Skocz do zawartości
Roman bbb

Siano kiszonka czy kiszonka z żyta.

Rekomendowane odpowiedzi

Witam co jest lepsze (lepsza wartość odżywcza) dla opasów. Sianokiszonka czy kiszonka z żyta. Mogę robić i to i to. Do tej pory robiłem tylko sianokiszonkę.

Jeśli ktoś może coś podpowiedzieć to wszelkie sugestie mile widziane.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kiszonka ( powinna byc też podsuszana) z żyta to konieczność przy "krótkim stole paszowym". Jak masz tyle TUZ, że Ci starczy siej zboże lub kukurydzę. Będziesz miał swoje ziarno dla opasów lub bdb kiszonkę z energią, która ostatnimi laty staje się coraz droższa w żywieniu zwierząt

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mnie chodzi o to czy zasiać np. żyto i skosić w kwietniu a następnie zasiać kukurydze czy nie wiać żyta, tylko kuku a skosić więcej łąk.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jesli masz dobrą ziemie i wiesz że kukurydza na zaoranym polu w kwietniu urośnie pożądna to zasiej żyto a jesli kuku ma być gorsze przez to przeoranie to siej je w plonie głównym.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Mnie chodzi o to .

Kukurydza po życie zawsze będzie słabsza niz w plonie głównym, bo żyto zbierzesz nie w kwietniu ale ok połowy maja. Łączny plon jednak będzie większy niż samej kukurydzy- a w żywieniu opasów to liczy się każda tona paszy. Jak masz tyle łąk, że spoko Ci starcza na cały rok i masz kiszonkę z kukurydzy też na cały rok - po co siać żyto na kiszonkę?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panowie mam pytanie testował ktos owijanie balota 12 razy folia 50cm czy to wystarczy czy będzie kicha z takiej sianokiszonki??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Będzie kicha, będzie białe po bokach. Chyba że ja wcześnie skarmisz np. po 2 miesiącach, ale i tak to się nie opłaca, na foli nie zaoszczędzisz - niestety.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

witam, ja osobiście nie testowałem ale mój sąsiad jednego roku tak zrobił i efekt był taki że on przy 5 sztukach bydła miał więcej obornika niż ja przy 15. te pierwsze bele były jeszcze takie "chińskie" czyli jako takie ale już przy późniejszym skarmianiu to połowa odpadała na obornik i zbierał taką dość podsuszoną zielonkę a nie wiem jak to by się zachowywało gdyby była ona wilgotniejsza, tzn. z pewnością odpadło by więcej.więc raczej efekt mizery jeżeli chodzi o oszczędność foli. mam jeszcze pytanie w kwesti zadawania paszy dla bydła które w zimę są na wolnym wybiegu chodzi mi o to czy ktoś z Państwa karmił w zimę kiszonką z pryzmy, ja do tej pory mam zrobiony taki kosz który stoi na zewnątrz i tam jest wkładana bela , a jak to wygląda z karmieniem z pryzmy. czy ktoś tak praktykuję. dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wspaniała kiszonka z żyta ozimego w mieszance wyką ozimą na pokos kwas mrówkowy i propianowy grosze kosztują mleko się leje

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×
×
  • Dodaj nową pozycję...