Skocz do zawartości
tomasz0859

POGADUCHY O ŻYWIENIU

Rekomendowane odpowiedzi

Skoczku- teraz tu sobie pogadamy

Zapraszamy oczywiście wszystkich co chcą pogadać o żywieniu krów z praktyki a nie z teorii.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dobry pomysł:))...a moze zrobic taki temat ogólny nie tylko o zywieniu??

Jesli chodzi o rekawy paszowe to nie ma takiej mozliwosci i mysle ze do hektara by nawet nie przyjechali...a firma promleko kiedys reklamowała sie na targach w Kielcach.....bodajze 4 lata temu...

Temat okularków miedziowych jest niestety nierozpoznany....choc lekarz twierdził iz to prawdopodobnie brak miedzi.....a wyników oceny wtedy nie miałem...choc kwasica tez czesto mi sie pojawia w stadzie..i prawde mówiac nie wiedziałem ze te zmiany skórne to prawdobodobna kwasica...krowy które bardziej wyraziste te zmiany miały to nie mogły sie zacielc....a mieszanka mineralna była bez zywych kultur drozdzy....tylko bestermine somi...ale zauwazyłem ze po wyjsciu na pastwisku te okularki znikaja całkowicie w bardzo szybkim tempie....choc z drugiej strony teraz juz nie mam z nimi problemów.....faktem jest ze ze pojawiaja sie tylko w zimie...i wtedy miałem gorsza pasze..i tylko siano ...a teraz gdzy daje sianokiszonke problem zniknał od paru lat..choc u starszych krów czasami sie pojawiaja lekkie przebarwienia ale bez konsekwencji

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
tylko bestermine somi...

Bestermine somi ma zwiększony udział minerałów, a szczególnie cynku, wzbogacona o wiele mikroelementów - a więc musiała zadziałać.

Ja co prawda nie stosuję De Heusa ale mam kolege ze studiów co tam pracuje i czasami sobie pogadamy.

Okulary to jednak ( moim zdaniem) kwasica. By się pojawiły potrzeba czasu błędnego żywienia, bo to kwasica podkliniczna. Krowy jadą na "granicy" i jak się zrobi bilans znikają.

Błędem wielu jest nie stosowanie buforu. Czy to będzie zwykły kwaśny węglan sodu czy też jakiś inny wynalazek z alg obojętne. Trzeba buforować treść żwacza, szczególnie jak udział śrut zbożowych jest znaczny- a wielu tak robi bo swoje tańsze

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ogólnie maja zwiekszone minerały...nie tylko cynk ale tez miedz...itp...ale tez ce(słowo zostało usunięte)e ja przyzwoita cena.....kupuje jeszcze od nich karoten...zywe kultury drozdzy i energie chroniona...U nas nie ma wielkiego wyboru jesli chodzi o firmy....Sano....Josera..Nutrena...ale znowu ceny maja zabójcze....Nutrena tak naprawde nie ma minerałów, bo to co ma to lipa...Josera znowu za droga a i jakos nie mam przekonania do ich produktów choc stosowałem je kilka lat...

Bufor stosije cały czas...kwasny weglan sodu bo najtanszy..a zywe drozdze jednak sobie nie radza z kwasica....choc stosuje tylko na odpas 2.5 kg.....sruty..co prawda wiekszosc jest mojej no i soja plus rzepak....ale daje tez wysłodki prasowane...i krowy sa po tym chyba bardziej podatne na kwasice....niektóre dostaja ponad 10 kg na dzien i to tez moze byc przyczyna....aczkolwiek tłuszcz jest u nich na poziomie 3.6- 3.7.....a stosunek do białka nie przekracza 1.3....teraz zwiekszyłem ilosc kwasnego weglanu i zobaczymy co sie bedzie działo dawałem około 80 g i to było chyba za mało dla tych wydajniejszych krów ....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
tłuszcz jest u nich na poziomie 3.6- 3.7.....a stosunek do białka nie przekracza 1.3....teraz zwiekszyłem ilosc kwasnego weglanu i zobaczymy co sie bedzie działo dawałem około 80 g i to było chyba za mało dla tych wydajniejszych krów ....

Tłuszcz robisz włóknem ( pobraniem suchej masy) białko robisz energią.

