Skocz do zawartości
korsarz

pytanie do elektryka i nietylko

Rekomendowane odpowiedzi

Ile prądu ha godzine pracy zużywa silnik 22KW pod pełnym obciążeniem?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale zdanie złożyłem przepraszam

Ile prądy na godzine zużywa silnik 22KW pod pełnym obciążeniem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A wiesz może ile taki kilowat kosztuje czy jest różnica między ceną kilowata jak sie ma zabezpieczenie 40A a np 63A?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam.Ceny energii zależą od taryfy na jaką masz podpisaną umowę,a nie od zabezpieczenia. Nie wiem do jakiego rejonu energetycznego należysz.Dla przykładu masz dla rejonu Łódż http://zelt.pl/serwis/index.php?id=551 Ja mam cenę(stawkę) podaną na rozliczeniu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja na fakturze mam teraz cene dziennej 0.31zł za kilowat netto a nocnej 0.20zł za kolowat zastanawia mnie czy za zabezpieczenie 63 A też jest taka stawka czy większa.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Możliwe że jesteś w tym rejonie energetycznym http://www.operator.enea.pl/37/dla-domu/zawieranie-umowy/nastapila-zmiana-warunkow-przylaczenia-1054.html Z tego co zrozumiałem to pobór do 40kW(zabezpieczenie 63A) jeszcze może być rozliczany jak dla gospodarstw domowych.Byś musiał wystąpić do swego dostawcy o zmianę warunków dostawy.Ale proponuję sprawdzić w swoim rejonie energetycznym.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
22KW*1h=22KWh proste

Nie zupełnie takie proste. Żaden silnik elektryczny nie oddaje tyle mocy ile pobiera, choć im większy to przeważnie jego sprawność rośnie. Część zużytej energii elektrycznej zużyta jest na ciepło, pokonanie oporu powietrza przez wentylator itp. Stąd zużycie prądu w Kwh jest zawsze większe od oddanej mocy przez silnik liczonej w Kw w ciągu godziny.

Sprawność silnika powinna być oznaczona na tabliczce znamionowej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Faktyczny prąd może być ok.40A przykładowy silnik o mocy 22kW http://www.silnik.pl/index.php?func=1&parent_id=1&page=1s&id=12&o=3 Swój silnik możesz wyliczyć z wzoru (I) prąd=(P)moc(22000W) podzielić przez [pierwiastek z 3 (1,73205081) X V(napięcie 400V) X sprawność(przyjmiemy 90%) czyli 1,7305081X400X0,90=622,982916 tą liczbą dzielimy moc w watach 22000/622,982916=35,314A

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przepraszam,ale nie wiem skąd mi się wzięła w tym wzorze sprawność. W to miejsce wstawiamy cos fi który jest podany na tabliczce znamionowej silnika.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To plus minu można przyjąć że 22kw weźmie 30 kilowatów na godzine pracy pod pełnym obciążęniem?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W praktyce silniki rzadko pracują cały czas pod pełnym obciążeniem. stąd moje obliczenia można przyjąć za słuszne. Sprawność silników można przyjąć ok 90% wiec jak chcesz wyliczyć rzeczywisty pobór prądu przy pełnej mocy to przyjmij to co wcześniej napisałem za 90% poboru mocy. wtedy można wyliczyć że pobór mocy będzie ok 25KWh. w jakim urządzeniu będzie ten silnik?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Interesuje sie produkcją peletu robie kalkulacje czy to sie opłaci jak narazie wydaje mi sie że dla rolników to mógłby być jakiś dodatkowy zastrzyk gotówki dodatkowy plus dla mnie że to byłoby zajęcie na jesień zime a w tym czsie mam troche wolnego czasu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Interesuje sie produkcją peletu robie kalkulacje czy to sie opłaci jak narazie wydaje mi sie że dla rolników to mógłby być jakiś dodatkowy zastrzyk gotówki dodatkowy plus dla mnie że to byłoby zajęcie na jesień zime a w tym czsie mam troche wolnego czasu.
A czy twoja instalacja to wytrzyma takie obciążenie ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mam licznik i zabezpieczenie na zewnątrz a pod spodem dodatkową skrzynke i wtyczke do właśnie większego obciążęnia teraz mam 40A główne dmuchawe ssąco tłoczącą już niepuszczam przez starą instalacje tylko rozwijam przedłużacz ze skrzynki z pod licznika.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Interesuje sie produkcją peletu robie kalkulacje czy to sie opłaci jak narazie wydaje mi sie że dla rolników to mógłby być jakiś dodatkowy zastrzyk gotówki dodatkowy plus dla mnie że to byłoby zajęcie na jesień zime a w tym czsie mam troche wolnego czasu.
A czy twoja instalacja to wytrzyma takie obciążenie ?

