Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Mam prosbe i prosze o odpowiedz

Z jaka stawka vat wystawia sie fakture na sprzedaz zboza chodzi o pszenice i czy musi byc okreslona numer PKiW,zaznaczam ze jestem vatowcem ryczaltowcem ,i chce faktura sprzedac zboze dla osoby nie prowadzacej dzialalnosci -czyli osoby fizycznej .I czy dobrze mysle i moge taka fak. wystawic chodzi o to zeby byla jakas sprzedaz i na tej podstawie starac sie oDebra1c vat z zakupow.Bardzo prosze o pomoc

nika

.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie ma takiego czegoś jak " vatowcem ryczaltowcem", olbo jesteś an ryczałcie albo na "vat na zasadach ogólnych".

Firmą skupujacym zboża, rolnikom ryczałtowym czy osoba fizycznym nie prowadzących działalnosci gospodarczaej wystawiasz fakture na 5%, ja wstawiam numery PKWiU na każdej fakturze.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

bardzo dziekuje za odpowiedz ,ale

ja przeszlam na vat na zasadch ogolnie przyjetych teraz od grudnia ,ale w dalszym ciagu jestem na ryczalcie ,nie prowadze zadnej ks.przych -rozch.i nie jestem na zasadach ogolnych tzn (19%)

Takze w jakim sensie jestem ryczaltowcem bo w listopadzie skladalam PIT 6 gdzie mam wyliczona produkcje szacunkowa a to oznacza ze nie sa to zasady ogolne

pozdrowienia nika

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie mam pojęcie o czym piszesz. PIT 6 i podatek 19% dotyczy sie rozliczania w podatku dochodowym a taki w ogólnym rolnictwie nie istnieje, chyba ze masz jakąś firme to wtedy musi tak być. Bo rolnik który zrezygnował z "ryczaltu" prowadzi ksiege przychodów i rozchodów i składa deklaracje Vat-7 i to wszystko co musi robić.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
bardzo dziekuje za odpowiedz ,ale

ja przeszlam na vat na zasadch ogolnie przyjetych teraz od grudnia ,ale w dalszym ciagu jestem na ryczalcie ,nie prowadze zadnej ks.przych -rozch.i nie jestem na zasadach ogolnych tzn (19%)

Takze w jakim sensie jestem ryczaltowcem bo w listopadzie skladalam PIT 6 gdzie mam wyliczona produkcje szacunkowa a to oznacza ze nie sa to zasady ogolne

pozdrowienia nika

 

Witam,

Tak jak zauważył Osa coś Ci się pomieszało z Vat-em i z podatkiem dochodowym. Jeśli prowadzisz tylko produkcję rolną, to o jakim PIT-6 piszesz?

Do celów Vat musisz prowadzić ewidencję sprzedaży i zakupów i co miesiąc lub co kwartał składasz Vat7 - nic więcej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To może ja trochę wyjaśnię w temacie, użytkownikowi cesaria chodzi po prostu o to z jaką stawką ma wystawić fakturę vat ---> otóż fakturę vat na zboże wystawia się obecnie ze stawką 5%, tyle w tym temacie. A teraz żeby spracować głupoty które tu napisaliście, po:

1. Nie wolno mylić podatku dochodowego oraz podatku vat, co do waty można być "na wacie" lub na ryczałcie, i co do dochodowego można być opodatkowanym na zasadach ogólnych jak i też na ryczałcie dochodowym. --> a więc można być płatnikiem Vat będą jednocześnie ryczałtowcem (co do dochodowego)

2. osa21 jeżeli chodzi o wystawianie faktur dla rolników ryczałtowych (tych, którzy nie są płatnikami czynnymi Vat) to są one wystawiane ze stawką 7% a nie 5%

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A od kiedy rolnik "vatowiec" wystawia fakture na 7%. "vatowiec" dla wszystkich wystawia 5%.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie mieszajcie już proszę, stawka podatku od towaru i usług jest zależna od podmiotu i przedmiotu sprzedaży:

