Skocz do zawartości
XY

Jak zwiększyć wydajność krów w maleńkim gospodarstwie

Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie! Gospodaruję na 12 ha, mam 11 krów dojnych i ledwie wiążę koniec z końcem Chciałbym poprawić wydajność krów, a co za tym idzie ich płodność bo z tym też jest kiepsko. Krowy dostają śrutę zbożową ( owies+ pszenżyto) i dobrej jakości sianokiszonkę; kupuję też koncentrat lactoma i wit. na somatyki. Jak mogę podnieść wydajność przy moim skromnym krowim menu, jakie koncentraty byłyby najlepsze w moim przypadku? Noi dodam,że mam słabe białko- o czym to świadczy i jak to zmienić? A śrutę krowom mielicie drobniutko, czy raczej dajecie grubo zmieloną?Z góry dziękuję za przeczytanie mojej wiadomości i gorąco proszę o jakieś rady pozdrawiam!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie jest ważne czy to 11 czy 111 krów. Czasami łatwiej uzyskać wysokie wyniki przy małym stadzie, bo możesz każdą krowę potraktować indywidualnie, znasz je przecież wszystkie.

Lactoma to nie koncentrat tylko pełnoporcjowa pasza.

Zboża nie miel drobniutko, najlepiej było by je gnieść - lepsze trawienie a jak masz tylko zwykły śrutownik rób kaszę.

To, że masz słabe białko mówi o braku energrtycznym - niestety lactoma nie jest tu najlepszym rozwiązaniem. Mając samą sianokiszonkę powinieneś mieć paszę treściwą 16-17% białka.

Jak zastąpisz Lactomę - śrutą rzepakową i sojową wyjdzie i na pewno taniej i nie gorzej. 0,5 kg śruty sojowej i 1 kg śruty rzepakowej to prawie 3 kg lactomy w wartości pokarmowej a w kosztach?? 1,75 zł do gdzieś 4 zł. jak dodasz DOBRĄ mieszankę mineralną za 0,6 zł/szt to i tak Ci zostaje.

Nie podajesz jakie ilości i czego skarmiasz, jakie masz paramerty mleka, jaki masz dostęp do pasz ( czy tylko Sano w okolicy czy też inne firmy) więc trochę trudno coś wyrokować.

To, że masz kłopoty z cielnością jest najczęściej winą przebiałkowania ( czytaj także - braku energii).

Napisz więcej, na pewno Ci pomożemy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na początek dziękuję Tomaszu za odpowiedź. Mam dostęp do pasz: nutrena, sano, de heus i prowimi - daję wszystkiego po trochu i często zmieniam. Najczęściej jednak daję na zmianę megasan i lactomę+ wit. od komórek som.Rano podaję samą śrutę zbożową 1kg/szt, cały dzień na pastwisku ( dużo koniczyny białej i czerwonej), wieczorem 1 kg śruty zboż.+ dobrą garść wit. od kom. somat.+ ok.0,5 kg lactomy lub megasan. Jesienią gdy nie wyganiam już krów i daje sianokiszonkę( 3x dziennie po dobrych widłach /szt.) + 5 kg śruty zboż. dziennie/szt. i te dodatki jak wyżej. Kukurydzy nie sieję, zimą daję trochę mokrych wysłodek buraczanych ok. 2 kg /szt. dziennie. Zimą białko i tłuszcz mam wysokie ( śr. 3,4 b. i 4,5 tł. )zaś latem bardzo niskie ( śr. 2,7 b. i 3,5 tł. )- jak to zmienić? Co zamiast tej lactomy/ megasanu? Jak poprawić cielność? Jak efektywnie karmić krowy bez kukurydzy? Proszę o dalsze rady..pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To co piszesz to się trzyma kupy tylko, że"

nie ma takiej ilości jak garść czy widły, wszystko ma masę.

Jeżeli zmieniasz pasze często, to wychodzi na to, że nigdy nie dajesz krówkom czasu na przestawienie. Poza tym lactoma i megasan to dwie różne pasze. To tak jak byś porównał "ziemniaki do mięsa".

2 kg wysłodek mokrych ( może nie masz więcej) to tak jak byś do obiadu na surówkę zjadł listek sałaty.

