Skocz do zawartości
fiona1

czy nawsi można

Rekomendowane odpowiedzi

witam

mam pytanko

czy można wybudowac budynek gospodarczy bez zezwolenia

i do ilu metrów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja buduje teraz w lato dosyć duży garaż, bez zezwolenia w miejsce starego małego szajerka.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

można ale nie może być betonowa podłoga i niewiem czy sciany nir mogą być murowane chyba mój wujas ma tzw. szope ale to jest garaż z kanałem przechowalnia drzewa i stolania wenc nie jest taka malutka i nikt sie nie czepia ale coś słyszałem że rolnik moze coś pobudowac bez zezwolenia nie wielkiego ale niewiem czy to prawda i trzeba pamienytac ze jezeli okna sa na strone sąsiada musi być oddalony od granicy 3 metry

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wolno stojące parterowe budynki gospodarcze o powierzchni zabudowy do 25 m2, przy czym łączna liczba tych obiektów nie może przekraczać dwóch na każde 500 m2 powierzchni działki,

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mam stare budynki nadające się tylko do rozbiórki [dom,obora]jedynie stodoła jest w dobrym stanie

a wokół zabudowań jest ok 1ha

to jak więcej metrów to można większy budynek????

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

każda gmina ma własny plan zagospodarowania przestrzennego i najlepiej o taką sprawe dowiadywać się w gminie w której położona jest działka. U mnie to jest tak, ze na zgłoszenie rozbudoy lub budowy można wybudować taki budynek do 24m2, ale jego szerokość ma wynosić do 4m

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kochani, to jest tak.

1. Nie każda gmina ma plan zagospodarowania przestrzennego (choć niby powinna). Posiadanie przez gmine planu nie ma wpływu na co można zbudować na zgłoszenie, a czego nie.

2. Na zgłoszenie we własciwym starostwie (tzn. bez pozwolenia na budowę) można zbudować i tu uwaga: w gospodarstwie rolnym budynek gospodarczy o powierzchni do 35m2 i rozpiętości konstrukcji nie więcej niz 4,8m (art. 29, ust. 1 prawa budowlanego) i nie ma znaczenia czy jest murowany czy drewniany, czy ma podłogę betonową czy nie!

Ten sam artykuł zezwala na budowę poprzez zgloszenie płyt gnojowych (bez ograniczenia powierzchni), szczelnych zbiorników na gnojówkę lub gnojowicę o poj. do 25m3, naziemnych silosów na materiały sypkie np. zboża o poj. do 30m3 i wysokości nie większej niż 4,5m.

Natomiast na zwykłej działce - nie rolniczej, na zgloszenie wolno zbudować budynek gospodarczy do 25m2, przy czym łączna liczba tych obiektów na działce nie może przekroczyć 2 na każde 500m2 powierzchni działki.

Tak mówi prawo budowlane - główna ustawa w budowinictwie.

Ważne jest aby dokonywać zgłoszeń (to raptem wypełnienie 2 druczków) - to duże ułatwienie w budowie niewielkich budynków. W przeciwnym razie grozi za taką budowę bez zgłoszenia rozbiórka lub wysoka grzywna (min. 10 000zł), bo wtedy jest to samowola budowlana.

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ja buduje teraz w lato dosyć duży garaż, bez zezwolenia w miejsce starego małego szajerka.
zależy od sąsiadów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z doświadczenia wiem, że napisałeś święte słowa,Kserkses.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Poradzcie mi w takiej kwesti:

Mam stara drewniana obore i planuje na jej miesce wymurować oboro-magazyn lecz troszke ja poszerzyco jakieś 3 m(czyli bylo by to 8m na 11m dług.)Gdzie sie musze udac i co zrobic aby to było legalnie no i opczywiście Ci z urzedów nie wyciągneli zemnie zaduzo kasy!!!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z urzędu kasy od Ciebie nie wyciągną. Jedynie 106,50zł za wydanie decyzji o warunkach zabudowy (6,5 za wniosek i 100 za decyzję) lub ok. 50zł wypis i wyrys z miejscowego planu zagospodarowania, choć to zalezy od gminy.