Przy podawaniu 10 kg pasz treściwych 80g. kwaśnego to naprawdę trochę mało.

Ja, ponieważ mam mixer daję mieszankę TMR-owską ( najczęściej z Ekoplonu, Supermix Krowa 300) po 300 g dla krów z grupy 25l i 400 z grupy 32l +. Bradzo dobra jest też Joserowska Lacto Plus Keragen - ale trzeba do niego dodać bufor. Mają ponoć jakąś TMR, ale ja jej nie widziałem.

Dobra mieszanka bez buforu, której dajesz 150-200g/szt/dz kosztuje ok.4-4,2/kg. Te TMR ( a dajesz 300-400g/szt/dz) koło 3-3,2zł/kg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przedstawiam nową wersję programu do obliczania kosztów inokulantów.

Są to 2 połączone programy, w których możesz zobaczyć ile faktycznie Cię kosztuje zakiszanie 1 tony inokulantem który stosujesz teraz oraz kalkulator do obliczenia ile musisz dać środka by uzyskać zalecane stężenie.

 

http://www.przeklej.pl/plik/v1-2-exe-002ar79tp32a

 

Polecam 2 inokulanty. Na zielonki ( trawy i motylkowe) i na kukurydzę, która już za 3 miesiące.

Jedne z najwyższych koncentracji inokulantów na polskim rynku i bardzo korzystne cenowo

 

http://www.przeklej.pl/plik/maize-all-pdf-002ar7c9d32a

http://www.przeklej.pl/plik/sil-all-pdf-002ar7cd632a

 

Więcej wiadomości pod numerem (52) 3188872

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy mozna jeszcze zrobic sianokiszonke ? Czy to jeszcze ukisnie w balotach ? Przeciagnely mi sie prace w polu wczesniej nie dalem rady i teraz sie wacham czy nie zgnije ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Spoko

Ja w ubiegłym roku ciąłem po 20 października i to jeszcze z motylkowymi, potem leżała chyba z tydzień i na dodatek pakowałem w worki, wyszło ok. Dodawałem zakiszacz, ale to bardziej ze względu na motylkowe niż porę roku. Też się obawiałem czy wyjdzie.

Fakt, skarmiałem ją z początkiem stycznia, czyli długo nie leżała.

Przeciwwskazaniem może być tylko to, czy trawa zdąży odrosnąć do zimy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zawsze należy podkosić trawę na zimę, by wiosną nie było za dużo suchego. Ja swój ostatni pokos będę robił za tydzień. W tym roku będzie już 5 . Spokojnie kiszonka ( niestety, bo nie da rady podeschnąć) skarmiana będzie młodzieżą.

Zostanie tylko skosić kukurydzę na ziarno w rękaw i wysłodki w rękaw, ale dopiero po burakach, w połowie listopada.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja też może w sobotę skoszę taką wsiewkę trawy kończyny i mieszanki zbożowej i zamierzam to zbelować po 2-4 dniach przesuszenia i owinąć chociaż u mnie z powodu suszy od połowy sierpnia porządnych opadów nie było i za duża nie wyrosła ale coś tam będzie a po za tym lepiej będzie się krzewić na wiosnę trawa i kończyna.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Stosował ktoś otręby melasowane? białko ok 17,5% skroki 23% itd..

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale tylko w bb po tonie, 860 netto.

Kapitalne w okresie pastwiskowym, przy braku kukurydzy dobrze uzupełnią energię.

Tylko czemu import z Litwy??????????????. To już nasze papraki nie potrafią czy nie chcą?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U nas 923zł brutto worki 50kg i też import z Litwy.

A jak nadawaly by sie do opasów przy zywieniu wyslodkami, burakami pastewnymi, sianokiszonka z małym dodatkiem konczyny?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sorry Marb, ale nie zauważyłem twojej odpowiedzi.

Dziś takie otręby u mnie są na podwórku po 1110 brutto.

Dla opasów to zamiennik paszy pełnoporcjowej ale ja bym im dołożył poza nimi(1 kg/100kg mc.) mocznika, po15- 20g/100 kg masy ciała i jakieś mikroelementy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×
×
  • Dodaj nową pozycję...