Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Jesli pole jest w kulturze to wg mnie nie potrzeba orac ja mam doswiadczenia w uprawie bez orki (po zbiorze talerzowka, i potem horsch Tiger na 25-30cm )w monokukturze gleba 4-5 klasa, od 8 lat QQ, na wiosne 10t/ha obornik kurzy i przedsiewnie nawozenie zgodnie z analiza i pod korzen NP,w ostatnim sezonie plon na tym polu wyniósł 60 t/ha,(w suchszych latach zawsze bylo pow 40 ton) QQ miala 4m dłg;D

O wszystkim decyduje obornik i głeboka uprawa bez wyciagania nawierzch martwego piachu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zgadza się ale wszystko zależy jaką masz glebę. Na bielicach i glebach przepuszczalnych zwłaszcza płowych pług można sobie odpuścić zwłaszcza jak dysponujesz horsch-em lub czymś podobnym do rycia bezpośredni przed siewem ale na 3a zwięzłej ze zdolnością do zaskorupiania pług to podstawa. Jak taką przeryjesz to rośnie aż chce się patrzeć. I wcale nie musi dużo padać.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na ciezkich gruber tez sie sprawdza bo pozwala zaoszczedzic sporo wody trzeba tylko doprqawic brona aktywna zwlaszcza pod punktowy siew poza tym struktura to wschody rozwoj i dobre odchwaszczenie. Pszenica i rzepak lubia taka uprawe nawet bez doprawiania,wazne aby siewnik mial sekcje uprawowa z przodu i uprawa i siew szly jednoczesnie.

Ale nie to najwazniejsze,mysle ze ogarne temat talerzówka roundupem i własnie tigerem,wazne aby sie nie zapychalo przy uprawie a reszte perzu zabije chemia przedwschodowo

 

No zbiór QQ kuku na kiche to zawsze niezla akcja,sporo maszyn i duzo zabawy;D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ala cyklotirer na zbitej ziemi nic ciekawego nie zrobi poza jakotakim wyrównaniu. A co do glifosatu to jestem przeciwnikiem. Nie powiem że zły ale w nadmiaże to niesamowity syf. Zwłaszcza jeśli chodzi o rośliny Roundup Ready jeden z wielu niewypałów monsanto(pisownia z szacunu do nich za to badziewie).

Fajny skang "qq na kiche".

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no rounup to gówno tak jak reszta na bazie glifosatu,ale w pewnych sytuacjach nawet byle jaki gallup okazuje sie byc niezbedny.

A jesli idzie o GMO to nie jestem za.

 

Wracajac do uprawy,mam odmienne zdanie po bronie wirnikowej pole jest pieknie wyrównane dogniecione ale najwazniejsze ze jest doprawione jak nalezy ja pracuje na kuhn HR 6001 1000 obr wałka i tylko zmieniasz biegi jak lzejsza gleba jedziesz 15km/h jak beton jedziesz 5-8 nieraz wolniej ale generalnie dosc wydajna maszyna-ucieka siewnikowi;D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No ale jak bezpośrednio bez orki wlecisz cyklotirerem to noże nieżle ubywają. Ja kiedyś posiałem pszenicę po buraku też bez orki ale liście było zebrane. Było ciężko ziemia zbita równo było nie powiem ale plonu nie było, a noże to z 1 cm na ha ubyły. Tu się zgodzę brona wirnikowa ziemię przygotuje jak się należy, wschody równe bo walec za zębami to super wynalazek nieważne czy packer czy struna. A mam wrażenie że jak są grupki to wirniki wydostaną je na wierzch a siewnik ładnie zasieje w luźną ziemię pod grupkami.

Przy takiej szerokości brony to siewnik o podobnej szerokości cię nie dogoni.

Na ile starczają Ci noże. Mi orginały ok330ha włoskie podróby połowę krócej ale cena o ponad połowę niższa tylko przekładka pół dnia w plecy z kluczem pneumatycznym.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wymiana nozy w kuhnie to chwila bo sa montowane na zwykle zawleczki takze piec minut i na jednym wirniku masz wymienione ale wymiana mocowania nozy o to juz masakra sruba tak dociagnieta ze predzej obrocilbys traktor wkolko niz odkrecil srube;D

Noze znikaja ale niema tragedii wyrobily dobrze kolo 700-800 ha i niebyly jeszcze najgorsze w tym roku zalozylismy nowe-pewnie dluzej pochodza bo to kosztowna zabawka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

piszcie jakie odmiany kukurydzy polecacie na ziarno i kiszonke, czas juz zamawiać!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dawka Azotu przed siewem -61 kg/ha