Proponuję Ci określić ile mleka dają te Twoje krówki, podejrzewam, że nie prowadzisz kontroli a doisz na bańkę, Możesz więc określić ile mleka dają dziennie.

Jeżeli masz swojej śruty dość ( 11 krów x 365 dni x 3,5kg = ok. 14 ton) zrób sobie paszę opartą na śrucie rzepakowej ( jak mocznik z mleczarni masz na poziomie 220) i megasanie z sano albo na energetycznym Rukorze 345 z De Heusa. Energotek z Provimi jest z@jebiście drogi. Nutrena to sklep objazdowy Cargila - nietety nie wiem jakie mają dodatki energetyczne.

Więcej jak będzie więcej danych. Jaka sianokiszonka i ile jej dajesz, na ile zboża dziennie Cię stać i ile zrobiłeś sianokiszonkii.

Przy takim mały tłuszczu latem może dokarmiać je na pastwisku sianem lub sianokiszonką ( jak Cię stać)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witaj Tomaszu,sianokiszonkę mam dobrej jakości, zrobiłem 100 bel i wątpię czy mi starczy:( Masz rację.. mam wszystkiego mało..łącznie z forsą i chcę efektywnie karmić krowy..śmieszny jestem prawda:/ dzięki za twoje odpowiedzi, chyba znikam z tego forum, żaden ze mnie gospodarz - wegetuę, a nie gospodarzę. A do tego jeszcze jak poczytam wypowiedzi prawdziwych (dużych) gospodarzy to łapie jeszcze wiekszego doła:( żegnam i pozdrawiam!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

XY

Nie obrażaj się na życie, a tym bardziej na kogoś kto chce Ci pomóc.

Nie wszyscy są wielkimi gospodarzami. Ja jadę na 16 ha i nie narzekam. Też mam tylko 12 krów + przychówek i ok 4 ha ziemniaków. Nie idę w wielki rozwój bo taką podjąłem decyzję. Wyciągam przeciętnie ok 120 tys na rok + dopłaty, ale przy niskich kosztach. Specjalistą od żywienia nie jestem bo przeciętnie moja krowa daje 5,5 - 6 tys l/rok, ale to pozwala normalnie godnie żyć. Tomasza warto posłuchać. A taki znów ostatni nie jesteś bo korzystasz z internetu, a znam wielu takich co komputera włączyć nie potrafią i jakoś żyją.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zgadza się..bardzo cenię sobie rady Tomasza, przeczytałem wiele jego wypowiedzi na PPR i jestem pod wrażeniem jego wiedzy. Fajnie że są tu tacy mniejsi gospodarze jak ja.. pozdrawiam!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak sądzicie..co lepiej dawać krówkom do śruty zbożowej i sianokiszonki? - lactomę czy granulki z provimi? a może doradzacie coś innego?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niestety ..nie mam dostępu ani do soi, ani do rzepaku , witaminki podaję cały czas. Tomaszu a co mógłbym podawać zamiast tego żeby było w miarę efektywnie i niedrogo?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wierzę, że w okolicy nie ma nikogo kto nie handluje śrutami. Niczego tańszego nie znajdziesz. Każda przemysłowa mieszanka będzie droższa niż śruty.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

XY

a może na ten rok rozwiązaniem byłyby ziemniaki.

Są tanie, energetycznie zbliżone do kiszonki z kukurydzy. Możne je spokojnie paść do 10 kg/dzień. Trzeba je niestety rozdrabniać.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tomaszu.. wierz mi lub nie, ale orientowałem się i najbliższą śrutę sojową lub rzepakową mam dokładnie dostępną w odległości 98 km, przywiozą mi jeśli zamówię cały samochód ( o czym moja kieszeń może tylko pomarzyć) , mniejsze ilości niestety.. transport we własnym zakresie, więc to mi się nie opłaca, więc nie bądź niedowiarkiem i proszę podpowiedz mi coś w tej kwestii

 

Darku, owszem sadzę ziemniaki,ale daję je tylko młodzieży bo podobno od ziemniaków zwiększa się liczba kom. somatycznych w mleku, u mnie w wiosce żaden sąsiad nie daje krowom ziemniaków. Co o tym sądzisz.. te zwiększone kom. som. od ziemniaków to prawda czy mit? A ty co dajesz swoim krówkom prócz śruty? Dzięki za odp i pozdrawiam !