Musisz zlecić wykonanie mapy do celów projektowych (cena ok. 450-600zł) u geodety.

Potem poszukaj sobie projektanta tj. inzyniera budownictwa.

Projekt powinien kosztować ok. 1200-1700zł. (może byc i więcej, jeśli urząd zarząda projektu np. instalacji oświetleniowej). Cena zależy od regionu i jakości projektanta.

To tyle - bardzo z grubsza.

Aha i zapłacisz jeszcze za wydanie decyzji o pozwoleniu na budowę ok. 40zł.

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Agatko widze oblatana jestes w tych sprawach....a mam takie pytanko...jeżeli przejęło sie gospodarstwo razem z budynkiem pobudowanym bez pozwolenia...to kto wtedy bedzie za to odpowiadał (ewentualnie oczywiście), ten co przejął czy ten który to zdał???

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To zależy kiedy ta samowola została wykonana. Jeśli przed 1997 rokiem to pół biedy, skoro jest niech stoi, zaś jeśli po to juz różnie bywa. W świetle przepisów to rozbiórka, kara za legalizację, ale tylko w przypadku gdy dowie sie o tym nadzór budowlany np. od sąsiada. Takie przypadki rozwiązuje sie indywidualnie z zależności od sytuacji.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

odziedziczylem gospodarstwo.

dawno temu - przed 2000 rokiem dobudowano sporą stodołę do obory.

z jednej strony mam za sąsiada droge gminną (nie wojewodzką) a drugi sąsiad raczej nie będzie robil problemow.

zastanawiam się czy mogę miec jakies problemy bo nie wiem czy wydano zgode na budowę czy nie - gdzie mozna cos takiego sprawdzic???

 

i druga sprawa - myslę o dobudowaniu garazu do domu - na chacie pękł tynk i mysle ze jak dostawię garaz to będzie to dobre wsparcie bo chata chyba z lat 50-tych. gdzie zacząc zalatwianie czegos takiego, przyznam ze wiele kasy w to pakowac nie chcę i wolabym co się da zrobic samemu.

 

z gory thx za opd

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To czy budynek stoi zgodnie z prawem (posiada pozwolenie na budowę) sprawdzisz w swoim starostwie. Wszystkie pozwolenia są tam odnotowane.

Natomiast jeśli do budynku będziesz dostawiał kolejny to musisz zostawić szczelinę dylatacyjną - chyba że inspektor budowlany uzna że jest niezbędne. Natomiast jeśli pęka tynk - prawdopodobnie osiadają nierównomiernie fundamenty. Wtedy lepszym rozwiązaniem jest zalanie wzmocnień w odpowiednich miejscach.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
To czy budynek stoi zgodnie z prawem (posiada pozwolenie na budowę) sprawdzisz w swoim starostwie. Wszystkie pozwolenia są tam odnotowane.

Natomiast jeśli do budynku będziesz dostawiał kolejny to musisz zostawić szczelinę dylatacyjną - chyba że inspektor budowlany uzna że jest niezbędne. Natomiast jeśli pęka tynk - prawdopodobnie osiadają nierównomiernie fundamenty. Wtedy lepszym rozwiązaniem jest zalanie wzmocnień w odpowiednich miejscach.

 

thx za odp

sorki ze psizę z innego konta ale tamto po zmianie e-mail ostalo zablokowane.

co do budowy garazu juz wiem bo gadalem z budowlancem - szczelina dylatacyjna w tym przypadku będzie konieczna i caly interes mi sie nie oplaci.

a fundament faktycznie osiada gdyz ZGKiM ociągal sie przy dwoch przeciekach wody i niezle wymylo sporo gruntu chyba (fundament murowany, budynek przedwojenny). pozostanie sciągnięcie budynku i luz.

 

a co do pozwolenia zastanawiam się po jakim czasie samowola jest wpisywana jako budynek. przeglądalem mapkę swojej wioski i niektore budynki (starsze) bedące samowolą są juz naniesione na mapki.

 

pzdrwm Nikita_Bennet

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×
×
  • Dodaj nową pozycję...