalnie jestem charolezozależna, choć świadoma wad. A najlepszą rasą, mówcie co chcecie, są mieszańce i tyle

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich jestem tu poraz pierwszy! Ale posty to przeczytałem chyba wszystkie.

 

Mam pytanko o rase BBB bo wiem że w polsce sie ją hoduje a nikt nic nie wie, sam sie spodziewam mieszanca hfxBBB i sie zastanawiam czy moze ludzie nie majom sukcesów i dlatego sie nie chwalom.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a moze mi ktos doradzic czym pokryc taka jaloweczke bbbxhf??

w sumie jeszcze malutka ale chcem rozpatrzyc wszelkie mozliwosci

 

a co do tego lepszego zarcie to sie zgadzam, no ale zostawiajac na duze sztuki to chyba chodzi zeby w miare szybko je wypasc ( oczywiscie w miare oplacalnosci)

 

no a co do mieszancow hf z lim to tez mialem przypadek ze nawet cielak takiej mieszanki byl o wiele wiekszy nic np. cielak bbbx hf wiec to roznie jest z tymi wycieleniami.

 

a co do braku chwalenia sie mieszancami bbb no coz niektorzy maja malo ( malutko) sztuk wiec nei ma sie czym chwalic bo duzego doswiadczenia sie nie ma

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

no a co do mieszancow hf z lim to tez mialem przypadek ze nawet cielak takiej mieszanki byl o wiele wiekszy nic np. cielak bbbx hf wiec to roznie jest z tymi wycieleniami.

 

 

mie sie bardzo podobaja mieszance lm z hf bo mam kilka jałówek które dostaja ok 7 kg kiszonki z kukurydzy i siano naprawde złej jakości( 2 tygodnie suszenia w deszczowa pogode) i pieknie rosna

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie mam doświadczenia w kryciu BBB ale teori sie naczytałem, wiec kryłbym lim. Ale to twoja decyzja (może jeszcze ktoś poradzi). wrazie potrzeby uzasadnie czemu.

 

Myśle że jeśli BBB ma każdy kilka sztuk, ale wymienimy sie doświadczeniami to sie sporo tych wiadomości uzbiera. (unikniemy wtedy błedów - strat)

Wiec zachecad do wymiany doświadczeń, ponieważ czesto literatura odbiega od praktyki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja tez nie moge powiedziec zlego slowa o tych mieszancach lim x hf bo mi tez ladnie rosna ale tylko pisalem ze tez mozna sie spotkac z ciezkim cieleniem przy kryciu lim

ze to nie tylko od rasy zalezy ale od krowy tez

 

a teraz do Romana :

jesli mozesz to uzasadnij

piemontese - w sumie sie zastanawialem jeszcze nad ta rasa bo czytalem ze rowniez w miare male cielaki sa przy porodzie

blond d aquitaine- nad ta tez sie zastanawialem bo w sumie czytalem ze nie sa takie male cielaki ale za ta sa smukle i "dlugie" wiec cielenie podobno nie powinno sprawic problemu

 

ale ja dopiero zaczynam i nie mam wielkiej praktyki wiec chcem sie poradzic kogos kto ma wieksza praktyke:)

 

a co do teorii ktorej sie naczytales o BBB czy moglbys podac jakas ciekawa literature czy to tylko tyle co z internetu?? czy tez cos moze zaslyszales od innych ludzi??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

blond d aquitaine- nad ta tez sie zastanawialem bo w sumie czytalem ze nie sa takie male cielaki ale za ta sa smukle i "dlugie" wiec cielenie podobno nie powinno sprawic problemu

tutaj nie do końca sie zgodze

kilka lat temu jak tą rase wprowadzili to nawet zachęcali do krycia nią jałowek cb i w kilku gospodarstwach nie obyło sie bez cesarki a cielaki często były zablokowane w miednicy bo przody miały rzeczywiście węższe, ale ja obecnie też mam takie cielaki po moim byku lms że jeśli ciele sie zablokuje to właśnie miednicą więc czy jest to cecha rasowa czy po prostu zbieg okoliczności trudno stwierdzić

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

Jeśli chodzi o krycie lim mieszanca z BBB, to tam mi powiedział lek. wet i inseminator. Cielęta lim są tak zbudowane że najlepiej wychodzą. a w dodatku słynom z lekkich porodów. wiec polecam bynajmniej na pierwsze krycie. pisałem też że może ktoś bardziej doświadczony coś lepiej doradzi.

ALE zawsze jest rezyko że może być coś nie tak jak by sie chciało, trudny porud może sie trafic nawet u zwykłych hf, a wyjatki sie trafiajom.

 

Jeśli chodzi o literature to kiedyś wpadła mi w ręce broszura z jakiegoś instytutu i tam była ta rasa chwalona, wiec dlatego dałem pytanie co sądzą o tej rasie inni chodowcy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Witam

Jeśli chodzi o krycie lim mieszanca z BBB, to tam mi powiedział lek. wet i inseminator. Cielęta lim są tak zbudowane że najlepiej wychodzą. a w dodatku słynom z lekkich porodów. wiec polecam bynajmniej na pierwsze krycie. pisałem też że może ktoś bardziej doświadczony coś lepiej doradzi.

ALE zawsze jest rezyko że może być coś nie tak jak by sie chciało, trudny porud może sie trafic nawet u zwykłych hf, a wyjatki sie trafiajom.

 

Jeśli chodzi o literature to kiedyś wpadła mi w ręce broszura z jakiegoś instytutu i tam była ta rasa chwalona, wiec dlatego dałem pytanie co sądzą o tej rasie inni chodowcy.

Roman

daj spokój - nie rób jaj z tą ortografią i nie udawaj przygłupa ze Skarżyska czy innego Szydłowca, które to słynom jako centrum chodowli lim w Polsce

Bądź prawdziwym chodowcom i nie rezykuj z BBB

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pod żadnym pozorem nie można zacielać mieszańców z BBB

Bląd d aguitę - używałem tej rasy do krzyżówek i nigdy nie miałem problemów .

Piemontese - podobnie jak wyżej , cielęta duże ale szczupłe , nieraz trafiają się cztero pośladkowce i wtedy mogą być problemy z wycieleniem u jałówek .

Na temat BBB nigdzie nie ma zbyt wielu informacji , radzę traktować tą rasę jak Szaroleza (podobne wymagania i podobne kłopoty ) .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

sorki ze tak glupio zapytam:

pod zadnym pozorem nie zacielac tymi dwiem rasami??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Do trojan

Błedy może i robie, za co wszystkich przepraszam. Ale polonistom nie jestem a ty masz nick z małej litery .

 

Przygłupa też nie udaje więc z szydłowcem nie błyska bo to o tobie świadczy, że masz kompleksy i leczysz to naskakując innych.

Jeśli mieszkam na terenie słabo rozwiniętym gospodarczo nie znaczy że też jestem w tyle

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Do trojan

Błedy może i robie, za co wszystkich przepraszam. Ale polonistom nie jestem a ty masz nick z małej litery .

 

Przygłupa też nie udaje więc z szydłowcem nie błyska bo to o tobie świadczy, że masz kompleksy i leczysz to naskakując innych.

Jeśli mieszkam na terenie słabo rozwiniętym gospodarczo nie znaczy że też jestem w tyle

Sorry Roman ale myślałem że se jaja robisz z tymi chodowcami. Z Szydłowcem wyjechałem bo trochę znam tamte strony - zresztą całkiem przyjemne. W którym Skarzysku mieszkasz - Kościelne, Książęce, Kamienna, Rejów ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×
×
  • Dodaj nową pozycję...