Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

jak tylko sie da spróbuj przewłókować pole że by zatrzymać parowanie. A nawożenie, hmm, zależy od mozliwosci finasowych. Moge ci powiedzieć jak wyglada u mnie, przynajmniej azotowe przed siewem 200kg saletry i 200kg mocznika a pozostałe składniki jeszcze sie nie zdecydowałem, na razie patrze na ceny Pogłównie stosuje nawożenie dolistnie, ekoplon, wuxal, itp. zależy od cen.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Posiej na hektar:

500 kg Kemira Corn

230 kg Mocznik

potem jak ma 6 liści to Folicare 18-46

w fazie 8-10 liści daj dolistnie cynk.

Takie nawożenie w zeszłym roku pozwoliło mi uzyskać 12t/ha suchego ziarna odmiany Clarica.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Marcin82 ,daj całą dawkę azotu w moczniku.Dłużej działa i będzie skuteczny w okresie największego przyrostu jej masy.1 kg N jest chyba rownież tanszy w tym nawozie(zawsze tak było ,a dzisiaj nie znam cen)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a jak sieje siewnikiem z dozowaniem nawozu to jak doradzacie ile wysiac na pole a ile razem z nasionami i jaka odmiane polecacie na klase ziemi 3a 80 % i 20% 4a

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
a jak sieje siewnikiem z dozowaniem nawozu to jak doradzacie ile wysiac na pole a ile razem z nasionami i jaka odmiane polecacie na klase ziemi 3a 80 % i 20% 4a

 

Dołącze sie do pytania: ile na ha i co dajecie do podsiewacza nawozu? W tym roku chyba po raz pierwszy będę siał takim siewnikiem...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Do dozowników z łącznym siewem najczęsciej stosuje się fosforan amonu(polidap)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Marisz.paw a jakie nasiona masz zalkepane? Jakie odmiany i jakie Fao. W jakim jest stanie pole(perz), robiłeś może badania gleby? Jakie pH i zawartości NPK ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A ja podpowiem ci dwa sposoby droższy i tańszy:

-droższy to 200kg soli nawet teraz kiedy tylko mógłbys wjechać, przed siewem 200-250kg mocznika(za rozsiewaczem od razu agregat najważniejsze żeby mocznik nie lezal na powierzchi wtedy masz mniejsze straty) a do siewnika 200kg fosforanu;

-ciut tańszy 200kg soli nawet teraz kiedy tylko mógłbys wjechać, przed siewem rzutowo po wierzchu 200-220kg ENTECK 25-15, i tyleż samo do siewnika

Wszystko zależy po ile kupisz nawozy i jakie. Pozdrawiam!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja mam pole okazyjnie wydzierzawione na rok wiec badan nie robilem a co do nasion to az tak nie jeste obeznany , jakie polecacie ,ja mam zaklepane ale moge zrezygnowac REDUTA i ROTA 270 zl/ha . perzu pelno :) pozdro.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Roty nie siałem, reduty nie polecam, chociaż to nie tragedia.

Nawożenie moim zdaniem 250-300 soli 200-250 mocznika fosforanu 100 przedsiewnie jak najszybciej i przy wysiewie 50-100.

Oprysk Milagro w pełnej dawce z mocznikiem i magnezem przy dobrych warunkach (ani za zimno ani za gorąco) i Banvel do tego w minimalnej dawce.

Jest też nowy środek Boreal ale to doglebówka i nie wiem jak się zachowuje i jak przy każdej doglebówce trzeba umieć pryskać i mieć sprzęt(końcówki)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Reduta czemu nie.Ja uprawiam ją od kilku już lat i u mnie się

sprawdza.Najlepiej uprawiać ją na glebach organicznych na,których

to inne odmiany zawodzą.Posiada bardzo wczesny wigor i toleruje

wiosenne chłody a także małe przymrozki ,które na glebach torfowych

występują w pierwszej kolejności.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie jest to zła odmiana ale ma kilka wad, np. nie postoi za długo pod śniegiem(a czasem tak może się zdażyć) poza tym wysokość(za duża) i co za tym idzie ilość zielonej masy w stosunku do plonu. Nie wiem czy tylko u mnie ale jak miałem Redutę na próbę to przy koszeniu pyliła na czarno(nie było głowni) i cały kombajn był pokrysty czarnym tłustym osadem.

Poza tym są lepsze odmiany, wzrost kosztów nasion o 300 zł to niecałe pół tony plonu a zysk może być dużo większy. daw lata temu(wielka susza przy kwitnieniu) miałem Gazelę Bahie-plon ok 5T i na próbę obok tamtych Salgado-plon8T, jest różnica co?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na pewno są lepsze-wydajniejsze odmiany niż Reduta.