II dawka -26 kg/ha

Fosfor-46 kg/ha

Potas - 118 kg/ha

Magnez - 19 kg/ha

wapno - 3,0 t CaO /ha

Jakie nawozy zastosować?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cześć koledzy potrzebuję podpowiedzi w sprawie ,jaką zasiać kukurydzę na ziarno .Ziemia na tej działce jest 4 klasy ,a gleba jest średnio zasobna w składniki .Jesienią na polu został wykonany zabieg palenia perzu .Pole jest zaorane na zimę .Możecie mi podpowiedzieć jaką mam kupić odmianę kukurydzy ...najlepiej Polskiej i taka ,która będzie w miarę sucha jesienią

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A co to jest palenie perzu Pod ziemią też go spaliłeś?

A może to po prostu oprysk glifosatem?

Sorry ale dla mnie to czarna magia

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
A co to jest palenie perzu Pod ziemią też go spaliłeś?

A może to po prostu oprysk glifosatem?

Sorry ale dla mnie to czarna magia

 

Dziękuję za poprawki ,ale czy masz wiedzę na temat tych odmian kukurydzy na ziarno .Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cofnij sięz 10 stron to znajdziesz odpowiedź na wszystkie Twoje pytania.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sieje ktoś kukurydzę współrzędowo z mikrogranulatem? Ma to rację bytu?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam, mam ofertę kontraktacji cc na sieczkę 75zł/t Firma kosi i zabiera na początku września, ja mam kupić nasiona, zasiać, nawozić i chronić. czy to dobra cena?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie chcą pod 120 zł za tonę kiszonki. Ale koszenie i okrywanie Cię nie obczodzi i ewentualne straty.

Sieczka będzie cięższa, jak na biomasę to będą odmiany wysokie to i ton powinno być. Przy późniejszym siewie to by i więcej soku było ale pewnie termin zbioru będą uzależniać oc fazy rozwojowej. No wydajnośc może do 100t by doszła. Wtedy całkiem niezły wynik nawet przy 50t jakby policzyć

orka 150zł

uprawa i siew 250zł

nasiona 400zł

oprysk 250zł

nawożenie 300kg polifoski +mocznik 200kg 700zł +300zł=1000zł

Razem pobierznie licząc nakład ok 2 tyś sprzedaż 3,5tyś zł z ha czyli dobry tysiąc do półtora zysku z ha + dopłata.

W qq nie ma narazie problemów z chorobami jeden zabieg na chwasty.

U mnie od przyszłego roku ma ruszyć biogazownia zobaczymy jakię będą ceny

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

100 ton czego? chyba razem z korzeniami i ziemia miedzy nimi;D

40 dt zielonej masy to juz dobry wynik

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No u mnie w zeszłym sezonie ok 70t zielonej masy z ha wyszło.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ale pamietaj ze w zeszlym sezonie byly idealne warunki dla kuku u mnie tez zbiory byly swietne i na kiche i na ziarno ale mówimy o srednich plonah a wiec i o srednich warunkach a mysle ze ciezko byloby juz wyjsc powyzej tych 70 ton na ha nawet w takim roku jak ubiegły.produkujesz dla bydła czy na eksport ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dla bydła na kiche i na ziarno też dla bydła i trzody.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kukurydza ma być dla biogazowni. Pozostawiają wolna rękę w doborze odmiany no poza FAO maja dwie sieczkarnie i muszą jakoś zaplanować odbiór tak aby zawartość suchej masy zawierała się w przedziale 28-35%. Liczę na plon 40-50t/ha.

Przy dzisiejszych cenach środków do produkcji to 2000zł/ha bez amortyzacji mi wyszło. Nigdy nie uprawiałem kukurydzy. Posiadam ziemie 3 klasy miałem siać po buraku cukrowym (plon ponad 80t/ha) liście na polu, czy potrzeba nawozić PK w pełnej dawce.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

zauwazajac ze bedziesz sial ok polowy kwioetnia w najlepszym ukladzie to masz mnóstwo czasu na wykonanie analizy i bedziesz wiedzial na czym stoisz z nawozem mozna zaoszczedzic soporo kasy a próbka kosztuje ok 14 zl na ha wraz z mapa zasobnosci takze generalnie koszt nieiwlki w stosunku do oszczednosci,a roboty tyle co dwa telefony i zamówienie uslugi,a jesli czekasz na takie plony to musisz sypnac bo kuku spro potrzebuje,a swoja droga do jakiej biogazowni zamierzasz oddawac material?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja liczylem teraz i ze 'szczodrym nawozeniem' zbiorem i dobra ohoną wyszlo mi niecale 2900

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×
×
  • Dodaj nową pozycję...