Skocz do zawartości
Kaszub_na_Kresach

cały vat od terenówki?

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Jestem właśnie w trakcie przechodzenia z ryczałtu na vat. Planuję zakup jakiejs dobrej terenówki (Land Criuser, Discovery 4) w związku z tym chciałbym was spytać czy nic się nie zmieniło odnośnie odliczania vatu. Rolnik może od samochodu ciężarowego odliczyć cały vat czy tak jak przedsiębiorcy do kwoty 6tys?

Dzięki za odpowiedź

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

przedsiębiorcy od samochodu ciężarowego mogą odliczyć cały VAT, od osobowego natomiast do 60% VAT naliczonego (do 6000zł), jednak podmiot nie ma tutaj znaczenia zarówno osoba fizyczna jak i prawna, rolnik czy też osoba prowadząca pozarolniczą działalność gospodarczą rozliczający się z VAT na zasadach ogólnych dokonuje tego na tych samych zasadach (pomijając różnice dotyczące metod kasowych i memoriałowych), samochód terenowy tej klasy klasyfikuje się jako auto osobowe, chyba że auto zostanie przerobione na ciężarowe

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak w ogóle to skarbówka nie równa skarbówce. Niektóre mogą chcieć zwrotu VATu bo jak np masz popielniczkę czy dywaniki to nie ciężarowe auto już...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

to jak zechce kupić sobie używanego pikapa za 20 tysia i odliczyć vat, vat od części i paliwa to skarbówka mi to zakwestionuje?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Teraz byłą afera z firmami leasingowymi i dystrybutorami nissana. Prawo swoje a skarbówka swoje...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

z pickupem nie ma problemów, bo vat odlicza się cały i po zawodach, a teraz to już kombinacje mają takie nasilenie, że montuje się walizkę do bagażnika, aby zrobić bankowóz i robią to już dilerzy stąd taka szarża szaleńcza

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak, tylko kolega myli Urząd Celny z Urzędem Skarbowym. Według nomenklatury do celów Vat jest wszystko ok, problem jest z akcyzą bo tam jest inna definicja samochodu ciężarowego.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nic nie czaję... może ktoś jaśniej? jedni kupują i odliczają, a mi księgowa mówi ze us kaze rozpisywać kilometry ile wykorzystuje sie samochód do gospodarstwa, normalnie obłęd

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
nic nie czaję... może ktoś jaśniej? jedni kupują i odliczają, a mi księgowa mówi ze us kaze rozpisywać kilometry ile wykorzystuje sie samochód do gospodarstwa, normalnie obłęd

 

Zależy co kupiłeś - stare pikapy miały inne wymiary i może Twój nie spełnia dzisiaj norm opisanych w ustawie - nie wiem.

Zobacz nawet dzisiaj: Nissan Navara i Toyota Hilux - kupujesz i odpisujesz Vat oraz później paliwo itp. Kupując Mitsubishi L200 musisz zrobić dodatkowe badania, jeśli kupujesz auto w zabudowie paki, bo L200 w zabudowie nie ma fizycznie oddzielonej przestrzeni ładunkowej od przestrzeni pasażerskiej (mają zrobiona odsuwaną szybkę do przestrzeni ładunkowej)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@maskin powinieneś raczej rozmawiać z księgową a nie z nami, prawdopodobnie rozchodzi się o wykorzystanie auta poza gospodarstwem (jeśli jest to jedyny samochód w gospodarstwie domowym) czyli do użytku prywatnego nie związanego z prowadzoną działalnością rolniczą, prowadzenie ewidencji przebiegu pozwoli uchronić się przed konsekwencjami ewentualnego czochrania ze strony US

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
nic nie czaję... może ktoś jaśniej? jedni kupują i odliczają, a mi księgowa mówi ze us kaze rozpisywać kilometry ile wykorzystuje sie samochód do gospodarstwa, normalnie obłęd

 

co urząd to obyczaj ))

jednakże ustawa o vat wyraźnie mówi " w zakresie takim jakim zakup jest wykorzystywany do sprzedaży opodatkowanej ..."

 

i podatnik powinien ten zakres wykazać

choć bez przesady

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×
×
  • Dodaj nową pozycję...