Polecając ta odmianę miałem na myśli odmianę kiszonkarską

gdyż tylko takie uprawiam.Odmian typowo ziarnowych nie znam

ale na kiszonkę Reduta niema się czego wstydzić i głownia też ją

w drugiej kolejności atakuje.Wcześniej uprawiałem wiele odmian

i wiesz mi ,że na gleby organiczne i w suche lata wiernie plonuje.

Najbezpieczniejszą metodą jest uprawa dwóch-trzech odmian na

przemian (rządek takiej rządek takiej).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wydaje mi sie że w propozycji 250-300 kg soli p. i 100 kg fosforanu jest zachwiany stosunek potasu do fosforu .Na 250-300 kg soli powinno przypadać nie mniej jak 200 kg fosforanu.Być może ktoś ma zasobne pola w fosfor ,ale pamiętajmy że kukurydza jest bardzo wrazliwa na jego niedobor i trudno go pobiera zwłaszcza gdy jest chlodno,objawia się to fioletowym przebarwieniem liści.Ja proponował bym 200 soli ,200 s.potrójnego lub fosforanu i 300-350 mocznika w przypadku s.potrójnego a 250-300 w przypadku fosforanu gdyż tam jest N który trzeba uwzglednić.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

gargamel przyznaje rację, u mnie zawartość fosforu jest bardzo duża a potasu średnia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale z tym azotem (300kg) to chyba lekka przesada uwzględniając

jeszcze nawożenie organiczne.A co do fosforu to się zgadzam

bo dużo gleb wykazuje kwaśny odczyn a to się wiąże (przeważnie)

z wysoką zawartością fosforu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

z mocznikiem 300-350 z fosforanem 200 i sola 200 proporcja jak najbardziej adekwatna..taki sam wariant zastosuje w tym roku.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

każdy stosuje nawożenie dostosowane do zawartości w glebie, miejsca i oczekiwanego plonu. Nie ma uniwersalnej proporcji ani dawek, podstawa to badania gleby!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wiiązal bym kwaśnego odczynu gleby z wysoką zawartością fosforu,na takich glebach związki fosforu sie uwsteczniają i przechodza w formy niedostępne dla roślin.Nawozenie dawką 130-150 N uzasadnił bym wysoką potencjalną możliwością uzyskania plonu 8-12 t ziarna ,a w polączeniu z dużą masą zieloną,powaznego zaopatrzenia na N.Wiadomo że kukurydza ma sporo mniej białka od pozostałych zbóż ,ale 13-15 kg N uznaję za niezbędne minimum na uzyskanie 1t ziarna.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Nie wiiązal bym kwaśnego odczynu gleby z wysoką zawartością fosforu,na takich glebach związki fosforu sie uwsteczniają i przechodza w formy niedostępne dla roślin.Nawozenie dawką 130-150 N uzasadnił bym wysoką potencjalną możliwością uzyskania plonu 8-12 t ziarna ,a w polączeniu z dużą masą zieloną,powaznego zaopatrzenia na N.Wiadomo że kukurydza ma sporo mniej białka od pozostałych zbóż ,ale 13-15 kg N uznaję za niezbędne minimum na uzyskanie 1t ziarna.
powaznego zapotrzebowania (zaopatrzenia to bląd z poprzedniej wypowiedzi)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
każdy stosuje nawożenie dostosowane do zawartości w glebie, miejsca i oczekiwanego plonu. Nie ma uniwersalnej proporcji ani dawek, podstawa to badania gleby!
oczywiscie zgadza sie opinia ma ma uzasadnienie oczywiscie po uprzednim badaniu gleby, ktora dokonalem...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a jaki sposób nawozenia lepiej byscie polecili sól + Fosforan czy power corna?

 

na ten rok juz kupiłem power corna 330/ha+ 300kg mocznika/ha. Zawsze szedł pod kukurydze amofosomag+ saletrzak ale za słabe pod kuku power corna daje w podsiewacz a mocznik rozsieje lejkiem bo jak to wymieszać żeby dać razem w podsiewaczu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
a jaki sposób nawozenia lepiej byscie polecili sól + Fosforan czy power corna?

 

na ten rok juz kupiłem power corna 330/ha+ 300kg mocznika/ha. Zawsze szedł pod kukurydze amofosomag+ saletrzak ale za słabe pod kuku power corna daje w podsiewacz a mocznik rozsieje lejkiem bo jak to wymieszać żeby dać razem w podsiewaczu

kilka tematow na dol podejmowalismy temat foseoran a monu +sol czy powercorn...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×
×
  • Dodaj nową pozycję...