 

- 5% większość produktów rolnych sprzedawanych przez podatnika czynnego,

- 7% produkty rolne sprzedawane przez rolnika ryczałtowego (fakturę wystawia nabywca!! dlatego może być to również faktura wystawiona przez podatnika czynnego),

- 8% np na usługi rolnicze - podatnik czynny

 

pozostałe stawki pozwolę sobie pominąć

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kissmy..., raczej większość produktów jest w stawce 8%, a tylko niektóre 5% - np. 8% - żywiec wieprzowy, drobiowy, byczki, mleczko itp, (w sumie cała produkcja zwierzęca, zboża tak samo - poza pszenicą, która to właśnie jest w stawce 5%.

Oczywiście i usługi tak jak piszesz - 8%.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jeszcze raz dla jasności

 

Buraki 5%

Mleko 5%

Materiał siewny 5%

Ziarno zbóż 5%

Ziarno rzepaku 5%

Ziemniaki 5%

Zwrot zryczałtowany 7%

Leki weterynaryjne 8%

Nawozy mineralne 8%

Słoma, plewy 8%

Środki ochrony roślin 8%

Usługi rolnicze 8%

Żywiec wieprzowy i wołowy 8%

Usługi weterynaryjne 8 lub 23%

Energia elektryczna 23%

Maszyny, urządzenia,

części zamienne 23%

Paliwo 23%

Usługi pozarolnicze 23%

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

witam!

a ja mam takie pytanie. Jak ktoś jest Vatowcem i kupuje od rolnika ryczałtowego np. zboże. To wystawia mu fakture na 7% Vatu. Ale co musi być na tej fakturze? Imie nazwisko, adres, pesel, nr dowodu... NIP też? bo na gotowych druczkach nie ma miejsca na NIP.. ale co wtedy wpisać w księdze "kupna" w pozycji NIP?? i czy kazdy rolnik ryczałowy ma NIP?

 

I drugie pytanie - czy jak kupuje zboże od rolnika ryczaltowego na cele paszowe to też trzeba odprowadzac 0,1% na fundusz promocji? jesli tak to gdzie to wplacic??

 

pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Teraz osoba prywatna, czyli też RR nie ma obowiazku posiadania NIP-u wiec teraz i wcześniej wpisywało sie tylko Imie i nazwisko, adres zamieszkania oraz numer dowodu i ja to wpisywałem tam gdzie nip i w nawiasie (dowód osobisty).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

oks, dzięki. Pierwszy raz kupuje od ryczałtowca i tak sie zastanawialem czy sie nie przyczepią że w księdze nie ma NIPu Ale skoro piszesz ze zawsze tak robisz to chyba nie powinno byc problemów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mam takie pytanie:

 

Jaki VAT wpisać na fakturze, gdy sprzedaje 100 kg zboża osobie fizycznej (jakiemuś facetowi z miasta, który chce mieć troche zboża dla ptaków które ma na działce, ale nie jest rolnikiem, ani nie ma firmy)??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ty jako "vatowiec" sprzedajesz zboze ze stawka 5% bez róznicy dla kogo, Różnica jest tylko wtedy gdy ty kupujesz bo od "vatowaca" bedzie 5% a od RR 7%.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jesli tak mylą ci sie podatki i różne stawki to moze znajdz ustawy i sprawdz co ciebie dotyczy. Blędy w rozliczeniach raz dwa wyłapie skarbówka. A wtedy juz nie odpuszczaja.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie. Trzeba uważać. Sam wiem dobrze, że na urzędnika najlepiej działa powołanie się na konkretny przepis. Wtedy usta zamykają mu się. I wszystko gra. Sam staram się patrzeć przepisy dokładnie. Chociaż to trudne, ale daje rade.

Ostatnio trafiłem na taką stronę, lexis pl, łatwo można poszukać różnych przepisów. Sam nie kończyłem żadnego prawa, a tutaj bez tego można poradzić sobie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×
×
  • Dodaj nową pozycję...