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No ja sieję jeszcze kukurydzę i mam kiszonkę. W zasadzie kiszonka z kukurydzy jest u mnie podstawą żywienia zimowego, a latem pastwisko z dużym dodatkiem koniczyny czerwonej i też kiszonka z kukurydzy. Jak było tanie młóto to też kupowałem, ale teraz chcą 120 zł za tonę. Ziemniaków nigdy nie dawałem krowom, ale czytałem, że można i nawet do 15 kg dziennie. W tym roku po raz pierwszy chcę zacząć dawać bo mam ich dużo a są strasznie tanie. Kiszonka najwyżej zostanie do końca przyszłego roku. U mnie w zasadzie mam większy problem z niedoborem białka niż energii. Na zimę mam tylko 50 balotów sianokiszonki i to trochę maławo.

Wspieram się śrutą rzepakową i mocznikiem. Szukam ewentualnie DDGsu, ale też trudno kupić w mniejszych ilościach typu tona albo dwie

Co do komórek to nie wiem, nie spróbujesz, nie będziesz wiedział.

Ja już dawno przestałem się opierać na tym co mówią moi sąsiedzi.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Być może spróbuję...

A tak z innej beczki spytam - dodajecie trochę soli do paszy..tzn doprawiacie krówkom jedzonko do smaku ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sól tak (ok 60-80g), ale tylko w przypadku kiedy mam za suchą sianokiszonkę. Pobudza to do picia a jak się napije to więcej zje.

Praktycznie sodu w paszach jest dość.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
najbliższą śrutę sojową lub rzepakową mam dokładnie dostępną w odległości 98 km

To gdzie Ty, kurde mieszkasz?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
najbliższą śrutę sojową lub rzepakową mam dokładnie dostępną w odległości 98 km

To gdzie Ty, kurde mieszkasz?

to otwórz punkt a nie brudz się z tymi krowami jakiś dostawczak wózek widłowy i jazda każdy tak zaczynał ja mam w romieniu 10 km 5 dealerów pasz jest wszystko czego zapragniesz dzwonisz do jednego ma po tyle dzwonisz do drugiego i mu mówisz że tam masz taniej to ci sprzeda to jeszcze taniej abyś ad tamtego nie brał

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale propozycja mateusza ma swoje plusy. Dorobić sobie można przy małym gospodarstwei jak masz jakiś garaż, gdzie mógł byś trzymać pasze.

Przecież sanowcy pozakładali takich punktów full i część jakoś działa.

 

Znajdziesaz firmę, która Ci dostaczy towar i będziesz "żył" z prowizji. Uwierz że można.

Jak chcesz pogadać jak się do tego można zabrać - to pisz na priva

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanko: nie wyganiam już krówek i dostają dziennie/szt. - ok. 30 kg dobrej jakości sianokiszonki , ok. 5 kg śruty zbożowej ( owies+jęczmień+pszenżyto),ok. 1 kg megasan, wit.na somatyki....co powinienem jeszcze dawać, żeby uniknąć kwasicy?A może zamienić ten megasan na inną paszę? Kiepski ze mnie "żywieniowiec" więc proszę doradźcie co najlepiej dokupować krówkom do tej sianokiszonki i śruty???( oczywiście ta soja i rzepak odpada ) Dopiszcie ciąg dalszy dla mojego krowiego menu .....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Mam pytanko: nie wyganiam już krówek i dostają dziennie/szt. - ok. 30 kg dobrej jakości sianokiszonki , ok. 5 kg śruty zbożowej ( owies+jęczmień+pszenżyto),ok. 1 kg megasan, wit.na somatyki....co powinienem jeszcze dawać, żeby uniknąć kwasicy?A może zamienić ten megasan na inną paszę? Kiepski ze mnie "żywieniowiec" więc proszę doradźcie co najlepiej dokupować krówkom do tej sianokiszonki i śruty???( oczywiście ta soja i rzepak odpada ) Dopiszcie ciąg dalszy dla mojego krowiego menu .....
Możesz zamienić megasan na Protamilk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×
×
  • Dodaj nową pozycję...