Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

witam mam pytanie ukosiłem 31t kukurydzy wilgotność 33% to ile ton wyjdzie z suszarni przy wilgotności 13% jak to się oblicza?

 

wszystko zależy od poziomu zanieczyszczeń, rodzaju ziarna, stopnia dojrzałości itd., można korzystać z orientacyjnych tabel

 

http://www.euralis.pl/typo3temp/pics/b8197d6c12.jpg

 

według tej z 31t i zejściu z 33% do 13% powinno pozostać około 23,79t

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ta wilgotność 33% to jest określenie tego co suszył , jak przywiozłem ziarno po omłotach z przyczep miało próbę 23-24% ale jak potelepał tym miernikiem to wyszło 28% a żarna wysuszył do 10% i z 31t wyszło 22t300 i co wy na to?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zależy co to za miernik, jak działa na telepanie to gratuluję.

ja jak suszę usługowo to to samo ziarno co wiozłem to oddaje i nie mam problemu że było zanieczyszczone albo było za mało.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a jakich używacie wilgotnościomierzy? mi młynek z grene dodaje około 2% do mokrej kukurydzy,

 

@szopen72 Ty czyścisz mokrą kukurydzę czy suchą?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
a jakich używacie wilgotnościomierzy? mi młynek z grene dodaje około 2% do mokrej kukurydzy,

 

ja mam od Dramińskiego różnica miedzy moim a w skupie to 1%

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja czyszczę suchą, a usługowo zamiast na czyszczenie puszczam na przyczepę klienta i dostaje to co przywiózł.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o obliczanie ile kukurydzy zostanie nam po ususzeniu, stosować można następujący wzór:

 

100% - (wilgotność przed suszeniem - wilgotność po wysuszeniu)

 

Wynik mnożymy przez ilość kukurydzy mokrej, przykładowo:

10 t 30 % qq pragniemy ususzyc do 14 %

100 % - (30 - 14) = 100 - 16 = 84 %

10 000 x 84 % = 8,4 t

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

niestety przy suszeniu kukurydzy utracona masa jest większa niż masa wody, którą usuwamy z ziarna, dlatego przy zejściu z 30% do 14% ubytek masy wyniesie ponad 18,5% nie zaś 16%

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie zbyt czesto wchodze w cześć forum poświęconą qq, ale gdy już tu zajrzę z nudów to mam wrażenie, że połowa postów dotyczy wilgotności ziarna przed i po suszeniu...

 

Część osób pyta część odpowiada a część się tylko spiera bo przecież jak to możliwe i skąd sie bierze to 18,5 % kismego do cholery? Od kiedy 30-14 jest 18,5? hehe

 

Widzę, że wiekszość osób podająca tzw. współczynniki z tabel podaje prawdziwe choć dziwne dla wielu dane.

 

Odpowiedź i wzór jest prosty: Wg akademickiego (ba niektórzy mogą twierdzić, że nawet fachowego) wzoru:

 

mqq= mm x (100-wp)/(100-wk)

 

gdzie: mqq - to masa qq , mm - masa mokra, wp - wilgotność początkowa, wk - wilgotność końcowa

 

I jeśli weżmiemy 1t o którą wszyscy pytają to:

 

mqq= 1t x (100-30)/(100-14)= 1t x 0,814= 814kg, czyli krótko mowiąc i nie będąc drobiazgowym kismmy miał racje, czyli jednak 30 -14 to 18,5%

z jednej tony uzyskujemy 814kg czyli strata wynosi 18,6% dokładnie.

Pytanie tylko skąd kissmy to wiedział ? Tabela?

 

NIestety kissmy piszesz, że ta strata to nie strata tylko wody? Z powyższego wzoru wynika, że to jest właśnie rzeczywista strata wody.

 

Wzór polecam nie tylko qqrydziarzom, bo można wykorzystać go do wszystkiego, choć w zbożach przy małych róznicach wilgotności bedą to zmiany kosmetyczne i liczenie wg wzoru nie ma sensu, ale jak ktos np przelicza mase zielonki na mase siana to już tak.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Według mojej tabeli dokładnie 813,95 kg z tony. Wzór się zgadza, niektórzy liczą według prostszego - masa mokrej razy różnica w wilgotności, a to jest nieprawidłowe i dlatego wychodzą różnice i maja pretensje do suszących.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

byłem na poletkach jednej firmy i tam rolnicy opowiadali sobie ze spadek wagi wynosi ~4% więcej niż wilgotność którą zbijamy

 

 

a firma tj przedstawiciel podał wzór

o i wynik wychodzi ten sam

100-% wilgotnosci /(dzielone 86)

 

czyli np:dla 30% masa suchej wyniesie 100-30:86=813,95kg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to jak wypadnie wynik jeżeli qq miała wilgotność 28% z przyczepy, 23t omłócone i wysuszone do 13,6% ile wyjdzie suchego tak około?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z 28 do 13 jest 0,82759, a do 14 0,83721. Do ok 13,5 będzie około 0,832 czyli z 23T wyjdzie 19,136T.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak zwalczyć pędraki w QQ sianej na ugorze? W tym roku trochę mi zjadły roślin, jakieś pomysły?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
No to jak wypadnie wynik jeżeli qq miała wilgotność 28% z przyczepy, 23t omłócone i wysuszone do 13,6% ile wyjdzie suchego tak około?

zamieszanie z tymi wzorami bo ten z 29 strony:http://www.euralis.pl/fileadmin/user_upload_pl/Kukurydza/Poradnik_kukurydzy/poradnik_uprawy_kukurydzy_Euralis.pdf mówi, że to będzie 19,0256 tony może ktoś wie co to jest ten współczynnik ubytku masy i dlaczego w innych wzorach go nie ma ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

goliłem wczoraj 280 fao dent...38 % wilgotność. To ostatni rok kiedy sieje tak późne odmiany, od przyszłego roku nie przekraczam 250 fao

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moja pokoszona plon ciut ponad 11t przy wilgotności 21%. FAO 225 siew koniec kwietnia

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

to jeszcze jak na ten rok, w zeszłym taką 280 udało mi się zebrać 20 listopada z wilgotnością 32-33% plon podobny do twojego i masa słomy do przyorania

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×
×
  • Dodaj nową pozycję...