Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Podsiew został stworzony właśnie do tego nawozu, aby dostarczyć młodej roślinie fosfor i azot we wczesnej fazie wzrostu do budowy silnie rozwijącego się w tym czasie systemu korzeniowego. Ja innego nawozu nie stosowałem, ale w tym roku to chyba sobie ten luksus podaruje, bo płacić ponad 3tys./t nie ma sensu. Słyszałem, że ludzie próbują róznych nawozów nawet mocznik sypią ale zawsze jest ryzyk, że duża dawka N blisko siewik może ją uszkodzić

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja jak do tej pory podsiewałem mocznikiem i nic sie złego nie działo. Jednak zamierzam to zmienic i posiać właśnie ten wspominany fosforan amonu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wychodziło ok 100 kg/ha a siewniki to kilka razy kongskilde i ostatnio jakis polski nie pamiętam w każdym razie mechaniczny. Wiem też od pana który siał mi kuku że ludzie sieją nawet saletrę a on sam siał właśnie fosforan

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podpowiedzcie jakie herbicydy zastosować i w jakaich dawkach na ha. Podstawowym problemem u mnie jest Komosa biała oraz chwastnica jednostronna.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja stosowałem Callisto + Milagro. Teraz Milagro ma być zastąpione przez inny herbicyd. U mnie ta mieszanka eliminowała prawie wszystko. Miejscami jedynie trochę rdestu się pojawiało.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

powiedzcie mi jaki jest najlepszy plug obrotowy do przyorania kukurydzy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

słuchajcie koledzy mam take pytanko czy kukuryddza mi sie uda na ziemi gliniastej mam taki fajny kawałek 10ha chce go opsiać kukurydzą

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gleby pod kukurydzę powinny mieć odczyn obojętny, być zasobne w próchnicę i dosyć szybko nagrzewać się.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na glebie gliniastej trzeba uważać na zaskorupienie się ziemi, jeżeli posiejesz za głęboko i spadnie deszcz to możesz mieć słabe wschody bo kiełki mogą nie przebić się do wierzchu. Dla odmiany jak posiejesz za płytko i przyjdzie susza to wschody będą nie równe i tez będzie bigos.

Czyli jak zwykle nie ma jednej recepty, ważne jest wyczucie, prognoza pogody i szczęście.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zgodzę sie że trzeba uważać bo sam w tamtym roku doświadczyłem zaskorupienia się ziemi. Zaraz po posianiu spadł deszcz a raczej ulewa. Co prawda siew nie był głęboki bo i płytko było zrobione kultywatorem ale plon był mniejszy i wschody późniejsze. A tak na marginesie to jakie sa wasze doświadczenia z uprawą przedsiewną pod kuku bo zawsze słyszałem że najlepiej uprawiać w granicach 7 - 12 cm głębokości czy coś podobnego ale zauważyłem że tam gdzie kultywatorowałem głębiej plon był lepszy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

witam wszystkich.

mam pytanie czy ktos sial kukurydze GMO??? w/g danych z odr w polsce w 2008 roku bylo ok 3 tys. ha kukurydzy GMO. a drugie pytanie jesli ktos sial to gdzie kupil nasiona?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panowie, czy Waszym zdaniem warto wchodzić w uprawę kukurydzy w niedużym gospodarstwie? Kukurydza była by przeznaczona dla świń, może coś na sprzedaż. Niestety odpada CCM i kiszone ziarno raczej też (nieprzystosowane do tego urządzenia do zadawania paszy) Myślałem o zaukupie niedużej przewoźnej suszarni na środki UE, którą suszyłbym swoje ziarno, jak i usługi, lub zakup mokrego i szuszenie. A o kukurydzy myślę dlatego, że z ha miałbym więcej paszy niż z zawodnego jęczmienia jarego. Poza tym wszędzie mówi się, że kukurydza to uprawa przyszłościowa, może w przyszłości zarobił bym coś na usługach siewu zbioru.

Co o tym wszystkim myślicie? Będę wdzięczny za wszelkie uwagi.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mario nie ma na uprawę jednej recepty, jeżeli głębiej uprawiłeś a przyszła ulewa to glebę mniej zbiło ale jeśli nie spadł by deszcz to kukurydza trafiła by na powyżej warstwy ubitej i nie skiełkowała.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak to Prawda. Kukurydza jest przyszłościowa, przygotowała nas dokładnie na to o czym trąbią teraz media cały czas, a mianowicie kryzys!!!

Jak się dostaje w dupę po -1600 zł/ha to jest w tym przyszłość

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dodawaj lubofos corn, wieloskładnikowy, fosfor potas azot siarka itd w jednym. Wschody bdb i równe na całym polu

 

Koledzy jaki nawóz stosować do siewnika do kukurydzy z podsiewaczem?? Jaki najlepszy??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie niewiecie czym mozna zaprawic nasiona kukurydzy albo popryskac pole zeby dziki niewyjadaly nasion

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Mam pytanie niewiecie czym mozna zaprawic nasiona kukurydzy albo popryskac pole zeby dziki niewyjadaly nasion
Musisz zapytać w sklepach myśliwskich wiem że jest coś takiego kolega pryskał ale drogie 250zł na1h

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Od początku uprawiania kukurydzy stosowałem Mesurol i nie miałem problemu z dzikami i ptactwem(żurawie). W tym roku już nie można go kupić, wiem że niektórzy stosują Prestige z dobrym skutkiem. Jaką dać dawkę nie wiem, spróbuję 1l/100 kg nasion.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli, działają środki zapachowe (np.Mesurol itp.) to znaczy,że nie ma

bezpośredniego sąsiedztwa z lasem i inteligentnymi dzikami.

U mnie środki zapachowe działały ale w latach 80-tych jak nie było takiej

populacji dzików, dzisiaj nawet w okół głośno grającego radia potańczą sobie

a jak się znudzi ,,wyłączą" i pójdą dalej

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

50 ubijanych na mioch polach rocznie to mało? A pola są przy lesie.

Na wiosnę oprócz Mesurolu stosuje presję i współdziałanie z myślywymi. Powiadamiam o rozpoczętych siewach i ewentualnych śladach na polach.

Gorsze od dzików są żurawie, potrafią w kilka dni zjeść 5 ha niezaprawionej kukurydzy(myślałem że jej nie znają w środku pól zaprawionej)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Skoro 50 jest ubijanych na Twoich polach to mimo zaprawiania dziki

jednak przychodzą. Zazdroszczę Ci takich myśliwych co potrafią upilnować

i upolować u mnie pod tym względem to nędza z rozpaczą. Z żurawiami, wronami

u mnie specjalnie nie ma kłopotu i to tylko do pewnej fazy wzrostu później

to kłopot sprawiają tylko dziki i ciekawi mnie jak sobie z tym radzisz (oprócz myśliwych).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×
×
  • Dodaj nową pozycję...