Problemem jest rozruch takiego silnika. Pobierany prąd podczas startu takiego silnika wywali zabezpieczenia, których nie wywala pełne obciązenie przy obrotach nominalnych i włączenie takiego silnika wymaga dużej wprawy mimo zastosowania przełącznika gwiazda-trójkąt.

Zresztą kiedyś gdy trzymałem świntuchy tylko ja w domu potrafiłem włączyć "bezboleśnie" śrutownik 13kw przy zastosowanym 40 a zabezpieczeniu.

Trudno również by w czasie pracy takiego silnika w obwodzie elektrycznym gospodarstwa nie były załączane inne urządzenia typu pralka , bojler, żelazko, hydrofor itp które w znaczący sposób obciążają siec.

A 22 Kw to jednak potwór w stosunku do standardowej instalacji.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W domu mam boiler przepływowy 20kW i zabezpieczenie 16A i wytrzymuje, ale też mam silnik w pile 7kW i podczas rozruchu wywala bezpieczniki 16A, ale wytrzymuje 20A, Jak miałem praktyki w jednej firmie to mieli silnik 45kW, to najpierw rozpędzał go "mały silnik 10kW" i po uzyskaniu nieduzych obrotów był załączany ten duży. Dlatego uwazam że silnik 22kW bedzie cięzko "odpalić".

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zabezpieczenie będe musiał zmienić na 63A teraz mam 40A koszt dokupienia 1A elektrownia woła coś około 170zł a 22kw silnik to jest jeden z kilku ale tamte są mniejsze.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze ciekawe czy przy zmianie zabezpieczenia nie dostaniesz warunków z ZE o przebudowie linii no i oczywiście kłania się jeszcze transformator. Nie wiadomo czy ma wolne "moce przerobowe".

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak będe po rozmowie z energetyką napisze co i jak jeśli to kogoś interesuje. Sąsiad zamną miał zakład stolarski nigdy z nim nierozmawiałem o prądzie ale wydaje mi sie że te 63A to chyba miał, ja w gre będzie wchodził transformator to polegne na starcie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Koszt trafo ok 100tyś

Jeśli bedziesz miał działalnosc gospodarczą to będa kazali zrobić ci rozdział na gospodarstwo rolne i na działalnosc gospodarczą lub całosć na działalnosć.

Z tego co wiem powinno sie brać pod uwagę moc rozruchowa maszyny . Również inaczej to bezie czy rozruch silnika jest na raz czy dwa (X czy Y)

Ja mam brykieciarkę silnik 15kW a zabezpieczenia orginalne do niej to 63A ale mam moc przyłaćzeniową 50A i chodzi cała linia czyli brykieciarka + rozdrabniacz 11kW. Chociaż musze uważac przy rozruchu no i sa efekty w postaci migającego światła.

Będziesz musiał znaleść sobie projektanta i zrobic projekt instalacji na podstawie warunków wydanych przez zakład energetyczny. Póxniej jest dwie możliwosci albo robisz sam przyłaćze a zakład zwraca ci koszty lub robi to zakład ale w moim rzypadku czas oczekiwania był ok 2 lat czyli nie miałem wyboru i robilem sam.

Jka by nie było kupe kasy wydasz na tą przyjemnosc a i tak wszystko do skrzynki przechodzi na własnosć ZE.

 

No i zastanów sie czy w ogóle warto wchodzic w ten biznes. W moim przypadku w tym roku opłacało mi sie sprzedać słome niż robic z niej brykiet .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

uhuhu aleś mnie ostudził a powiedz mi dla kogo dobiłeś brykiet i po ile go pchałeś?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co prawda to prawda, w mojej okolicy z ok 5 może 6 brykieciarni została w tym roku już tylko jedna.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale wiesz ja niemam zamiaru zatrudniać pracowników tyciąca ton przerabiać itd. Jestem ciekaw po ile kolega erdem sprzedał w tym roku słome. Ja s.łome sobie liczyłem po 150zł za tone (ale ona mnie tyle niebędzie kosztowała) 100zł za prąd do tony a pelet po 350netto by szedł do klijenta. 100zł minus to co sie popsuje na czysto z tony. Zapraszam do dyskusji lepiej teraz spasować niż puźniej stracić gotówke.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×
×
  • Dodaj nową pozycję...